Cesta do Norska autem: Porovnání cen za mosty vs. trajekty do Norska

Cesta autem do Norska - trajekty vs mosty

Chystáte se do Norska autem a nevíte jakou cestu zvolit? Možností je mnoho. Je lepší jet přes mosty v Dánsku nebo zarezervovat trajekt? Jak se v nabídce zorientovat?

Výběr trajektu se bude odvíjet od toho, kam v Norsku chcete jet. No a pak taky někdo má rád holky a jiný vdolky. My třeba preferujeme si vzít delší trajekt, který jede na noc a pak si na palubě chvíli odpočinout od řízení. Delší trajekt pak taky ušetří peníze za naftu a někde i za mýtné. Někdo naopak nechce být omezován pevným datumem a časem odjezdu trajektu. 

V následujícím článku vám nastíním ty nejpoužívanější trajekty do Norska a jejich výhody a nevýhody a vy si můžete vybrat, co vyhovuje vám!  

TRAJEKTY DO NORSKA: DÁ SE JIM VYHNOUT?

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, tak do Norska lze dojet i bez použití trajektu. A nemyslím tím cestu přes Pobaltské státy. Díky relativně nedávno otevřenému Öresundskému mostu (rok 2000), který spojil Dánsko se Švédskem můžete cestu do Skandinávie absolvovat výhradně po souši přes Německo a Dánsko.

  • V Německu se neplatí žádné dálniční poplatky
  • V Dánsku také nejsou zpoplatněné dálnice, platí se ale za přejezd mostů
  • V Norsku jsou některé silnice, mosty a tunely zpoplatněné. Více v článku o mýtném v Norsku.

STOREBAELTSKÝ MOST

Osmnáct kilometrů dlouhý most přes úžinu Storebaelt spojuje od roku 1998 východní a západní část Dánska. Most je otevřený 24 hodin denně 365 dní v roce a přejezd přes něj je zpoplatněný. Cena za přejetí mostu se odvíjí od rozměrů vašeho auta.

  • Auta nepřesahující délku 3 metry zaplatí za přejezd 18 EURO.
  • Vozidla s délkou pod 6 m zaplatí 35 EURO.
  • Na přesné podmínky a ceny se můžete podívat zde. (Výše zmiňované údaje jsou z června 2019).

Mýtné brány na Storebaeltském mostě

Stejně jako při přejezdu mostu přes Öresund se před vjezdem na most řadíte do pruhů podle způsobu placení. Zelené pruhy jsou vyhrazené pro majitele BroBizz, kteří branami projedou bez zastavení a mýtné je jim pak automaticky odečteno z jejich zařízení.

Modré pruhy jsou pro platbu kreditní (debetní) kartou. Ve žlutém pruhu můžete zaplatit hotově eury nebo dánskými, švédskými či norskými korunami (nazpět vám ale vrátí dánské koruny.)

ÖRESUNDSKÝ MOST

Lístek na Öresundský most můžete zakoupit online (minimálně 30 minut před jízdou), čímž ušetříte cca 6 – 8 Euro (závisí na velikosti vašeho auta). Registrace zabere jen minutku, kdy do systému vyplníte svoje jméno a SPZku auta. Při vjezdu na most se pak zařadíte do zeleného pruhu.

Zaplatit můžete samozřejmě take na místě, ať už kreditní (debetní) kartou nebo v hotovosti. Platit lze eurem nebo dánskými, norskými či švédskými korunami. V případě platby kartou se zařadíte do modrého pruhu. Žlutý pruh je pro platbu v hotovosti.

  • Cena za Öresundský most pro auto do 6 m je 58 Euro (online ticket) nebo 62 Euro při platbě na místě. 
  • Cena za dodávku je 116 Euro (online ticket) nebo 124 Euro (na místě). Údaje jsou z června 2019, přesné ceny můžete zkontrolovat zde. 

https://www.instagram.com/p/By92MuioCKi/

TRAJEKTY DO NORSKA ZE SEVERU DÁNSKA

Trajekty vyjíždějící ze severonorského městečka Hirtshals jsou ideální možností pro ty, kteří se chystají na západní pobřeží Norska. Nejčastěji využívaná trasa je Hirtshals – Kristiansand, ale můžete jet i do Larviku, Laugesundu nebo dokonce i do Stavangeru nebo Bergenu. To už se ale dost prodraží.

  • Cesta z trajektem z Hirtshals do Kristiansandu trvá jen něco přes 2 hodiny a  jednosměrná jízdenka pro 2 osoby cestující v oktávce lze pořídit za 3.100 Kč.
  • Finančně zhruba nastejno vyjde čtyřhodinová plavba z Hirtshals do Larviku.
  • O něco levnější je pak čtyřapůhodinová plavba do Langesundu (2.300 Kč) nebo devítihodinová z Frederikshavnu do Osla (2.300 Kč).

 TRAJEKTY Z NĚMECKA DO ŠVÉDSKA 

Trajekt z Rostocku (D) do Trelleborgu (S) bývá většinou nejlevnější možností. Cesta z Prahy do Rostocku zabere zhruba 7 hodin, a 4 – 7 hodinová přestávka na trajektu je pak vítaným odpočinkem od řízení.

Ceny se pohybují v závislosti na termínu, typu auta a počtu cestujících, ale pro orientaci se dá jednosměrná jízdenka z Rostocku do Trelleborgu pro dvě osoby cestující v oktávce pořídit za 2.300 – 2.800 Kč.


 KOMBINACE TRAJEKTU A MOSTU 

Do Norska se také můžete dostat přes východní část Dánska buď trajektem z Rostocku (D) do Gedseru (DKK) a pak přes Öresundský most nebo trajektem z Helsingøru do Helsingborg, který trvá jen 20 min.

Jízdenky na trajekty nebo trajekt a most se dají koupit v kombo balíčku od společnosti Scandlines.

  • Sweden Combo ticket (Rostock – Gedser + Helsingør – Helsingborg nebo Rostock – Gedser + Öresundský most) přijde v sezóně na 114 EURO (2.900 Kč). Mimo sezónu na 78 EURO (2.000 Kč).  Ceny můžete omrknout tady.

TRAJEKTY DO NORSKA: POROVNÁVAČ CEN

VNITROSTÁTNÍ TRAJEKTY V NORSKU

Pokud se nehodláte držet jen a pouze v norském vnitrozeí, tak vás na cestě dříve či později potká nějaký ten lokální trajekt. Aktuálně totiž v Norsku funguje přeprava trajektem na více než stovce různých tras. Všechny trasy trajektů si můžete zobrazit na stránkách vegvesen.no (zatrhněte si napravo ferjer). Jízda trajektem ale není žádná raketová věda, takže se není čeho obávat.

V Norsku operuje několik (desítek) lodních společností, takže bohužel neexistuje žádná internetová stránka typu iDOS, kde by byly dohledatelné odjezdy trajektů.

  • V aplikaci Fergetider Norge můžete zjistit časy trajektů. Za její stažení se platí 20NOK (cca 50Kč). Pozor, většina trajektů nejezdí přes noc – poslední vyjíždějí okolo 23:00.

JE NUTNÉ REZERVOVAT VNITROSTÁTNÍ TRAJEKTY V NORSKU?  

Naprostá většina vnitrostátních trajektů v Norsku se nemusí předem rezervovat a funguje na bázi kdo dřív přijde, ten dřív jede. Před nájezdem na trajekt bývá  parkoviště, kde jsou očíslované pruhy a když přijedete, tak se prostě začnete řadit do nich a čekáte na příjezd trajektu.

Naprostá většina trajektů se platí až po vjezdu na palubu, kdy k vám přijde výběrčí s terminálem na karty. Ceny se liší v závislosti na délce jízdy a oblíbenosti destinace, ale většinou se pohybují kolem 150 NOK za auto. Řidič je zahrnut v ceně auta, ale každá další osoba platí malý poplatek.

  • Nově se trajekt Lauvvik – Lysebotn (pokud se chystáte na Preikestolen) musí bookovat předem. Mimo sezónu musíte trajekt zabokovat minimálně hodinu před plánovaným odjezdem. V sezóně (od května do října) to musí být minimálně dvě hodiny předem. Trajekt můžete zabookovat tady.
  • Dobrým nápadem může být i zabookování trajektu na trase Geiranger–Hellesylt, kde se často v létě mohou tvořit fronty a vy pak třeba budete muset čekat na další trajekt. Trajekt zamluvíte tady. (Tohle je jeden z nejdražších vnitrozemskích trajektů v Norsku, cena za jednu cestu Geiranger – Hellesylt vyjde pro auto a dva lidi okolo 1.000 NOK – 2.700 Kč).
Lokální trajekt v Norsku
Lokální trajekt v Norsku

 HURTIGRUTEN: NORSKÝ POBŘEŽNÍ EXPRES

Hurtigruten neboli Pobřežní expres je flotila lodí, která kdysi v Norsku dopravovala poštu. Dopravit dopisy a balíky z Trondheimu na sever Norska trvalo tehdy minimálně 3 týdny (v zimě třeba i 5 měsíců!), ale lodní expres zvládl tuto cestu za pouhých sedm dní. Což vysvětuje pojmenování Hurtigruten (hurtig=rychlý, ruten=trasa).

Od 80. let minulého století ale začala Hurtigruta přepravovat turisty. Ironií je, že přímý televizní přenos z Hurtigruty byl v roce 2011 vysílán s nevídaným úspěchem na norské Slow Travel TV. Diváci tak mohli sledovat celou 134 hodinovou cestu MS Nordnorge na její trase z Bergenu do Kirkenes minutu po minutě. Vysílání se dokonce zapsalo do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší televizní dokument.

Hurtigruten vypouvající z TrondheimuHurtigruten odplouvající z přístavu v Trondheimu

Pokud se vydáte na celou trasu Hurtigruten – tedy z Bergenu do Kirkenes, pak cestou navštívíte 34 přístavů. V létě činí délka plavby na sever z Bergenu přes Geiranger až do Kirkenes 2.703 km a trvá sedm dní.

Na to, abyste si vyzkoušeli pomalé cestovaní s Hurtigruten nemusíte být bůhvíjací boháči. Jednak si můžete zarezervovat jen určitý úsek cesty a druhak cena za lístek i s kajutou je cenově srovnatelná např s letenkou nebo vlakem.

  • My jsme napřííklad jeli Hurtigrutou z Trondheimu do Bergenu a vyšlo nás to na cca 3.000 Kč (bez auta).

Do norska autem: Porovnání cen za mosty a trajekty do Norska - INFOGRAFIKA

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no.

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě).

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna, ideálně nad polární kruh. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ


Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Šnorchlování a potápění na Islandu: Silfra národní park Thingvellir

3 komentáře: “Cesta do Norska autem: Porovnání cen za mosty vs. trajekty do Norska”

  1. Ahoj,
    letos jsme navštívili Norsko a jeli jsme trajektem z Dánska Do Bergenu a pak již autem směrem k Trondheimu. To bylo nejdál co jsme jeli. Měli jsme po cestě několik treků s přespáním. ( celkově 19 dní včetně cesty z ČR a zpět) Nechtěli jsme totiž cestu prosedět jen v autě. Moc se nám Norsko líbilo, určitě se vypravíme znovu a to chceme pokračovat zase dál od Trondheimu na sever.Nejraději bychom zase tam využili trajekt co nejdál to jde. Dá se vůbec taková varianta najít. Koukala jsem že je možnost jet zase trajektem do Bergenu a pak dalším do Selje případně Florø nebo Måløy. Kdyby tak něco jelo na Lofoty nebo NArviku ??.. Děkuji za nápady. Alena

    • Ahoj Aleno. Do Bergenu se v pohodě dostanete trajektem (který si už našla). Z Bergenu se pak dostanete až na sever do Kirkenes (takže i na Lofoty) na palubě Hurtigruten (norský pobřežní expres).

  2. Ahoj, chystáme s v létě do Dánska a napadlo nás, když už budeme tak daleko, nakouknout na jih Norska. Máme cca 17 dní. Dívala sjem se teď na trajekty z Hirtshals do Kristiandsand (jsme 2 dospělí a 2 děti, s dodávkou Renault Trafic bez rakve), ale cena mě celkem šokovala, zpáteční za 554eur je mazec. Když jsem si pročítala různé varianty, jak se tam dostat, včetně mostů z Dánsko do Švédska, tak to ale i tak vychází de facto cenově nejlevněji….Opravdu jsou ty trajekty v hlavní sezonu tak drahe?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..