NAŠE KEMPINGOVÉ VYBAVENÍ:
RADY PRO VÝBĚR SPACÁKU, KARIMATKY A STANU (NEJEN) DO NORSKA

Původně jsem tuto stránku chtěla pojmout jako náhled do našeho vybavení. Jelikož ale občas dostávám dotazy jaký spacák/karimatku/stan bych doporučila na turistiku do Norska, tak jsem se rozhodla zahrnout moje tipy na vybavení. Neberte to prosím nijak dogmaticky – každý jsme jiný a každý má jinou představu dovolené v Norsku, teploty kdy se komfortně vyspí a představy o tom, kolik chce do vybavení investovat peněz.

Tento článek je tedy spíše pro ty z vás, kteří plánují aktivní dovolenou pod stanem, s tím že si vybavení budete nosit několik km na zádech. Při doporučování konkrétních modelů spacáků, karimatek a stanů čerpám ze svých zkušeností a z průzkumu, který jsem udělala mezi kamarády a dalšími cestovateli, kteří rádi brouzdají norskými horami. Vybavení, které používám a které dále doporučuji je kvalitní, což ve většině případů znamená, že není levné. Já se osobně ztotožňuji s výrokem: „Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci.“ (Čímž neříkám, že nemůžete přejít Norsko od severu k jihu ve vlastnoručně ušité šusťákovce a s kovovou krosnou na zádech. Taky to generace před námi přežili 😀 )

A teď už k tomu vybavení!

SPACÍ PYTEL

Než jsem si koupila péřový zimní spacák Sir Joseph Erratic 1000, tak jsem vyzkoušela několik různých spacáků. Začínala jsem s levným dutým vláknem od Salewy, ve kterém jsem se klepala zimou i v parném létě. Poté jsem několik let jezdila na výlety a tábory s péřovým spacákem, který patřil mému tátovi. V něm už mi sice většinou zima nebyla, ale kromě spacáku už se mi nic moc jiného do batohu nevešlo. 

Před odjezdem do Norska jsem si na doporučení kamaráda koupila spacák Husky Azzure z dutého vlákna. Tehdy jsem o kempování a outdoorovém vybavení nevěděla zhola nic a zlákala mě jeho pěkná barva a (údajné) využití v nízkých teplotách. Spacák byl ale obří, neskladný, a většinu nocí jsem v něm klepala kosu.

Spacák Sir Joseph Erratic 1000 jsem měla možnost několikrát vyzkoušet ještě před tím, než jsem si ho pořídila. Vlastnil ho totiž můj bývalý přítel a občas se nade mnou během chladných nocí slitoval a vyměnil si se mnou spacák. Když jsem tedy měla plné zuby toho, že se v noci klepu zimou a nevyspím se, rozhodla jsem se pořídit si právě již odzkoušený Erratic.

Předem se přiznám, že jako pro normálního rekreačního uživatele mi jeho cena přišla vysoká (stojí okolo 10.000 Kč), ale jelikož jsem postupně trávila na cestách čím dál více času, přišlo mi rozumné z dlouhodobého hlediska investovat do kvalitního a komfortního spacáku. Po sedmi letech používání můžu říct, že lituji jenom toho, že jsem si Erratic nepořídila mnohem dříve.

Časem jsem ale usoudila, že je spacák příliš těžký a na léto občas až moc teplý a přikoupila jsem si  Criterion QUANTUM 350, který mi na letní kempování v Norsku stačí. Občas je mi v něm ve vlhku a teplotách kolem nuly zima, tak ho doplňuji vložkou do spacáku od Sea to Summit, která rozšiřuje tepelný komfort spacáku eventuelně se dá (třeba na horských chatách) využít i samostatně. Sira Josepha si pak beru na jaře a na podzim nebo do vyšších nadmořských výšek. Při kempování v zimě (teploty kolem minus 20) mi už je v Sir Joseph Erratic zima a půjčuju si zimní spacák od přítele. 

péřový spacák Sir Joseph v Patagonii
Ledovec Perito Moreno, Patagonie, Argentina

Co je lepší? Peří nebo duté vlákno? 

Nad tím by se dala vést hodně dlouhá debata. Oba tábory mají své zatvrzelé příznivce a já se osobně řadím k těm, kteří preferují péřové spacáky. Samozřejmě je důležité si stanovit, v jakých podmínkách budete spacák primárně používat. Často slýchávám, že na sever není péřový spacák vhodný, protože je tu vysoká vlhkost a péřový spacák pak navlhne a nehřeje. OK, pokud chcete spát pod širákem v říčních údolích, ta na tom možná něco je. 
Pokud se ale chystáte pod stan, tak podle mně není co řešit. A i s Erraticem spím občas pod širákem a nějakou tu rosu nebo námrazu díky svrchní vrstvě v pohodě zvládne. (Btw k těm dalším pověrám: Já jsem alergik a péřový spacák mi nedělá problém. Alergie na peří totiž de facto neexistuje. Alergičtí jste maximálně na prach a roztoče. Víc si o tom můžete přečíst třeba tady (v angličtině). 
 
  1. Bedfeather or keratin antigens, if considered as isolated source of antigen, play only a marginal role in triggering allergic diseases.
     
  2. Bedding articles filled with feather and down do not act as reservoirs for especially elevated populations of house dust mite, synthetic bedding is infested at least to the same degree with dust mite.


Consequently, the recommendations to generally avoid feather and down filled quilts and pillows in bedrooms of patients suffering from a respiratory disorder, should not be published anymore in further medical education literature.

Péřový spacák

Spacák z dutého vlákna

 

 

Jak vybrat spacák, ve kterém mi v Norsku nebude zima? 

Při výběru spacáku si vždy budete muset položit několik otázek:

❓Kdy a kde budu spacák primárně využívat? 

Žádný spacák nebude univerzální pro všechna roční období. Pokud chcete co nejuniverzálnější, pak si pořiďte tzv. třísezónní spacák.

 

❓Péřový nebo syntetický?
Hlavní výhody a nevýhody obou variant jsem popsala výše. Já se osobně (minimálně co se cestování do Norska týče) přimlouvám za peří.

 

❓Jakou plnivost (v jakých teplotách budu spacák používat?) 
Plnivost péřových spacáků se udává v jednotkách cuin. Zjednodušeně řečeno, větší hodnota cuin znamená větší izolační vlastnosti spacáku a využití v nižších teplotách. 

 

❓Jaký je můj rozpočet? Péřové spacáky nejsou levnou záležitostí a pod 5000 Kč spacák seženete jen těžko. Na druhou stranu vám vydrží několik let (Sira Josepha používám už 8 let.) 


Nevíte-li si s výběrem spacáku rady, tak mrkněte na tenhle článek od profíků z Hanibalu. 

Tipy pro výběr spacáku a jeho používání: 

  • 📌 Nezapomeňte, že teplotní určení spacáků je pouze orientační a udává se pro standardní ženu (25 let, 60 kg, 160 cm) nebo muže (25 let, 70 kg, 173 cm). To jestli vám ve spacáku bude teplo nebo zima bude záležet na vašem bazálním metabolismu, kondici, únavě, pozici v jaké spíte, karimatce jakou používáte a pak taky působení externích jevů jako je vlhkost vzduchu nebo windchill.

     

  • 📌 O péřový spacák se musíte trochu starat. Není to ale žádná raketová věda, která by vás měla odradit od jeho koupě. Stačí, když si zapamatujete, že spacák se do obalu neroluje, ale cpe. Před použitím ho pořádně pročechrejte a neskladujte ho zabalený v kompresním obalu. Spacák do obalu cpěte naruby.

  • 📌Spacák byste si měli jednou ročně (nebo po cca 50 nocích) vyprat.  Můžete se do toho pustit sami (v tom případě opravdu dodržujte instrukce) nebo si ho nechat profesionálně vyčistit. Já mám v tomhle výhodu, že jsem z Turnova, kde se nachází prodejna Sir Joseph, ve které vám jejich spacáky profesionálně vyperou a opraví. Já jsem si nechala spacák opravit a vyčistit loni (vím, jsem prase). Přešití jedné komory (kterou jsem si rozškubla a byla na ní asi 30 cm dlouhá provizorně zašitá trhlina), výměna zipu, oprava menších propálených děr a vyčištění mě vyšlo na něco málo přes 1.000Kč a spacák vypadal jako nový!

  • 📌 Potom, co mi v Patagonii vítr strhl z batohu pláštěnku a všechen obsah batohu mi (s prominutím) totálně prochcal, tak spacák balím do nepromokavého obalu. Spolu se spacákem je v něm i termální termoprádlo a tlusté vlněné ponožky a v případě potřeby i vložka do spacáku od Sea to Summit.

Jaký zvolit spacák do Norska v létě? 

Spacáky níže jsou můj osobní výběr TOP 4 lehkých spacáků, ve kterých v Norsku v létě (pravděpodobně) neumrznete. Zobecnit norské počasí a teploty, které můžete v létě očekávat je dost nemožný úkol. I tak jsem se o to ale pokusila v tomto článku o norském počasí a podnebí. Mrkněte na něj, najdete tam mimo jiné odkazy na stránky, kde zkontrolovat lavinové nebezpečí apod. Jinak už se nám stalo, že jsme se na Lofotech nevyspali, protože byla 30 stupňová vedra a na stan pražilo slunce i v noci. Mnohem jižněji, v pohoří Dovrefjell nedaleko Trondheimu, jsme zase naopak v srpnu zažili sněhovou bouři a teploty pod nulou. Pokud se chystáte do norských hor, tak v létě počítejte s nočními teplotami zhruba mezi 0 a 10°C.

Já osobně v létě používám Criterion Quantum 350 a už v teplotách okolo nuly (obzvláště pokud je vlhko a taková ta vlezlá zima) je mi v něm chladno. Doplňuji ho tedy termální vložkou od Sea to Summit, která přidá pár stupňů tepelného komfortu a navíc chrání spacák před nečistotami. Ve spacáku spím buď ve spodním prádle nebo ve vlněném termoprádle od Kari Traa. Pokud jste tedy zmrzliny (což je většina holek, co jsem kdy potkala), tak buď doplňte tyto lehké spacáky o termální vložku nebo si i v létě sbalte jeden ze spacáků, které doporučuji v další sekci pro norské jaro a podzim. 

WARMPEACE VIKING 300

📌 Váha: 720 g

📌 Plnivost: 600 cuin

📌 Komfortní teplota: 6 °C

📌 Limitní teplota: 0 °C

📌 Extrémní teplota: -14 °C

📌 Náplň: Kachní peří 90/10

📌 Cena: 4230 Kč

CUMULUS X-LITE 400

📌 Váha: 705 g

📌 Plnivost: 850 cuin

📌 Komfortní teplota: 2 °C

📌 Limitní teplota: – 4 °C

📌 Extrémní teplota: ?

📌 Náplň: Husí peří 96/4 

📌 Cena: 6590 Kč

CUMULUS PANYAM 450

📌 Váha: 820 g

📌 Plnivost: 850 cuin

📌 Komfortní teplota: 0 °C

📌 Limitní teplota: – 6 °C

📌 Extrémní teplota: ?

📌 Náplň: Husí peří 96/4 

📌 Cena: 7390 Kč

CRITERION QUANTUM 350

📌 Váha: 695 g

📌 Plnivost: 870 cuin

📌 Komfortní teplota: – 6°C

📌 Limitní teplota: ?

📌 Extrémní teplota: ?

📌 Náplň: Husí peří 96/4

📌 Cena: 7980 Kč

Jaký zvolit spacák do Norska na jaře a na podzim?

SIR JOSEPH RIMO II 850

📌 Váha: 1460 g

📌 Plnivost: 600 cuin

📌 Komfortní teplota: -5 °C

📌 Limitní teplota: -12 °C

📌 Extrémní teplota: – 31 °C

📌 Náplň: Husí peří 90/10

📌 Cena: 6338 Kč

WARMPEACE VIKING 900

📌 Váha: 1395 g

📌 Plnivost: 600 cuin

📌 Komfortní teplota: -7 °C

📌 Limitní teplota: -14 °C

📌 Extrémní teplota: -34 °C

📌 Náplň: Kachní peří 90/10

📌 Cena: 6750 Kč

SIR JOSEPH ERRATIC 1000

📌 Váha: 1600 g

📌 Plnivost: 650 cuin

📌 Komfortní teplota: -7.3 °C

📌 Limitní teplota: -14.3 °C

📌 Extrémní teplota: -34.3 °C

📌 Náplň: Husí peří 90/10

📌 Cena: 9466 Kč

PATIZON G800

📌 Váha: 1120 g

📌 Plnivost: 750 cuin

📌 Komfortní teplota: -5 °C

📌 Limitní teplota: -11 °C

📌 Extrémní teplota: -31 °C

📌 Náplň: Husí peří 90/10

📌 Cena: 10447 Kč

Já používám už několik let Erratic 1000 od Sir Joseph (tady je recenze.) Přestože je spacák zařazen v kategorii zimních spacáků, tak já ho používám jako třísezónní. Na zimní podniky (například přechod Femundsmarky nebo Rondane, kde jsme měli v noci – 26 °C)  si půjčuji spacák od norské značky Isbjørn. Nicméně, kdybych si pořizovala nový spacák, tak pravděpodobně Erratic 1000 nahradím Patizonem G800, který má podobné teplotní určení, mnohem nižší váhu a navíc ho kluci vyrábějí v prima křiklavých barvách, což se mně osobně dost líbí 🙂 
(Pokud hledíte na to, abyste podpořili české výrobce, tak Patizon, Sir Joseph i Warmpeace jsou české značky!)

KARIMATKA

Dlouhou, ale velmi dlouhou dobu jsem nebyla fanouškem nafukovacích karimatek. Nelíbilo se mi, že se k nim nemůžu chovat stejně jako k mé pěnové karimatce, se kterou jsem byla schopná spát klidně na lávových šutrech. Taky se mi nelíbilo pracné nafukování, vyfukování a jejich životnost.

Někdy v roce 2014 jsem se ale nechala zviklat a pořídila jsem si samonafukovací karimatku od Yate. Na ní mi ale vadila její relativně vysoká váha, otravné nafukování (snad žádná karimatka není samonafukovací, vždycky musíte čekat a/nebo dofukovat. O otravném vyfukování snad ani mluvit nebudu. Vždy jsem ji musela vyfukovat na dvakrát až natřikrát, než se mi ji podařilo sbalit tak, aby se vlezla do obalu.

Abych to shrnula, vydržela jsem s ní ale jen dvě sezóny a pak jsem ji poslala o dům dál a vrátila se ke klasické pěnové karimatce. U té mě ale naopak vytáčelo, jak monstrózní balík to je. Pochopitelně jsem ji musela mít připlou ze strany na batoh a pořád jsem s ní někde do něčeho narážela.

Loni v létě jsem si proto vyhlídla ultralehkou, snadno sbalitelnou a relativně tepelně komfortní karimatku Therm-a-Rest NeoAir XLite. Tehdy to byla se svými 350 g jedna z nejlehčích karimatek na trhu. Dneska už tomu tak není, ale pořád je s 3.2 R-value karimatkou, která nabízí skvělý tepelný komfort v přepočtu na gramy. Na ní mi ale zase nevyhovovalo to, že s Ivarem rádi spíme ve spojených spacácích a dvě nafukovací karimatky ve tvaru mumie se pod námi v noci neustále rozjížděli. Proto jsme si pořídili nafukovací karimatku pro dva Exped SynMat Duo. 

Ta sice váží 831 gramů (což je jen o málo těžší než dvě pěnovky), ale je úžasně pohodlná a prostorná! Navíc když člověk porovná její cenu s cenou dvou samostatných matrací, tak na tom ještě ušetří! 🙂 Mimochodem karimatka má dvě komory, takže to že je jeden člověk těžší nemá žádný vliv. Stejně tak, když se karimatka propíchne, tak druhá komora zůstane v pohodě nafouknutá. Ke karimatce také člověk dostane nafukovací vak, kterým tohle letiště nafouknu za 2 minuty bez toho abych si nadýchala vlhkost do karimatky a abych v půlce nafukování omdlívala…

Karimatka Therm-a-Rest Neo X Lite v porovnání s klasickou pěnovou karimatkou
Therm-a-rest Ridge Rest Solite v porovná s Therm-a-rest Neoair
Realcamplife_vybavení na kempování
Ultralehká karimatka pro 2 Exped Synmat DUO

Je lepší pěnová karimatka nebo (samo)nafukovací? 

Výběr karimatky není radno podcenit. Když jde člověk někam na jednu noc, tak se klidně vyspí na kupě jehličí nebo alumatce. Když se ale v noci nevyspím (ať už mě něco tlačí pod zády, kape mi zkondenzovaná voda ze stanu do obličeje nebo je mi chladno ve spacáku), tak jsem pak další den jak osina v zadku a nijak si to neužívám. Což je taky jeden z důvodů, proč nikdy nebudu zarytým ultralightistou, který si ustřihne karimatku a pod nohy si dá batoh. Z toho důvodu jsem se postupně odklonila od klasických pěnových karimatek a přešla k nafukovačkám. Co si budeme povídat, spaní na nafukovačce je pohodlnější a karimatka lépe izoluje od země. Obě varianty ale mají svoje plusy a mínusy. 

Pěnová karimatka

Nafukovací karimatka

 

Tipy na konkrétní pěnové karimatky

YATE EVAZOTE

📌 Váha: 380 g

📌 Tloušťka karimatky: 1.4 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 2

📌 Rozměry po sbalení: 50×18 cm

📌 Cena: 720 Kč

THERM-A-REST RIDGE REST SOLITE

📌 Váha: 400 g

📌 Tloušťka karimatky: 1.5 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 2.1

📌 Rozměry po sbalení: 51×20 cm

📌 Cena: 829 Kč

THERM-A-REST Z-LITE

📌 Váha: 410 g

📌 Tloušťka karimatky: 2 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 1.7

📌 Rozměry po sbalení: 51×13×14 cm

📌 Cena: 1119 Kč

Tipy na konkrétní nafukovací karimatky

Nafukovací karimatka Klymit Static V2 srovnání

KLYMIT STATIC V2

📌 Váha: 470 g

📌 Tloušťka karimatky: 6.35 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 1.3

📌 Rozměry po sbalení: 

📌 Cena: 2.080 Kč

KLYMIT INSULATED STATIC V LITE

📌 Váha: 556 g

📌 Tloušťka karimatky: 6.35 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 4.4

📌 Rozměry po sbalení: 13 X 20 cm

📌 Cena: 2.880 Kč

EXPED SYNMAT HL

📌 Váha: 365 g

📌 Tloušťka karimatky: 7 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 3.3

📌 Rozměry po sbalení: 19 X 9 cm

📌 Cena: 3.999 Kč

THERM A REST NEOAIR XLITE 2020

📌 Váha: 340 g

📌 Tloušťka karimatky: 6.4 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 4.2

📌 Rozměry po sbalení: 23 X 10 cm

📌 Cena: 4.499 Kč

THERM A REST NEOAIR UBERLITE 2020

📌 Váha: 250 g

📌 Tloušťka karimatky: 6.4 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 2.3

📌 Rozměry po sbalení: 15 X 9 cm 

📌 Cena: 4.979 Kč

EXPED SYNMAT HL DUO

📌 Váha: 831 g + 80 g pumpa a obal

📌 Tloušťka karimatky: 7.11 cm 

📌 Tepelný odpor (R-value): 3.3

📌 Rozměry po sbalení: 20 X 14 cm

📌 Cena: 5.999 Kč

Můj verdikt? Chcete-li klasickou pěnovku, tak sáhněte po Thermarest Ridge Rest nebo Z-lite. U nafukovačky bych doporučila Klymit (pokud řešíte váhu a cenu) nebo Thermarest Neoair Xlite, pokud vám nevadí si připlatit. Pro podrobnější recenze a porovnání doporučuji stránky outdoorgearlab.com. 

Karimatka Therm-a-Rest Neo Air
Večerní pohoda v norském pohoří Tafjordfjella s Therm-a-rest NeoAir
Spaní pod širákem v islandských východních fjordech. Karimatky Therm-a-rest a Exped Synmat DUO.
Dárky pro cestovatele - pončo tarp - kempování v Ománu
Nocování na pláži v Ománu s karimatkam Therm-a-rest Ridge rest a Z-lite.

STAN

Mezi ultralight komunitou nejsou stany (především kvůli váze) populárním řešením. Já si to v Norsku ale upřímně bez stanu nedovedu představit. Nazývejte mě zhýčkanou a pohodlnou, ale:

📌 mám ráda, když jsem chráněná před větrem a deštěm

📌 nedávám letní sezónu, když jsou komáři a hlavně mochničky! 

Od roku 2014 jsem hrdou majitelkou stanu od MSR. Před mojí první cestou na Island jsem si pořídila MSR 2 Elixir (2770g), který jsem využila nejen v Norsku a na Špicberkách, ale projela jsem s ním i Rusko a Mongolsko nebo třeba Patagonii. Když jsem potkala Ivara, tak jsme začali používat jeho stan (MSR Carbon Reflex 3), ve kterém je dostatek místa pro tři lidi (nebo dva a dva velké batohy) a váží neuvěřitelných 1190 g. Ivar ho už používá 7 let a do letoška jsem si ho nemohla vynachválit.

Nevím, jestli se začala projevovat únava materiálu, ale tuhle sezónu jsme zaznamenali, že na stanu zevnitř kondenzuje vlhkost (v o dost větší míře než obvykle). A když se k tomu přidá deštivé počasí, tak nám v noci kape na hlavu. A na nohy taky. Stan jsme znovu naimpregnovali a znovu podlepili švy, ale nepomohlo to. Tudíž se aktuálně pokoukáváme po novém stanu. Naším aktuálním favoritem je Big Agnes Copper Spur HV UL2 (1420 g). 

Pokud vás spíše než stanování bere bivakování, tak se mrkněte na zkušenosti Viktorky, které píše na webu Viktorčina cesta tam. 

 

Tipy na konkrétní stany pro 2 na turistiku (nejen v Norsku)

JUREK ALP 2.5 DUO LITE

📌 Váha: 2700 g

📌 Vodní sloupec: 5000 mm 

📌 Rozměr vnitřního stanu: 220 X 160 cm

📌 Rozměry po sbalení: 42 X 20 cm

📌 Cena: 8.004 Kč

MSR ELIXIR 2

📌 Váha: 2770 g

📌 Vodní sloupec: 1500 mm 

📌 Rozměr vnitřního stanu: 213 X 127 cm

📌 Rozměry po sbalení: 51 X 17 cm

📌 Cena: 7.109 Kč

MSR HUBBA HUBBA NX

📌 Váha: 1720 g

📌 Vodní sloupec: 10000 mm 

📌 Rozměr vnitřního stanu: 213 X 127 cm

📌 Rozměry po sbalení: 46 X 15 cm

📌 Cena: 11.609 Kč

NEMO DAGGER 3P

📌 Váha: 1910 g

📌 Vodní sloupec: ?

📌 Rozměr vnitřního stanu: 229 X 178 cm

📌 Rozměry po sbalení: 50 X 17 cm

📌 Cena: 13.490 Kč

BIG AGNES TIGER WALL UL2

📌 Váha: 1160 g

📌 Vodní sloupec: ?

📌 Rozměr vnitřního stanu: ? cm

📌 Rozměry po sbalení: 46 X 16 cm

📌 Cena: 9.180 Kč

BIG AGNES COPPER SPUR HV UL2 2020

📌 Váha: 1420 g

📌 Vodní sloupec: ? mm 

📌 Rozměr vnitřního stanu: ? cm

📌 Rozměry po sbalení: 50 X 15 cm

📌 Cena: 11.880 Kč

Stanování v Norsku, stan MSR Carbon Reflex
MSR Carbon Reflex v norských horách
nestůj a pojď kalendář 2018
Ve Skotsku při cestě po Isle of Skye trail
Realcamplife Island polární záře
Zimní kempování na Islandu

Můj verdikt? Z těchto stanů bych s klidem doporučila kterýkoliv, záleží jen na tom, kolik chcete investovat a kolik kg chcete nést na zádech. Občas se mně někdo ptá, jestli se v Norsku dá spát v hamace (houpací síti). Dá, ale záleží na tom, kam jedete. Ve vyšších nadmořských výškách (Dovregfjell, Rondane atd.) a severnějších oblastech budete mít problém najít stromy 😀

POTŘEBUJETE POMOCT S PLÁNOVÁNÍM DOVOLENÉ DO NORSKA? 

📌 Je vaším snem procestovat Island nebo Norsko a nemáte čas nebo chuť trávit hodiny plánováním dovolené?

📌 Chtěli byste cestovat na vlastní pěst, ale máte strach vyjet bez cestovky?

📌 Připadáte si jazykově nevybavení?

Napište mi a já vám ráda pomohu!

Nejprve společně probereme, co od cesty na Island nebo do Norska očekáváte a já vám následně podle vašich přání sestavím itinerář na míru.