13+1 tipů na vybavení na kempování, na které nedáme dopustit

Realcamplife_vybavení na kempování

S Ivarem nás spojuje láska k horám, turistice a kempování. Zatímco nakupování jako takové v nás obou vyvolává paniku, tak návštěva outdoorového obchodu je jako návštěva hračkářství. Za poslední roky jsme naše vybavení na kempování odzkoušeli jak v dešti při přechodu Isle of Skye ve Skotsku, v parném vedru na Lofotech nebo v Ománu, v třeskutých norských mrazech a nově při naší cestě dodávkou po Panamerické dálnici.

Nebudu tu popisovat všechny kusy výbavy, které máme. To by totiž bylo na sakra dlouhé povídání. Na místo toho vám tu představím 13 vychytávek, které najdete v našem kempovacím vybavení. 

Edit: Po 2 měsících na cestě po jižní Americe jsem seznam o pár položek doplnila.

#1 TITANOVÁ VIDLIČKO-LŽÍCE NEBOLI SPORK

Neznám nikoho, kdo by při kempování v přírodě jedl příborem. Lžíce naprosto postačí. Před pár lety se na trh dostaly umělohmotné vidličkolžíce neboli sporky, které jsou v dostání v několik různých barvách za pár korun. Jsou praktické a lehké. Jejich nevýhoda ale je, že se často lámou.  

Potom, co jsem na Islandu zlomila hned dva a následně jsem musela pár dní jíst s ulomeným pahýlkem, tak jsem zainvestovala a koupila si titanový spork. Zatím se nezlomil. Za žádných okolností si ho ale s sebou neberte do příručního zavazadla v letadle. Kontrola v Ushuaie mi ho vyhodila 🙁

Tip: Původně mi přišlo dát skoro 500 Kč za titanový spork moc a tak jsem si koupila skládací lžičku z nerezové oceli. Ta se mi ale často při jídle složí. Takže si s Ivarem střiháme o to, kdo bude mít skládací lžičku a kdo vyhraje titanový spork. 

vybavení na kempování vychytávky titanový spork
kempovací vybavení vychytávky skládací lžička

#2 NAFUKOVACÍ KARIMATKA PRO DVA

Tohle je možná můj nejoblíbenější kus vybavení na kempování, který nám letos přibyl do výbavy. S Ivarem rádi spíme ve spojených spacácích a štvalo nás, že se nedají moc rozumně spojit nafukovací karimatky. 

Dokonce jsme si i sami vyrobili pásy, kterými jsme naše single nafukovací karimatky přichytávali k sobě. Většinou jsem ale uprostřed noci skončila na zemi mezi karimatkami a pás se mi suchým zipem přilepil do vlasů. 

Ve snaze nalézt nafukovací double karimatku jsem se i odhodlala napsat do FB skupiny Nadšenců horské turistiky s prosbou o radu, ale jak tomu na FB bývá, tak semi dostalo spoustu užitečných odpovědí typu: „A k čemu to potřebujete? Pěkně po akci každej do svýho a nazdar ne?“

Nakonec jsme na internetu našli Exped Synmat DUO, kterou absolutně miluju! Navíc jsme ji dostali skoro zadarmo, protože Ivar vyreklamoval svoji single karimatku od Expedu a namísto nové si v obchodě dohodl, že si připlatí za double verzi. My jsme si karimatku koupili v Norsku. V Čechách jsem bohužel nenašla žádný obchod, který by ji nabízel.

Nyní ji máme přes rok.  Při kempování spokojeně spíme ve spojených spacácích. Navíc si každý můžeme nafouknout svoji část podle toho jak tvrdou matraci chceme a karimatka  váží jen 830g! 

(Pro porovnání: do nedávna jsem používala ultralehkou nafukovací karimatku Thermarest Neo Air, která vážila 350g. Takže double karimatka váží jen o něco málo více než 2 lehké nafukovačky a zabere méně místa). 

Přečtěte si: Recenze karimatky Thermarest Neo Air

Realcamplife_vybavení na kempování
Synmat DUO už používáme půl roku a těším se na každé kempování. To jsem se teda těšila i bez ní, ale teď o něco víc!

#3 SKLÁDACÍ NÁDOBÍ OD SEA TO SUMMIT 

Na skládací hrnec od Sea to Summit jsme narazili náhodou v outdoorovém obchodě, když jsme si šli koupit kartuši před naším pádlovacím výletem v národním parku Femundsmarka. Bez čtení nějakých předchozích recenzí jsme se usnesli, že je to skvělý nápad a pořídili si ho. 

Později jsem se dočetla, že někomu popraskala poklička a podobně, tak jsem se bála, jak dlouho nám asi vydrží. Aktuálně ho máme přes rok a půl. I přes časté používání je poklička i zbytek hrnce pořád v pohodě a jsme z něj tak nadšení, že jsme si pořídili i skládací konvičku na vodu, skládací mističky a malou pánvičku.

 

Hrnec Sea to Summit X-Pot recenze
Náš první výlet se skládacím hrncem od Sea to Summit.
Skládací konvička od Sea to Summit
Zanedlouho k němu přibyla i skládací konvička.

#4 VAŘIČ JET BOIL

Jet Boil je taková rychlovarná konvice na kempování. V pohodě se v něm uvaří půl litr vody ani ne za dvě minuty. Za svou efektivitu vděčí Jetboil zejména tepelnému výměníku  přivařenému na dně nádoby. Ten zvyšuje účinnost vařiče a snižuje spotřebu plynu. 

Skvělý je také neoprenový obal nádoby, díky kterému je s ní snadná manipulace, i když je horká. Další výhoda pro nás, kteří neustále ztrácíme zapalovač je to, že se JET BOIL zapaluje jen stisknutím tlačítka. 

My ho nejradši využíváme na krátké výlety do hor, když chceme jít na lahko. Pak si koupíme jen malou 100g kartuši, která se v pohodě sbalí dovnitř JET BOILU a lehoučké sušené jídlo (milujeme norské realturmat), které se jen zalije horkou vodou. Díky tomu pak s sebou nemusíme tahat kempingové nádobí plus zásoby jídla. 

Vybaveni na kempovani_test varicu, JET BOILu a nadobi_Realcamplife13
To jsme se takhle asi před půl rokem doma nudili, tak jsme si dělali test našich vařičů a nádobí v čem uvaříme vodu nejrychleji 🙂
vybavení na kempování: sušené jídlo realturmat
Jet Boil je skvělý v kombinaci se sušeným jídlem. Tyhle oranžové pytlíky od Realturmat obsahují to nejchutnější trekové jídlo, co jsem kdy jedla. Navíc dělají i veganské varianty!

#5 NEPROMOKAVÝ OBAL NA SPACÁK

Jak je důležité mít nepromokavý obal na spacák jsem se naučila při našem 6 týdenním tripu po Patagonii. Někde u Fitz Roye foukal takový vítr, že mi strhl z batohu pláštěnku a já si toho ani nevšimla. Na dalším treku u Cerro Castillo nám pak pršelo tolik, že se mi batoh nechráněný pláštěnkou okamžitě promočil a všechny věci uvnitř, včetně mého péřového spacáku, byly durch. 

Od té doby jsem se naučila vždy balit spacák a termoprádlo na spaní do nepromokavého obalu, aby alespoň tyhle základní věci zůstaly v nejhorším případě suché. 
 
Nedávno jsem si pořídila nepromokavý kompresní obal na spacák. Do obalu pak večer nacpu péřovku a používám ho jako polštář. 
 
Vynavení na kempování_ péřová spacák Sir Joseph Erratic 1000 pod Fitz Royem v Patagonii
Bohužel nemám žádnou fotku obalů na spacák. Nejsou moc fotogenické. Tak tady alespoň foto ve spacáku při čekání na východ slunce u Fitz Roye v Patagonii.

#6 ODPUZOVAČ KOMÁRŮ

Tuhle novou vymoženost od Thermacell Backpacker zatím testujeme. Pořídili jsme si ho na začátku července, protože dokud jste nezažili krvežíznivost komářích bestií ve Skandinávii, tak nevíte, jak vypadá peklo. Nebo alespoň někdo – na Ivara komáři moc nejdou, ale mě vždy spolehlivě sežerou zaživa. 

Zatím nám přišlo, že funguje celkem spolehlivě. Našroubuje se na plynovou bombu a zhruba za deset minut se rapidně sníží množství komárů v cca 10 metrovém okruhu okolo vás. Fotky ani recenzi zatím nemáme, tak si můžete anglickou recenzi na youtubu. 

Náš tip: Ještě taky občas používáme klobouček se síťkou přes obličej. Člověk v tom sice vypadá jako dement, ale třeba ve Skotsku jsem si díky tomu byla schopná zachovat duševní zdraví, když na nás ze všech stran útočily dotěrné midges.

Vhod mi také přišel při přechodu národního parku Tantauco, kde byla hovada velikosti mého palce. 

Isle of Skye Trail klobouk proti midges
Test voděodolných ponožek Bridgedale při treku v národním parku Tantauco v Chile
Trekování v národním parku Tantauco

#7 VODĚODOLNÉ PONOŽKY BRIDGEDALE

Ach Bože, voděodolné ponožky jsou ta nejlepší věc, kterou jsem si kdy koupila!!! Poslední dobou se odkláním od chození po horách v pohorkách. Svoje kožené pohorky mám sice moc ráda, protože už mě párkrát zachránily od vyvrknutého kotníku, ale připadám si v nich občas jako v traktorech. Proto teď chodím víceméně v běžeckých anebo nástupových botách. V mokrém terénu je pak kombinuju s voděodolnýma ponožkama. 

Ponožky jsou tvořené třemi vrstvami. Vnější je z nylonového úpletu, střední je membrána Hydrotech a spodní vrstva je z merino vlny. Kvůli membráně nejsou úplně neprodyšné, ale do deště do běžeckých bot jsou super. Noha pod nimi zůstane suchá a běžecké botky vyschnou mnohem rychleji než pohorky.

Přečtěte si: Recenze voděodolných ponožek Bridgedale

Náš tip: Zatím jsem si nepořídila, ale docela toužím po ponožkobotách Skinners. Přijdou mi super na cestování a jako přezůvky při kempování, kdy se mi kvůli terénu nechce úplně chodit naboso.

(Edit: Skinners jsem dostala k Vánocům a jsou boží! Chodím v nich běhat, nosím je jako přezůvky na treky i do letadla a zbožňuju je na slacklině, když je chladno a nechci být bosa)

Voděodolné ponožky Bridgedale recenze_trekování v Patagonii
Nepromokavé ponožky s Ivarem oba zbožňujeme. Tady jedna ukázka z vlhkého terénu v chilské Patagonii.

#8 DRIP IT KÁVA NA CESTY

Kdo mě zná osobně, tak se teď bude smát, protože ví, že nepiju kafe. Nicméně kafe od DRIP IT ukázaly Ivarovi při loňské návštěvě Norska moje holky ze skautu a Ivar na něj odteď nedá dopustit. 
 
Já jsem ještě v Čechách ani v Norsku nenašla horkou instantní horkou čokoládu, která by mi chutnala. Jediná na kterou jsem kdy narazila a s láskou na ni vzpomínám, byla na Islandu. Tu jsem tam ale loni ani předloni už nenašla v malých cestovních pytlíčkách, jako prodává DRIP IT, tak jsem si musela koupit celé obří balení. 
Příprava ranního kafe při kempování na pláži v Ománu.

Další z věcí, kterou s sebou při kempování tahám jsou citronové tablety s magnéziem. Jelikož jsem z Norska rozmazlená chutí pitné vody, tak mi na mnoha místech ve světě prostě nechutná, přestože je pitná. Nemám ráda slazené tangy a podobné pytlíkové nápoje, tak si ve vodě nechávám rozpustit ochucené magnezium. Při dlouhých trecích mě to trošku pomáhá s křečemi. 

Pro filtraci vody na cestách používáme filtr od Sawyer. V dodávce pak na kohoutek našroubujeme speciální hadičku, která prožene vodu filtrem. V Patagonii jsme si zatím vystačili bez čištění vody, na některých trecích jsme používali Sawyer. 

Aktuálně ale diskutujeme pořízení si UV čističe na vodu od SteriPen. Máte s nimi někdo zkušenosti? 

Tip: Mrkněte na článek o tom, jaké si sbalit vybavení na kempování na Island. Můžete ho aplikovat pro jakoukoliv cestu do chladnějších krajů. Třeba za námi do Norska.

 

#9 KOMPRESNÍ KALHOTY A PODKOLENKY

Když už jsme u těch v křečích v nohách… Nevím, jestli máte někdo obdobné problémy, ale mně se občas stává, že mě po dlouhých trecích totálně natečou a ztvrdnou lýtka a v noci mám takové křeče, že se občas vzbudím vlastním křikem. Pomáhají mi na to kompresní podkolenky a i když jsem při příjezdu do Norska byla absolutní odpůrce elasťáků, tak teď mám taky asi troje kompresní kalhoty ve skříni. 
Na kompresní elasťáky od 2XU nedám dopustit. Pomáhají mi s křečemi v nohách, v batohu nezaberou takřka žádné místo a dělají hezký zadek. Říkal Ivar.

#10 HRY A KNÍŽKY PRO VOLNÝ ČAS

Někdy trávíme večery tak, že jenom spadneme do spacáku a vyčerpáním usneme. Někdy si zvládneme dlouhé hodiny povídat. A někdy chceme mít jeden od druhého pokoj a vypnout. Pro tyhle chvíle s sebou nosíme kindle – elektronickou čtečku knih

I já jsem byla jejím odpůrcem. Že to není stejné jako listovat papírovou knížkou a blablabla. Není. Jenže si taky s sebou můžu vzít knížek klidně třicet, nemusím furt hledat kde jsem skončila a nemusím si číst s baterkou pod spacákem. Kindle mi navíc v leteckém režimu vydrží nabitý cca 3 týdny každodenního večerního čtení. 

Mimo to s sebou vozíme ještě kostky a hrajeme Yatzi (oblíbená norská hra). Většinou o to, kdo bude mýt nádobí. Teď jsme si na cestování v dodávce ještě nově pořídili cestovní Osadníky z Katanu (Ivarova oblíbená deskovka) a já pokukuju po cestovních Monopolech nebo Dostihách a sázkách.

 

#11 VAK NA VODU

Vak na vodu, který nacpete do zadní kapsy batohu, přiděláte k němu hadičku a za chůze pak můžete pohodlně cucat vodu bez toho abyste shazovali batoh ze zad, je už skoro nutností pro každého horala.

Já jsem jich vyzkoušela hned několik, ale mým problémem je, že když dám vaky vymýt, tak často někde ztratím uzávěr. Nebo se mi některé naopak rozlily v batohu.

Teď chodím buď s lahví od Platypusu s hadičkou nebo s vakem od Ospreye (který má to zadělávátko přidělané, takže ho nemůžu ztratit!)

Za tuhle fotku mě Ivar nepochválí 😀

#12 KLIP NA FOŤÁK OD PEAK DESIGN

Dlouho předlouho jsem řešila nošení foťáku při dlouhých túrách nebo cyklovýletech. Mám velkou a těžkou zrcadlovku, kterou nemůžu jen tak nechat, aby se mi klimbala přes rameno. A i kdyby jo, tak mě z toho dost bolí za krkem. 

V batohu ji taky nosit nebo vozit nechci, protože představa že člověk musí zastavit, shodit batoh ze zad, udělat fotku, nandat batoh a pak teprve šlapat dál je ubíjející. To pak přijdete z výletu a nemáte ani jednu fotku, protože vás prostě nebaví foťák pořád vyndávat a zandávat. 

Nakonec jsem si pořídila Peak Design Capture Camera Clip. Není to úplně levná sranda, ale funguje to skvěle. Na foťák se přidělá malá stativová destička (která pak funguje i na stativ) a na popruh od batohu se připne Camera Clip. Pak zasunu stativovou destičku do klipu na popruhu batohu, zajistím tlačítkem a foťák se mi nikde nehoupe a přitom je hned po ruce. Na druhou stranu baťohu pak připnu stativ nebo hodím láhev s vodou, abych si trochu vyrovnala váhu. 

#13 PONČO ALA TARP

Na tenhle kus vybavení mně přivedla Viktorka (jestli neznáte, tak mrkněte na její FB Viktorčina cesta tam). Viktorka je podle mě takový malý český guru v chození na lehko. Přešla sama třeba Karpatský oblouk nebo od Černého moře ke Kaspickému a tak dále. No a na většině ze svých cest spí dost punkově jen pod tímhle pončem

Já se přiznám, že ho zatím používáme mnohem víc jako pláštěnku, protože si netroufáme jít do norských hor jenom s takovýmhle přístřeškem. V létě žerou komáři a mimo léto je hodně nejistý počasí. Bereme ho většinou jen na jedno nebo dvoudenní tripy. Ale taky nemáme zdaleka takový koule jako Viktorka 🙂 

#14 NABÍJECÍ ČELOVKA

Čelovku jsem se původně nezahrnula, ale překvapilo mě, že spousta lidí ji pořád nepovažuje za základní vybavení pro kempování. Pro nás je čelovka základ, ať už při procházkách během krátkých zimních dní v Norsku nebo když ležíme pod dodávkou a přemýšlíme, co nám upadlo tentokrát. Naší čelovku Fenix HM51R používáme i jako lampičku v dodávce, protože má implementovaný magnet, díky kterému ji můžeme připevnit kdekoliv na karoserii. 

Další věc, kterou si na ní nemůžeme vynachválit je indikátor stavu baterie. Několikrát se nám v minulosti stalo, že jsme si s sebou sbalili čelovku, které se v mrazu po pěti minutách svícení vybily baterky. Nebo naopak po delším nepoužívání v čelovce vytekly.

Přečtěte si: Recenze čelovky Fenix HM50 a jejího nástupce HM51R

čelovka Fenix HM50R
Čelovka se dá vyjmout z gumové objímky a používat jako svítilna. Mrkněte na recenzi výše!

BONUS: Hygiena na cestách

Často se nás lidé ptají, jak řešíme hygienu při kempování. U nás se říká, že špína do jednoho centimetru hřeje a když je jí víc, tak opadá 🙂 

A teď vážně. Člověk prostě trochu musí trochu slevit ze svých nároků a uvědomit si, že sprchovat se dvakrát denně je akorát tak plýtvání vodou. 

Podobně jako mnoho dalších jsem si s sebou na cesty vozila univerzální megakoncentrované mýdlo, se kterým jsem prala, mydlila se nebo si s ním myla vlasy. Píšou na něm, že je biologicky odbouratelný, tak jsem se nad tím dvakrát nezamýšlela. Pak jsme ale na tohle téma zavedly s Hančou hovor při naší 5 měsíční cestě po Asii a Hanča mi ukázala onu větu „Používat alespoň 100 metrů od vodních zdrojů.“ Takže rozložitelný sice je, ale půdními bakteriemi. Tak jen bacha na to!

Já jsem teď ve fázi testování. Při kempování mi v podstatě stačí si občas umýt vlasy (obzvlášť když se zpotím a pak mě začne fest svědět hlava.) Na cestě po Patagonii jsme v dodávce testovali několik různých přírodních šamponů a mýdel.

Protože se často sprchujeme vedle dodávky nebo se koupeme v řekách a jezerech, tak si dáváme velký pozor na to, abychom používali přírodní a biologicky rozložitelnou kosmetiku, která nemá negativní vliv na přírodu. 

Přírodní kosmetika na cestování dodávkou i pod stan

Při cestování dodávkou, kdy nám je jedno že s sebou máme velkou a těžkou láhev šamponu, používáme šampon a sprchový gel od dánské značky Urtekram. Vzhledem k tomu, že se při cestách snažíme co nejvíce šetřit vodou, tak jsem rezignovala na kondicionér, který bych musela oplachovat a  používám bezoplachový ve spreji. 

Urtekram nabízí kosmetiku s vůní kokosu, rozmarýnu, severských bobulí a kdečeho dalšího. Mně ale nejvíc vyhovuje řada bez parfumace. Urtekram jsme si natolik oblíbili, že od nich máme i zubní pastu a deodorant. 

Na treky si s sebou bereme tuhý šampon, který používáme zároveň i jako mýdlo. Vyhovuje mi slovenská značka Navia nebo produkty od české značky Almara soap. 

Na cestu po Americe jsem si také koupila marocký jíl, který se dá použít jako šampon, mýdlo, pleťová maska nebo peeling. Zatím jsem ho ale nevyzkoušela a zůstal s dodávkou v Argentině.

Proč přírodní šampony často tolik nepění? 

Řada lidí má k přírodním šamponům a mýdlům výhrady, že tolik nepění a tudíž určitě neúčinkují tak dobře. To je ale blbost. Pěnivost mycích prostředků a vlasové kosmetiky mají na svědomí látky označující se jako tenzidy, které snižují povrchové napětí a umožňují tak převedení nečistot do vodného prostředí. 

V kosmetice se nejčastěji používají tenzidy: Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES), které se vyrábějí z ropy a prokazatelně dráždí a vysouší pokožku

Tenzidy se dají ale získat i z přírodních zdrojů, například z kokosového nebo palmového oleje nebo z mydlice lékařské. 

Některé z přírodních tenzidů pění více, jiné méně. To už musíte vyzkoušet samy. Každopádně více pěny nerovná se větší čistota. 

Pokud vás téma přírodní kosmetiky zaujalo, tak si o tenzidech a pěnění můžete přečíst více v těchto článcích: 

 

Intimní hygiena při cestování v dodávce a kempování

Intimní hygiena při cestování, kdy často nemáte k dispozici toaletu, koupelnu nebo pračku je kapitola sama o sobě a vystačila by na samostatný článek. 

Super pomůckou na cestování je menstruační kalíšek. Ne všude na světě se totiž dají koupit tampony. Já jsem si před cestou do Ameriky pořídila ještě menstruační kalhotky Snuggs. Kalhotky pro mě byly příjemným překvapením a staly se nezbytnou součástí mojí cestovatelské výbavy.

Nepoužívám je ale na celou dobu menstruace. První dva  dny je kombinuji s kalíškem a zbylé dny používá už jen kalhotky. Snuggs jsou vyrobeny z rychleschnoucího materiálu, takže když je večer přeperu, tak jsou do rána suché. Ve výbavě mám tedy dvoje a v pohodě si s tím vystačím. 

Jaké jsou vaše tipy na vybavení na kempování? 

Co si budeme povídat, já a Ivar rozhodně nejsme žádní experti v ultralight backpackingu a asi tam ani úplně nesměřujeme. Vyhovuje nám jakási zlatá střední cesta, kdy máme dostatečně lehké vybavení na to, abychom se mohli rozumně pohybovat a zároveň máme určité pohodlí a neposlintáme si ruce, protože jsme si zlomili zubní kartáček napůl. To, co vyhovuje nám samozřejmě nemusí vyhovovat jiným, ale budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše vychytávky! Napište do komentářů! 🙂
 

Pokud vás zajímá ultralight backpacking, pak doporučujeme třeba:

Abychom byli fér: Tenhle článek obsahuje affiliate odkazy na obchod s outdoorovým oblečením a vybavením Hanibal. Pokud si skrze můj odkaz zakoupíte zboží na tomto obchodě, pak z něho mám malou provizi (vy nic navíc neplatíte). 

Většinu svého vlastního vybavení na kempování jsem si pořídila u Hanibala a za tento obchod bych dala ruku do ohně. Z dalších odkazů nic nemám, ale vždy vás nasměrují na obchod, kde jsem si danou věc koupila (Pod7kiloNalehko) nebo pokud jsem si zboží zakoupila v Norsku, tak na jakýkoliv jiný český obchod, kde ho můžete sehnat. 

Děkujeme za přečtení!

Jsme Radka a Ivar – česko norské cestovatelské duo. Na tropy nás moc neužije a tak nejraději píšeme o chladných severských zemí jako je Norsko a Island. 

Můžete nás omrknout na FB nebo se přidat do naší skupiny Cestujeme do Skandinávie. 

,

Jeden komentář: “13+1 tipů na vybavení na kempování, na které nedáme dopustit”

  1. […] Menstruační kalhotky znamenají zejména pohodlí. Žádné pomačkané a mezi nohama tlačící vložky, už žádný tlak v břiše od tamponů, žádný stres, jestli někde něco trčí nebo se rýsuje pod oblečením. Zkrátka absolutní pohodlí, jako při běžných dnech bez menstruace a v dobře padnoucím spodním prádle z kvalitních materiálů. Ocení je i cestovatelky, jak doporučují na blogu RealCampLife.cz. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..