ISLAND V ZIMĚ

7 dní

Tento itinerář vás den po dni provede nádhernými místy na jižním pobřeží Islandu od Reykjavíku, přes Zlatý okruh, až po ledovcovou lagunu Jökulsarlón. Navštívíte také poloostrov Snæfellsnes, odkud se v zimě vyráží na výlety za velrybami. 

Plán na každý den obsahuje mapu cesty, doporučení na ubytování a restaurace a podrobný popis jednotlivých míst. 

CO ITINERÁŘ OBSAHUJE

PLÁN DEN PO DNI

Itinerář obsahuje podrobný plán na každý den včetně tipů na ubytování, restaurace a mapu cesty na daný den.

TIPY NA PRONÁJEM AUTA

Kde si pronajmout levné, ale zároveň spolehlivé auto? Je potřeba auto s 2WD nebo 4WD pohonem? Jaké si zařídit pojištění?

OBECNÉ INFORMACE

Prvních 15 stran itineráře je věnovaných informacím ohledně počasí, výběru oblečení, tipů ohledně nakupování a tankování a radám o pozorování a fotografování polární záře.

Radka Staňková tvorba itinerářů do Norska a na Island

O ITINERÁŘI

Od roku 2017 se zabývám plánováním itinerářů na míru do Norska a na Island. Za tu dobu jsem pro klienty připravila přes 50 různých itinerářů. Aktuálně pracuji pro norskou cestovní kancelář, kde se tvorbě itinerářů věnuji profesionálně. V důsledku toho nemám tolik času na individuální práci s vlastními klienty.

Proto jsem vybrala a upravila nejčastěji poptávané itineráře, které si nyní můžete stáhnout ve formě pdf. Součástí itineráře jsou obecné informace o cestování do Norska a na Island, plán cesty den po dni, tipy na ubytování a restaurace i interaktivní mapa všech atrakcí. 

Radka

ISLAND V ZIMĚ 7 DNÍ

Chystáte se na týden na Island a nevíte si rady s itinerářem? Co se dá za týden stihnout? Které atrakce jsou přístupné v zimě, a které je lepší vynechat? Tento předpřipravený itinerář vás během 7 dní zavede na jižní pobřeží Islandu, kde uvidíte nádherné, částečně zamrzlé vodopády, černé pláže lávová pole. U ledovcové laguny Jökulsarlón se budete moci projít po ledovci nebo dokonce vstoupit do jedinečných ledových jeskyní, které jsou na Islandu přístupné pouze v zimních měsících. Vykoupete se v horkých pramenech a koupalištích a na poloostrově Snæfellsnes budete mít šanci vidět kosatky a další velryby ve volné přírodě. Noclehy jsou vždy plánovány tak, abyste byli v blízkosti nádherných lokací pro možné pozorování polární záře. 

 

  • Celkem obdržíte 30 stránkový pdf dokument, který je rozdělen do dvou částí. Část před cestou obsahuje informace o letenkách, půjčení auta a výběru vhodného pojištění, počasí, výběru oblečení, pravidlech silničního provozu a tankování, nakupování a pozorování a fotografování polární záře.
  •  
  • Druhá část obsahuje popis cesty den po dni včetně mapy cesty na daný den, tipů na ubytování a restaurace. Jednotlivé dny jsou koncipované tak, aby ubytování bylo vždy v místě, kde je jak hotel nebo hostel, tak celoročně otevřený kemp. Itinerář je tedy vhodný jak pro ty z vás, kteří se chystají cestovat osobním autem a spát v hotelech, tak pro dobrodružnější povahy, kteří si plánují pronajmout obytné auto nebo dodávku.

  •  

    Vzhledem k délce islandského dne je tento itinerář vhodný pro cesty v termínu od poloviny ledna do konce března. V ostatních zimních měsících musíte počítat s kratším dnem a vynecháním některých z naplánovaných atrakcí.  

Gullfoss vodopád Zlatý okruh Island v zimě
Vodopád Gullfoss
Gejzír Strokkur
Vodopád Seljalandsfoss Island v zimě itinerář
Vodopád Seljalandsfoss

Co během vaší cesty navštívíte, uvidíte a zažijete? 

ISLAND V ZIMĚ 7 DNÍ - Ukázka ITINERÁŘE

Recenze

Všechno sedělo, bylo to výživný, ale fakt hodně dobrý, nabušený zážitkama, a to už jsme fakt něco projeli.

Těším se na případnou další spolupráci – Norsko, Patagonie.

Hynek Luňák

Víceméně jsme se drželi vašeho plánu, větší prostor tam s ohledem na délku dne nebyl. Hákarl jsme ochutnali v doporučené restauraci, nebylo to tak hrozné, docela mi to chutnalo. Celkem moc pěkné, polární záři jsme ale neviděli, bylo zataženo. Chtěl bych ještě jednou poděkovat!

Vlastimil Outlý

Itinerář zahrnuje:

Itinerář nezahrnuje: 

Island itinerář 7 dní: Co uvidíte?

Island v zimě: itinerář 7 dní: FAQ

Informace k 15.1.2022: Pokud máte za sebou dvě dávky očkování vakcínou, která je schválená WHO, tak můžete přicestovat na Island za předpokladu, že před odletem předložíte negativní antigenní nebo PCR test ne starší než 72 hodin.

Podmínky cestování se mohou kdykoliv změnit, proto doporučuji zkontrolovat aktuálnost pravidel na island.is.

Trasa je naplánovaná tak, že s výjimkou jednoho noclehu u Skaftafell spíte každý den na jiném místě. Týden na Islandu není mnoho času, navíc v zimě, kdy panují náročné podmínky pro řízení. Proto je program na jednotlivé dny velmi intenzivní. Nebojte se ale, že byste trávili dlouhé hodiny v autě. Denní přejezdy jsou okolo 3 -5 hodin. Neznamená to ale, že byste museli sedět v autě tři hodiny v kuse. Po cestě je naplánovaných plno krásných zastávek a procházek.

V itineráři máte možnost výběru mezi ubytováním v hotelu nebo hostelu a kempem. V případě, že se rozhodnete si pronajmout obytné auto, pak podle zákona musíte nocovat v kempech – volné kempování je na Islandu od roku 2015 zakázáno. Po celém ostrově je mnoho kempů, ale jen hrstka z nich je otevřená přes zimu. Itinerář je naplánován tak, aby každý den končil v blízkosti celoročně otevřeného kempu.

Ano, hypoteticky se tento itinerář dá použít i na jaře, v létě nebo na podzim. Některé tipy v itineráři ale nebudou úplně aktuální (například tipy pro pozorování polární záře v letních měsících, prohlídka ledových jeskyní atd). Tento itinerář má velmi intenzivní program, proto je koncipován pro únor a březen, kdy jsou na Islandu už delší dny. Itinerář je použitelný i pro listopad, prosinec a leden, ale musíte počítat s tím, že nestihnete vidět všechny atrakce za denního světla, a případnou návštěvu ledových jeskyní budete muset nahradit ”obyčejným” výletem na ledovec. 

Ano, v tomto itineráři nejsou žádné náročné treky, které by děti nezvládly. 

V případě, že se rozhodnete spát v kempech, tak není nutné si bookovat ubytování předem. Chcete-li nocovat v doporučeném ubytování (nebo si vyhledat jiné ubytování poblíž), pak bych důrazně radila si ubytování zamluvit v předstihu.

Tento itinerář se zaměřuje především na největší islandské turistické atrakce (například Zlatý okruh). Většina atrakcí na jižním pobřeží je umístěna hned vedle hlavní silnice, která vede okolo celého ostrova. Méně navštěvované atrakce ležící ve vnitrozemí Islandu jsou v zimě nedostupné. I tak jsem vám ale do itineráře zahrnula místa, kam nechodí tolik turistů. (Obvykle, když poodejdete pár desítek metrů od parkovišť, tak davy citelně prořídnou.)

Brzy chystám týdenní itinerář pro návštěvu zimního Islandu a pak se vrhnu na letní itineráře. Klidně mi napište co vás láká!