Island


ISLAND

Zlákal vás Island a rádi byste v Zemi ohně a ledu strávili dovolenou? Na této stránce najdete veškeré informace o cestování na Island, které vám pomohou naplánovat perfektní severskou dovolenou! 

PŘED CESTOU NA ISLAND

Je k cestě na Island potřeba pas nebo stačí občanka? V jakém období je nejlepší na Island jet? Jaké asi bude počasí? Z kterého letiště a s jakou společností letět? Kde si pronajmout auto? Bude potřeba 4WD nebo stačí 2WD? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v následujících odstavcích. 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Cestovní doklady: Island sice není členem Evropské Unie, ale je členem Schengenského prostoru, takže pro cestování na Island nepotřebujete mít cestovní pas a vystačíte si s občanským průkazem. 

Měna: Na Islandu se platí islandskými korunami. Před cestou si ale nemusíte lámat hlavu s hledáním směnárny. Na Islandu se dá vše zaplatit platební kartou, ideálně doporučuji Revolut. Pokud chcete mít pro jistotu při sobě trochu hotovosti, například na sprchy v kempech, pak si můžete vybrat drobnou hotovost z bankomatu.

Jazyk: Na Islandu se mluví islandsky. Islandština je germánský jazyk, který je podobný faerštině a vychází ze staré norštiny, kterou mluvili první osadníci Islandu. Kromě islandštiny mluví většina obyvatel ještě dánsky a plynule anglicky. 

Bezpečnost: Island je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. V Reykjaviku můžete narazit na drobné krádeže a víkendovou kriminalitu spojenou s party prostředím a užíváním alkoholu a drog.

Zdraví: Na Island není potřeba žádné speciální očkování. Léky jsou ale drahé a prodejné pouze v lékárnách ve větších městech. Nezapomeňte si před cestou sjednat vhodné cestovní pojištění.

Internet a telefonování: Přestože Island není členem Evropské Unie, tak zde můžete telefonovat a využívat mobilní data za stejnou cenu jako kdybyste byli v České republice nebo ve státech EU. 

Elektřina: Na Islandu jsou standardní zásuvky na 220V, tedy stejné jako v České republice. 

Island informace
Laugavegur trek: Druhý den sestup k jezeru Álftavatn

KDY JET NA ISLAND?

Na Island můžete vyrazit v kteroukoliv roční dobu. Hlavní sezóna nicméně koresponduje s letním obdobím, kdy je statisticky největší šance na hezké počasí. Ultimátně bude rozhodnutí kdy jet na Island záležet na tom, co tam chcete dělat. 

Chcete-li cestovat za turistikou, pak jeďte v letních měsících od půlky června do půlky září. Pokud chcete vidět polární záři, tak zvolte termín od začátku září do začátku dubna. Lákají-li vás ledové jeskyně, tak se na Island musíte vypravit mezi listopadem a březnem. 

Island je stále populárnějším turistickým cílem i v zimním období, právě díky možnosti spatřit polární záři nebo ledové jeskyně. Vemte ale na vědomí, že v období kolem zimního slunovratu (21.prosince) je na Islandu po světlo jen na zhruba 4 hodiny denně. Proto bych doporučovala směřovat zimní návštěvu na konec února nebo březen, kdy budete mít dostatek denního světla i na další aktivity.

POČASÍ NA ISLANDU

Počasí na Islandu je extrémně proměnlivé. Připravte se na možnost větru a deště. Zajímavé je, že na Islandu zdaleka nejsou přes zimu tak nízké teploty, jak by název země (Iceland = ledová země) napovídal. Je to způsobeno tím, že je pobřeží Islandu omýváno teplým Golfským proudem. 

Podle starého islandského kalendáře má Island jenom dvě období: sedm měsíců zimy (říjen – duben) a pět měsíců léta (květen – září). Tato dvě období se od sebe nijak moc neliší, co se teploty týče. Odlišnost je hlavně v počtu hodin denního světla a množství (a typu) srážek. Budete-li mít v létě štěstí na počasí, tak můžete zažít i tropických 20 až 25 stupňů, ale v reálu počítejte spíše s průměrem mezi 10 a 13 stupni. 

Více informací o počasí na Islandu a aktivitách, které můžete provozovat v jednotlivých ročních období se dočtete v samostatném článku.

Island v zimě počasí
Iceland

OBLEČENÍ A VYBAVENÍ NA CESTU NA ISLAND

Volba oblečení a vybavení na Island se pravděpodobně nebude moc lišit mezi letní a zimní návštěvou jako spíš mezi tím, jaký druh dovolené plánujete. Pokud plánujete aktivní turistickou dovolenou pod stanem, tak vybavení budete muset věnovat větší pozornost a balit chytřeji, než pokud plánujete roadtrip okolo ostrova, kdy budete většinu času trávit v autě a spát v teple hotelu nebo hostelu.

Vsaďte na pohodné sportovní oblečení, které budete vrstvit. Nebojte se investovat do kvalitní nepromokavé bundy. A v neposlední řadě nezapomeňte na plavky!

O tom, jaké si s sebou sbalit oblečení a vybavení na Island jsem se podrobně rozepsala v jednom z mnoha článků o Islandu. Vřele doporučuji si ho před dovolenou prostudovat. 

Zvolte kvalitní outdoorové oblečení. Oblečení vrstvěte (nepromokavá, neprofučná a termo vrstva). Určitě nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krém. S výběrem vhodného oblečení a vybavení vám pomohou následující články!

Jak vybrat a vrstvit funkční outdoorové oblečení? 

Jak vybrat pohorky? 

Jak vybrat spacák a karimatku? 

Jak vybrat stan?

Jak vybrat batoh?

Island vodopády
Proč píšu blog o cestování článek

DOPRAVA NA ISLAND

Existují de facto dvě možnosti, jak se na Island dostat. Tou méně využívanou, časově a finančně náročnější je cesta trajektem z Dánska přes Faerské ostrovy. Loď z severonorského Hirsthals vyplouvá jednou až dvakrát za týden a doveze vás do městečka Seydisfjordur na východě Islandu. Ceny se hodně liší v závislosti na termínu, typu auta nebo kajuty, ale očekávejte cenu kolem 17,000 – 25,000 Kč za jednosměrnou jízdenku. Přesnou kalkulaci můžete zjistit na stránkách společnosti Smyril line, která přepravu zajišťuje. 

Většina lidí pochopitelně volí možnost se na Island dopravit letecky a následně si pronajmout auto. Z Prahy létají v sezóně ČSA přímou linkou dvakrát týdně do Keflaviku (letiště poblíž Reykjaviku). S WizzAirem se na Island můžete dostat z letišť ve Vídni, Budapešti nebo Katowicích.

PŮJČENÍ AUTA NA ISLANDU

Jelikož hromadná doprava není na ostrově příliš rozšířená a frekventovaná, tak je pronájem auta ideálním způsobem jak Island procestovat. 

Nejčastější otázku, kterou lidé v souvislosti s pronájmem auta na Islandu (kromě jeho ceny) řeší, je zda je nutné si půjčit čtyřkolku (4WD) nebo jestli stačí normální auto (2WD). Pokud je vaším cílem procestovat Island kolem dokola po okružní silnici, tak vám v pohodě stačí normální auto, a to i v zimě. Chcete-li se podívat na horské silnice F-roads v islandském vnitrozemí, pak budete potřebovat čtyřkolku. 

Na co si dát pozor při pronájmu auta, jaké pojištění zvolit a spoustu dalších tipů ohledně půjčení auta na Islandu se dočtete v samostatném článku. 

ISLAND: KROK ZA KROKEM K NAPLÁNOVÁNÍ PERFEKTNÍ DOVOLENÉ

Často se mi v emailové schránce hromadí dotazy typu: Kdy je ta nejlepší doba na cestu na Island, co na Islandu vidět nebo jestli se dá ostrov objet za týden. Je vidět, že lidé často nevědí, kde při plánování začít.

→ Rozhodněte se jaké aktivity chcete na Islandu podniknout

→ Na základě toho si zvolte vhodný termín

→ Určete si, jak dlouhou dobu na Islandu chcete (můžete) strávit

→ Na objetí ostrova si nechce MINIMÁLNĚ deset dní.

→ Zamluvte si vhodné auto (eventuelně naplánujte alternativní dopravu)

→ Vytvořte si předběžný itinerář nebo mě kontaktujte ohledně možnosti vytvoření itineráře na míru

→ Eventuelně si zamluvte ubytování a/nebo aktivity

→ Hurá, teď se jen sbalit, nezapomenout na cestovní pojištění a můžete jet!

 

geotermální oblast Gunnuhver, poloostrov Reykjanes
Sever Islandu okolí jezera Mývatn

CESTOVÁNÍ PO ISLANDU

DOPRAVNÍ PŘEDPISY

→  Ve městě je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h

→ Na silnicích se štěrkovým povrchem můžete jet max 80 km/h

→ Na asfaltových silnicích je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h.

→ Máte povinnost mít celoročně zapnutá potkávací světla. 

→ Veškerá jízda off-road (tedy mimo silnice) je ilegální a hrozí vám za ní vysoká pokuta.

HORSKÉ SILNICE

F-roads jsou horské nezpevněné silnice v islandském vnitrozemí. Tyto silnice jsou neudržované a jsou přístupné pouze v létě. Islandská správa silnic vydává každoročně brožuru, ve které publikuje data otevření jednotlivých silnic.

F-roads jsou obvykle zpřístupněny zhruba od půlky června do zhruba půlky září. Vše záleží na sněhových podmínkách.

Island ledovcové laguny

PRAVIDLA PRO SPANÍ V AUTĚ A KEMPOVÁNÍ NA ISLANDU

Od roku 2015 platí na Islandu nový zákon, který zakazuje spaní v autech, karavanech nebo obytných dodávkách mimo oficiální kempy. Stanování mimo kempy je na celém jižním pobřeží Islandu zakázáno a na zbytku ostrova značně limitováno. Přesné znění pravidel pro spaní v autě a kempování na Islandu se dočtete v samostatném článku.

Kempování a spaní v autě na Islandu
Kempování na Islandu

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Pro autobusovou dopravu v Reykjavíku a dopravní spojení mezi většími islandskými městy můžete využít autobusy společnosti Stræto.is.Vyhledávač spojů, jízdní řády i ceník najdete přímo na jejich internetových stránkách nebo si můžete stáhnout aplikaci Stræto BS.

 

STOPOVÁNÍ NA ISLANDU

Stopování na Islandu je v letní sezóně poměrně běžné. S kamarády jsme kdysi objeli Island během tří týdnu kolem dokola a při další návštěvě jsme s kamarádem prostopovali poloostrov Snaefellsness a Západní fjordy. Je to skvělý způsob jak poznat Islanďany a navíc ušetřit pár islandských korun.

Nevýhoda autostopu je ta, že se snadno můžete zaseknout na nějakém méně frekventovaném místě a čekat na auto i několik hodin. Obzvlášť pokud vyrazíte na stop mimo letní sezónu. Počítejte tedy s tím, že byste měli mít teplé a nepromokavé oblečení a dostatek jídla a pití pro případ, že byste někde museli neočekávaně přenocovat. 

Mezistupněm mezi cestou autobusem a stopováním může být spolujízda. Nabídky spolujízdy po ostrově najdete na stránce Samferda.is.  

Stopování na Islandu

CO VIDĚT A NAVŠTÍVIT NA ISLANDU

TOP TURISTICKÉ ATRAKCE

Island termální bazény a koupaliště
Modrá laguna

Modrá laguna neboli Blue Lagoon je geotermální koupaliště a spa, které se nachází na poloostrově Reykjanes nedaleko letiště Keflavik. Koupání a relax v horké tyrkysové vodě je vyhledávanou aktivitou.

Pokud plánujete návštěvu lázní Modrá laguna, tak počítejte s tím, že lístek není levný (od 1.000Kč za osobu) a musí se zabookovat předem.

Iceland170
Zlatý okruh

Zlatý okruh je označení, které se vžilo pro tři přírodní atrakce nedaleko Reykjaviku: vodopád Gullfoss, termální oblast v okolí Gejzíru a národní park Thingvellir, kterým prochází hranice mezi Eurasijskou a Americkou litosferickou deskou. 

V puklině mezi kontinenty se můžete potápět nebo šnorchlovat. 

Duhové hory poblíž Landmannalaugar na Islandu
Duhové hory

Duhové hory se říká horám v okolí Lamdmannalaugar v islandském vnitrozemí. Skrze barevné liparitové hory vede jeden z nejkrásnějších treků nejen na Islandu, ale i na světě: Laugavegur trail. 

Pokud uvažujete o přechodu Duhových hor z Landmannalaugar do Thorsmorku nebo Skogaru, tak si vyhraďtě tři až pět dní a přečtěte si článek napěchovaný informacemi o Laugavegur treku.

Pláž Reynisfjara Island
Reynisfjara

Černá písečná pláž Reynisfjara, kterou najdete na jižním pobřeží Islandu nedaleko městečka Vík i Myrdal, je označována za jednu z nejnádhernějších pláží světa. Pláž je obklopena vysokými útesy na nichž hnízdí ptáci. Hlavní dominantou pláže jsou přes šedesát metrů vysoké čedičové sloupy Reynisdrangar. 


Při návštěvě Reynisfjara buďte extrémně opatrní. Pláž je notoricky známá díky plíživým vlnám, které udeří znenadání a v lepším případě zmáčí turisty ledovou vodou, v tom horším je stáhnou s sebou na otevřené moře. Pláž si v minulých letech vyžádala několik životů. Více o plíživých vlnách a dalším nebezpečí na Islandu se dočtete v samostatném článku.

laguna Jokulsarlon na jihu Islandu
Jökulsarlón

Ledovcová laguna Jökulsarlón s plovoucími krami je považována za jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších úkazů na Islandu. Ještě někdy před sto lety sahalo čelo ledovce Breiðamerkurjökull téměř k pobřeží Atlantiku a žádná laguna tu tedy nebyla. 

Vytvořila se až tehdy, když vlivem vyšších teplot začal ledovec ustupovat a voda vyplnila jeho morénu. Jezero je dnes místy přes 200 metrů hluboké, má cca 18 kilometrů čtverečných a jeho rozloha se stále zvětšuje.

Island Kirkufjell
Hora Kirkjufell

Kirkjufell je hora na poloostrově Snaefellsness, která je proslulá svým symetrickým špičatým tvarem. Jedná se o nejfotografovanější horu na Islandu, kterou můžete mimo jiné znát z předposlední série ságy Hra o trůny. 

Nejznámější pohled na ikonickou horu je od vodopádu Kirkjufellsfoss, ale prohlédnout si ji můžete i z moře při vyjížďce na mořských kajacích. Pokud si troufáte, můžete vystoupit na její vrchol, odkud je krásný rozhled po okolí. Buďte ale opatrní, vrchní úsek je strmý, a přestože jsou v nejtěžším úseku natažena lana, tak zde došlo k fatální nehodě.

VODOPÁDY NA ISLANDU

Na Islandu narazíte na nespočet nádherných vodopádů. Na jižním pobřeží můžete se můžete projít za vodopádem Seljalandsfoss, navštívit vodopád Skogafoss nebo obdivovat lávové formace v okolí vodopádu Svartifoss. 

 

Na severu Islandu se nachází božský vodopád Godafoss a ohlušující Dettifoss, který je nejmohutnějším vodopádem v Evropě. V západních fjordech byste neměli vynechat hřmící vodopád Dynjandi, který vypadá jako svatební závoj. Úžasné jsou také vodopády Hraunfossar na západě Islandu, které vytékají z lávového pole.

Skogafoss
Island Godafoss
Godafoss
vodopád Dettifoss na Islandu
Dettifoss

HORKÉ PRAMENY A KOUPALIŠTĚ

Horké prameny jsou tou nejlepší věcí na Islandu. Kdo by se nechtěl za špatného počasí vysvléknout do plavek a z horké vody pozorovat, jak se kolem žení čerti?  Některé horké prameny na Islandu jsou zdarma, do jiných se platí vstupné. Některé leží na soukromém pozemku. Mapu horkých pramenů na Islandu, neboli hot potů, naleznete zde.

SOPKY NA ISLANDU 

Island je velmi vulkanicky aktivní oblastí, což je způsobeno tím, že leží v místě zlomu dvou litosferických desek. Na Islandu se nachází celkem na 130 sopek, ale jen 30 z nich je stále považováno za aktivní. Mezni nejznámější z nich patří sopka s nevyslovitelným názvem Eyjafjallajökull, jejíž výbuch v roce 2010 paralyzoval leteckou dopravu nad Evropou.

Dalšími známými sopkami jsou Katla, Krafla, Askja, Heimaey nebo Hekla. Za nejničivější sopečnou erupci na Islandu je považován výbuch sopek Lákí v roce 1784. Erupce sopky a následný hladomor usmrtil polovinu hospodářských zvířat na Islandu a třetinu lidské populace.

Sopečné krátery a lávová pole jsou oblíbeným cílem turistů. V případě vyhaslé sopky Thrihnukagígur máte dokonce šanci
sestoupit speciálně sestrojeným výtahem 120 metrů hluboko do nitra sopky a prohlédnout si magmatickou komoru zevnitř.

Island vulkány a sopky
Výprava do nitra sopky na Islandu

AKTIVITY NA ISLANDU

POZOROVÁNÍ POLÁRNÍ ZÁŘE 

Pokud chcete vidět polární záři, tak se na Island musíte vydat mezi zářím a dubnem. K tomu, abyste mohli polární záři pozorovat totiž potřebujete tmu. Polární záře sice probíhá po celý rok, ale pozorovatelná je jenom v noci.

Jaké jsou další faktory, které ovlivňují to, jestli se vám poštěstí spatřit polární záři a jaké stránky a aplikace doporučujeme na sledování počasí a předpovědi polární záře na Islandu se dočtete v samostatném článku.

PŮLNOČNÍ SLUNCE

Půlnoční slunce je fenomén, který můžete pozorovat v oblastech na sever od polárního kruhu a nastává tehdy pokud je sluneční v průběhu celého dne nezapadne za horizont (a je tak pozorovatelný o půlnoci). 

Půlnoční slunce je fenomén, který můžete pozorovat v oblastech na sever od polárního kruhu a nastává tehdy pokud je sluneční v průběhu celého dne nezapadne za horizont (a je tak pozorovatelný o půlnoci). 

Jediným místem na Islandu, odkud se dá pozorovat půlnoční slunce je z ostrůvku Grímsey na severu Islandu, který protíná pomyslná hranice polárního kruhu. I tak ale v létě neočekávejte na Islandu v noci tmu. Slunce totiž v letních měsících zapadá jen těsně pod horizon. Tento fenomén se ale přesněji označuje jako Bílé noci.

Polarni zare na Islandu

POZOROVÁNÍ VELRYB

Pozorování velryb je oblíbenou celoroční aktivitou na Islandu. Nejznámějším místem pro výlety za velrybami je městečko Husavík na severu ostrova, ale lodě vyplouvají i ze severoislandského Akureyri, Reykjaviku nebo Olafsvíku na poloostrově Snæfelsness. 

POZOROVÁNÍ PAPUCHALKŮ

Island je domovem jedné z největších světových kolonií papuchalků. Pokud chcete na Islandu pozorovat papuchalky, pak budete muset naplánovat dovolenou mezi koncem dubna a začátkem září. Papuchalci tráví většinu dne lovem na moři, takže nejlepší doba pro jejich pozorování je ráno nebo večer. 

Známé lokace, kde se vyskytují papuchalci jsou: Vestmannaeyjar (jih Islandu), Dýrholáey (jižní Island), Látrabjarg (Západní fjordy) nebo Borgafjördur eystri (východní Island). 

Papuchalky můžete pozorovat na vlastní pěst nebo je možnost zaplatit si výlet. Často se kombinuje pozorování papuchalků s pozorováním velryb.

papuchalci na islandu
Island papuchalci

JÍZDA NA ISLANDSKÝCH KONÍCH

Koně na Islandu potkáte na každém kroku. Dokonce i během islandských zim je můžete spatřit venku na pastvinách. Díky dlouhé huňaté srsti jsou totiž uzpůsobeni pro život v drsném počasí. 

Kromě adaptování se drsným podmínkám jsou islandští koně proslulí schopností přejít do pátého kroku. Mimo kroku, klusu, cvalu nebo trysku umí i dva typy mimochodu, takzvaný tölt a flying pace. Při nich se kůň pohybuje současně oběma pravýma a poté oběma levýma nohama. 

Více informací o islandských koních a možnosti vyjížděk najdete v samostatném článku.

Island koně
Island v zimě itinerář nadpis

OTÁZKY OHLEDNĚ CESTOVÁNÍ NA ISLAND?

Neváhejte nás kontaktovat nebo se přidejte k FB skupině Cestujeme do Skandinávie.