Vyberte stránku

NORSKO

Učarovalo vám Norsko a rádi byste v zemi fjordů strávili dovolenou? Na této stránce najdete veškeré informace o cestování do Norska, které vám pomohou naplánovat perfektní severskou dovolenou! 

Základní informace před cestou do NORSKA

Cestovní doklady: Norsko sice není členem Evropské Unie, ale je členem Schengenského prostoru, takže pro cestování do Norska nemusíte mít cestovní pas a vystačíte si s občanským průkazem.

Měna: V Norsku se neplatí Eurem, nýbrž norskými korunami. Před cestou si ale nemusíte lámat hlavu s hledáním směnárny. V Norsku se vše běžně platí platební kartou, ideálně doporučuji Revolut. Pokud chcete mít pro jistotu při sobě trochu hotovosti, pak si vyberte z bankomatu.

Jazyk: V Norsku se mluví norsky. Jedná se o germánský jazyk, který je hodně podobný švédštině a dánštině a vzdáleně němčině. V Norsku existují dvě oficiální spisovné formy norštiny – rozšířenější bokmål a méně nynorsk, která je používána především na západním pobřeží. Mimo to má každá oblast svoje specifické nářečí neboli dialekt, na který jsou Norové patřičně hrdí. Takřka každý Nor nebo Norka ovládá plynule angličtinu.

Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.

Zdraví: Do Norska není potřeba žádné speciální očkování. Léky a zdravotní pomůcky jsou ale drahé a často pouze na předpis. Nezapomeňte si před cestou sjednat vhodné cestovní pojištění.

Internet a telefonování: Přestože Norsko není členem Evropské Unie, tak zde můžete telefonovat a využívat mobilní data za stejnou cenu jako kdybyste byli v České republice nebo ve státech EU. 

Elektřina: V Norsku jsou standardní zásuvky na 220V, tedy stejné jako v České republice. 

INTERAKTIVNÍ MAPA Západního NORSKA

V létě roku 2020 jsme začali pracovat na interaktivní mapě západního Norska (prozatím v angličtině), kterou zajisté oceníte jak při plánování dovolené do Norska, tak při samotném cestování. Najdete v ní: 

POČASÍ V NORSKU

Hlavní sezóna je v Norsku od začátku června do konce srpna. V létě je slušná šance na slunné počasí a rozumné teploty. Ale Norsko má co nabídnout v kteroukoliv roční dobu.

Na jaře to jsou rozkvetlé louky a stromy, čerstvě narozená jehňata a majestátní vodopády napájené tajícím sněhem. Na podzim vás pak mohou nalákat k návštěvě Norska nádherně zbarvené stromy, ranní mlhy nebo obří houby. V zimě se Norsko promění v sněhové království a zahalí se do tmy, ve které v severních oblastech často tančí zelenkavá polární záře. 

Více o počasí v Norsku (průměrné teploty, počasí v různých regionech, aplikace na předpověď počasí, nebezpečí spojené s extrémním počasím)

NORSKO NA JAŘE
Norská hudba: Tipy na norské zpěváky, zpěvačky a kapely

OBLEČENÍ A VYBAVENÍ NA CESTU DO NORSKA

Norové s oblibou tvrdí, že: “neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení”. Buďte tedy jako Norové a nepodceňte výběr oblečení a vybavení! Pokud se chystáte na aktivní dovolenou, pak počítejte s tím, že můžete mít krásné počasí a třicetistupňová vedra, nebo vám taky může celá dovolená propršet. 

Zvolte kvalitní outdoorové oblečení. Oblečení vrstvěte (nepromokavá, neprofučná a termo vrstva). Určitě nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krém. S výběrem vhodného oblečení a vybavení vám pomohou následující články!

Jak vybrat a vrstvit funkční outdoorové oblečení? 

Jak vybrat pohorky? 

Jak vybrat spacák a karimatku? 

Jak vybrat stan?

Jak vybrat batoh?

Stanování v Norsku, stan MSR Carbon Reflex
Tipy na vybavení na kempování

DOPRAVA DO NORSKA

Většina českých cestovatelů plánuje cestu do Norska vlastním vozidlem. Vzhledem k poloze Norska je cestou nutné zvolit buď přepravu trajektem nebo využít most mezi Dánskem a Švédskem. 

Ideální trasa záleží na tom, odkud vyjíždíte a kam se chystáte. Ale obecně se dá říci, že pokud se chystáte do západního Norska, pak je nejlepší využít trajekt mezi Hirtshals (sever Dánska) a přístavem Kristiansand na jihu Norska. Pokud naopak míříte na sever, tak se vyplatí trajekt mezi německým Rostockem a švédským Trelleborgem. 

 Více informací ohledně cesty do Norska po vlastní ose, včetně porovnání cen mostů a trajektů, najdete v samostatném článku. 

 Do Norska samozřejmě můžete cestovat i letecky. Z Prahy létají letecké společnosti SAS a Norwegian. Levné letenky seženete také z Krakowa nebo Wroclavi. Při nákupu letenek si dejte pozor – nízkonákladové letecké společnosti většinou přistávají na letišti Oslo-Torp, které je od centra Osla vzdálené dvě hodiny jízdy vlakem.

PŮJČENÍ AUTA V NORSKU

Pro porovnání cen za půjčení auta v Norsku můžete využít srovnávače od rentalcars.com. V Norsku také fungují (minimálně) dvě P2P půjčovny, kde si můžete pronajmout auta od soukromníků. Více rozšířenou platformou je nabobil.no, kde je ale pro registraci vyžadován norský řidičský průkaz. Druhou, o něco méně rozšířenou variantou je pak gomore.no. 

Oblíbené jsou také půjčovny obytných dodávek, které najdete především v okolí Osla a na Lofotech. Nízké ceny a jednání v mateřském jazyce nabízejí Benzinicampers, které provozuje slovenský pár u letiště Oslo Torp. 

 V Osle také operují Cabincampers, Nordiccampers, Vansofnorway nebo Arcticcampers.  Dodávku od Vansofnorway si můžete vyzdvihnout také na Lofotech. Arcticcampers nabízí pronájem dodávek i ze severonorského města Tromsø.

jih Norska aneb co nevynechat cestou na Preikestolen: Lindesnes maják

NORSKO: KROK ZA KROKEM K NAPLÁNOVÁNÍ PERFEKTNÍ DOVOLENÉ

Často se mi v emailové schránce hromadí dotazy typu: Kdy je ta nejlepší doba na cestu do Norska, co v Norsku vidět, je 14 dní málo k tomu abych viděl toto i toto nebo kam mám jet, abych viděl polární záři a tak dále. Je vidět, že lidé často nevědí, kde při plánování začít. Na základě těchto dotazů a připomínek z FB skupiny Cestujeme do Skandinávie jsem dala dohromady článek, ve kterém rozebírám nejčastější chyby, kterých se lidé při dovolené do Norska dopouštějí.

Najdete v něm tipy kdy a kam vyrazit za polární září, proč nekupovat ty nejlevnější letenky do Norska, jaké jsou ceny potravin, kdy si v obchodě nekoupíte pivo a mnoho dalších praktických rad. Velmi doporučuji si ho předtím než začnete plánovat cestu přečíst. Až ho dočtete, vraťte se na tuto stránku a postupujte dále podle následujících kroků:  

→ Rozhodněte se jaké aktivity chcete v Norsku podniknout

→ Na základě toho si zvolte vhodný termín cesty do Norska

→ Určete si jak dlouhou dobu v Norsku chcete (můžete) strávit

→ Na základě toho si vyberte region, kam vyrazíte (nezapomeňte, že kdo chce vidět všechno většinou nevidí nic)

→ Zvolte vhodný způsob dopravy (velmi doporučuji cestu vlastním autem nebo půjčení auta v Norsku)

→ Vytvořte si předběžný itinerář nebo mě kontaktujte ohledně možnosti vytvoření itineráře na míru

→ Eventuelně si zamluvte ubytování a/nebo aktivity

→ Hurá, teď se jen sbalit, nezapomenout na cestovní pojištění a můžete jet!

Norsko Lysefjord

JAK DRAHÉ JE NORSKO? CENY POTRAVIN, ZBOŽÍ A SLUŽEB.

Určitě už jste zaslechli, že Norsko je drahou zemí. Většina turistů, ať už českých či zahraničních, kteří do Norska jedou vlastním autem ho mají napakované trvanlivými potravinami až po střechu. To ale mnohdy není potřeba. V regálech obchodů je spousta komodit, které jsou srovnatelné s českými cenami či jsou dokonce levnější. 

ORIENTAČNÍ CENY POTRAVIN: Chléb ( 7 – 40 NOK), mléko 1 litr (15 – 20 NOK), tucet vajec (35 NOK), 1kg kuřecích prsních řízků (70 – 130 NOK), 1kg těstovin nebo špaget (15 – 20 NOK), 1 kg cibule (17 NOK) atd.

→ Pro orientační představu o cenách potravin se můžete podívat na stránky kolonial.no, což je obdoba českého rohlíku. 

→ Co je v Norsku celkem levné jsou tortilly, červená omáčka, plechovkové fazole, hrášek nebo kukuřice, tuňák nebo například hygienické potřeby. 

→ Cena za půjčení auta se pohybuje mezi 400 a 1200 NOK na den. 

→ Za noc v kempu ve vlastním stanu většinou zaplatíte mezi 150 a 300 NOK. Noc v chatce vyjde na 500 – 1200 NOK. Ceny noclehu v hotelech a Airbnb jsou dost odlišné v závislosti na lokalitě. Očekávejte, že zaplatíte 1000 – 2500 NOK za pokoj/apartmán. 

→ Ceny benzínu se liší den ode dne a a pumpu od pumpy. Aktuálně je cena dieselu mezi 10 a 15 NOK na litr. 

JAK FUNGUJE MÝTNÉ V NORSKU

Elektronické mýtné v Norsku funguje od roku 2008 a v současnosti se platí na více než 200 místech.

Při průjezdu mýtnými branami se autům automaticky strhává poplatek za silnici, vjezd do města nebo do tunelu. Nikde není třeba zastavovat, hledat drobné v peněžence a podobně. Mýtné brány jsou označené modrou cedulí s nápisem Automatisk bomstasjon/Automatic toll.

Kde všude se platí a jak se před cestou zaregistrovat do systému ECP najdete v samostatném článku o mýtném v Norsku.

DOPRAVNÍ PŘEDPISY V NORSKU

Na co si v Norsku (a radši vůbec v celé Skandinávii) opravdu dejte pozor je dodržování maximální povolené rychlosti. Ve městě je povolená rychlost 50 km/h, mimo město 80 km/h a na pár místech se dokonce můžete prohánět i devadesátkou nebo stovkou.

Na měření rychlosti vás dopředu upozorňuje značka s kamerou. Některé radary (obzvláště před a za tunelem) jsou ale úsekové.

NORSKO CESTA TROLŮ
NORSKO DOVREFJELL

PRAVIDLA PRO SPANÍ V AUTĚ A KEMPOVÁNÍ V NORSKU

Norsko má velmi benevolentní zákony co se kempování na divoko týče. Alespoň zatím. V Norsku je obecně povolené kempovat kdekoliv na neobdělávané půdě, za předpokladu, že jste alespoň 150 metrů od nejbližšího obydleného domu nebo chaty. 

V případě volného kempování mimo horské oblasti byste neměli kempovat na jednom místě déle než 48 hodin. Tedy za předpokladu, že nemáte souhlas majitele pozemku. V horách a neobydlených oblastech je možné kempovat i déle než 48 hodin. 

Více informací o pravidlech pro kempování, rozdělávání ohně nebo cestování se psem najdete v samostatném článku. 

 Spaní v autě (zatím) není zakázané žádným zákonem. Stejně jako v případě kempování byste měli dodržet vzdálenost 150 metrů od nejbližšího obydleného domu nebo chaty. Na mnoha parkovištích a odpočívadlech ale potkáte cedule, které zakazují kempování a spaní v autě. Prosím respektujte je. 

O norském pohledu na problematiku spaní v autě mimo kempy jsem se rozepsala v tomto článku. 

vanlife realcamplife

HROMADNÁ DOPRAVA

Vlaky: Železniční dopravu po Norsku zajišťuje společnost VY (bývalé NSB). Norsko nemá příliš rozvětvenou železniční síť. Jednotlivé úseky železnice se hvězdicovitě rozbíhají z Osla do větších měst na západním pobřeží a na severu vede trať pouze do města Bodø. 

Lístky na vlak nejsou v Norsku levné, ale pokud je koupíte s dostatečným předstihem, pak můžete mít štěstí na tzv. Minipris jízdenky. 

Autobusy: Meziměstská autobusová doprava není v Norsku příliš využívaná. Norové většinou preferují na delší vzdálenosti letět nebo jet vlakem. V severním Norsku je meziměstská autobusová doprava frekventovanější, protože tam nevede železniční trať. Spolehlivým vyhledávačem dopravního spojení je en-tur.n. Stejně jako u vlaků je levnější zamluvit si jízdenky předem online. 

 

TRAJEKTY V NORSKU

Pokud si opravdu chcete zažít to pravé Norsko a prozkoumat křivolaké pobřeží s hluboko zařízlými fjordy, tak se trajektům nevyhnete, a to i přesto že Norové stále staví nové tunely, které nahrazují stávající trajektové linky. Trajektová spojení si můžete zobrazit na stránkách vegvesen.no (zatrhněte si napravo ferjer).

Trajekty se liší velikostí, dobou, frekvencí jízdy i cenou. Naprostou většinu z nich není třeba rezervovat předem. Systém funguje tak, že kdo dřív přijde, ten dřív jede. Na parkovišti před příjezdem trajektu se auta začnou řadit (většinou jsou na zemi číslované lajny) a v tomto pořadí pak najíždějí na trajekt.

Zaplatit se dá buď v budce u trajektu, ale ve valné většině případů se platí až výběrčímu na trajektu, který má s sebou terminál na karty nebo se poplatek odečítá automaticky pomocí systému Autopass (norské mýtné). Platí se nejen za auto, ale i za pasažéry, přičemž řidič se nepočítá. Většinou se cena za auto pohybuje na menších krátkých trajektech okolo 100 NOK.

Počítejte s tím, že hlavně během letní sezóny se na populárních turistických trasách jako je Geiranger–Hellesylt nebo Lauvvik–Lysebotn mohou tvořit fronty. Tyto trajekty se musí bookovat dopředu. Mimo sezónu minimálně hodinu a v sezóně alespoň dvě hodiny předem.

Pozor, většina trajektů nejezdí přes noc – poslední vyjíždějí okolo 23:00.

NORSKO TAFJORDFJELLA
NORSKO TAFJORDFJELLA

STOPOVÁNÍ V NORSKU

Stopování v Norsku je především v letních měsících celkem oblíbené. Není to sice takový stopařský ráj jako Skotsko, ale ani peklo jako třeba Španělsko. Sama mám po Norsku nastopováno tisíce km a vždy jsem se dostala z místa A do místa B za relativně rozumnou dobu. Pár poučení z mých osobních zkušeností:

 

  • Čím více na sever nebo čím zapadlejší místo je, tím větší máte šanci na to, že vás někdo sveze.

  • V okolí Osla je několik kilometrů dálnice, kde se nesmí stopovat. Pokud vás tam někdo uvidí, tak velmi pravděpodobně zavolá policii.

  • Stopovat hned z letiště Gardermoen je noční můra. Sedněte na vlak a dojeďte pár stanic alespoň do Hamaru a začněte odtamtud.

  • U větších měst vám s výběrem místa na stopování většinou poradí mapa na hitchwiki.

  • Norové mají zelené a bílé poznávací značky. Auta se zelenou značkou nemají vzadu sedadla. 

  • Vykašlete se na cedule. Často vám tu zastaví cizinci nebo imigranti (hodně jsem jezdila s Kurdy z Iráku nebo Íránu). Domácí nejsou úplně zvyklí na koncept stopování, ale rádi pomůžou, když si myslí, že vám ujel autobus nebo že jste v nesnázích.

  • Pokud provozujete autostop v zimním období, kdy se brzy stmívá, tak si dejte pozor na to, abyste s sebou měli čelovku a reflexní prvky. Často se dá dobře stopovat na autobusových zastávkách, ale občas není nikde žádné vhodné místo a před vámi i za vámi může být tunel, kam jako pěší nesmíte. Zlaté pravidlo zní, když už stojíte na fakt blbém místě, tak se ujistěte, že jste dobře vidět!

Norsko Preikestolen
Norsko ledovce Jostedalsbreen

NORSKÉ REGIONY

V roce 2017 se norská vláda rozhodla opustit zajeté dělení země na původních 19 fylke (něco jako kraje v Čechách) a sloučit je do pěti větších administrativních oblastí.

Vznikly tak regiony Jižní, Západní, Východní, Severní a Střední Norsko (neboli Trøndelag). 

Každý z těchto regionů se trochu liší svou geografií a nabízí tak odlišné scenérie a aktivity. Turisty nejvyhledávanějšími z nich jsou západní a severní Norsko. Více o atrakcích v norských regionech si můžete přečíst v samostatném článku.

 

TOP TURISTICKÉ TRASY

Norsko je doslova prošpikované turistickými trasami z nichž každá má něco do sebe. V norských horách se klidně můžete toulat celé dny bez toho, abyste na někoho narazili. Většinu turistů ale lákají norská NEJ, kterými jsou:

 
TROLLTUNGA
Trolltunga
Norsko Preikestolen
Preikestolen
Nejkrásnější norské fjordy: Lysefjord - výstup na Kjeragbolten
Kjeragbolten

NÁRODNÍ SCÉNICKÉ SILNICE

Projekt z roku 2004, jehož cílem bylo vybrat norské silnice projíždějící spektakulární krajinou a podpořit turismus v odlehlých oblastech v jejich okolí. Vybráno bylo celkem 18 silnic, z nichž se polovina nachází v západním Norsku.

Cesty označené bílým symbolem podobným keltskému kříži na hnědém pozadí byly veřejnosti oficiálně představeny v roce 2015. Norská Administrace silnic ale na jejich rozvoji neustále pracuje a v jejich okolí tak vznikají nová parkovací či pikniková místa, i veřejné toalety. Národní scénické silnice jsou skvělým odrazovým můstkem pro plánování výletů do Norska. Jejich popisy a mapu najdete na oficiálních (anglických) stránkách.

NORSKÉ FJORDY

Norsko je země s největší koncentrací fjordů na světě. Najdete jich tu víc než tisíc! Některé z nich jsou i stovky kilometrů dlouhé a různě se větví, přičemž dané větve jsou často známější než fjord samotný. Mezi nejznámější norské fjordy patří Lysefjord, Geirangerfjord nebo Nærøyfjord. 

Více informací o norských fjordech a výletech v jejich okolí se dočtete v samostatném článku.

Nejkrásnější norské fjordy a aktivity okolo nich
Nærøyfjord
Západní Norsko Geiranger fjord
Geirangerfjord

MĚSTA V NORSKU

Většina turistů míří do Norska kvůli nádherné přírodě, nicméně i norská města stojí za návštěvu. Hlavním městem Norska je sedmisettisícvé Oslo, které leží na jihovýchodě země. Osobně nejsem moc fanouškem této metropole. Pokud ale plánujete návštěvu Osla, tak si nenechte ujít sochy ve Vigeland parku, muzea Fram a Kon-Tiki, skokanské můstky na Holmenkollen nebo pevnost Akershus.

Dalšími velkými městy v Norsku jsou Stavanger (navštivte norské muzeum ropy), Bergen (nábřeží Bryggen, vyhlídka Fløyen), secesní Ålesund (vyhlídka Aksla), Trondheim (katedrála Nidarosdomen a dřevěné domky Bakklandet), Bodø, Narvik a Tromsø. 

 

Vigeland park Oslo Norsko
Oslo
Trondheim Norsko
Trondheim

POZOROVÁNÍ POLÁRNÍ ZÁŘE 

Pokud chcete vidět polární záři, tak se do Norska musíte vydat mezi zářím a dubnem. K tomu, abyste mohli polární záři pozorovat totiž potřebujete tmu. Přesné datumy, kdy v Norsku začíná a končí polární den se liší v závislosti na zeměpisné šířce. K zvýšení vašich šancí na pozorování polární záře zamiřte na sever od polárního kruhu (Lofoty, Senja, Tromsø, Nordkapp).

Více informací o pozorování polární záře a nejčastějších chybách kvůli kterým ji můžete propásnout najdete v samostatném článku. 

PŮLNOČNÍ SLUNCE

Půlnoční slunce je fenomén, který můžete pozorovat v oblastech na sever od polárního kruhu a nastává tehdy pokud je sluneční v průběhu celého dne nezapadne za horizont (a je tak pozorovatelný o půlnoci). 

Na polárním kruhu je tento jev pozorovatelný přesně jeden den v roce, a to v době letního slunovratu (okolo 21. června). Čím více na sever pojedete, tím delší bude období, kdy je možnost pozorovat půlnoční slunce. 

Polární záře v Norsku, Trondheim Nidarosdomen
Půlnoční slunce severní Norsko

NORSKO BLOG

OTÁZKY OHLEDNĚ CESTOVÁNÍ DO NORSKA?

Neváhejte nás kontaktovat nebo se přidejte k FB skupině Cestujeme do Skandinávie.