Trondheim: Co navštívit v bývalém hlavním městě Norska?

Trondheim, Norsko: Typické barevné dřevěnné domky na Bakklandet zrcadlící se v řece Nidelva

Trondheim je se svými takřka 200.000 obyvateli třetím největším městem Norska. Turisty do města láká především katedrála Nidarosdomen, která je největším gotickým chrámem v severní Evropě. Trondheim ale nabízí řadu jiných turistických míst: například dřevěné domky na Bakklandet, které mohou směle soupeřit s Bryggen v Bergenu nebo pevnost Kristiansten, odkud je nádherný výhled na město.

Já jsem do Trondheimu přijela poprvé v roce 2012. V plánu bylo strávit letní semestr studiem na NTNU – norské technické univerzitě. V Norsku se mi ale natolik zalíbilo, že jsem si po skončení Erasmu zažádala o pracovní stáž na univerzitě a následně se přihlásila na magisterské studium v oboru Environmentální chemie a toxikologie. Nakonec jsem v Trondheimu zůstala dlouhých 8 let.

Za tu dobu jsem nikdy nenašla motivaci napsat o Trondheimu článek. Až když jsme se tam s Ivarem vypravili před několik týdny jako turisté, tak jsem měla možnost vidět Trondheim z úplně jiného úhlu pohledu a uvědomit si, že to je krásné město se zajímavou historií. Co tedy doporučuji v Trondheimu navštívit?

deštníková výzdoba jedné z ulic v centru Trondheimu
Výzdoba jedné z ulic v centru města Trondheim

KATEDRÁLA NIDAROSDOMEN

Katedrála Nidarosdomen (Nidaroský dóm) je dominantou Trondheimu a největší středověkou katedrálou ve Skandinávii. Stavba dómu započala v roce 1070, kdy byly do Trondheimu převezeny ostatky krále Olafa II., který padl v bitvě o Stiklestad v roce 1030 a později byl církví kanonizován. Pokud vás nudí data, tak následující odstavec přeskočte. Ve zkratce: Katedrála je sice stará, ale několikrát vyhořela a  podobu, v jakém ji známe dnes dostala až v druhé polovině 20. století. 

Původní stavba byla dokončena kolem roku 1300, ale v letech 1327 a 1521 ji značně poničil požár. V roce 1708 katedrála shořela takřka na popel – zůstaly stát jen obvodové zdi. V roce 1869 začala masivní rekonstrukce poničené katedrály, která trvala dlouhých sto let. Západní průčelí, které je dominantou katedrály bylo dokončeno v roce 1983 a poslední kámen byl umístěn v roce 2001. 

Katedrála Nidarosdomen v Trondheimu v Norsku
Západní průčelí katedrály Nidarosdomen

Nejimpozantnější částí katedrály je bezesporu bohatě zdobené západní průčelí, na kterém pracoval tým sochařů, včetně Gustava Vigelanda (pravděpodobně znáte jeho nahé sochy z Frognerova parku v Oslo), který pro Nidarosdomen vytvořil celkem 44 soch. Sochy inspirované Biblí a norskou historií vznikly v období mezi lety 1905 a 1983. Nikdo neví, kolik soch bylo umístěno na původním průčelí katedrály, protože po ničivých požárech v období středověku se jich dochovalo pouze pět. Ty jsou nyní uložené v přilehlém arcibiskupském paláci. 

západní průčelí Nidaroského dómu v Norsku

Zajímavosti o katedrále Nidarosdomen

  • V severní věži na západním průčelí je umístěn nejtěžší zvon v Norsku. Váží 2,400 kg a za příznivého větru je jeho hlas slyšet až v 30 km vzdáleném Melhusu. 
  • Nidarosdomen má svého ducha. V roce 1924 prý viděla manželka tehdejšího biskupa postavu středověkého mnicha jak škrtí kněze při bohoslužbě. V průběhu let i další svědkové tvrdili, že viděli postavu mnicha, která se pohybovala v katedrále ale i na přilehlém hřbitově. Legenda o mnichovi inspirovala známého norského spisovatele Frida Ingulstada k napsání románu Mnich.
 
  • Obličej sochy krále Uziáše je inspirován obličejem Gerharda Fischera – architekta a archeologa, který se podílel na dostavbě katedrály a sepsal její historii. Fischer se podle všeho bál výšek, takže práci a měření ve výškách prováděla jeho žena Tulla. Ta je také vyobrazena na reliéfu v nohách sochy krále Uziáše jak balancuje na dlouhém žebříku.
Detail sochy na katedrále v Trondheimu zobrazující Tulla Fischer
  • Socha biskupa Sigurda drží košík, ve kterém jsou tři hlavy, jejichž obličeje byly inspirovány trojicí norských architektů Gudolfem Blakstadem, Hermanem Munthe Kaas a Helge Thiis. Autor této sochy, Dyre Vaa, se s výše zmíněnými pány nemusel a toto byla jeho pomsta.
 
  •  Katedrála je vyobrazena na obalu alba De Mysteriis Dom Sathanas od norské black metalové kapely Mayhem. Její člen, Varg Vikernes, je spojován s vypálením několik norských kostelů, včetně kaple na Holmenkollen nebo sloupového kostela Fantoft nedaleko Bergenu. Po vraždě jeho kolegy z kapely, kytaristy Euronyma, se u něj našlo 150 kg výbušnin, které údajně plánoval umístit v katedrále Nidarosdomen. (Jiné zdroje tvrdí, že měl v plánu do povětří vyhodit Blitzhouse – sídlo socialistů a anarchistů v Oslu)

DŘEVĚNÉ DOMKY NA BAKKLANDET

Bakklandet je podle mého názoru nejhezčí čtvrtí v Trondheimu. Dominují ji barevné dřevěné domky postavené na kůlech, které lemují oba břehy řeky Nidelvy. Jejich historie sahá až do 17. století, kdy domy sloužily jako překladiště zboží z lodí připlouvajících do přístavu a jako ubytování obchodníků a dělníků. 
 

Stejně tak jako jiné části města, i Bakklandet byl několikrát zasažen požárem. V roce 1718, kdy byl Trondheim obléhán vojskem švédského generála Carla Gustafa Armfeldta, byla část domů na Bakklandet zničena. (Trondheim se ale švédskému obléhání ubránil a jak to dopadlo s generálem Armfeldtem a jeho vojskem se můžete dočíst na webu Sverige. Prozradím, že se jedná o jednu z nejtragičtějších událostí švédské vojenské historie. Pokud jste fanoušci severského metalu, tak o Karolínském pochodu smrti zpívá skupina Sabaton.)

Barevné domky na Bakklandet v Trondheim

Bakklandet ale neohrožovaly jenom požáry. V šedesátých letech minulého století  přišel Trondheim s plánem na stavbu čtyřproudé dálnice a Bakklandet měl být srovnán se zemí. Nutno říci, že v té době byla spousta z domů na Bakklandet v dezolátním stavu. 

Naštěstí se tak ale nestalo a dnes je Bakklandet malebnou zónou pro pěší a cyklisty, která je plná kaváren, obchodů a restaurací. Zastavte se na lahodnou rybí polévku nebo Bacalao v Baklandet Skydsstation nebo na hrnku kávy či horké čokolády v Antikvariatet. 

Domky na Bakklandet v Trondheimu v zimě

STARÝ MOST GAMLE BYBRO A UNIKÁTNÍ VÝTAH PRO KOLA

Nejhezčí pohled na barevné dřevěné domky lemující řeku Nidelva je z Gamle Bybro (Starý most). Gamle Bybro byl postaven v roce 1681, stejně jako pevnost Kristiansten, jakožto součást městského opevnění. Uprostřed mostu stála až do roku 1816 železná brána, kterou hlídali stráže. 

Most prošel v průběhu let mnoha rekonstrukcemi. Nyní jsou dvě zdobené dřevěné brány při vstupu na most jedním ze symbolů Trondheimu. Říká se jim Lykkens portal (Brána štěstí) podle písně zpěváka a skladatele Kristiana Oskara Hoddø, kterou složil v roce 1940. Hoddø byl jedním z členů Odporu proti nacistické okupaci Norska a v roce 1943 byl nacisty popraven. 

Den gamle bybro er lykkens portal

Sammen vi seiler i stjernekorall.

Nidelven, stille og vakker du er

Her hvor jeg går og drømmer.

Zajímavost o Gamle Bybro: 

Starý trondheimský most dal název akvavitu Lykens Portal. Akvavit je typický norský alkoholický nápoj s chutí po předestilovaných bramborech, ale s úctyhodnými čtyřiceti procenty.

Výtah pro kola

Přímo naproti přes ulici od mostu Gamle Bybro se nachází unikátní výtah pro kola. Skvělé na něm je, že je zdarma. Méně skvělé je pak to, že většinu času nefunguje. Když ale funguje, tak je na zemi kolejnice, po které se pohybuje stupátko. Na to si cyklista položí jednu nohu a už frčí do kopce směrem k pevnosti. 

Pokud jste z mého vysvětlování nepochopili, jak výtah funguje, tak se mrkněte na video!

PEVNOST KRISTIANSTEN FESTNING

Pevnost pojmenovaná po dánském králi Kristiánovi V. byla postavena po velkém požáru v roce 1681 za účelem obrany města z východní strany. Což se později ukázalo jako prozíravý krok.

Během okupace Norska nacistickým Německem byla pevnost využívána jako popraviště. Po válce zde byl popraven zastřelením Henry Rinnan, člen skupiny Sonderabteilung Lola, která měla za války za úkol infiltrovat norský odboj a spolupracovat s gestapem. Dům ve kterém skupina, která po válce dostala označení Rinnanbanden, mučila a věznila členy norského odboje stále stojí. 

Když odhlédneme od temné vojenské historie, Kristiansten festning je dnes oblíbeným výletním místem. Z hradeb v okolí pevnosti je krásný výhled na město a  v zimních měsících je to krásné místo pro pozorování polární záře. 

OTOČNÁ RESTAURACE VE VĚŽI TYHOLT

Tyholttårnet je 126 metrů vysoký radiový vysílač tyčící se na kopci nad centrem Trondheimu. Ve výšce 81 metrů je restaurace, která se pomalu otáčí kolem dokola a nabízí jedinečný pohled na město a jeho okolí. 

Ve věži sídli restaurace Eggon, která je po celém Norsku známá svými (na Norsko) nízkými cenami, takže se nenechte odradit tím, že by šlo o nějaký luxusní podnik a zajděte si na pizzu nebo na kávu. Stůl je ale lepší zarezervovat předem. 

NEJHEZČÍ VÝHLED NA TRONDHEIM

Samozřejmě, že se nemusíte nutně vydat jen do restaurace na Tyholtu pokud si chcete užít výhledy na město. Krásný výhled je z pevnosti Kristiansten nebo z parku Kuhaugen Utsiktspunkt. 

Pokud si chcete užít výhled na katedrálu Nidarosdomen, tak si udělejte procházku po břehu řeky Nidelvy mezi Studentersamfundet (velká červená kruhová budova) a Bakklandet. 

Polární záře nad katedrálou Nidarosdomen v Trondheimu

PLÁNUJETE DOVOLENOU DO NORSKA?

ZAČNĚTE TADY!

TRONDHEIM: TIPY NA UBYTOVÁNÍ

Jako ubytování bych doporučila některý z hotelů v centru podél řeky Nidelvy. Scandic Nidelven je proslulý nejlepší snídaní v celém Norsku. Perfektní lokaci má také hotel Radisson Blu.

V Tronheimu nenajdete levné hostely, takže co se ubytování týče, tak máte na výběr mezi hotelovým pokojem (ceny výše zmíněných se pohybují mezi 2,500 a 4,000 Kč pro dvě osoby na noc) nebo Airbnb. Pokud z Airbnb nechcete dojíždět autobusem, pak zvolte apartmán na Bakklandet, Solsiden nebo Midtbyen.

Pokud cestujete ve dvou, tak se ceny Airbnb v Trondheimu pohybují na úrovni ceny hotelu. Pokud ale využíváte airbnb poprvé, tak s použitím při registraci skrze tento odkaz získáte slevu 1000 Kč z vašeho prvního ubytování. 

RESTAURACE A KAVÁRNY V TRONDHEIMU

Trondheim má tři restaurace, které dostaly Michellinskou hvězdu: Speilsalen v hotelu Britannia, Fagn a Credo. Pokud ale za večeři nechcete dát čvrt měsíční výplaty, tak tady jsou moje tipy na cenově dostupné restaurace a kavárny v Trondheimu. 

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ V TRONDHEIMU

Pokud se ubytujete v centru Trondheimu, ta si všechna výše zmíněná místa projdete během 2-3 hodin pěšky. 

Pokud cestujete (obytným) autem, tak nepočítejte s tím, že byste někde v centru Trondheimu narazili na parkování zdarma, tedy mimo neděle a to ještě jen na některých místech. Místa pro parkování a ceny parkovného můžete najít na stránkách Trondheim parkering. Pozor na parkování u supermarketů, které je omezené na max 2 hodiny. V Norsku parkovné hlídá soukromá společnost a pokuta 600 NOK vám za oknem přistane jako nic. 

Pokud se budete dopravovat autobusem, tak na stránkách AtB.no najdete jízdní rády (funguje podobně jako idos pro oblast Trondheimu a okolí). Pro nákup jízdenek si stáhněte aplikaci AtB. Jednorázový lístek pro dospělého vyjde aktuálně (červenec 2020) na 40 NOK a celodenní jízdenka na 120 NOK. Do autobusu můžete nastoupit jakýmikoliv dveřmi (v době koronavirové se teď nastupuje pouze zadními) a lístek nemusíte nikomu ukazovat. V centru ale bývají celkem často revizoři. 

TRONDHEIM: MAPA TURISTICKÝCH ATRAKCÍ, KAVÁREN A RESTAURACÍ

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

  • Je vaším snem procestovat Island nebo Norsko a nemáte čas nebo chuť trávit hodiny plánováním dovolené?
  • Chtěli byste cestovat na vlastní pěst, ale máte strach vyjet bez cestovky?
  • Připadáte si jazykově nevybavení?

Napište mi a já vám ráda pomohu!

Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru.

OTÁZKY OHLEDNĚ CESTOVÁNÍ DO NORSKA?

Zeptejte se v komentářích nebo se přidejte k FB skupině Cestujeme do Skandinávie.  


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..