Vyberte stránku

S Ivarem nás spojuje láska k horám, turistice a kempování. Zatímco nakupování jako takové v nás obou vyvolává paniku, tak návštěva outdoorového obchodu je pro nás jako návštěva hračkářství. Za poslední roky jsme naše vybavení na kempování odzkoušeli jak v dešti při přechodu Isle of Skye ve Skotsku, v parném vedru na Lofotech nebo v Ománu či v třeskutých norských mrazech

Nebudu tu popisovat všechny kusy výbavy, které máme. Ty si můžete prohlédnout tady. Ale představím vám 13 vychytávek, které v našem kempovacím vybavení najdete. 

#1 Titanová vidličko – lžíce neboli spork

Neznám nikoho, kdo by při kempování v přírodě jedl příborem. Lžíce naprosto postačí. Před pár lety se na trh dostaly umělohmotné vidličkolžíce neboli sporky, které jsou v dostání v několik různých barvách za pár korun. Jejich nevýhoda ale je, že se poměrně často lámou.  

Potom, co jsem na Islandu zlomila hned dva a vždycky jsem musela pár dní jíst s ulomeným pahýlkem než se nám podařilo koupit někde nový spork, tak jsem zainvestovala a koupila si titanový. Zatím se nezlomil.


Tip: Původně mi přišlo dát skoro 500 Kč za titanový spork moc a tak jsem si koupila skládací lžičku z nerezové oceli. Ta se mi ale často rozkládá a teď si s Ivarem střiháme o to, kdo bude mít tuhle a kdo vyhraje spork.


 

#2 Nafukovací karimatka pro dva

Tohle je možná můj nejoblíbenější kus vybavení na kempování, který nám letos přibyl do výbavy. S Ivarem rádi spíme ve spojených spacácích a štvalo nás, že se nedají moc rozumně spojit nafukovací karimatky. 

Dokonce jsme si i sami vyrobili pásy, kterými jsme naše karimatky přichytávali k sobě. Většinou jsem ale stejně skončila na zemi mezi karimatkama a pás se mi suchým zipem přilepil do vlasů. 

Dokonce jsem se i odhodlala napsat do FB skupiny Nadšenců horské turistiky jestli někdo neví o relativně lehké a skladné karimatce pro dva, ale jak tomu na FB bývá, tak semi dostalo spoustu užitečných odpovědí typu: “A k čemu to potřebujete? Pěkně po akci každej do svýho a nazdar ne?”

No a pak jsme na internetu našli Exped Synmat DUO, kterou absolutně miluju! Bohužel to nevypadá, že by se zatím dala koupit v Čechách. Teďko můžeme spokojeně spát ve spojených spacácích, každý si nafouknout svoji část podle toho jak tvrdou matraci chceme a navíc váží jen 830g! 

Realcamplife_vybavení na kempování
Synmat DUO už používáme půl roku a těším se na každé kempování. To jsem se teda těšila i bez ní, ale teď o něco víc!

#3 Skládací nádobí 

Na skládací hrnec od Sea to Summit jsme narazili náhodou v outdoorovém obchodě, když jsme si šli koupit kartuši před naším pádlovacím výletem v národním parku Femundsmarka. Bez čtení nějakých předchozích recenzí jsme se usnesli, že je to skvělý nápad a pořídili si ho. 

Později jsem se dočetla, že někomu popraskala poklička a podobně, tak jsem se bála, jak dlouho nám asi vydrží. Aktuálně ho máme přes rok a půl. I přes časté používání je poklička i zbytek hrnce pořád v pohodě a jsme z něj tak nadšení, že jsme si pořídili i skládací konvičku na vodu, skládací mističky a malou pánvičku.


Tip: Od Sea to Summit mám i prima termohrnek. Za ty cca 4 roky co ho mám mu sice popraskala a odloupala se na některých místech izolační vrstva, ale pořád celkem udrží teplo. A vůbec. Mám ho ráda.


 

Hrnec Sea to Summit X-Pot recenze
Náš první výlet se skládacím hrncem od Sea to Summit.
Zanedlouho k němu přibyla i skládací konvička.

#4 Vařič JET Boil

Jet Boil je taková rychlovarná konvice na kempování. V pohodě se v něm uvaří půl litr vody ani ne za dvě minuty. Za svou efektivitu vděčí Jetboil zejména tepelnému výměníku  přivařenému na dně nádoby. Ten zvyšuje účinnost vařiče a snižuje spotřebu plynu. Skvělý je také neoprenový obal nádoby, díky kterému je s ní snadná manipulace, i když je horká. Další výhoda pro nás, kteří neustále ztrácíme zapalovač je to, že se JET BOIL zapaluje jen stisknutím tlačítka. 

My ho nejradši využíváme na krátké výlety do hor, když chceme jít na lahko. Pak si koupíme jen malou 100g kartuši, která se v pohodě sbalí dovnitř JET BOILU a lehoučké sušené jídlo (milujeme norské realturmat), které se jen zalije horkou vodou. Díky tomu pak s sebou nemusíme tahat kempingové nádobí plus zásoby jídla. 

Vybaveni na kempovani_test varicu, JET BOILu a nadobi_Realcamplife13
To jsme se takhle asi před půl rokem doma nudili, tak jsme si dělali test našich vařičů a nádobí v čem uvaříme vodu nejrychleji 🙂

#5 Nepromokavý obal na spacák 

Jak je důležité mít nepromokavý obal na spacák jsem se naučila při našem 6 týdenním tripu po Patagonii. Někde u Fitz Roye foukal takový vítr, že mi to strhlo z batohu pláštěnku a já si toho ani nevšimla. Na treku v Cerro Castillo nám pak první den pršelo tolik, že mi propršel batoh bez pláštěnky a všechny věci uvnitř, včetně mého péřového spacáku, byly durch. 
Od té doby jsem vždy balila spacák a termoprádlo na spaní do nepromokavého obalu, aby alespoň to zůstalo v nejhorším případě suché. Nedávno jsem si pořídila nepromokavý kompresní obal na spacák. Do obalu pak večer nacpu péřovku a používám ho jako polštář. 
Vynavení na kempování_ péřová spacák Sir Joseph Erratic 1000 pod Fitz Royem v Patagonii
Bohužel nemám žádnou fotku obalů na spacák. Nejsou moc fotogenické. Tak tady alespoň foto ve spacáku při čekání na východ slunce u Fitz Roye v Patagonii.

Tip: Mrkněte na recenzi mého oblíbeného péřového spacáku od Sira Josepha.


 

#6 Odpuzovač komárů

Tuhle novou vymoženost od Thermacell Backpacker zatím testujeme. Pořídili jsme si ho na začátku července, protože dokud jste nezažili krvežíznivost komářích bestií ve Skandinávii, tak nevíte, jak vypadá peklo. Nebo alespoň někdo – na Ivara komáři moc nejdou, ale mě vždy spolehlivě sežerou zaživa. 

Zatím nám přišlo, že funguje celkem spolehlivě. Našroubuje se na plynovou bombu a zhruba za deset minut se rapidně sníží množství komárů v cca 10 metrovém okruhu okolo vás.


Náš tip: Ještě taky občas používáme klobouček se síťkou přes obličej. Člověk v tom sice vypadá jako dement, ale třeba ve Skotsku jsem si díky tomu byla schopná zachovat duševní zdraví, když na nás ze všech stran útočily dotěrné midges.


 

Isle of Skye Trail klobouk proti midges

#7 Voděodolné ponožky Bridgedale

Poslední dobou se odkláním od chození po horách v pohorkách. Svoje kožené pohorky mám sice moc ráda, protože už mě párkrát zachránily od vyvrknutého kotníku, ale připadám si v nich občas jako v traktorech. Proto teď chodím víceméně v běžeckých anebo nástupových botách. V mokrém terénu je pak kombinuju s voděodolnýma ponožkama. 

Ponožky jsou tvořené třemi vrstvami. Vnější je z nylonového úpletu, střední je membrána Hydrotech a spodní vrstva je z merino vlny. Kvůli membráně nejsou úplně neprodyšné, ale do deště do běžeckých bot jsou super. Noha pod nimi zůstane suchá a běžecké botky vyschnou mnohem rychleji než pohorky.


Náš tip: Zatím jsem si nepořídila, ale docela toužím po ponožkobotách Skinners. Přijdou mi super na cestování a jako přezůvky při kempování, kdy se mi kvůli terénu nechce úplně chodit naboso.


 

#8 DRIP IT káva na cesty

Kdo mě zná osobně, tak se teď bude smát, protože ví, že nepiju kafe. Nicméně kafe od DRIP IT ukázaly Ivarovi při loňské návštěvě Norska moje holky ze skautu a Ivar na něj odteď nedá dopustit. 
 
Já jsem ještě v Čechách ani v Norsku nenašla horkou instantní horkou čokoládu, která by mi chutnala. Jediná na kterou jsem kdy narazila a s lásou na ni vzpomínám, byla na Islandu. Tu jsem tam ale loni ani předloni už nenašla v malých cestovních pytlíčkách, jako prodává DRIP IT, tak jsem si musela koupit celé obří balení. 

 

Další z věcí, kterou s sebou při kempování tahám jsou citronové tablety s magnéziem. Jelikož jsem z Norska rozmazlená chutí pitné vody, tak mi na mnoha místech ve světě prostě nechutná, přestože je pitná. Nemám ráda slazené tangy a podobné pytlíčkové nápoje, tak si ve vodě nechávám rozpustit ochucené magnezium. Při dlouhých trecích mě to trošku pomáhá s křečemi. 


Tip: Mrkněte na článek o tom, jaké si sbalit vybavení na kempování na Island. Můžete ho aplikovat pro jakoukoliv cestu do chladnějších krajů. Třeba za námi do Norska.


 

#9 Kompresní podkolenky a kalhoty

Když už jsme u těch v křečích v nohách… Nevím, jestli máte někdo obdobné problémy, ale mně se občas stává, že mě po dlouhých trecích totálně natečou a ztvrdnou lýtka a v noci mám takové křeče, že se občas vzbudím vlastním křikem. Pomáhají mi na to kompresní podkolenky a i když jsem při příjezdu do Norska byla absolutní odpůrce elasťáků, tak teď mám taky asi troje kompresní kalhoty ve skříni. 

#10 Hry a knížky pro volný čas

Někdy trávíme večery tak, že jenom spadneme do spacáku a vyčerpáním usneme. Někdy si zvládneme dlouhé hodiny povídat. A někdy chceme mít jeden od druhého pokoj a vypnout. Pro tyhle chvíle s sebou nosíme kindle – elektronickou čtečku knih

I já jsem byla jejím odpůrcem. Že to není stejné jako listovat papírovou knížkou a blablabla. Není. Jenže si taky s sebou můžu vzít knížek klidně třicet, nemusím furt hledat kde jsem skončila a nemusím si číst s baterkou pod spacákem. Kindle mi navíc v leteckém režimu vydrží nabitý cca 3 týdny každodenního večerního čtení. 

Mimo to s sebou vozíme ještě kostky a hrajeme Yatzi (oblíbená norská hra). Většinou o to, kdo bude mýt nádobí. Teď jsme si ještě nově pořídili cestovní Osadníky z Katanu (Ivarova oblíbená deskovka) a já pokukuju po cestovních Monopolech nebo Dostihách a sázkách.


Máte vy nějaké tipy na cestovní (deskové) hry pro dva?


 

#11 VAK NA VODU

Vak na vodu, který nacpete do zadní kapsy batohu, přiděláte k němu hadičku a za chůze pak můžete pohodlně cucat vodu bez toho abyste shazovali batoh ze zad, je už skoro nutností pro každého horala.

Já jsem jich vyzkoušela hned několik, ale mým problémem je, že když dám vaky vymýt, tak často někde ztratím uzávěr. Nebo se mi některé naopak rozlily v batohu.

Teď chodím buď s lahví od Platypusu s hadičkou nebo s vakem od Ospreye (který má to zadělávátko přidělané, takže ho nemůžu ztratit!)

Za tuhle fotku mě Ivar nepochválí 😀

#12 Klip na foťák od Peak design

Dlouho předlouho jsem řešila nošení foťáku při dlouhých túrách nebo cyklovýletech. Mám velkou a těžkou zrcadlovku, kterou nemůžu jen tak nechat, aby se mi klimbala přes rameno. A i kdyby jo, tak mě z toho dost bolí za krkem. 

V batohu ji taky nosit nebo vozit nechci, protože představa že člověk musí zastavit, shodit batoh ze zad, udělat fotku, nandat batoh a pak teprve šlapat dál je ubíjející. To pak přijdete z výletu a nemáte ani jednu fotku, protože vás prostě nebaví foťák pořád vyndávat a zandávat. 

Nakonec jsem si pořídila Peak Design Capture Camera Clip. Není to úplně levná sranda, ale funguje to skvěle. Na foťák se přidělá malá stativová destička (která pak funguje i na stativ) a na popruh od batohu se připne Camera Clip. Pak zasunu stativovou destičku do klipu na popruhu batohu, zajistím tlačítkem a foťák se mi nikde nehoupe a přitom je hned po ruce. Na druhou stranu baťohu pak připnu stativ nebo hodím láhev s vodou, abych si trochu vyrovnala váhu. 

#13 Pončo ala přístřešek

Na tenhle kus vybavení mně přivedla Viktorka (jestli neznáte, tak mrkněte na její FB Viktorčina cesta tam). Viktorka je podle mě takový malý český guru v chození na lehko. Přešla sama třeba Karpatský oblouk nebo od Černého moře ke Kaspickému a tak dále. No a na většině ze svých cest spí dost punkově jen pod tímhle pončem

Já se přiznám, že ho zatím používáme mnohem víc jako pláštěnku, protože si netroufáme jít do norských hor jenom s takovýmhle přístřeškem. V létě žerou komáři a mimo léto je hodně nejistý počasí. Bereme ho většinou jen na jedno nebo dvoudenní tripy. Ale taky nemáme zdaleka takový koule jako Viktorka 🙂 

BONUS: Hygiena na cestách

Často se nás lidé ptají, jak řešíme hygienu při kempování. U nás se říká, že špína do jednoho centimetru hřeje a když je jí víc, tak opadá 🙂 

A teď vážně. Člověk prostě trochu musí trochu slevit ze svých nároků a uvědomit si, že sprchovat se dvakrát denně je akorát tak plýtvání vodou. 

Podobně jako mnoho dalších jsem si s sebou na cesty vozila univerzální megakoncentrované mýdlo, se kterým jsem prala, mydlila se nebo si s ním myla vlasy. Píšou na něm, že je biologicky odbouratelný. Pak jsme ale na tohle téma zavedly s Hančou hovor při naší 5 měsíční cestě po Asii a Hanča mi ukázala onu větu “Používat alespoň 100 metrů od vodních zdrojů.” Takže rozložitelný sice je, ale půdními bakteriemi. Tak jen bacha na to!

Já jsem teď ve fázi testování. Při kempování mi v podstatě stačí si občas umýt vlasy (obzvlášť když se zpotím a pak mě začne fest svědět hlava.) Většinou si s sebou tedy beru přírodní šampon přelitý do malé lahvičky a ten používám i jako mýdlo. Z drogerie s sebou taháme pak už jen pastu na zuby, balzám na rty, malou lahvičku s gelovou dezinfekcí na ruce a opalovací krém. 

Na naší plánovanou roční cestu dodávkou po Americe se chci ale podívat na nějaké rozumné přírodní prostředky na mytí nádobí a praní. Máte vy nějaké tipy? 

Ve dny, kdy se mi pak nechce se zrovna koupat někde v ledovcovém jezeru nebo prostě nejsme nikdy u vody, tak hygienu řeším vlhčenýma ubrouskama. Což je úplně geniální vynález, protože s nimi člověk klidně umyje i nádobí. Trošku na prd je ale jejich nerozložitelnost v přírodě, takže další z věcí, které s sebou nosíme jsou super praktické plastové pytlíky z IKEA, do kterých nacpeme odpad včetně vlhčených ubrousků. 

A jo, jsem si vědomá toho, že to není úplně ideální bezodpadové řešení, ale ráda si poslechnu návrhy na alternativy 🙂


Tip: Podrobný článek o přírodní kosmetice na cesty si můžete přečíst na stránkách Eagles na cestách. 

Jaké jsou vaše tipy na vybavení na kempování? 

Co si budeme povídat, já a Ivar rozhodně nejsme žádní experti v ultralight backpackingu a asi tam ani úplně nesměřujeme. Vyhovuje nám jakási zlatá střední cesta, kdy máme dostatečně lehké vybavení na to, abychom se mohli rozumně pohybovat a zároveň máme určité pohodlí a neposlintáme si ruce, protože jsme si zlomili zubní kartáček napůl. To, co vyhovuje nám samozřejmě nemusí vyhovovat jiným, ale budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše vychytávky! Napište do komentářů! 🙂

Pokud vás zajímá ultralight backpacking, pak doporučujeme třeba:

Abychom byli fér: Tenhle článek obsahuje affiliate odkazy na obchod s outdoorovým oblečením a vybavením Hanibal. Pokud si skrze můj odkaz zakoupíte zboží na tomto obchodě, pak z něho mám malou provizi (vy nic navíc neplatíte). 

Většinu svého vlastního vybavení na kempování jsem si pořídila u Hanibala a za tento obchod bych dala ruku do ohně. Z dalších odkazů nic nemám, ale vždy vás nasměrují na obchod, kde jsem si danou věc koupila (Pod7kiloNalehko) nebo pokud jsem si zboží zakoupila v Norsku, tak na jakýkoliv jiný český obchod, kde ho můžete sehnat. 

Děkujeme za přečtení!

Jsme Radka a Ivar – česko norské cestovatelské duo. Na tropy nás moc neužije a tak nejraději píšeme o chladných severských zemí jako je Norsko a Island. 

Můžete nás omrknout na FB nebo se přidat do naší skupiny Cestujeme do Skandinávie.