Vyberte stránku

Od té doby co jsem si založila cestovatelský blog a začala psát o Norsku, tak mi chodí spousty dotazů. Jedním z nejčastějši se opakujících jsou pak dotazy ohledně polární záře v Norsku: kam a kdy jet a jak zvýšit svoje šance na jeji pozorování.

Opravdu mě mrzí, když mi někdo napíše, že si konečně pořídil letenky do vysněného Norska a že jeho největším snem je vidět polární záři a já jsem tím, kdo praskne bublinu a dotyčnému sdělí, že v Bergenu to asi fakt nevyjde. 

Proto jsem dala dohromady tento článek s nejčastějšími chybami, které lidi dělají při plánování dovolené za účelem pozorování polární záře v Norsku. Doufám, že třeba někomu z vás pomůže! 

Polární záře v Norsku Tromso
Polární záře v okolí norského Tromsø ©Hana Špičková

Chyba #1: Jet za polární září na jih Norska

Častou chybou, kterou lidé při plánování dovolené do Norska dělají je to, že doufají že spatří polární záři a přitom nejedou dostatečně na sever. 

Je pravda, že polární záři můžete při troše štěstí vidět i v Čechách, ale když už podnikáte dalekou cestu na sever, nechcete svoje šance maximalizovat? 

Největší šance máte zhruba mezi 65. a 75. s.š. Tam bývá polární záře viditelná, i když je předpověď pouze slabé aurory. (Pro lepší představu polární kruh je zhruba na 66 s.š, Tromsø cca 69 s.š a Nordkapp na 71 s.š. 


Náš tip:

Pokud letíte letadlem a vaším hlavním cílem je pozorování polární záře v Norsku, pak zvažte letiště v: Altě, Tromsø, Harstad/Narvik nebo Bodø.


 

Polární záře v Norsku na Lofotech
Polární záře na Lofotech ©Matt Houghton

Máte namířeno jižněji a doufáte, že byste mohli spatřit auroru i pod polárním kruhem? Není to zdaleka nemožné. Jen šance jsou o něco nižší. 

Zjednodušeně řečeno, to jak moc na jihu můžete vidět polární záři záleží na hodnotě Kp indexu. Čím vyšší hodnotu Kp index má, tím intenzivnější záře bude a zároveň bude viditelná i více na jihu. K tomu abyste viděli polární záři v Trondheimu musíte mít Kp alespoň 4. 

Mapa solární aktivity polární záře
Obrázek znázorňuje jak silná musí být aktivita polární záře (Kp), aby byla viditelná v dané zeměpisné šířce.
Polární záře v Norsku, Trondheim Nidarosdomen
Polární záře se dá vidět i v Trondheimu a dokonce i v Oslu. Zatímco tady v TRD je ale Kp4 takovouhle šmouhou na nebi, tak na severu to vypadá jako když vám nebe exploduje nad hlavou.

Náš tip:

Nechcete jet za polární září zrovna do Norska? Další místa, kde ji můžete pozorovat je sever Finska a Švédska, Sibiř, Aljaška, Kanada, Island a Grónsko. Například národní park Abisko je poblíž hranic s Norskem a bývá tam často lepší počasí než na pobřeží, tudíž i větší šance na pozorování polární záře.


 

Chyba #2: Jet ve špatnou roční dobu

Stává se mi docela často, že mi píšou lidé, že doufají že uvidí polární záři při své dovolené v severním Norsku. V létě. Polární záře není jev, který někdo zapíná jenom přes zimu. Aurora tančí po obloze celoročně. Jenže v létě na severu není dostatečná tma na to, aby byla pozorovatelná. 

Vyrazit tedy musíte zhruba mezi koncem srpna a půlkou dubna. Velký pozor si ale dejte na to, jak moc na sever jedete! Zatímco na konci srpna už je šance, že můžete spatřit polární záři v Trondheimu, kde už se v noci stmívá, tak na Nordkappu tou dobou bude ještě polární den!

Nezapomeňte na to, že Norsko je po čertech dlouhá země a ideálně si zkontrolujte časy východů a západů slunce třeba na timeanddate.com. 


Náš tip:

Statisticky největší šance na pozorování polární záře v Norsku je v období kolem jarního a podzimního slunovratu. Tedy na konci září a března. Toto období je také vhodné proto, že už je dostatek denního světla, takže lov polární záře můžete zkombinovat i s dalšími aktivitami.


 

Polární záře v okolí norského Tromsø ©Hana Špičková

Chyba #3 Víkend obvykle nestačí

Pokud chcete zvýšit svoje šance na pozorování polární záře v Norsku, tak vyražte alespoň na týden. Chápu, že je to drahé. Nebo že nemáte tolik času. Já jsem třeba před lety strávila týden v Tromsø na konferenci a polární záře byla každý večer. Jenže pak taky může být týden v kuse zataženo a vy neuvidíte nic. Zvažte to!

polární záře v Norsku
Polární záře v Norsku ©Vidar Nordli-Mathisen

Chyba #4 Myslet si, že vysoký Kp index znamená, že máte vyhráno

Vysoká hodnota Kp indexu (neboli síly polární záře) je jen jeden z faktorů, který ovlivňuje to, jestli polární záři spatříte nebo ne. Tím druhým je počasí. Bude-li zatažená obloha, tak může být Kp index klidně tři miliony a vy nic neuvidíte. 


Náš tip:

Pro sledování předpovědi aktivity polární záře je super stránka Geofyzikálního institutu univerzity ve Fairbanks na Aljašce, kde najdete spoustu grafů. Třeba předpověď aktivity den po dni (viz obrázky níže) nebo 27 denní předpověď. Ta se vám může hodit pro plánování dovolené. Dobrá je také aplikace My aurora forecast, která vám v případě větší aktivity polární záře zašle upozornění. 


 

Kde je možné v Norsku pozorovat polární záři při Kp2
Kde je možné v Norsku pozorovat polární záři při Kp2
Kde je možné v Norsku pozorovat polární záři při Kp4
Kde je možné v Norsku pozorovat polární záři při Kp4
Kde je možné v Norsku pozorovat polární záři při Kp6
Kde je možné v Norsku pozorovat polární záři při Kp6

Zajímavý fakt: 

Na obrázcích si můžete všimnout, že ovál polární záře nejde úplně přesně po rovnoběžce, ale je vypouklý více směrem k Severní Americe. To znamená, že třeba na severu Islandu máte šanci pozorovat polární záři už při Kp2, zatímco ve stejné zeměpisné šířce v Norsku ji při tak nízké aktivitě neuvidíte. 


 

Chyba #5 Myslet si, že polární záře vypadá jako na fotkách

Polární záře vypadá pokaždé jinak. Někdy je sytě zelená a divoce tancuje po celé obloze. Jindy se jen líně zelenká nad obzorem. Někdy je zbarvená do červena. Jindy si zase úplně nejste jistí, jestli se vůbec díváte na polární záři nebo na mraky. 

Každopádně neočekávejte, že uvidíte podobně jasné barvy jako na fotografiích. Polární záře se většinou fotografuje na několikasekundovou expozici, tudíž čip fotoaparátu zaznamená mnohem více světla, než vaše oči. 

Druhá věc je ta, že fotografie ještě mnohdy procházejí postprocesem, kde se vytáhnou barvy a kontrast, aby vznikla líbivější fotografie. Nehledě na to, že někteří fotografové skládají svoje výsledné fotografie z několika různých snímků s různou expozicí. 

Pokud je mimořádně silná polární záře a vy jste na úplném severu, tak klidně může obloha hrát všemi barvami. Více pravděpodobné ale je, že se třeba koukáte na slabou polární záři a ani ji nezaznamenáte, protože není tak intenzivní, jak byste v porovnání s fotografiemi očekávali. 

Polární záře v Norsku Trondheim
Takhle zhruba vypadá slabá polární záře když se na ní díváte. Nazelenkalý pruh nad obzorem je těžko k rozeznání od mraků.

Naše zkušenost: 

Včera byla v Trondheimu celkem pěkná polární záře (Kp4). Většinu času to byl jen nazelenalý oblak na severní straně oblohy, ale bylo pár momentů, kdy se obloha krásně prozářila a bylo vidět, jak se záře pohybuje po obloze. Nad obzorem se líně vlnil oblouk, zatímco přímo nad hlavami se objevovaly pruhy a paprsky. 

Spolu s několika dalšími fotografy jsme stáli na břehu řeky se stativy a fotoaparáty namířenými na katedrálu. Kolem nás pak chodili v horším případě nic netušící lidé, kteří si ničeho nevšímali a mířili na klasickou sobotní party. Nebo se v tom lepším případě zastavili a ptali se, jestli čekáme na polární záři, která se mezitím líně pohupovala nad obzorem.


 

Chyba #6: Vzdát se moc brzy nebo zaváhat

Polární záře nefunguje tak, že si na internetu přečtete, že bude od 9 do 12 a tak v 8:55 vylezete před chatku a počkáte si, až ji zapnou.

Aurora se může objevit klidně v 6 večer nebo naopak až ve 3 ráno. Její načasování je spolehlivé asi jako odjezdy českých vlaků nebo trondheimských autobusů. 

Někdy trvá světelná show třeba hodinu, jindy máte deset minut a je po představení. Tak mějte trpělivost a když na vás někdo křikne, že je vidět polární záře, tak se nezdržujte dopíjením kafíčka, protože až dopijete, tak taky může být po show. 

Polární záře Norsko

Chyba #7: Dostatečně se nenabalit

Je škoda propásnout polární záři jen kvůli tomu, že na sobě máte málo oblečení a než abyste se klepali zimou jako ratlíci, tak radši zalezete zpět do teplé chaty nebo auta. 

 


Můj tip: 

Já si třeba na focení polární záře beru vlněné spodky a nátělník od Kari Traa, slabší péřovou bundu od Warmpeace a nepromokavou tlustou péřovku od Sira Josepha. Na spodní vrstvu pak natáhnu softshellové neprofučné kalhoty. Určitě nepodceňte teplé vlněné ponožky a pohorky a nezapomeňte na čepici, rukavice a buff. Jo a taky doporučuju termosku s teplým čajem. A rumem 🙂


 

Chyba #8: Fotit polární záři telefonem nebo bleskat

Nebudu vám říkat, že nejde vyfotit polární záři telefonem. V dnešní době už jsou telefony lepší než byly digitální zrcadlovky před pár lety. Pokud ale nebude mega silná záře, tak co rozhodně budete potřebovat je stativ. 

Fotky polární záře, které znáte z internetu, jsou totiž pořízené na dlouhý expoziční čas v řádu několika sekund. Stejně tak fotky lidí s polární září v pozadí nejsou pořízené vestavěným bleskem, ale citlivým nasvětlováním baterkou. 

Moje rada nad zlato:

Nezapomeňte si zkontrolovat, že máte nabité baterky (a vzít si náhradní) a vysypanou kartu ve foťáku 🙂 

Polární záře v Norsku Tours v okolí Tromso
Polární záře v okolí norského Tromsø ©Hana Špičková

Chyba #9: Ohrnout nosem nad organizovanou tour

Placená tour rozhodně není něco, co nutně potřebujete k tomu, abyste viděli polární záři. Ale je to skvělé řešení pro ty, kteří například nemají řidičský průkaz nebo nechtějí v zimě řídit někam za město. Ocení ji také lidé, kteří jsou zmatení ze všech parametrů které je potřeba sledovat a kteří by byli raději, kdyby s sebou měli profesionálního průvodce, který je vyfotí či pomůže s nastavením fotoaparátu

Kamarádka Hanča pracovala v Tromsø jako průvodce a tohle jsou její tipy na osvědčené společnosti, které nabízejí výlety za polární září z Tromsø. 

Radka Staňková

Radka Staňková

Radka žije se svým přítelem už přes 7 let v Norsku. Její srdeční záležitostí je Norsko a Island, ale miluje jakékoliv chladné a hornaté země. Momentálně s přítelem přestavují dodávku na obytný vůz a brzy vyráží na roční cestu z Chile na Aljašku.

Facebooková skupina o Cestování do Skandinávie

Plánujete cestu do Norska, Švédska, Finska, Dánska, Grónska nebo na Island či Faerské ostrovy a máte nějaké otázky? Nebo se chcete pokochat fotkami nádherné severské přírody či sdílet svoje zážitky a tipy?

Praktické informace o cestování do Norska: 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ