Mýtné v Norsku 2022: Je potřeba se registrovat předem?


V tomto článku najdete vše co potřebujete vědět o tom, jak funguje mýtné v Norsku. Článek byl původně vydán v roce 2018, ale vzhledem k novinkám je aktualizován na konci března 2022.

V článku se dozvíte:

JAK FUNGUJE ELEKTRONICKÉ MÝTNÉ V NORSKU

Stejně jako mnoho dalších zemí v Evropě, i Norsko využívá systému mýtného k financování stavby a údržby silnic, mostů a tunelů. A nejen to. Vyšší ceny mýtného se využívá i v době dopravních špiček za účelem omezení motorizované dopravy.

Norský systém elektronického výběru mýtného se nazývá AutoPASS a spravuje ho Norská správa veřejných silnic (Statens vegvesen.) Mýtné brány jsou elektronické a při jejich průjezdu se řidičům automaticky strhává poplatek za průjezd. Není potřeba nikde zastavovat nebo disponovat norskými korunami.

Mýtné brány jsou označené modrými cedulemi s logem Autopass. Dříve byla na každé ceduli i cena za průjezd osobního/nákladního auta, nyní se ale od těchto cedulí upouští. 

Mýtná brána v Norsku

JAK FUNGUJE PLACENÍ MÝTNÉHO PRO MÍSTNÍ?

Norští řidiči, nebo řidiči kteří do Norska cestují často, používají radiový transpondér Autopass. Jedná se o malou krabičku umístěnou na předním skle vozidla, která zajišťuje komunikaci s mýtnou bránou. Majiteli Autopassu pak jednou měsíčně přijde automaticky faktura. 

Hlavní výhodou vlastnictví Autopassu je ta, že jejich majitelé mají 20% slevu při průjezdu mýtnými branami a několik dalších výhod, o kterých se rozepíšu později.

PŘÍKLADY CEN MÝTNÉHO V OSLO

Ceny během dopravní špičky "I rushtiden" a mimo špičku "Utenom rush" pro hybridní, dieselová a elektrická auta bez Autopassu
Ceny během dopravní špičky „I rushtiden“ a mimo špičku „Utenom rush“ pro hybridní, dieselová a elektrická auta bez Autopassu
Ceny během dopravní špičky "I rushtiden" a mimo špičku "Utenom rush" pro hybridní, dieselová a elektrická auta s Autopassem
Ceny během dopravní špičky „I rushtiden“ a mimo špičku „Utenom rush“ pro hybridní, dieselová a elektrická auta s Autopassem

JAK FUNGUJE PLACENÍ MÝTNÉHO PRO TURISTY

Pokud nemáte Autopass transpordér, tak to neznamená, že jste od placení mýtného osvobození. Při průjezdu mýtnou branou je vyfotografována vaše SPZ.

Chcete-li mít v placení mýtného pořádek, pak se před cestou do Norska zaregistrujte do systému EPASS24. Epass24 je společnost, která byla zvolena provozovateli mýtného ve Švédsku a Norsku, aby usnadnila placení mýtných poplatků. Registrace je jednoduchá, bezplatná a jediné co platíte jsou poplatky za mýtné. 

Pozn: Pokud máte auto z norské půjčovny, tak se o placení mýtného většinou nemusíte starat, částku za mýtné vám přičtou k finální částce za zapůjčení auta. Ale pro jistotu to zkonzultujte s vaší půjčovnou.

Zatím není povinné, abyste se k placení mýtného skrze systém EPASS24 registrovali. I tak bych vám to ale doporučovala udělat. Především pokud:

 

 

Pozn: Od 1. května 2021 jsou všechna zahraniční registrovaná vozidla bez autopassu fakturována společností EPASS24. Průjezdy mýtnými branami registrované před 1. květnem 2021 byly fakturovány a spravovány společností Euro Parking Collection plc.

 

MAPA SOUOSTROVÍ LOFOTY 

Interaktivní mapu souostroví Lofoty oceníte jak při plánování dovolené, tak při samotném cestování. 

Realcamplife: Interaktivní mapa souostroví Lofoty zahrnující turistické trasy rozdělené podle obtížnosti, tipy na fotogenická místa, ubytování a restaurace či kempy.

JAKÉ JSOU TEDY VAŠE MOŽNOSTI PŘI PLÁNOVÁNÍ CESTY DO NORSKA:

  1. Registraci neřešit. Při průjezdu mýtnými branami bude vyfocena vaše SPZ a EPASS24 následně pošle fakturu na adresu majitele vozidla. K faktuře nejsou účtovány žádné poplatky navíc. Poplatek platíte až v momentě, kdy fakturu nezaplatíte ve stanovené lhůtě. 

2. Zaregistrovat se do systému EPASS24. Zabere vám to asi 5 minut času a získáte plný přehled o tom, kterou mýtnou branou jste kdy projeli. V systému budete mít přístup k faktuře, kterou můžete hned zaplatit a mít po starostech. V budoucnu vám navíc bude faktura a doklad o zaplacení zasílán přímo na vámi uloženou e-mailovou adresu a/nebo jako SMS na váš mobilní telefon.

3. Pořídit si transpordér Autopass. Tato možnost se vyplatí těm, kteří do Norska jezdí častěji nebo zde plánují pobýt delší dobu. Výhodou autopassu je 20% sleva při průjezdu mýtnými branami, pravidlo jedné hodiny (účtuje se pouze jeden průjezd mýtnou branou za hodinu), měsíční strop na průjezdy mýtnou branou, sleva pro obytná auta a slevy na trajektech. Tyto výhody se liší v závislosti na tom, s kterým poskytovatelem Autopassu podepíšete smlouvu.

JAK PROBÍHÁ PLACENÍ MÝTNÉHO SKRZE SYSTÉM EPASS24

Všechny průjezdy mýtnými branami a použití lokálních trajektů se uloží v systému EPASS24 a po 60 dnech od nahlášeného data konce pobytu v Norsku systém vystaví fakturu, ve které je detailní seznam přejezdů (datum, čas, místo a název mýtné brány, částka za jednotlivé průjezdy a celková částka, fotografie auta zepředu a zezadu. 

Epass24 nabízí zákazníkům možnost platby na bankovní účet ve vlastní měně (tedy v korunách nebo eurech) nebo na norský bankovní účet. Platby lze také provádět kartou VISA nebo Mastercard.

JAK POSTUPOVAT POKUD SI CHCETE ZAŘÍDIT AUTOPASS NA CESTU DO NORSKA?

Autopass si můžete pořídit, i když v Norsku nežijete. Smlouvu s poskytovatelem můžete uzavřít online a Autopass obdržíte poštou. Počítejte s časem zaslání alespoň 14 dní a zaplacením vratné zálohy 200 NOK.

ITINERÁŘ CESTY DO NORSKA

Itinerář cesty z Čech na Lofoty a zpět skrze Švédsko zaměřený na turistiku

JAK POSTUPOVAT POKUD SI CHCETE ZAŘÍDIT AUTOPASS ŽIJETE-LI V NORSKU?

K získání Autopassu budete muset uzavřít smlouvu s jedním z poskytovatelů mýtných služeb „toll service providers neboli utstederselskap.“

Zde je seznam poskytovatelů, ze kterých můžete vybírat. 

Takto vypadá přehled průjezdů mýtnými branami se systémem Autopass (Po přihlášení se do našeho účtu u společnosti Flyt)

KDE SE V NORSKU PLATÍ MÝTNÉ?

Mýtné se platí především ve velkých norských městech jako je Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim a další. Ve městech jsou také odlišné ceny mýtného v době ranní a odpolední špičky, takže pokud můžete, tak si na cestách ráno pospěte. Ušetříte si tím nervy a pár korun k tomu (řádově 10 NOK na každé mýtné bráně.)

Mýtné ale není výsadou pouze měst. Přehled všech silnic, kde se platí automatické mýtné  naleznete zde. (Pokud se na mapě nezobrazí čtverečky s písmenky Kr, tak nalevo v legendě zaškrtněte Bomstasjoner.) 

Obecně se dá říci, že na jihu Norska (od Trondheimu dolů) najdete mnohem více mýtných stanic než na severu. I když tam už také začínají růst jako houby po dešti. Užitečné jsou v tomto ohledu stránky Fjellinjen, kde najdete plánovač trasy, který vám zobrazí mýtné stanice, které budete cestou projíždět a vypočítá vám celkovou cenu mýtného. 

CENY MÝTNÉHO

Zatímco ceny na mýtných branách nejsou nijak závratné (většinou do 30 NOK), některé mosty a tunely se mohou celkem prodražit. Například za přejezd mostu Hardangerbrua nacházejícího se na cestě mezi Bergenem a Oddou (výchozí místo pro výlet na Trolí jazyk Trolltunga) zaplatíte 117 NOK (300 Kč). 

Často se tedy nevyplatí snažit se vyhnout lokálním trajektům. Většinou si pěkně zajedete, což se promítne na ceně benzínu a nezřídka vám ještě postaví do cesty placený most nebo tunel.

DALŠÍ ZPOPLATNĚNÉ ÚSEKY SILNIC V NORSKU

Kromě placení mýta můžete narazit na zpoplatněné (většinou soukromé) silnice. Tyto cesty jsou většinou přístupné jen v létě a jedná se o horské silničky poblíž turistických atrakcí nebo cesty vedoucí k soukromým chatám. V zimě jsou jen zřídkakdy otevřené a udržované. Cesty jsou většinou uzavřeny závorou a označeny cedulí Bom vei. 

U valné většiny soukromých placených silnic je možnost zaplatit platební kartou. U jiných je umístěna kasička, popřípadě formulář, do kterého vyplníte údaje o své platební kartě. Na podobném principu fungují i soukromá parkoviště. 

Zpoplatněné soukromé silnice v Norsku

Často také narazíte na ceduli, kde je napsáno VIPPS a telefonní číslo. Trochu odbočím: Vipps je norská mobilní platební aplikace určená pro chytré telefony, kterou v Norsku používají naprosto všichni. (K její instalaci ale musíte mít norské telefonní číslo a bankovní účet, takže není použitelná pro cizince.) Lidé žijící v Norsku tedy mohou mýtné na soukromých silnicích nebo parkovné zaplatit třemi kliknutími na mobilním telefonu. Někteří majitelé silnic a parkovišť ale nedomýšlí, že je mohou používat i cizinci. 

Pro případ, že na vaší cestě potkáte soukromou silnici nebo parkoviště, tak se hodí mít u sebe pár norských drobných. Jinak je zde možné (a běžné) naprosto vše platit platební kartou. (Osobně bych se nenamáhala hledáním směnárny před cestou do Norska, ale vybrala bych si v některém z bankomatů řádově 500 NOK.)

Co znamená VIPPS při placení mýtného nebo parkovného v Norsku

PLACENÍ TRAJEKTŮ

Do roku 2020 fungovalo placení lokálních trajektů v Norsku tak, že vás po najetí na trajekt zkasírovala obsluha, která obcházela s platebním terminálem každé auto. 

Nyní jsou při nájezdech na trajekt buď umístěny mýtné brány, které zaznamenávají vaší SPZ (nebo Autopass). Pokud tomu tak není, tak obsluha trajektu obchází auta na trajektu se čtečkou nebo chytrým telefonem a scanují SPZ (nebo Autopass). Platba za trajekt se pak automaticky zasílá do mýtného systému. Pokud se registrujete můžete průjezdy trajekty vidět systému EPASS24. Pokud se nezaregistrujete, přijde vám faktura domů na adresu registrovaného majitele auta.

I na placení trajektů existují registrace a slevové karty. Jak to funguje ale vysvětlím v příštím článku. 

Při přepisování tohoto článku jsme znovu konrolovali všechny poskytnuté informace i funkčnost odkazů. Pokud ale v článku narazíte na chybu nebo nefunkční odkaz, pak budeme moc rádi, když nás na to upozorníte, abychom to mohli opravit. Díky moc!

CESTOVÁNÍ DO NORSKA

Plánujete cestu do Norska? Pro snazší plánování cest jsem pro vás vytvořila stránku, kde se dozvíte základní informace o cestě do Norska (Jaké očekávat počasí, co si s sebou sbalit, jaká platí pravidla pro spaní v autě a kempování atd.)

Ahoj!
Já jsem Radka – česká holka, co si v roce 2012 sbalila svých pár švestek a odstěhovala se do Norska. Dlouhé roky mi byl domovem deštivý Trondheim, kde jsem potkala svého norského přítele Ivara. Aktuálně žijeme v Tromsø a sem tam napíšeme nějaký článek nebo vytvoříme video o cestování do Norska. 

Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

5 komentářů: “Mýtné v Norsku 2022: Je potřeba se registrovat předem?”

  1. Dobrý den,
    chce se zeptat, jak se platí mýtné v Oslu-už při vjezdu za cedulí Oslo, nebo až někde v centru? Platí se oněch 18 NOKů a ve špičce dvojnásobek?
    A od kdy se toto zavedlo? Děkuji J.Jiruš

    • Dobry den,
      za mytne platite v okamziku projeti mytnou branou (pokud mate v aute napr z pujcovny krabicku, ktera mytne brany registruje). Pokud ji nemate (napr ve vlastnim aute), tak se v momente projeti mytnou branou registruje vase SPZ a faktura vam prijde pozdeji domu. Na ceduli u mytne brany by mela byt presna castka, kterou platite. U mytnych bran, kde se plati odlisna castka v dobe dobravni spicky je vetsinou digitalni cedule, kde se castka meni. Nevim presne, kdy se system mytneho zavedl, ale uz to nejakych par (vic jak deset) let bude 🙂

    • Dobrý den, za dva týdny budu cestovat Norskem autem a mám v plánu využít trajekt c.980 mezi Namsos a Rorvik. Bohužel se mi nedaří najít informace, zda lze zmíněná linka použít nejen pro osoby, ale i pro automobily…nevíte? Prípadně kde hledat…moc děkuji, Alžběta

  2. Dobrý den. Byli jsme v Norsku v roce 2021 koncem července začátkem srpna a auto jsem si před odjezdem registroval u společnosti Euro Parking Collection, které jsem měl půjčené od rodičů. Bude tomu rok a zatím mi nepřišla ani na moji adresu uvedenou v registraci ani na adresu rodičů. Teprve před pár měsíci jsem se dozvěděl, že společnost Euro Parking Collection se už pro cestování do Norska nepoužívá a že je místo ní Epass24. Nevíte co s tím? Zda někde napsat. Nerad bych byl někde dlužný. Díky za případné info

  3. Dobrý den, byl jsem v červnu 2019 v Norsku na rybách a do dnešního dne mě poplatky za mýtné nepřišli. Můžu to nějak uhradit ? Když pojedu letos do Norska, bude problém? Už si nepamatuji jestli jsem se někde registroval, ale myslím že ano. Díky za odpověď. Pepa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..