Šnorchlování na Islandu v ledové vodě. Troufli byste si?

Šnorchlování v Silfra na Islandu

Přijíždíme do národního parku Thingvellir, který se nachází asi hodinu jízdy od Reykjaviku. Je sice květen, ale já mám na sobě svetr, péřovku a nepromokavou bundu. Teplota je něco málo nad pět stupňů a mrholí. Nejradši bych odjela někam k termálním pramenům a ponořila se do horké vody. Ale to ne. Voda, do které se budu nořit má maximálně 4 stupně. Chceme totiž vyzkoušet šnorchlování na Islandu mezi Americkou a Eurasijskou tektonickou deskou. Troufli byste si? 

Národní park Thingvellir

Budete-li vyjíždět z Reykjaviku, tak národní park Thingvellir je první zastávkou na takzvaném Zlatém okruhu. Ten tvoří ještě vodopád Gullfoss a geotermální pole Haukadalur, kde se nachází slavný (neaktivní) Gejzír a jeho menší tryskající bráška Strokkur. 

Oblast Thingvelliru, která je zapsaná na seznamu UNESCO, je zajímavá hned z několika důvodů. 

Údolí v národním parku Thingvellir na Islandu
Údolí v národním parku Thingvellir na Islandu

Althing: Nejstarší parlament na světě

V roce 930 byl na pláni Thingvellir založen nejstarší parlament na světě. Proč zrovna tam? Zkusím to popsat stručně, abych vás neunudila lekcí z historie Islandu. 

Island byl osídlen hlavně Vikingy z Norska a Švédska, kteří na Island připluli kolem roku 874. Důvod, proč opustili Norsko se úplně neví, ale odhaduje se, že je frustroval buď nedostatek zemědělské půdy nebo tehdejší král Harald. 

Na Islandu se ale každý usadil, kde chtěl a v podstatě si dělal co chtěl. Tak v tom byl pár desítek let pěkný bordel, dokud nebyl Grímur Geitskör pověřen tím, aby zorganizoval setkání s vůdci jednotlivých klanů a vybral k tomu vhodnou lokaci. 

 

Vikingové na Islandu, parlament althing v Thingvellir

Osud mu v tomhle hrál do karet, protože vlastník půdy, kde se nachází dnešní národní park Thingvellir byl zrovna usvědčen z vraždy a jeho půda byla znárodněna. A že to bylo dobře dostupné pro všechny zúčastněné (smetánce z Reykjaviku to trvalo den dva cesty, zatímco zástupcům klanů z východu zhruba 17 dní), tak se zde v roce 930 sešlo na 30 vůdců jednotlivých klanů, aby se dohodli, jak se navzájem tolerovat. 

Pro velký úspěch se zde setkali i za rok, dva tři – a nejstarší parlament byl na světě! Poslední zasedání parlamentu se v Thingvelliru konalo v roce 1789. Poté se parlament přestěhoval do Reykjaviku. 

Puklina mezi Evropou a Amerikou

Národní park Thingvellir není zajímavý pouze z historického hlediska. Geologie oblasti je neméně fascinující. 

Jak možná víte, tak Island se nachází na tzv. Středoatlantském hřbetu, což je nejdelší pohoří na světě. Akorát, že jeho naprostá většina leží pod vodou. V oblasti Islandu od sebe tenhle hřbet odděluje Euroasijskou a Severoamerickou tektonickou desku, což vysvětluje tektonickou a vulkanickou aktivitu na ostrově. A tento zlom prochází právě skrze národní park Thingvellir. 

tektonické desky na Islandu, středoatlantský rift
Poloha tektonických desek na Islandu. Fotka z článku: Why Iceland is being torn apart od Geologyin.com

Zjednodušeně řečeno to znamená, že západní část Islandu (jako je poloostrov Reykjanes, na kterém leží hlavní město Reykjavik, poloostrov Snaefellsnes a Západní fjordy) leží v Americe zatímco zbytek Islandu je v Evropě. Tektonické desky se od sebe navíc vzdalují, takže puklina mezi nimi se zvětšuje závratnou rychlostí zhruba 2 centimetry za rok. 

Zatímco ve zbytku světa je tato hranice mezi kontinenty mnoho metrů pod vodní hladinou, tak na Islandu se můžete projít v soutěsce Almannagjá, kde budete přesně mezi zmiňovanými deskami. A nemusíte zůstat jen u procházení se. Mezi kontinenty se můžete dokonce i potápět nebo šnorchlovat. 

Extrémně čistá ledovcová voda 

Jak se říká, když něco končí, něco jiného začíná. Ve stejném roce, kdy se přestěhoval parlament z Thingvelliru do Reykjaviku se otevřela puklina Silfra. Je to jen jedna z mnoha puklin, které se táhnou údolím, ale patří mezi ty největší a nejdelší. 

Nějakých 50 km od jezera Thingvallavatn a pukliny Silfra se nachází ledovec Langjokull, jehož voda jezero napájí. Kdysi přímo do jezera ústila řeka, která ale byla zablokována proudem lávy po erupci vulkánu Skjaldbreidur. To způsobilo, že ledovcová voda prosakuje skrze porézní horninu pod povrch a vytváří něco, čemu se prý říká zvodeň (naakumulovaná podzemní voda v hornině). 

Voda pak prosakuje zpět na povrch právě v puklině Silfra. Proč vám tady dávám lekci z hydrologie? Protože právě filtrace skrze horninu, která trvá 30 – 100 let vysvětluje důvod, proč je voda extrémně čistá a viditelnost v Silfře dosahuje až 100 metrů. 

Mimo toho, že je ledovcová voda v puklině Silfra mimořádně čistá je taky i mimořádně studená. Je jedno, jestli se půjdete potápět nebo šnorchlovat v létě či v zimě. Teplota vody bude okolo 2 stupňů Celsia.  

Šnorchlování mezi kontinenty Island

Šnorchlování na Islandu v puklině Silfra

Šnorchlování v Silfře jsme si nechali jako třešničku na dortu na závěr našeho 12denního roadtripu okolo Islandu. Třešnička na dortu to teda byla pro Ivara, který je poslední dobou zblázněný do freedivingu a kamarádku Sigi, která je různými certifikáty ověnčeným potápěčem. Pro mě to bylo bezpečnostní opatření, kdybych náhodou po šnorchlování v ledové vodě lehla s angínou, tak abych si nezkazila dovolenou.

Abychom se mohli i trochu potápět a nejenom se vznášet na hladině, tak jsme si zamluvili šnorchlování v neoprénu. Já jsem ale při odložení péřovky vyměkla a požádala instruktory jestli nemají suchý oblek navíc. 

Snorchlovani a potapeni na Islandu v pukline Silfra v narodnim parku Thingvellir

Rozdíl mezi šnorchlováním v neoprenu a v suchém obleku

  • Do neoprenu vám nateče voda a obecně vám bude větší zima. Na druhou stranu v něm má člověk větší svobodu pohybu a může se potopit i několik metrů pod hladinu.
  • Do suchého obleku vám nenateče a jste v něm normálně oblečení. Já jsem měla teplé vlněné termoprádlo. Nevýhodou pak je, že jste v něm jako kosmonaut a v podstatě se vznášíte na hladině. I převalit se z břicha na záda je docela fuška a potopit se pod vodu bez závaží je v podstatě nemožné. 
Snorchlovani a potapeni na Islandu v pukline Silfra v narodnim parku Thingvellir

Chcete si z Islandu odvézt opravdu neopakovatelné zážitky?

Tak mrkněte i na tyhle aktivity!

Jak šnorchlování probíhá? 

My jsme měli šnorchlování zařízené u společnosti Adventure Viking. V ceně tour je i pick up z vašeho hotelu v Reykjaviku. My jsme ale měli půjčené auto, tak jsme pick up nevyužili a dorazili jsme k parkovišti Thingvellir P5 zhruba půl hodiny předem. (Stačí ale i 10 minut). 

Guidi si nás pak rozdělili na skupinky – tři skupinky cca po šesti lidech v suchých oblecích a jedna skupina lidí v neoprenech. Každá skupinka měla svého vlastního guida a pokud jste byli dvojice, kdy byl jeden v suchém obleku a druhý v neoprenu (jako já a Ivar), tak to také nebyl problém. 

Během výkladu o historii a geologii Thingvelliru a Silfry jsme nafasovali potřebné vybavení a guidi nám pomohli se do něj navléknout. Mně bylo ve vlněných podvlíkačkách a suchém obleku celkem teplo, ale Ivar se Sigi se v neoprenech trochu třásli a dostali přes sebe přehoz, ve kterém vypadali jak Muhammed Ali před zápasem. 

Šnorchlování a potápění na Islandu: Silfra národní park Thingvellir
Já ala kosmonaut a Ivar ala Muhammed Ali.

Potom co se všichni oblékli a připravili (vážně doporučuju si předem preventivně odskočit!), tak jsme popošli nějakých 100 metrů a po skupinkách vlezli po schodech do vody. V suchém obleku v podstatě ani necítíte, že jste v ledové vodě, ale zanoření obličeje do vody není dvakrát příjemné. 

Ale jelikož Ivar a Sigi měli neopreny, do kterých jim samozřejmě zateče, tak nemám dovoleno si stěžovat. Stejně ten obličej po chvilce přestanete cítit a vzhledem k tomu, jak je fascinující svět pod vodou vám to za chvilku ani nepřijde.

Nejčastější otázky o šnorchlování na Islandu

Na kolik šnorchlování přijde a stojí to za to?

Cena za šnorchlování je cca 2.000 Kč. Celá akce s převlékáním trvá zhruba 3 hodiny. Ve vodě jste zhruba hodinu. My bychom šnorchlování rozhodně doporučili. Pro Ivara to byl nejlepší zážitek z letošního Islandu.

Je možné zaplatit šnorchlování až na místě?

Nemyslím si, průvodci pro vás musí předem připravit vybavení, takže se ptají na výšku a váhu. Přepokládám, že tour můžete objednat den předem nebo ten samý den online. 

Jsou fotografie zahrnuty v ceně? Mohu si vzít vlastní GoPro?

U Adventure Viking byly fotografie zahrnuty v ceně. Během pár dní je náš průvodce zpracoval a nahrál na google drive. GoPro si také můžete vzít.

Nebude mi zima?

V suchém obleku vám bude zima akorát na obličej a ten brzy znecitlivý. Možná ještě na ruce (ale máte neoprenové rukavice). V klasickém neoprenu (wet suit) vám pravděpodobně trochu zima bude. Ivar se po vylezení z vody klepal jako ratlík. Ale byl šťastný jako blecha.  

Jsou k dispozici převlékárny a toalety?

Na parkovišti v Silfře jsou k dispozici toalety, které ale nejsou určeny k převlékání. Některé společnosti nabízejí převlékání v dodávce. Pokud půjdete šnorchlovat v suchém obleku, tak mějte vlněné oblečení už na sobě.

Musím platit za parkování?

Ano, v celém národním parku Thingvellir se platí parkovné 750 ISK za auto. Můžete platit kreditní kartou. 

Mohu si někam schovat svoje cenné věci? 

Pokud můžete, tak si s sebou nic moc cenného neberte. Osobní věci jako peněženku, klíče od auta a mobil si můžete nechat v dodávce. 

Mohu si s sebou vzít vlastní vybavení?

Určitě! Ivar si s sebou táhnul vlastní ploutve, protože se mu ty půjčené zdály malé, že by se s nimi moc hluboko nepotopil. 

 

Geotermální prameny a koupaliště na Islandu: Mývatn Nature Bath
Po šnorchlování doporučuji zajít do nějakého islandského hot potu 🙂

ITINERÁŘ NA MÍRU

Láká vás návštěva Islandu a nechcete nebo nemůžete trávit čas tvorbou itineráře?

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.comtak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd. 

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Islandu navštívit, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..