Itinerář Norsko s dětmi na kole a v karavanu

NORSKO KARAVANEM S DĚTMI A KOLY

17 dní (cesta z/do ČR)

Tento itinerář vás den po dni provede nádhernými místy na jihozápadě Norska. Itinerář je určen aktivním rodinám s dětmi (zahrnuje túru na Preikestolen, cyklistické výlety na vlastních kolech v okolí náhorní plošiny Hardangervidda a Telemark kanálu). Možnost výletů na lodi po fjordu (v okolí Bergenu) a po Telemark kanálu.

Itinerář je ve formátu pdf a má 45 stran. Prvních dvacet stran je věnovaných obecným informacím o cestování po Norsku (výběr trajektu, registrace do mýtného systému, informace o kempování atd.) a druhá polovina obsahuje plán a mapu cesty na každý den, doporučení na ubytování (kempy a volné kempování v přírodě) a podrobný popis jednotlivých míst a túr. 

CO ITINERÁŘ OBSAHUJE

PLÁN DEN PO DNI

Itinerář obsahuje podrobný plán na každý den včetně tipů na kempy nebo wild camping, mapu cesty na daný den, podrobnosti o turistických túrách a atrakcích.

INFO O TRAJEKTECH

Který trajekt zvolit pro cestu do Norska a který den vybrat, aby byla cesta levnější. Itinerář také obsahuje odkazy na jízdní řády místních trajektů v Norsku.

OBECNÉ INFORMACE

Více než 20 stran itineráře je věnovaných informacím ohledně cestování do Norska (registrace k placení mýtného, informace ohledně trajektů, ceny v Norsku, informace o kempování nebo cestování se psem...)

O ITINERÁŘI

Od roku 2018 se zabývám plánováním itinerářů na míru do Norska a na Island. Za tu dobu jsem pro klienty připravila přes 50 různých itinerářů. Aktuálně pracuji pro norskou cestovní kancelář, kde se tvorbě itinerářů věnuji profesionálně. V důsledku toho nemám tolik času na individuální práci s vlastními klienty.

Proto jsem vybrala a upravila nejčastěji poptávané itineráře, které si nyní můžete stáhnout ve formě pdf. Součástí itineráře jsou obecné informace o cestování do Norska a na Island, plán cesty den po dni, tipy na ubytování a restaurace i interaktivní turistických atrakcí. 

Radka

NORSKO kARAVANEM S DĚTMI A KOLY

Tento itinerář je určený pro rodiny s dětmi cestující vlastním autem a s koly. Itinerář je naplánován tak, abyste během 2 týdnů poznali v klidu a pohodě krásná místa západního a jižního Norska a ochutnali od všeho trochu. Projedete se na drezínovém kole, navštívíte majáky, pevnosti i písečné pláže, protáhnete si nohy při výstupu na Preikestolen a projedete se lodí po fjordu. Užijete si krásné norské přírody, vodopádů a fjordů, ale zároveň nakouknete i do některých norských měst (Stavanger, Bergen).

Itinerář je naplánovaný tak, abyste každý den nepřejížděli z místa na místo, ale měli čas si Norsko vychutnat.

Noclehy jsou plánované do kempů, ale v některých dnech dávám doporučení na volné kempování . V Norsku je povolené volné kempování (více v sekci kempování). Místa na přespání si můžete po trase najít také sami nebo se můžete nechat inspirovat aplikací Park4night. Prosím, respektujte ale zákazy kempování a vždy si po sobě ukliďte. Vzhledem k zaměření na cyklistiku a turistiku je itinerář vhodný pouze pro letní období.

Celkem obdržíte 45 stránkový pdf dokument, který je rozdělen do dvou částí. Část před cestou obsahuje kapitoly o počasí, oblečení a vybavení, trajektech, pravidlech silničního provozu a tankování, nakupování. Druhá část je samotný itinerář, který obsahuje plán cesty den po dni, mapu cesty na daný den, popisy turistických tras a tipy na ubytování.

Upozorňujeme, že se jedná o elektronickou knihu ve formátu pdf, a ne o tištěnou publikaci!

Co během vaší cesty navštívíte, uvidíte a zažijete? 

ITINERÁŘE NA MÍRU - Ukázka

Recenze

Děkuji Radce za velmi ochotný přístup s vypracováním mého itineráře při plánování mé cesty po Norsku. Její cenné rady a osobní zkušenosti s touto krajinou mi umožnily naplánovat cestu i na méně známá krásná místa v zemi fjordů. S jejím přispěním se o to víc těším na nezapomenutelnou dovolenou.

Edita Trčková

V začátku plánování naší rodinné cesty po Norsku jsem náhodou objevila velmi poutavý blog RealCampLife, který spravuje Radka s Ivarem. A protože se nám líbily všechny jejich rady a postřehy, využili jsme jejich nabídku a nechali si od nich vytvořit itinerář na celé tři týdny. Ani jednou jsme se neztratili, ani jednou jsme se nenudili a domů jsme si dovezli jedinečné zážitky, plno krásných fotek bez davů a chuť se do Norska zase někdy vrátit.

Irena Kadrnožková

Itinerář zahrnuje:

Itinerář nezahrnuje: 

Často kladené otázky

Trasa je naplánovaná z ČR (Prahy) do dánského Hirtshals odkud pak přejedete trajektem do Kristiansandu. Odkazy pro nákup lístků a tipy na to, kdy jsou trajekty  nejlevnější najdete v itineráři. Itinerář končí opět v ČR.  (Zpáteční trajekt je naplánován na trase Langesund – Hirtshals). 

Trasa je naplánovaná tak, abyste každý den nepřejížděli na jiné místo, ale zdrželi se více v jedné oblasti. Na první den je naplánován dlouhý přejezd z Prahy do Aarhusu, ale další dny už v autě nebudete trávit více než 4 hodiny. 

Pro představu: 
1. den 10 hodin, 950 km
2. den 3,5 hodiny, 300 km
3. den 2 hodiny, 100 km
4. den 1 hodina, 50 km
5. den 1,5 hodiny, 80 km
atd…

Ubytování v itineráři jsou naplánované do kempů, kde můžete kempovat v autě, ve stanu nebo si zamluvit chatičku. Většinou se jedná o kempy v okolí měst a vesnic, kde není problém sehnat ubytování v B&B, pokud byste preferovali tuto možnost. Pro několik noclehů jsem navrhla volné kempování (wild camping) na místě, kde vím, že je hezké. Podotýkám ale, že podmínky pro volné kempování se mohou kdykoliv změnit a neručím za to, že se na daném místě neobjeví cedule se zákazem kempování. Pokud tato místa využijete, vždy si prosím po sobě ukliďte. 

Bohužel ne. Itinerář zahrnuje některé horské silnice, které jsou před zimu uzavřené. Zároveň je itinerář zaměřen na aktivní turistiku a cyklistiku, tudíž je vhodný pro období od poloviny června do konce září. 

Ano! Itinerář je speciálně plánovaný pro výlety s dětmi, jak pěšky tak na kolech (vlastních). Turistika i cykloturistika je naplánována tak, aby byla pro děti zajímavá a nebylo zde příliš velké převýšení, popřípadě frekventované silnice na cyklovýlety. Zároveň nejsou na trase naplánovány dlouhé každodenní přejezdy. Je to itinerář, který vám v klidu a pohodě ukáže krásná místa na jihu Norska. 

V naprosté většině norských kempů není nutné zabookovat ubytování předem. Jediné co budete muset udělat před cestou je zamluvit si trajekt do a z Norska a zaregistrovat se do mýtného systému – podrobnější informace najdete v itineráři.  

Zdaleka ne. V itineráři je naplánováno několik turistických atrakcí (Preikestolen, Fløyen v Bergenu, Flåm). V jiné dny ale v itineráři najdete i místa, kam turisté zřídkakdy zavítají (třeba projížďku na drezínových kolech, norský pohádkový les, stará vojenská pevnost). Kromě túr po horách je v itineráři i několik cyklistických výletů, navštívíte i norská města (Stavanger, Bergen) i menší vesničky při fjordech. Jedná se o vyvážený mix 🙂

Pokud byste preferovali více dní, tak není problém si itinerář trochu uzpůsobit – zůstat na místě, které se vám líbí o něco déle a například strávit odpočinkový den rybařením u fjordu. 

Co se týče itinerářů do jiných míst, tak jich mám několik v plánu. Klidně mi napište co vás láká!

Co navštívíte?