Island: Průvodce jednotlivými regiony


Island: Průvodce jednotlivými regiony

vodopád seljalandsfoss island

Přestože je Island se svojí rozlohou 103 125 km² jen o maličko větší než Česká republika, tak návštěvníkům nabízí neskutečnou koncentraci přírodních zajímavostí od vodopádů a termálních pramenů, přes sopky a lávová pole po rozlehlé ledovce a fjordy. 

Island je zemí, kam se můžete neustále vracet a stále vás překvapí nová místa a ohromí ta, která už jste třeba jednou viděli. 

Pro jednodušší přehled zajímavostí co kde najdete jsem Island rozdělila do sedmi regionů. Tyto regiony neodpovídají žádnému administrativnímu členění a slouží jen pro snadnější orientaci pro plánování vaší cesty na Island. 

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé regiony!

Poloostrov Reykjanes

Poloostrov Reykjanes je velmi pravděpodobně první místo, které na Islandu uvidíte. Na jeho západním okraji totiž leží letiště Keflavik. Největším turistickým lákadlem na poloostrově jsou kromě hlavního města Reykjaviku především geotermální lázně Modrá laguna (Blue Lagoon). Přestože se často uvádí, že jde o přírodní horké prameny, tak se ve skutečnosti jedná o předražené odkaliště geotermální elektrárny. 

Island Regiony - poloostrov Reykjanes (1)
Reykjavik

Jižní Island

Na jižní pobřeží Islandu míří největší množství turistů. Na relativně malém území je tu koncentrováno to nejlepší z toho, co Island nabízí. Najdeme zde známý Zlatý okruh (Golden Circle), který tvoří národní park Thingvellir, gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss. Kromě dalších známých vodopodádů jako je Skogafoss nebo Seljalandsfoss je také velkým turistickým magnetem ledová laguna Jokulsarlon nebo trek duhovými horami Laugavegur. 

Ledovcová laguna Jokulsarlon
Ledovcová laguna Jokulsarlon

Západní Island

Hlavním lákaldem západního Islandu je především poloostrov Snaefellsnes, kterému se někdy přezdívá miniaturní Island.  Najdete tu písčité pláže, termální prameny, sopky i ledovce! Největším lákadlem je ikonická hora Mt Kirkufjell, která se objevila například v seriálu Hra o Trůny. Poloostrov Snaefellsnes je také známý jako dějiště románu Cesta do středu země od Julese Verna. V létě 2011 byla na poloostrově zpřístupněna lávová jeskyně Vatnshellir. 

Island Kirkufjell
Mt. Kirkufjell

Západní fjordy

Islandské západní fjordy jsou jedním z nejméně navštěvovaných regionů. Z větší části je to jejich geografickou izolovaností a ne tím, že by tento region neměl co nabídnout. Mezi turisty je vyhledávaný především vodopád Dynjandi, písečná pláž Rauðasandur nebo přírodní rezervace Hornstrandir na samotném severu ostrova, kde polární lišky dávají dobrou noc. 

 

Počasí Island: Papuchalci v květnu
Islandský papuchalk

Severní Island

Severní Island je nádherný a divoký region, ve kterém najdete například impozantní vodopády jako je Godafoss nebo Detifoss nebo městečko Husavik, ze kterého vyjíždí většina výletů za velrybami. Impozantní je také krajina v okolí vulkanického jezera Mývatn –  sopka Krafla a rozsáhlá lávová pole, bahenní sopky i jeskyně s termálními prameny. Najdete zde i Myvatn Nature Baths, což je levnější obdoba Modré laguny.

Island Regiony - severní Island
Island Godafoss
Vodopád Godafoss

Východní Island

Východní Island není příliš navštěvovanou částí ostrova. Turisté tudy většinou projíždí ve spěchu mezi ledovcovou lagunou Jokulsarlon na jihu Islandu a vodopádem Detifoss na severu. Přesto má tento region co nabídnout: ikonické hory Vestrahorn poblíž městečka Höfn nebo pitoreskní vesničky schované ve fjordech jako například Seydifjordur se známým barevným chodníkem.

Island Regiony - východní Island
Islandský kůň východní Island

Islandské vnitrozemí

Islandské vnitrozemí neboli highlands je v podstatě neobydlené a divoké území, před které vede jen pár silnic. Ty se ale zavírají s prvním sněhem a otevírají se často až v červnu. Do většiny míst ve vnitrozemí se dostanete pouze s autem s náhonem na všechny čtyři. Nebudete ale litovat. Nejpopulárnějším místem je oblast Landmannalaugar, ze které vychází nejznámější islandský trek Laugavegur, který byl časopisem National Geographic označen jako jeden z nejhezčích treků na světě!

Laugavegur trek Island
Trek duhovými horami Laugavegur
Laugavegur trek Island
Duhové hory v okolí Landmannalaugar