Preikestolen: Praktické informace před cestou

Skalní kazatelna Preikestolen v Norsku

Skalní kazatelnu Preikestolen v jižním Norsku asi není třeba představovat. Impozantní skalní plošina o rozměrech 25X25 metrů se tyčí ve výšce 600 metrů nad hladinou Lysefjordu a patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce v Norsku.

Preikestolen je nádherné místo, které ve vás zanechá hluboký dojem. Nicméně jeho popularita mě osobně odrazuje. Stát na vrcholku sám a pozorovat východ slunce nad fjordem je úžasný zážitek. Sdílet plošinu s dalšími stovkami lidí není nic pro mě. 

Pokud je Preikestolen na seznamu míst, které byste v Norsku chtěli navštívit, tak je tento článek nabitý praktickými informacemi právě pro vás. Najdete v něm tipy na  na dopravu, ubytování i kempování a postřehy jak se při vaší návštěvě vyhnout davům. Pokud už jste na Preikestolen stáli, tak se v článku dočtete pár perliček o této krásné přírodní vyhlídce. 

RYCHLÁ FAKTA O TÚŘE NA PREIKESTOLEN

Vzdálenost: 8 km (tam i zpět)

Převýšení: 350 metrů 

Čas: 4 hodiny

Sezóna: Hlavní sezóna je od června do září, ale za předpokladu rozumného počasí je možné výlet na Kazatelnu podniknout celoročně

Výchozí bod: Preikestolen fjellstueparkovné 250 NOK na den

Užitečné info: Přímo na skalní plošině ja zakázané kempování a let s dronem. Po cestě nejsou žádné toalety nebo odpadkové koše. 

Skalní kazatelna Preikestolen v Norsku praktické informace

TÚRA NA SKALNÍ KAZATELNU 

Cesta na Preikestolen není náročná a v létě ji bez problému zvládnou děti, psi nebo důchodci. V roce 2013 prošla stezka masivní rekonstrukcí, na které pracovali nepálští Šerpové. Úzkou stezku, která se při dešti měnila v bahno, vydláždili obřími kamennými bloky. V strmějších sekcích pak Šerpové vybudovali kamenné schody. 

Stezka na Preikestolen v Norsku

Schody po cestě na Preikestolen které v roce 2013 postavil tým nepálských Šerpů

Stezka vede po většinu doby lesem a ve finální části po skalnatém terénu. Po cestě vás čekají dvě prudší stoupání. Až na závěrečnou část, těsně před skalní plošinou, není nikde exponovaný terén, kde byste mohli mít problémy s výškami. V jednom otevřenějším místě je udělaný dřevěný chodník se zábradlím. 

expononvaný úsek cestou na Preikestolen

 

Nejhezčí výhled na Preikestolen i na Lysefjord je podle mě ze skály, kterou budete míjet po levé straně těsně před Kazatelnou. Navíc je odtamtud perfektně vidět, že chodník po kterém k Preikestolen přicházíte je nádherně převislý. 

Tuto minivyhlídku ale nedoporučuji lidem se strachem z výšek. Je mnohem méně prostorná než Kazatelna a člověk tam musí udělat delší krok přes malou průrvu. 

Počítejte s tím, že cestou nejsou žádné toalety ani odpadkové koše. Po cestě je několik možností, kde si doplnit láhev s vodou, ale vzhledem k tomu, kolik na Preikestolen chodí a lidí a nedělám si iluze o tom, že si po cestě nechodí ulevit, bych si radši sebou sbalila dostatek vody na celou túru. 

Exponovaná část s převisem cestou na skalní Kazatelnu
Nouzová chatka cestou na Preikestolen Norsko
Zhruba 2 km před Preikestolen je malá chatka pro případy nouze, kde se lze v případě extra špatného počasí schovat.
Poslední úsek cesty na norskou skalní Kazatelnu
Cesta je dobře značená. Navíc tam velmi pravděpodobně nepůjdete sami.
Vylepšování stezky na Preikestolen
Stezka se navíc neustále upravuje, udržuje a vylepšuje. Když jsme šli na Preikestolen loni s tátou, tak tady byl veliký boulder. Na Preikestolen bývají relativně časté záchranné akce. Ne proto, že by byla cesta obtížná, ale kvůli špatně připraveným turistům, kteří podcení počasí a/nebo svoje síly a vybavení.

DOPRAVA K PREIKESTOLEN FJELLSTUE

Autem: Do roku 2019 jezdil mezi Stavangerem a Tau trajekt. Nedávno se mezi těmito městy otevřel nový podmořský tunel Ryfylketunnelen, který je nejdelším a nejhlubším tunelem pro veřejnou dopravu. Na něj navazuje kratší Hundvågtunnelen. 

Oba tunely jsou zpoplatněné a platba probíhá přes systém Autopass (norské elektronické mýtné). V současnosti se za průjezd tunelem Ryfylke platí 140 NOK a 28 NOK za Hundvågtunnelen. Trajekt mezi Stavangerem a Tau byl zrušen. 

Autobusem: Z letiště nebo centra Stavangeru jezdí k Preikestolen Fjellstue pravidelně autobusy. Zde si můžete zkontrolovat aktuální odjezdy autobusů na Preikestolen a na této stránce si můžete zarezervovat jízdenky. Cena lístku je 219 NOK za jednosměrnou jízdenku pro dospělého a 325 NOK za zpáteční. 

PARKOVÁNÍ 

U chaty Preikestolen Fjellstue je k dispozici velké parkoviště. V případě naplnění jeho kapacity je další parkoviště asi 1 km před Preikestolen Fjellstue. Za parkování se platí 250 NOK (24 hodin). Na parkovišti je ale zakázané kempování v obytných vozech a dodávkách přes noc. 

Když jsem byla na Preikestolen poprvé v roce 2009, tak jsme auto nechali zaparkované na jednom z plácků kolem silnice asi 2km před hlavním parkovištěm. To už dnes není možné. Několik km před Preikestolen Fjellstue jsou cedule zakazující parkování a kempování a veškeré vjezdy do lesa nebo menší odpočívadla jsou zatarasená kameny nebo řetězy. 

KEMPOVÁNÍ U PREIKESTOLEN

Ideální způsob, jak si užít Preikestolen bez davů lidí je přespat na vršku. Na samotné Kazatelně je stanování zakázáno, ale na plošině nad ní najdete několik míst, kde se dá postavit stan. Pravděpodobně tam v sezóně nebudete kempovat sami, ale pořád tam bude méně lidí než uprostřed dne. 

Prosím, buďte tak hodní a kempovací místo zanechte tak, aby nebylo poznat, že jste tam kempovali. Ideálně si přibalte extra igelitku a ukliďte po méně ukázněných turistech, aby se nestalo, že tam kempování brzy zakážou pro všechny. 

Kempování na Preikestolen
Naše kempovací místo na plošině nad Preikestolen
Ivar sbírá odpadky při kempování v Norsku
Před odchodem plníme igelitku nasbíraným bordelem. Jsou tu plechovky od piva, jednorázový gril, lahev od vodky atd. 🙁

UBYTOVÁNÍ POBLÍŽ PREIKESTOLEN

Cestujete-li vlastním (obytným) autem, pak můžete za 220 NOK na noc přespat v kempu Preikestolencamping. Zajímavé ubytování v minichatičkách nabízí také Hiker’s camp (snídaně v ceně), který je hned u výchozího místa na Preikestolen. Ubytováním zde tedy ušetříte na parkovném. 

Toužíte-li po o něco komfortnějším ubytováním, pak doporučuji zvolit některý z hotelů ve Stavangeru. Například hotel Thon má excelentní hodnocení, přijatelnou cenu a excelentní snídani. 

NEJLEPŠÍ DOBA PRO NÁVŠTĚVU 

Hlavní sezóna na Preikestolen je během letních prázdnin, obzvlášt mezi posledním červnovým týdnem a polovinou srpna, kdy mají norské děti prázdniny. Ročně se na Preikestolen vypraví přes 300.000 lidí, a v hlavní sezóně klidně i 1000 lidí denně. 

Na Preikestolen můžete vyrazit celoročně (pokud přeje počasí), ale pokud do Norska míříte v letních měsících, tak: 

  • Zvažte kempování a ranní vstávání
  • Vyražte brzo ráno
  • Nebo naopak později večer – pokud si troufáte na cestu dolů za šera nebo s čelovkou
  • Vyhněte se víkendu
Preikestolen bez lidí
Preikestolen v 5:00 ráno při východu slunce
Snídaně s výhledem na Preikestolen
Snídaně na Preikestolen okolo 8:30
Preikestolen v říjnu
Preikestolen okolo poledne na začátku října
Masový turismus v Norsku: přelidněná Preikestolen
I takhle to může na Preikestolen vypadat. © Jakub Kousal

My jsme naposledy na Preikestolen vyrazili na začátku června 2020 v době, kdy byly ještě uzavřené hranice pro všechny nerezidenty Norska. Na Kazatelnu jsme vyrazili už večer s tím, že tam přespíme. Spolu s námi mělo podobný nápad zhruba 8 dalších lidí. Dva z nich jsme pak na skalní plošině potkali v 5:00 při východu slunce, ale naštěstí je to moc dlouho nebavilo a po pěti minutách se vrátili zpět do stanu. Kolem 08:00 už bylo na skalní plošině zhruba 10 lidí a cestou k parkovišti jsme napočítali 200 lidí, kteří mířili nahoru. 

Vzhledem k tomu, že byl všední den v období mimo sezónu v době, kdy byly uzavřené hranice, tak si představte, jak to vypadá o pěkném letním víkendu. Preikestolen je zkrátka nejnavštěvovanější přírodní atrakce v Norsku, kde nestačí jen vylézt z auta a udělat fotku. Přečtěte si jaká další místa v Norsku jsou zasažená masovým turismem. 

Výhled na Lysefjord
Východ slunce nad Lysefjordem

ZAJÍMAVOSTI O PREIKESTOLEN

Aby tento článek nebyl jen suchý popis toho, jak vypadá cesta na Preikestolen, tak tady je X zajímavostí o Skalní kazatelně, které jste třeba nevěděli. 

  • Preikestolen byla objevena v roce 1896, kdy ji spatřil bankovní manažer Thomas Peter Randulff ze Stavangeru při projížďce lodí po Lysefjordu. 
  • Původní jméno skalní Kazatelny je Hyvlatonnå. Toto označení použil Randulff k popisu skály, která mu připomínala čepel hoblíku. Název Preikestolen se začal používat až kolem roku 1900 z důvodu zvýšení atraktivity pro turisty.
  • Skalní plošina Preikestolen vznikla zhruba před 10.000 lety na konci poslední doby ledové. Potom co ledovec ustoupil z údolí, které zaplavilo moře a zformovalo nynější Lysefjord, došlo ke kolapsům skalních stěn do fjordu.
  • Přímo na skalní plošině je zhruba 50 cm průrva, jejíž případné rozšiřování norští geologové systematicky monitorují.
  • Podle místní legendy Preikestolen spadne poté, co si sedm bratrů vezme sedm sester a svatební procesí popluje fjordem pod Kazatelnou. 
  • Preikestolen si zahrála v několika filmech a seriálech. Nejznámějším je Mission Impossible: Fallout s Tomem Cruisem. Kvůli natáčení tohoto filmu musela být  Kazatelna na několik dní uzavřena pro turisty. Jedno z promítání filmu se uskutečnilo přímo nad skalní plošinou a zúčastnilo se ho přes 2000 lidí. Kromě Mission Impossible můžete Preikestolen vidět například v seriálu Vikingové.
  • Nejenom Češi jsou vynalézavým národem. Trojice norských inženýrů ze Stavangeru přišla s nápadem prodávat nalahvovaný vzduch z Preikestolen. Stránka nicméně nepůsobí nijak důvěryhodně, takže hádám, že projekt úplně nevyšel…
  • Přestože absence oplocení na Preikestolen budí v mnohých hrůzu, tak zde (zatím) nedošlo k žádným smrtelným nehodám. Novinami proletěla v roce 2013 zpráva o španělském turistovi, který zemřel po pádu z plošiny. Později se ale nalezl dopis na rozloučenou. Ukončit život skokem z Preikestolen se rozhodl v roce 2000 i norský mladík a rakouská dívka, kteří se na společné sebevraždě dohodli na internetu. 
  • Preikestolen každoročně láme rekordy v návštěvnosti. V roce 2018 se na Kazatelnu vydalo 290.000 lidí, rok poté dokonce přes 309.000 lidí. I letos hlásí Preikestolen rekordní návštěvy. V půlce července, v době kdy bylo Norsko stále ještě nepřístupné turistům ze zemí mimo Skandinávii, se k parkovišti u Preikestolen Fjellstue vytvořila fronta, která sahala až na hlavní silnici RV13. Přivolaná policie musela dirigovat dopravu a odmítat turisty. 
Díky za přečtení! Pokud vás článek zaujal, budu ráda, když ho pošlete dál do světa 🙂

PLÁNUJETE DOVOLENOU DO NORSKA?

ZAČNĚTE TADY!

OTÁZKY OHLEDNĚ CESTOVÁNÍ DO NORSKA?

Zeptejte se v komentářích nebo se přidejte k FB skupině Cestujeme do Skandinávie.  


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..