Nejkrásnější norské fjordy + tipy na túry a ubytování v okolí

Nejkrásnější norské fjordy a aktivity okolo nich

Norsko je země s největší koncentrací fjordů na světě. Najdete jich tu víc než tisíc! Některé z nich jsou i stovky kilometrů dlouhé a různě se větví, přičemž dané větvě jsou často známější než fjord samotný. Jako je tomu například u Geirangerfjordu. Tak schválně, věděli jste, že Geirangerfjord je jen menší větví fjordu Storfjorden? 

Pojďme se tedy podívat na ty nejznámější norské fjordy a tipy na výlety v jejich okolí!

 

Fjord je pozůstatek činnosti ledovců v období dob ledových. Jedná se o dlouhý (občas desítky až stovky kilometrů) a úzký mořský záliv. Fjordy vznikly prohloubením říčních údolí vlivem tlaků postupujících ledovců. 

Geirangerfjord: Nejnavštěvovanější norský fjord

Geirangerfjord je 16 km dlouhý a až 360 m hluboký fjord lemovaný četnými vodopády. Často také nese přívlastek nejkrásnější fjord na světě. Zda-li je opravdu nejkrásnějším fjordem se neodvažuji posuzovat, ale rozhodně patří k těm nejnavštěvovanějším.

 
Západní Norsko Geiranger fjord
Pohled na Geirangerfjord z Ørnesvingen

Pro mě osobně je vesnice Geiranger, kde v sezóně není hnutí pro množství turistů z výletních lodí, noční můrou. Chcete-li se vyhnout davům a užít si výhledy na Geirangerfjord, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, pak vyražte na jednu z  mnoha vyhlídek nad fjordem nebo ještě lépe na túru po okolních horách. 

Nezapomenutelnými zážitky mohou být také pádlování na mořských kajacích nebo plavba lodí po fjordu, při nichž si můžete prohlédnout známé vodopády Sedm sester a Suitor (nápadník), a také horské farmy Skageflå a Knivsflå osaměle se krčící na zdánlivě nedostupných útesech.

Co navštívit a podniknout v okolí Geirangerfjordu:

Naše doporučení na ubytování v okolí Geirangerfjordu: 

Kemping a chatky: Fjorden Camphytter, Vinje Camping, Geiranger Camping 

Hotel: Grande Fjord Hotel, Hotel Union Geiranger Bad & Spa

Unikátní ubytování: Architektonický skvost Juvet Landscape Hotel,  Farma ze 17. století Framgarden (dojezdová vzdálenost do Geirangeru)

Nærøyfjord: Nejužší norský fjord

Nærøyfjord je, stejně jako Geirangerfjord, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESO. S délkou pouhých sedmnáct kilometrů a šířkou 250 metrů (v nejužším místě) je tato větev Sognefjordu nejužším fjordem nejen v Norsku, ale i ve světě. 

Nærøyfjord určitě stojí za návštěvu. Pohled na 1,800 metrů vysoké stěny, ze kterých především v jarních měsících stékají desítky větších i menších vodopádů je ohromující.

 

 

Nejkrásnější norské fjordy a aktivity okolo nich
Výhled na Nærøyfjord z vesnice Gudvangen

Ideálním způsobem, jak si vychutnat výhledy na fjord i jeho dechberoucí okolí je z paluby lodi. U Gudvangenu totiž vjedete do tunelu a vynoříte se z něj v podstatě až ve Flåmu. V letní sezóně můžete využít i dopravní trajekt mezi Gudvangenem a Kaupangerem

Ten sice nezajíždí do Aurlandsfjordu, jako výletní lodě, ale na druhou stranu poplujete kolem izolované vesnice Frønningen a 1,775 m vysoké hory Bleia. O té místní říkají, že kdyby vyschl fjord, který je v daném místě až 1,000 metrů hluboký, tak by se jednalo o nejvyšší horu Norska. 

Nejkrásnější norské fjordy: Naeroyfjord
Pohled na Nærøyfjord z výšky

V Gudvangenu také stojí za návštěvu vikingská vesnice Njardarheimr, kde se dozvíte víc o historii Vikingů v Norsku a jejich stylu života. V ceně vstupného je zahrnuta 45 minutová prohlídka. Za příplatek si můžete vyzkoušet různé dobové aktivity nebo ochutnat vikingskou kuchyni. 

Počítejte s tím, že Gudvangen je jednou ze zastávek populární tour „Norway in nutshell“ (to nejlepší z Norska), takže v sezóně je zde mnoho turistů. 

Co navštívit a podniknout v okolí Nærøyfjordu:

Naše doporučení na ubytování v okolí Nærøyfjordu: 

Kemping a chatky: Gudvangen Camping

Hotel: Gudvangen Budget Hotel a Gudvangen Fjordtell, popřípadě nedaleký Stalheim hotel

Gudvangen je malá vesnice s nevelkým výběrem ubytování. Ubytovat se můžete také v nedalekých vesnicích Flåm a Aurland popřípadě, chcete-li mít komfort většího města, ve Vossu. 

Aurlandsfjord: Začátek unikátní železniční trati

Aurlandsfjord je stejně jako sousední Nærøyfjord jednou z větví Sognefjordu. Není sice tak úzký, jako jeho soused, ale i tak od sebe až 1,400 metrů vysoké stěny na jeho březích dělí méně než dvoukilometrová vzdálenost. 

Výhled na fjord si můžete užít například z paluby vyhlídkové lodi nebo RIB člunu (plavba zahrnuje jak Aurlandsfjord, tak Nærøyfjord). Pokud vás ale láká výhled na fjord z ptačí perspektivy, tak si zajeďte na vyhlídku Stegastein nebo protáhněte nohy a vyšlápněte si na vrcholek hory Presten. 

 

 

Časné ráno na vyhlídce Stegastein. Stegastein je oblíbeným turistickým cílem, být zde sám je spíše rarita.

Na samém konci Aurlandsfjordu leží vesnice Flåm, která je oblíbeným cílem turistů. V létě zde kotví velké výletní lodě a navíc tu začíná železniční trať Flåmsbana, která je označována za jednu z nejkrásnějších vlakových tratí na světě.

Pohádková krajina, kterou se můžete kochat při výletu po železniční trati Flåmsbana

Na dvacetikilomterové vzdálenosti mezi Flåmem a Myrdalem nastoupávají  vlakové soupravy do výšky přes 800 m.n.m. Cestou projíždějí skrze 20 tunelů a míjejí několik vodopádů.  

V okolí Aurlandsfjordu také najdete mnoho malých farem a samot, které jsou zdánlivě odříznuté od světa, jelikož k nim nevedou žádné silnice. Například vesnice Undredal, ležící mezi Gudvangenem a Flåmem, byla do roku 1988 dostupná pouze lodí. Undredal je známý svojí produkcí kozích sýrů a také dřevěným kostelem ze 14. století.

Opuštěná farma na strmých březích Aurlandsfjordu

Co navštívit a podniknout v okolí Aurlandsfjordu:

Naše doporučení na ubytování v okolí Aurlandsfjordu: 

Kemping a chatky: Winjum Cabin Aurland Stegastein, Lunde Camping v Aurlandu, Flåm Camping

Hotel: Flåmsbrygga hotel, Fretheim hotel

Unikátní ubytování: 292 Aurland 

Hardangerfjord: Pastva pro oči nejen na jaře

Hardangerfjord je s délkou 180 km druhým nejdelším fjordem v Norsku. Více než pro svojí délku je ale proslulý unikátním klima, díky kterému se v Hardangerfjordu daří pěstování ovoce. Hardangerfjord je nádherný v kterémkoliv ročním období, ale na jaře, kdy na příkrých stráních rozkvetou třešně a později jabloně, je to podívaná, která přitahuje turisty z celého světa. 

Spring in Norway, Hardanger
Rozkvetlé sady a louky na březích Hardangerfjordu jsou pastvou pro oči. Vhodným obdobím pro návštěvu je půlka května.

První ovocné stromy v Hardangeru zasadili cisterciáští mniši na začátku 13.století. Nyní se v oblasti vypěstuje 40 procent z celkové produkce norského ovoce. Budete-li projíždět po scénické silnici číslo 13 mezi Oddou a Kinsarvikem, pak si u stánků podél silnice nakupte lokální třešně, jablka, švestky nebo delikatesní jablečný mošt. Systém placení je založený na důvěře – peníze vložíte do kasičky u stánku. 

Jaro v Hardangerfjordu

Návštěva Hardangerfjordu ale zdaleka nemusí být jen o procházkách v sadech a popíjení moštu nebo alkoholického cideru. Hardangerfjord je skvělým výchozím místem pro pěší túry. Vyrazit můžete na známý skalní útvar Trolltunga, vystoupat po Schodech mnichů na náhorní plošinu Hardangervidda a projít si panoramatickou stezku nesoucí jméno norské královny. 

Pro ty z vás, kteří jste dobrodružné povahy, tak můžete přejít ledovec Folgefonnapádlovat na kajaku mezi ledovými krami, nebo si zalyžovat v letním lyžařském středisku Fonna. (Ceny za skipas a půjčení vybavení nejsou překvapivě tak drahé. Půjčení vybavení na den vyjde na 330 NOK a denní skipas na 395 NOK)

Vyhradit si na okolí Hardangerfjordu jen jeden jediný den na výstup na Trolltungu je vážně škoda, v oblasti můžete s klidem strávit měsíc a nudit se nebudete. Hardangerfjord je jedno z našich nejoblíbenějších míst v Norsku a silně uvažujeme o tom, že se někde poblíž v budoucnu usadíme.

Vodopád Låtefossen v údolí Oddadalen

Co navštívit a podniknout v okolí Hardangerfjordu:

Naše doporučení na ubytování v okolí Hardangerfjordu: 

Kemping: Odda Camping, Lofthus Camping, Sundal Camping

Hostel: Ullensvang Gjesteheim

Hotel: Utne Hotel (Hotel z roku 1722!), Hotel Ullensvang 

Unikátní ubytování: Tessa’s Apple Farm, Hardanger panorama lodge

Lysefjord: Ráj basejumperů

Lysefjord najdete na jihu Norska poblíž města Stavanger. Pokud cestujete Norskem od jihu, tak je to první z mnoha fjordů, na které po cestě západním Norskem narazíte.

Čtyřicet kilometrů dlouhý Lysefjord je vyhledávaným turistickým cílem především kvůli známým skalním útvarům na jeho březích. Ve výšce 600 metrů nad hladinou Lysefjordu se tyčí skalní kazatelna Preikestolen a na druhém břehu najdete známý boulder Kjeragbolten zaklíněný mezi dvěma skalami ve výšce 1,000 m.n.m. Díky vysokým kolmým stěnám je Lysefjord vyhledávaným místem pro basejumping.

 

Preikestolen v říjnu
Skalní kazatelna Preikestolen nad Lysefjordem

Oblíbenou aktivitou je projížďka lodí po fjordu ze Stavangeru do Lysebotn. Tu některé společnosti kombinují s vyhlídkovou jízdou po silnici Lysevegen, která ve 27 spirálovitých zatáčkách nastoupává do výšky 600 m.n.m. 

Pozor, Lysevegen je jedna z mnoha norských silnic, které se uzavírají s prvním sněhem a otevírají se až během května nebo června. 

Nejkrásnější norské fjordy: Lysefjord - výstup na Kjeragbolten
Z výstupu na Kjeragbolten. Lysefjord je pod mraky.

Co navštívit a podniknout v okolí Lysefjordu:

Naše doporučení na ubytování v okolí Lysefjordu: 

Kemping a chatky: Preikestolen Camping,  Kjerag Lysebotn Camping

Hotely: Darby’s Inn, Thon Hotel Stavanger

Sognefjord: Král fjordů

S délkou přes 200 kilometrů a hloubkou dosahující přes 1,300 metrů je Sognefjord nejdelším a nejhlubším norským fjordem. Král fjordů, jak se mu často přezdívá, se nachází severně od Bergenu. V dobách Vikingů hrál Sognefjord důležitou dopravní roli jakožto spojnice mezi Bergenem a krajem Sogn.

Sognefjord se nesčetněkrát větví a některé z jeho odnoží jsou známější než fjord samotný, například výše zmíněné fjordy Aurlandsfjord a Nærøyfjord. 

Vzhledem k ploše, kterou okolí fjordu zabírá je zde mnoho míst, které stojí za návštěvu. Například dochované dřevěné kostely v Kaupangeru, Urnes a v Borgundu, dřevěnné domky v Lærdalsøyri nebo vodopád Vettisfossen.

Dřevěné domky v Lærdalsøyri

Co navštívit a podniknout v okolí Sognefjordu:

  • Dřevěné kostely v Kaupangeru, Urnes a Borgundu
  • Norské muzeum lososů v Lærdalu
  • Kratší túry: Sekce Královské cesty (Galdane, Vindhellavegen)
  • Celodenní túry: vodopád Vettisfossen
  • Vícedenní túry: Královská cesta přes Filefjell

CHCETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Je vaším snem procestovat Island nebo Norsko a nemáte čas nebo chuť trávit hodiny plánováním dovolené? Chtěli byste cestovat na vlastní pěst, ale máte strach vyjet bez cestovky? Připadáte si jazykově nevybavení? Napište mi a já vám ráda pomohu!

Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru.


2 komentáře: “Nejkrásnější norské fjordy + tipy na túry a ubytování v okolí”

  1. Doporucim si zjistit kdy Norove maji udrzbu vodnich elektraren v Tyssedalu a navstivit udoli Ringedalen kdy jsou reky zpet ve starych korytech a tvori dve uchvatne scenerie a to vodopad Tyssesestrengen a v zavěru udolí vodopad Ringedalsfossen(Skjeggedalsfossen)ja to stesti jeste nemel a dal bych za to cokoliv abych tam v ten moment byl a videl to na vlastni oči u vodopadu Ringedalsfossen kdysi stal hotel dnes je tam nepristupny teren byl jsem tam pred tremi lety a sel i na Trolltungu Vodopad Tyssesestrengen byl považovan za největsi na svete do doby nez objevili Angel ve Venezuele Dalsi krasny vodopád je u Granvinu vedle znameho Skjervefossen je tu Skorvefossen vodopad je na soukromem pozemku ale hodna pani me pustila k nemu a na stare silnici od Granvinu do Ulviku je vodopad Espelandsfossen stejnojmeny je i v Oddadalen proti znamemu Låtefossen Dalsi krasne vodopady jsou v Oddadalenu hned za tunelem za Oddou smer Rødal je z boku Tjørnadalsfossen a kousek pred Låtefossen je Vidfossen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..