Vyberte stránku

Důvodem, proč tolik lidí miluje Skandinávii je nejen nádherná příroda, ale i možnost si ji naplno užít při kempování na divoko (free camping, wild camping či jakkoliv to chcete nazývat). Velká část turistů cestuje Norskem v karavanu, obytném autě či dodávce nebo třeba přespává na sklopených sedačkách v osobním autě, což je na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí povolené díky ojedinělému zákonu Allemansretten. 

V posledních letech to ale vypadá, že Norům a především Vegvesen (Správa silnic) začíná docházet s karavanisty trpělivost a na mnoha odpočívadlech a parkovištích tak můžete vidět cedule zakazující kempování a parkování přes noc. 

Je volné kempování v Norsku povolené? 

Nedávno jsem napsala článek o tom, jaká platí pravidla pro kempování a spaní v autě v Norsku.

Obecně platí, že lze v Norsku stanovat kdekoliv na neobdělávané půdě, pokud jste alespoň 150 metrů od nejbližší budovy. Mimo horské oblasti po dobu maximálně 48h. V horách můžete kempovat i déle. 

Stejná pravidla by se měla vztahovat i na spaní v autě. Pokud to není omezeno lokálními zákazy. 

 

Otcovský přístup Správy silnic ohledně spaní v autě v Norsku

Množství karavanů a obytných aut zaparkovaných na parkovištích u turistických atrakcí nebo na odpočívadlech, která jsou primárně určena pro krátkodobé přestávky v jízdě, ale zadává podnět k diskuzi o tom, zda-li by se Allemansretten v tomto ohledu nemělo regulovat.

Případné omezení kempování a spaní v autě v Norsku není otázka posledních let. Vášnivé diskuze se na toto téma táhnou minimálně posledním desetiletím. Už v roce 2010 umístila Správa silnic cedule, které turisty upozorňují, že odpočívadlo není kemp například k Atlanterhavsveien (Atlantská cesta) poblíž Kristiansundu. 

Politika Správy silnic není umísťovat cedule, které by ZAKAZOVALI spaní v autě na norských odpočívadlech. Místo zákazů chceme turisty POVZBUDIT k tomu, aby využili k ubytování místní kempy. 

Platí, že co není zakázáno, to je povoleno? 

To je takový norský chyták, který si vynalézaví Češi vysvětlí po svém. V Čechách totiž razíme myšlenku, že co není zakázáno, to je povoleno. V Norsku se vás nenápadně snaží dotlačit k tomu, abyste si leccos odvodili sami.

Výše uvedená citace je z roku 2010. Milý a nenásilný přístup Správy silnic, ve kterém dávali najevo, že se jim spaní v autě na odpočívadlech nelíbí, nefungoval. 

V posledních letech začaly růst cedule zakazující kempování a spaní v autech na norských parkovištích a odpočívadlech především na jihu Norska skoro jako houby po dešti. 

Nový dvouhodinový limit pro parkování 

Před několika dny vyšel na internetových stránkách norské veřejnoprávní televize NRK článek s názvem Nektar bubilturistane å overnatte på rasteplassar (Správa silnic brání turistům nocovat v karavanech na odpočívadlech). V něm Správa norských silnic oznamuje, že zavádí dvouhodinový limit pro parkování na odpočívadlech Skjevlingsneset poblíž mostu Bergøysundbrua a pod Stěnou Trollů. Právě tato místa byla vyhledávanými pakovišti pro karavanisty, kteří zde trávili klidně i několik nocí.

Správa silnic argumentuje tím, že odpočívadla by měla primárně sloužit pro krátkodobý odpočinek během dlouhé jízdy a ne jako náhrada kempů. Na výše zmíněných odpočívadlech mají profesionální řidiči problém najít místo, kde by zaparkovali na zákonem ustanovenou přestávku v jízdě. 

spaní v autě v Norsku NRK Terje Reite
Odpočívalo Skjevlingsneset poblíž mostu Bergøysundbrua kam nyní Správa norských silnic umístila cedule povolující maximálně 2h parkování. FOTO: TERJE REITE / NRK

Majitelé karavanů se bouří

Každé léto do Norska najíždějí karavanisté především z Německa, Švédska, Holandska, ale i z Čech. Sami Norové jsou také velkými fanoušky obytných aut. V celém Norsku je registrováno na 50.000 majitelů karavanů. A právě těm se nová omezení vůbec nelíbí. 

Kurt Terje Jenssen z Norské asociace karavanistů uznává, že by odpočívadla neměla být využívána k dlouhodobému parkování, ale nelíbí se mu dvouhodinová parkovací doba. Na místo toho navrhuje se inspirovat u sousedů ve Švédsku, kde je většinou doba parkování omezena na 12 nebo 24 hodin. 

Konečné slovo v rozhodování o omezení kempování na odpočívadlech mají ale jednotlivé kraje. 

Jak se ke spaní v autech na odpočívadlech v Norsku staví kraje? 

Zásadní rozdíl mezi Českou republikou a Norskem je v tom, že tady mají okresy a kraje mnohem větší pravomoci než v Čechách. O spoustě věcí tedy rozhoduje okres (kommune) nebo fylke (kraj) a co platí v Oslu nemusí platit v Trondheimu nebo Tromsø. 

Většina krajů podle NRK zatím neplánuje omezení délky parkování na odpočívadlech. Na některých vytížených místech se o tom ale diskutuje. 

Nordland:  

Probíhá diskuze ohledně parkování na odpočívadlech na Lofotech, především v Å, kde je parkování omezeno na 18 hodin. Toto omezení se ale zdá místním autoritám příliš benevolentní.

Podle slov Lillian Rasmussen, starostky Moskenes, představují karavany parkující na odpočívadle v Å bezpečnostní riziko například v případě požáru. 

Dle ředitelství pro požární bezpečnost (Direktoratet for brannsikkerhet og beredskap) musí být v kempech vzdálenost mezi karavany, kempy a stany alespoň tři metry. Což v Å, kde parkuje až 40 karavanů, neplatí. 

Møre og Romsdal:

V kraji Møre og Romsdal je nově omezeno parkování na maximálně 2 hodiny na odpočívadle Skjevlingsneset poblíž mostu Bergøysundbrua a na odpočívadle pod Stěnou Trollů (Trollvegen). Diskutuje se také o zpřísnění pravidel u výše zmiňované Atlantské cesty (Atlanterhavsvegen). 

Agder:

Ceduli se zákazem kempování najdete na odpočívadle na E39 mezi Søgne a Mandal, a také poblíž Suvatnet a Lindelia. 

Sogn og Fjordane: 

V kraji Sogn o Fjordane zatím neplánují žádná výrazná omezení. Hovoří se o nutnosti regulování parkování na odpočívadle Kråka mezi Loenem a Oldenem. Na odpočívadle Svidalsneset často parkují karavany i několik dní v kuse, a to přesto, že je zde na ceduli zákaz kempování. Tu si totiž majitelé karavanů vykládají tak, že se vztahuje pouze na přespávání ve stanech, přestože na ceduli je jasně vyobrazen i karavan.  

 

Kempování a spaní v autě v Norsku zákaz kempování na odpočívadle Svindalsneset Oddleif Loset NRK
Na Odpočívadle Svindalsneset v kraji Sogn og Fjordane je jasně zakázáno kempování. Majitelé karavanů a obytných aut se ale tváří, že se na ně nevztahuje. FOTO: ODDLEIF LØSET / NRK

Co z toho plyne pro turisty?

V Norsku je plošný zákaz spaní v autě na odpočívadlech a obecně mimo kempy zatím jen diskutovaným tématem. To se ale může velmi rychle změnit, jako se to stalo například na Islandu, kde je nyní zakázané přespávání v autě kdekoliv jinde než ve vyhrazených kempech. A to ještě před pár lety byl Island podobně benevolentní zemí jako Norsko, co se kempování na divoko týče. 

Respektujte tedy prosím lokální vyhlášky a cedule se zákazem kempování. Je-li na místě cedule zakazující kempování, tak se tím myslí i přespávání v autě. Vím, že je spousta lidí ignoruje a spoléhá na to, že je nikdo přes prsty neplácne. Nebo se ohánějí tím, že jim na to nikdo nic neřekl. 

Samozřejmě, že jedna vlaštovka jaro nedělá a pokud takhle někde zaparkuje jeden karavan, tak se pravděpodobně nic neděje. Jenže další si klidně řekne, ejhle tady už někdo parkuje, tak to bude v pohodě a dál to určitě nemusím popisovat.

A ohledně té druhé výmluvy: Norové jako živočišný druh extrémně nesnášejí jakoukoliv formu přímé konfrontace a budou dělat cokoliv, aby se jí vyhli. Tudíž neočekávejte, že vám řeknou, že děláte něco, co se jim nelbí. 

Odpočívadla nejsou kempy aneb spaní v autě v Norsku
Cedule od Správy silnic na jednom z odpočívadel v národním parku Dovrefjell. Na ceduli stojí, že toto je odpočívadlo a ne kemp.

CHCETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Je vaším snem procestovat Island nebo Norsko a nemáte čas nebo chuť trávit hodiny plánováním dovolené? Chtěli byste cestovat na vlastní pěst, ale máte strach vyjet bez cestovky? Připadáte si jazykově nevybavení? Napište mi a já vám ráda pomohu!

Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru.

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě