Vyberte stránku

S Ivarem milujeme chození po horách a kempování. Ivar je ale vždy překvapený, když vyjedeme někam do ciziny a kempování mimo oficiální kempy tam je zakázané. Málokterá země na světě má totiž tak benevolentní pravidla co se kempování týče jako Norsko. Jaká tedy konkrétně platí pravidla pro spaní v autě a kempování v Norsku? 

Kromě toho vám tenhle článek nastíní také pravidla ohledně rozdělávání ohňů, rybaření nebo třeba sbírání hub a lesních plodů. 

Friluftsliv – norská životní filosofie

Tohle slovo je těžko přeložitelné, ale skvěle vystihuje norský životní styl. Doslovný překlad by byl asi Život na čerstvém vzduchu. Poprvé ho použil norský spisovatel Henrik Ibsen ve své básni “Paa Vidderne” z roku 1859, kde hlavní hrdina utíká do přírody, aby si utřídil myšlenky o budoucnosti. 

Nezáleží na tom, jestli se jdete projít, zaplavat si do fjordu, naštípat dříví, na hyttetur (další skvělé norské slovo znamenající výlet na chatu) nebo budete slézat hory a běhat po kopcích.

Frilufstliv je v Norsku dokonce regulérní studijní obor. Popravdě řečeno, pokud máte za barákem takové přírodní scenérie jako v Norsku a vzhledem k tomu, že tu jsou ceny piva takové jaké jsou, tak kdo by radši vysedával v hospodě místo toho, aby vyrazil ven?

Pravidla pro kempování v Norsku: Friluftsliv

Allemansretten – ojedinělé severské právo na „využívání“ přírody

Nejenom v Norsku, ale i ve Švédsku platí tzv Allemansretten (doslovně přeložené jako každého právo). V Čechách mají lidé ve spojení s Allemansretten zafixovanou především možnost volného kempování, ale tenhle unikátní zákon toho obsahuje mnohem více. 

Díky Allemansretten má každý v Norsku právo na to, aby mohl kempovat, procházet se, nebo třeba mít piknik kdekoliv na NEOBDĚLÁVANÉ půdě bez toho, aby k tomu musel mít souhlas od jejího majitele. 

Allemansretten se tedy vztahuje výhradně na neobdělávanou půdu, kde povolené následující aktivity:

 • Turistika a lyžování
 • Kempování
 • Jízda na koni a cyklistika
 • Plavání, jízda na kanoi, veslování nebo plachtění 
 • Sběr lesních plodů, hub nebo volně rostoucích rostlin 
 • Mořský rybolov bez licence 

CO JE TO OBDĚLÁVANÁ PŮDA?

 • Obdělávaná půda je norským zákonem definována jako „pozemky kolem domů a chat, obdělávaná pole, louky, pastviny, plantáže a podobné oblasti.“
 • Mezi 15. říjnem a 30. dubnem je povolen vstup i na obdělávaná pole a louky, pokud je půda zmrzlá a pokrytá sněhem.
 • Vemte na vědomí, že obdělávaná půda v Norsku nemusí být oplocená! 

Turistika, lyžování a cyklistika v Norsku

V souladu s Allemansretten je možné provozovat jak letní turistiku tak zimní lyžování kdekoliv na neobdělávané půdě. 

Takže je jenom na vás, jestli se vydáte po vyznačené stezce nebo si najdete svoji vlastní cestu. Stejně tak můžete zastavit a piknikovat v podstatě kdekoliv se vám zachce. A to i v národních parcích. 

Velikonoce v Norsku Femundsmarka
Zimní přechod zamrzlého jezera Femund v národním parku Femundsmarka

Kempování v Norsku 

Norsko má velmi benevolentní zákony co se kempování na divoko týče. Alespoň zatím. V Norsku je obecně povolené kempovat kdekoliv na neobdělávané půdě, za předpokladu, že jste alespoň 150 metrů od nejbližšího obydleného domu nebo chaty. 

V případě volného kempování mimo horské oblasti byste neměli kempovat na jednom místě déle než 48 hodin. Tedy za předpokladu, že nemáte souhlas majitele pozemku. V horách a neobydlených oblastech je možné kempovat i déle než 48 hodin. 

spaní na divoko u parkoviště u ledovce Bøyabreen v národním parku Jostedalsbreen
Kempování u ledovce Jostedalsbreen

Spaní v autě v Norsku

Spaní v autě je v Norsku nyní velmi diskutované téma, o kterém se chystám sepsat samostatný článek. Prozatím není spaní v autě zakázané žádným zákonem. Stejně jako v případě kempování byste měli dodržet vzdálenost 150 metrů od nejbližšího obydleného domu nebo chaty.

V posledních letech se ale na mnoha místech, které (zne)užívají majitelé karavanů a obytných aut cedule se zákazem kempování. (To zahrnuje jakékoliv přespávání v autě). Nově se tedy objevily cedule například u Trollveggen (Stěna Trollů), které povolují parkování nanejvýš na 2 hodiny. 

Přečtěte si: Spaní v autě v Norsku: Konec nocování na odpočívadlech? 

 

Norsko s obytnou dodávkou
Spaní v autě není zatím v Norsku regulované žádným zákonem. Lokální vyhlášky jsou ale jiná věc.

Ohně, táboráky a BBQ 

Rozdělávání otevřeného ohně v lese nebo v oblastech, kde hrozí nebezpečí požáru je zakázané mezi 15.dubnem a 15.zářím. ou I v tomto období si ale můžete udělat táborák v místech, kde je to bezpečné (na pláži, na skalách apod). Nekácejte ale živé stromy – posbírejte si staré suché větve. 

V případech extrémního sucha, jako bylo například minulé léto (2018) se zákaz rozdělávání ohně rozšiřuje i na (jednorázové) grily, plynové hořáky nebo campingové vařiče. 

Nebezpečí lesních požárů v Norsku
Kempování v Norsku: Pravidla pro rozdělávání ohně v Norsku
Varování před rozděláváním ohně si vždy zkontrolujte na stránkých yr.no (rozklikněte obrázek)

Rybaření v Norsku 

Norsko je rybářský ráj, kam se každoročně sjíždějí rybáři z celého světa, aby si zachytali na lososových řekách nebo nalovili na moři tresky nebo kapitální halibuty. Pravidla pro rybaření v Norsku se liší v závislosti na tom, jestli chcete chytat na moři nebo na sladkých vodách. 

Rybaření na moři (a ve fjordech)

Pro rybaření na moři nepotřebujete žádné povolení. 

Je ale omezeno množství ryb, které můžete vyvézt ze země. Limit je 10 kg ryb nebo rybích produktů na osobu. Pokud jste byli rybařit v registrovaném rybářském kempu, pak se limit zdvihá na 20 kg na osobu. 

Ani rybaření na moři se ale neobejde bez pár pravidel, kterými byste se měli řídit: 

 • K rybaření se smí používat jen rybářský prut, ne sítě. 
 • Dodržujte minimální lovné míry. Tabulku s těmito mírami si můžete stáhnout zde (v angličtině).
 • Nerybařte ve vzdálenosti menší než 100 metrů od rybích farem.
 • Pro více informací (v angličtině) koukněte sem.
 • Celoročně hájené druhy ryb v Norsku: Spiny dogfish, basking shark, porbeagle, blue ling, lobster, bluefin tuna, silk shark, eel, wrasse
 • Druhy ryb, které jsou hájené v určitých obdobích: Greenland halibut, halibut, lumpfish, redfish

Sladkovodní rybaření

Situace se sladkovodním rybařením je trochu více komplikovaná a přiznám se, že nejsem rybář, takže vám to tu jen nastíním. 

Na všech řekách a jezerech je  vyžadována povolenka k lovu ryb (fiskekort v norštině). Ta se vztahuje pouze na určitou oblast a je omezená časově (jednodenní, týdenní nebo celoroční….).

Povolenku si můžete často zakoupit přímo na místě přes sms, nebo v místním obchodě se sportovními potřebami či na poště. Zakoupit ji můžete i online na stránkách  inatur.no.

Pro lov lososů, mořských pstruhů a tažných sivenů na řekách a jezerech si NAVÍC K LOKÁLNÍ POVOLENCE musíte zakoupit on-line státní rybářský lístek (Fiskeravgiftskort.)

 

 • Cena za rybářský lístek je  272 NOK/osobu nebo 434 NOK pro rodinu (2019). 
Jaká platí pravidla pro spaní v autě a kempování v Norsku: Pravidla pro sladkovodní rybaření

Sbírání hub, rostlin a lesních plodů v Norsku

Dobrá zpráva! V Norsku si můžete nasbírat tolik borůvek, brusinek, malin, hub a dalších lesních plodů, kolik se vám zachce.

Na severu Norska (především v kraji Finnmark) mohou být lokální omezení sběru morušek. Ale i tak si můžete vždy nasbírat do hrsti a sníst je na místě (jinými slovy pokud je sběr morušek zakázán, tak si je nesmíte nasbírat do bandasky domů). 

Norsko je také rájem houbařů. Houby se tu totiž nechodí hledat, ale sklízet. Vidlema. U silnice. Ne vážně, Norové houby nijak zvlášť nesbírají, maximálně tak lišky. Jiné houby totiž většinou nepoznají a třeba u křemenáčů si často myslí, že jsou jedovaté. 

Kempování v Norsku: Největší houba na světě
I takovéhle krasavce tu můžete najít! 🙂

Cestování po Norsku se psem

 • Cestujete-li do Norska se psem, tak by měl být mezi 1. dubnem a 20. srpnem vždy na vodítku. (Tyto datumy mohou být upraveny lokálními vyhláškami.)
 • V některých okresech se psy nesmíte například na hřbitov nebo na dětská hřiště.
 • Pro přesné informace z jednotlivých okresů koukněte sem. 

Cestujete-li do Norska se psem, ať už autem nebo letecky, pak budete potřebovat následující: 

 • Pas zvířete
 • Mikročip nebo tetování
 • Ošetření proti echinokokóze (odčervení) 
 • Platné očkování proti vzteklině
 • Kontrola celním úřadem (na letišti nebo na hraničním přechodu)
Další informace najdete na stránkách Státní veterinární správy nebo na stránkách Norwegian Food Safety Authority (v angličtine). 

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě