Spaní v autě v Norsku: Konec nocování na odpočívadlech?

Konec spaní v autě v Norsku na odpočívadlech_

Důvodem, proč tolik lidí miluje Skandinávii je nejen nádherná příroda, ale i možnost si ji naplno užít při kempování na divoko (free camping, wild camping či jakkoliv to chcete nazývat). Velká část turistů cestuje Norskem v karavanu, obytném autě či dodávce nebo třeba přespává na sklopených sedačkách v osobním autě, což je na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí povolené díky ojedinělému zákonu Allemansretten. 

V posledních letech to ale vypadá, že Norům a především Vegvesen (Správa silnic) začíná docházet s karavanisty trpělivost a na mnoha odpočívadlech a parkovištích tak můžete vidět cedule zakazující kempování a parkování přes noc. 

Je volné kempování v Norsku povolené? 

Nedávno jsem napsala článek o tom, jaká platí pravidla pro kempování a spaní v autě v Norsku.

Obecně platí, že lze v Norsku stanovat kdekoliv na neobdělávané půdě, pokud jste alespoň 150 metrů od nejbližší budovy. Mimo horské oblasti po dobu maximálně 48h. V horách můžete kempovat i déle. 

Stejná pravidla by se měla vztahovat i na spaní v autě. Pokud to není omezeno lokálními zákazy. 

 

Otcovský přístup Správy silnic ohledně spaní v autě v Norsku

Množství karavanů a obytných aut zaparkovaných na parkovištích u turistických atrakcí nebo na odpočívadlech, která jsou primárně určena pro krátkodobé přestávky v jízdě, ale zadává podnět k diskuzi o tom, zda-li by se Allemansretten v tomto ohledu nemělo regulovat.

Případné omezení kempování a spaní v autě v Norsku není otázka posledních let. Vášnivé diskuze se na toto téma táhnou minimálně posledním desetiletím. Už v roce 2010 umístila Správa silnic cedule, které turisty upozorňují, že odpočívadlo není kemp například k Atlanterhavsveien (Atlantská cesta) poblíž Kristiansundu. 

Politika Správy silnic není umísťovat cedule, které by ZAKAZOVALI spaní v autě na norských odpočívadlech. Místo zákazů chceme turisty POVZBUDIT k tomu, aby využili k ubytování místní kempy. 

Platí, že co není zakázáno, to je povoleno? 

To je takový norský chyták, který si vynalézaví Češi vysvětlí po svém. V Čechách totiž razíme myšlenku, že co není zakázáno, to je povoleno. V Norsku se vás nenápadně snaží dotlačit k tomu, abyste si leccos odvodili sami.

Výše uvedená citace je z roku 2010. Milý a nenásilný přístup Správy silnic, ve kterém dávali najevo, že se jim spaní v autě na odpočívadlech nelíbí, nefungoval. 

V posledních letech začaly růst cedule zakazující kempování a spaní v autech na norských parkovištích a odpočívadlech především na jihu Norska skoro jako houby po dešti. 

Nový dvouhodinový limit pro parkování 

Před několika dny vyšel na internetových stránkách norské veřejnoprávní televize NRK článek s názvem Nektar bubilturistane å overnatte på rasteplassar (Správa silnic brání turistům nocovat v karavanech na odpočívadlech). V něm Správa norských silnic oznamuje, že zavádí dvouhodinový limit pro parkování na odpočívadlech Skjevlingsneset poblíž mostu Bergøysundbrua a pod Stěnou Trollů. Právě tato místa byla vyhledávanými pakovišti pro karavanisty, kteří zde trávili klidně i několik nocí.

Správa silnic argumentuje tím, že odpočívadla by měla primárně sloužit pro krátkodobý odpočinek během dlouhé jízdy a ne jako náhrada kempů. Na výše zmíněných odpočívadlech mají profesionální řidiči problém najít místo, kde by zaparkovali na zákonem ustanovenou přestávku v jízdě. 

spaní v autě v Norsku NRK Terje Reite
Odpočívalo Skjevlingsneset poblíž mostu Bergøysundbrua kam nyní Správa norských silnic umístila cedule povolující maximálně 2h parkování. FOTO: TERJE REITE / NRK

Majitelé karavanů se bouří

Každé léto do Norska najíždějí karavanisté především z Německa, Švédska, Holandska, ale i z Čech. Sami Norové jsou také velkými fanoušky obytných aut. V celém Norsku je registrováno na 50.000 majitelů karavanů. A právě těm se nová omezení vůbec nelíbí. 

Kurt Terje Jenssen z Norské asociace karavanistů uznává, že by odpočívadla neměla být využívána k dlouhodobému parkování, ale nelíbí se mu dvouhodinová parkovací doba. Na místo toho navrhuje se inspirovat u sousedů ve Švédsku, kde je většinou doba parkování omezena na 12 nebo 24 hodin. 

Konečné slovo v rozhodování o omezení kempování na odpočívadlech mají ale jednotlivé kraje. 

Jak se ke spaní v autech na odpočívadlech v Norsku staví kraje? 

Zásadní rozdíl mezi Českou republikou a Norskem je v tom, že tady mají okresy a kraje mnohem větší pravomoci než v Čechách. O spoustě věcí tedy rozhoduje okres (kommune) nebo fylke (kraj) a co platí v Oslu nemusí platit v Trondheimu nebo Tromsø. 

Většina krajů podle NRK zatím neplánuje omezení délky parkování na odpočívadlech. Na některých vytížených místech se o tom ale diskutuje. 

Nordland:  

Probíhá diskuze ohledně parkování na odpočívadlech na Lofotech, především v Å, kde je parkování omezeno na 18 hodin. Toto omezení se ale zdá místním autoritám příliš benevolentní.

Podle slov Lillian Rasmussen, starostky Moskenes, představují karavany parkující na odpočívadle v Å bezpečnostní riziko například v případě požáru. 

Dle ředitelství pro požární bezpečnost (Direktoratet for brannsikkerhet og beredskap) musí být v kempech vzdálenost mezi karavany, kempy a stany alespoň tři metry. Což v Å, kde parkuje až 40 karavanů, neplatí. 

Møre og Romsdal:

V kraji Møre og Romsdal je nově omezeno parkování na maximálně 2 hodiny na odpočívadle Skjevlingsneset poblíž mostu Bergøysundbrua a na odpočívadle pod Stěnou Trollů (Trollvegen). Diskutuje se také o zpřísnění pravidel u výše zmiňované Atlantské cesty (Atlanterhavsvegen). 

Agder:

Ceduli se zákazem kempování najdete na odpočívadle na E39 mezi Søgne a Mandal, a také poblíž Suvatnet a Lindelia. 

Sogn og Fjordane: 

V kraji Sogn o Fjordane zatím neplánují žádná výrazná omezení. Hovoří se o nutnosti regulování parkování na odpočívadle Kråka mezi Loenem a Oldenem. Na odpočívadle Svidalsneset často parkují karavany i několik dní v kuse, a to přesto, že je zde na ceduli zákaz kempování. Tu si totiž majitelé karavanů vykládají tak, že se vztahuje pouze na přespávání ve stanech, přestože na ceduli je jasně vyobrazen i karavan.  

 

Kempování a spaní v autě v Norsku zákaz kempování na odpočívadle Svindalsneset Oddleif Loset NRK
Na Odpočívadle Svindalsneset v kraji Sogn og Fjordane je jasně zakázáno kempování. Majitelé karavanů a obytných aut se ale tváří, že se na ně nevztahuje. FOTO: ODDLEIF LØSET / NRK

Co z toho plyne pro turisty?

V Norsku je plošný zákaz spaní v autě na odpočívadlech a obecně mimo kempy zatím jen diskutovaným tématem. To se ale může velmi rychle změnit, jako se to stalo například na Islandu, kde je nyní zakázané přespávání v autě kdekoliv jinde než ve vyhrazených kempech. A to ještě před pár lety byl Island podobně benevolentní zemí jako Norsko, co se kempování na divoko týče. 

Respektujte tedy prosím lokální vyhlášky a cedule se zákazem kempování. Je-li na místě cedule zakazující kempování, tak se tím myslí i přespávání v autě. Vím, že je spousta lidí ignoruje a spoléhá na to, že je nikdo přes prsty neplácne. Nebo se ohánějí tím, že jim na to nikdo nic neřekl. 

Samozřejmě, že jedna vlaštovka jaro nedělá a pokud takhle někde zaparkuje jeden karavan, tak se pravděpodobně nic neděje. Jenže další si klidně řekne, ejhle tady už někdo parkuje, tak to bude v pohodě a dál to určitě nemusím popisovat.

A ohledně té druhé výmluvy: Norové jako živočišný druh extrémně nesnášejí jakoukoliv formu přímé konfrontace a budou dělat cokoliv, aby se jí vyhli. Tudíž neočekávejte, že vám řeknou, že děláte něco, co se jim nelbí. 

Odpočívadla nejsou kempy aneb spaní v autě v Norsku
Cedule od Správy silnic na jednom z odpočívadel v národním parku Dovrefjell. Na ceduli stojí, že toto je odpočívadlo a ne kemp.

CHCETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

Je vaším snem procestovat Island nebo Norsko a nemáte čas nebo chuť trávit hodiny plánováním dovolené? Chtěli byste cestovat na vlastní pěst, ale máte strach vyjet bez cestovky? Připadáte si jazykově nevybavení? Napište mi a já vám ráda pomohu!

Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru.

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..