Itinerář cesty na Lofoty a Vesterály 3 týdny

LOFOTY A VESTERÁLY NA POHODU

Celkem 21 dní (Zahrnuje cestu do/z ČR)

Nemáte čas a energii na plánování dovolené? Potom je tento itinerář přesně pro vás. V itineráři na vás čeká podrobně naplánovaná cesta po východním pobřeží Švédska až na souostroví Vesterály a Lofoty.

Itinerář je zaměřen na cestovatele, kteří preferují pohodové tempo. Zahrnuje lehčí turistiku, která je vhodná i pro rodiny se sportovně založenými dětmi. Itinerář počítá s cestou vlastním (obytným) autem a spaním v kempech nebo na divoko.

 

CO ITINERÁŘ OBSAHUJE

PLÁN DEN PO DNI

Itinerář obsahuje podrobný plán na každý den včetně tipů na kempy, mapu cesty na daný den, podrobnosti o turistických túrách a atrakcích.

INFO O TRAJEKTECH

Který trajekt zvolit pro cestu do Norska a který den vybrat, aby byla cesta levnější. Itinerář také obsahuje odkazy na jízdní řády místních trajektů v Norsku.

OBECNÉ INFORMACE

Více než 20 stran itineráře je věnovaných informacím ohledně cestování do Norska (registrace k placení mýtného, informace ohledně trajektů, ceny v Norsku, informace o kempování nebo cestování se psem...)

O ITINERÁŘI

Ahoj, já jsem Radka a již více než deset let žiju a cestuju po Norsku. Od roku 2018 se zabývám plánováním itinerářů na míru do Norska a na Island. Za tu dobu jsem pro klienty připravila přes 50 různých itinerářů. Aktuálně pracuji pro norskou cestovní kancelář, kde se tvorbě itinerářů věnuji profesionálně. V důsledku toho nemám tolik času na individuální práci s vlastními klienty.

Proto jsem vybrala a upravila nejčastěji poptávané itineráře, které si nyní můžete stáhnout ve formě pdf. Součástí itineráře jsou obecné informace o cestování do Norska a na Island, plán cesty den po dni, tipy na ubytování a restaurace i přesné informace o turistických cílech (například turistické mapy, otevírací doby, informace o vstupném atd.)

Věřím, že vám tento předpřipravený itinerář ušetří čas i nervy a ukáže vám nejenom turistická místa, ale i utajená zákoutí, které mnohdy neznají ani místní. 

Krásnou dovolenou!

Radka

SOUOSTROVÍ LOFOTY

Itinerář s názvem „Lofoty a Vesterály na pohodu“ vám během třech týdnů ukáže krásná místa Švédska a Norska, se zaměřením na souostroví Vesterály a Lofoty. Itinerář je naplánován tak, abyste ochutnali od všeho trochu. Projdete si nejznámější lofotské treky (Reinebringen, Ryten a Kvalvika, Svolværgeita), užijete si krásné norské i švédské přírody (ledovec Svartisen, národní park Abisko) ale zároveň nakouknete i do některých měst (Trondheim, hornické město Kiruna). 

Itinerář počítá s cestou trajektem z Polska do Švédska a cestou na sever po východním pobřeží Švédska. Na Vesterály dorazíte devátý den cesty a na obou souostrovích strávíte celkem týden. Trasa dále pokračuje na jih Norska, odkud přejedete trajektem do Dánska. Na Lofotech a Vesterálech je ubytování koncipováno do třech oblastí (kempů), abyste se nemuseli každý den přesouvat a přejezdy jsou omezené na minimum. 

Itinerář se samozřejmě zaměřuje na turistiku, ale jedná se o lehčí trasy, které zvládnou i rodiny se sportovně založenými dětmi. Uvidíte velryby, písečné pláže, nádherné hory, ledovec a mnoho dalších přírodních zajímavostí. Itinerář je vhodný pro letní období, ale není nijak limitovaný trajektovými spojeními, takže není problém ho využít i na jaře nebo na podzim. 

Po zakoupení itineráře obdržíte 57 stránkový pdf dokument, který je rozdělen do dvou částí. Část před cestou obsahuje kapitoly o počasí, oblečení a vybavení, trajektech, pravidlech silničního provozu, tankování a nakupování. Druhá část je samotný itinerář, který obsahuje plán cesty den po dni, mapu cesty na daný den, popisy turistických tras a tipy na ubytování v kempech. Ubytování je naplánované do kempů. V dokumentu ale najdete obecné informace o kempování v Norsku. 

Upozorňujeme, že se jedná o elektronickou knihu ve formátu pdf, a ne o tištěnou publikaci!

Co během vaší cesty navštívíte, uvidíte a zažijete? 

ITINERÁŘ LOFOTY A VESTERály 21 DNÍ - Ukázka

Často kladené otázky

Tento 21 denní itinerář obsahuje plán cesty z Prahy přes Polsko a Švédsko na Vesterály a Lofoty a zpět skrze Norsko a Dánsko. 

Trasa je naplánovaná tak, abyste měli ze začátku a ke konci cesty delší přejezdy, ale abyste maximalizovali svůj čas na Lofotech a Vesterálech.  

První dny jsou náročné, protože cesta na sever je dlouhá. I tak si ale během dne uděláte zastávky na hezkých místech a budete si moct protáhnout nohy. 

Pro příklad: 

1 den najedete 750 km
2. den najedete 300 km
3. den najedete 250 km
4. den najedete 330 km

V momentě, kdy přijedete na Lofoty pak budete trávit mnohem více času v horách než v autě.

Pro příklad: 

12. den najedete 60 km
13. den najedete 85 km
14. den najedete 20 km
15. den najedete 50 km

Na zpáteční cestě domů se počet km opět navýší na cca 600 – 750 km/den. 

Ubytování v itineráři jsou naplánované do kempů, kde můžete kempovat v autě, ve stanu nebo si zamluvit chatičku. Většinou se jedná o kempy v okolí měst a vesnic, kde není problém sehnat ubytování v B&B, pokud byste preferovali tuto možnost. 

V itineráři nedávám tipy na volné kempování, protože nechci přispívat k možnému poškozování těchto míst a rozšiřování zákazů kempování. V dokumentu ale najdete obecné tipy ohledně kempování na divoko v Norsku. 

Za ideálních podmínek je možné itinerář použít celoročně. Navrhované túry jsou za ideálních podmínek proveditelné i v zimě. Primárně je ale itinerář určený pro letní období od cca poloviny května do konce října (tj od doby kdy sleze sníh do doby než zase nasněží). 

Samozřejmě to záleží na tom, kolik toho vaše děti nebo pes ujdou, ale túry v tomto itineráři nejsou nijak náročné, co se převýšení a terénu týče, takže bych ho doporučila i rodinám s dětmi od cca 7 let nebo rodinám s dětmi, které jdou poponést v nosítku.

V naprosté většině norských kempů není nutné zabookovat ubytování předem. Jediný kemp, který je potřeba zamluvit předem je ve Stockholmu, pokud se rozhodnete, že chcete do Stockholmu jet. (Itinerář pro tento den počítá s variantami A a B). 

Tento itinerář se zaměřuje nejen na největší atrakce souostroví Lofoty  (například Reinebringen, pláž Kvalvika, nebo Svolværgeita). V jiné dny ale v itineráři najdete i méně turistická místa. Obecně pokud se chcete vyhnout hlavní turistické sezóně, tak se na Lofoty vypravte začátkem června nebo od druhé poloviny srpna. Kromě túr po horách navštívíte dvě větší města (Stockholm a Trondheim) i menší rybářské vesnice (například Nusfjord a Å). Jedná se o vyvážený mix 🙂

Pokud byste preferovali více dní, tak není problém si itinerář trochu uzpůsobit – zůstat na místě, které se vám líbí o něco déle a například strávit odpočinkový den rybařením u fjordu. Pokud byste chtěli méně dní, pak mám ještě podobný itinerář na 14-15 dní. 

Co se týče itinerářů do jiných míst, tak jich mám několik v plánu. Klidně mi napište co vás láká!

Recenze itinerářů na míru

Děkuji Radce za velmi ochotný přístup s vypracováním mého itineráře při plánování mé cesty po Norsku. Její cenné rady a osobní zkušenosti s touto krajinou mi umožnily naplánovat cestu i na méně známá krásná místa v zemi fjordů. S jejím přispěním se o to víc těším na nezapomenutelnou dovolenou.

Edita Trčková

V začátku plánování naší rodinné cesty po Norsku jsem náhodou objevila velmi poutavý blog RealCampLife, který spravuje Radka s Ivarem. A protože se nám líbily všechny jejich rady a postřehy, využili jsme jejich nabídku a nechali si od nich vytvořit itinerář na celé tři týdny. Ani jednou jsme se neztratili, ani jednou jsme se nenudili a domů jsme si dovezli jedinečné zážitky, plno krásných fotek bez davů a chuť se do Norska zase někdy vrátit.

Irena Kadrnožková

Itinerář zahrnuje:

Itinerář nezahrnuje: 

Co navštívíte?