Severní Irsko: 8 nádherných míst, které ocení nejen fanoušci Hry o trůny

Severní Irsko nadpis

Irsko není pouze zemí dobrého piva, hudby a tance,  ale i zemí s magickou a nespoutanou přírodou. Severní Irsko – to jsou vrchy a planiny, rozeklané pobřeží s vysokými útesy, jeskyně a skalní oblouky, středověké hrady a rozvaliny. Časté deště a mlhy sice turisty nepotěší, ale díky nim má irská krajina svoji typickou zelenou barvu a ne nadarmo se tak Irsku přezdívá Smaragdový ostrov. Pokud se sem vypravíte na začátku května, tak jako my, užijete si do sytosti i dalších barev, protože právě v tomto období všechno rozkvétá. 

Severní Irsko květen

Zatímco ještě v ne zas tak dávné minulosti do Severního Irska turisté mířili kvůli nestálé bezpečnostní situaci jen zřídka, dnes je tato část ostrova turisty velmi vyhledávaná. Velkým dílem k tomu přispěla i masová popularita televizní fantasy Hra o trůny, jejíž části se natáčely právě v Severním Irsku.  

Už jste slyšeli o proslulém Obrově chodníku na rozeklaném severním pobřezí nebo o bukové aleji Dark Hedges, ale stále jste si nenašli dostatek důvodů  navštívit  Severní Irsko? Pojďte s námi blíže prozkoumat 8 fotogenických míst, které byste rozhodně neměli při své návštěvě Severního Irska vynechat. 

Severní Irsko - Downhill Beach sunset

Giant’s causeway neboli Obrův chodník

Obrův chodník je přírodní úkaz, který je zapsán na seznam přírodního bohatství UNESCO. Leží asi 100 kilometrů severozápadně od Belfastu. Legenda vypráví, že irský obr jménem Finn MacCool chtěl vyzvat na souboj skotského obra Benandonera. Žádná loď ale nebyla tak velká, aby kteréhokoliv z nich převezla přes moře k jeho soupeři. Fonn MacCoil si proto postavil z  ohromných kamenných sloupů mezi Irskem a Skotskem chodník.

Benandonner, který byl větší a silnější než Finn MacCool, výzvu přijal a vydal se po chodníku do Irska. Když ho manželka MacCoola spatřila, celou situaci vyřešila velmi chytře. Svého manžela oblékla do dětských šatů. Když Benandonner došel až k jejich domu a uviděl MacCoolovo „dítě“, vyděsil se a uprchl, protože si představil, jak velký by byl jeho otec. Když už byl v bezpečí na širém moři, začal za sebou vytrhávat sloupy , aby cestu po něm nemohl už nikdo použít.

Severní Irsko Obrův Chodník

Obrův chodník ve skutečnosti vypadá trochu jako dlážděná silnice, která se táhne 275 metrů podél pobřež. Tvoří ji podle odhadů až 40.000 čedičových sloupů, z nichž většina má šestiúhelníkový průřez, takže při pohledu z vrchu připomínají včelí plástve. Nejvyšší z nich jsou asi 12 metrů vysoké.

Kromě bájí vysvětluje původ Obrova chodníku i řada teorií. Dříve se vědci domnívali, že se jedná o zkamenělý bambusový les, nebo že je chodník výsledkem krystalizace minerálů z mořské vody. Dnes se geologové shodnou na tom, že sloupy vznikly díky sopečné erupci před cca 50–60 miliony let. Tehdy láva při ochlazování ztuhla do této formy, jež je u čediče častá (viz Panská skála u Kamenického Šenova).

TIP: Nenechte se vyděsit cedulí, že vstupné na Obrův chodník stojí 10 EURO – jedná se o balíček, ve kterém je zahrnuto parkování, audio průvodce a vstupné na exhibici v návštěvnickém centru. Zaparkujete-li jinde, než na centrálním parkovišti a nepotřebujete-li průvodce, je vstupné zdarma. 

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, vyražte před devátou hodinou ranní nebo po šesté večerní, kdy už tam nejezdí turistické autobusy. Osobně doporučuji si přivstat a vychutnat si zde východ Slunce. My jsme si Obrův chodník užili sami pro sebe od 4 až do půl deváté!

Severní Irsko: Ubytování poblíž Obrova chodníku

My jsme zůstali přes noc v Finn McCools Giants Causeway Hostel, který má tu výhodu, že je relativně levný a opravdu co by kamenem dohodil od Giant’s causeway. Nevím, jestli mě předchozí ubytování tak rozmazlily, ale osobně bych pro příště volila radši dražší ubytování s o něco větším komfortem. 

Pohoří Mourne a nejvyšší hora Severního Irska

Žulové pohoří Mourne v jihovýchodní části Severního Irska mělo být prvním severoirským národním parkem. Bohužel, především kvůli protestům místních farmářů, se tak nestalo. Sedm nejvyšších vrcholků Severního Irska leží právě v Mourne mountains. Nejvyšším a nejnavštěvovanějším z nich je se svými 849 m.n.m Slieve Donard, na jehož vrchol vede několik různých cest.

Severní Irsko Mourne Wall

Jedna z nejvyhledávanějších začíná na parkovišti u Donard car park v přímořském městečku Newcastle. V prvních partiích stoupá cesta malebným údolím říčky Glen river do sedla mezi Slieve Donard a Slieve Commedagh, kterým prochází menší irská replika čínské zdi –  Mourne Wall.  Tato přes 35 kilometrů dlouhá zeď byla postavena mezi lety 1904 a 1922 za účelem ohraničení území, ze kterého stéká voda do přehrady v Silent Valley. Ta je zdrojem pitné vody pro Belfast.

Severní Irsko - Pohoří Mourne

Severní Irsko: Ubytování poblíž pohoří Mourne

Vřele doporučujeme ubytování Samona. Majitelé byli extrémně milí a doporučili nám krásnévýlety po okolí. Dokonce nás i naložili do auta a zavezli nás na místo, které přestože vypadá, že je do kopce, tak odbrzdíte-li auto, tak se samo rozjede. Je zde možnost projížděk na koni, snídaně je excelentní a jako třešnička na dortu je možnost využití privátní výřivky na terase s výhledem na pohoří Mourne. 

Nádherná písčitá pláž Downhill beach

Donwhill Beach je více než 11 kilometrů dlouhá písčitá pláž nedaleko městečka Castlerock na samotném severu Severního Irska. Pláž obklopuje 35 metrů vysoký útes, kde můžeme vidět malý chrám Mussenden dramaticky se tyčící nad Atlantickým oceánem. Chrámu, který byl postaven v roce 1785  jako knihovna, dlouhodobě hrozilo nebezpečí zhroucení se do moře dokud v roce 1997 neprovedl památkový fond stabilizaci erodovaného útesu.

Museenden je další z filmových lokací Hry o Trůny. Stal se předlohou pro Dragonstone, kde lady Melisandra a Stannis Baratheon upállili sochy sedmi bohů v premiéře druhé série.  

Severní Irsko: Ubytování poblíž pláže Downhill Beach

Za cca 700 Kč na noc se můžete ubytovat v Downhill beach house (na fotce vlevo), který leží od pláže doslova coby kamenem dohodil. Majitel je jako většina Irů super nápomocný a dá vám tipy, co navštívit v okolí.

Tajemná buková alej Dark Hedges

Dark Hedges neboli v češtině Temný živý plot se nachází poblíž městečka Armoy. Více než 200 let staré buky, původně vysázené rodem Stuartovců, tu svými mohutnými větvemi vytvořily dechberoucí přírodní tunel.

Prastaré stromořadí je zařazeno na seznam nejkrásnějších cest Severního Irska a Spojeného Království a stalo se jednou z filmových lokací známé televizní série Hra o Trůny. The Dark Hedges znázorňovalo v druhé sérii Královskou cestu, po které utíkají Arya a Gendry z Králova přístaviště. 

TIP: Přivstaňte si a vyražte sem brzy ráno. Cesta je průjezdná, takže pokud nechcete mít na fotkách všude zaparkovaná auta, či autobus japonských turistů, oblečených v kápích s dětskými replikami mečů napodobujíc scény ze Hry o Trůny, tak doporučuji vyrazit sem brzy ráno. Může se vám poštěstit a vyfotit nízko se válející mlhu a možná i ducha Šedé dámy, který tam údajně straší 🙂

Severní Irsko: Ubytování poblíž Dark Hedges

Poblíž Dark Hedges se můžete ubytovat v úchvatném domě z 18.století s delikatesní snídaní. Stromořadí je odtamtud méně než pět minut jízdy autem. Pokud preferujete low-cost a počítáte každou korunu, libru nebo euro, tak v Bushmills je za přijatelnou cenu Youth Hostel, odkud se dá dojet k Dark Hedges autem pohodlně za 20 minut. 

Zřícenina hradu Dunluce

Dunluce leží západně nedaleko Bushmills, městečka proslulého výrobou tradiční irské whisky. Zřícenina hradu, který vznikl pozdějším rozšířením tvrze ze 13. století, trčí z vysokého čedičového útesu, o který se vespod tříští mořské vlny. V 16. století hrad odolával silným anglickým nájezdům. Nakonec ale podlehl přírodnímu živlu. V 17. století se část hradu společně s utrženým kusem skály zřítila do moře.

Podle legendy se mělo jednat o část hradní kuchyně, jejíž zřícení měl přežít jen jeden jediný kuchtík. Ostatní údajně skončili na úpatí útesů společně s kuchyní  a teď v hradě straší. Hrad Dunluce se stal v průběhu let nejen turistickou zastávkou, ale také inspirací pro různé umělce. Byl například předlohou pro hrad Cair Paravel z knižní série Letopisy Narnie od C. S. Lewise.

Severní Irsko - Dunluce Castle

TIP: Za vstup do hradu se platí vstupné. Hrad je otevřený denně od 10 do 17-ti, dospělí zaplatí za vstup £5.50, děti a studenti £3.50. Nám se dovnitř jít nechtělo. Bylo okolo moc asijských turistů, tak jsme si hrad obletěli dronem a udělali si piknik u nedaleké zříceniny hradu Dunseverick, kde jsme mohli být sami. 

Zřícenina hradu Dunseverick

Jen pár minut jízdy autem od Dunluce leží zřícenina hradu Dunseverick. Kdysi historické místo, kde možná končila jedna z královských cest z Tary připomínají dnes pouhé dvě zdi tyčící se na útesu nad mořem. Údajně toto místo navštěvoval i sv. Patrik, což se můžeme dočíst z informační cedule na parkovišti před ruinami. Dunseverick nevypadá zdaleka tak majestátně jako Dunluce, což se projeví hlavně na počtu lidí, se kterými se dělíte o výhled. Dunseverick budete mít velmi pravděpodobně sami pro sebe.

Severní Irsko - Dunservick Castle

Portrush White Rocks Beach

Na pláži východně od městečka Portrush, nedaleko hradu Dunluce si můžete prohlédnout fascinující  bílé křídové útesy, ve kterých roky eroze vyvrtaly nespočet jeskyní. Úctyhodný pohled je i na obří skalní oblouk, který se před vámi zničehonic zjeví po pár minutách chůze po pláži.

Severní Irsko - White Rock Beach

Lanový most Carrick-a-Rede

Nedaleko vesnice Ballintoy, která v již několikrát zmíněném seriálu Hra o Trůny ztvárnila přístav na Železných ostrovech,  leží nádherná zátoka Larrybane se slavným lanovým mostem Carrick-a-Rede zavěšeném 25 metrů nad mořem. Most původně zpřístupňoval ostrov rybářům během sezónního lovu lososů. Nyní slouží jen jako turistická atrakce a je otevřen celoročně. Pokud si chcete most přejít, musíte si vystát několikaminutovou frontu a zaplatit 7 liber.

Severní Irsko - lanový most Carrick-a-Rede

TIP: Most je otevřen každý den od 09:30 – 18:00. Toužíte-li ale po fotkách bez davu lidí a dlouhé fronty, tak doražte po šesté hodině. Budete tak mít perfektní večerní světlo. My jsme v nedalekém městečku navštívili prodejní fotogalerii a tamní fotograf nás ujistil, že bránu přelézají všichni fotografové v okolí a nám doporučil udělat to samé 🙂


Severní Irsko: praktické informace

Irský ostrov se dělí na Irskou republiku a Severní Irsko (to je součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska). Severní Irsko užívá podle Velké Británie jako měnu libry a míry uvádí v mílích, stopách a palcích, zatímco v Irsku se setkáte s mírami, na které jste zvyklí, a oficiální měnou je euro.

Půjčení auta v Irsku bez kreditní karty

Pokud chcete prozkoumat krásy severního Irska, pak velmi doporučuji nespoléhat se na místní takřka neexistující hromadnou dopravu a raději si zapůjčit auto. Při návštěvě Irska jsme ještě ani jeden z nás nevlastnili kreditní kartu, tak jsme byli trochu limitovaní výběrem autopůjčovny. Auto jsme si půjčili na týden v Dublinu na letišti od easirent.com.  Dejte si ale pozor na pojištění! Pokud vlastníte MasterCard, máte většinou spolu s kartou i pojištění  CDW (Collision Damage Waiver). V Irsku nás s tím ale poslali k šípku a chtěli po nás zaplatit navíc za CDW.

Extra pojištění za vjezd do Severního Irska

Při půjčení auta v Dublinu si také dejte pozor, že pokud míříte do Severního Irska, půjčovna vás často natáhne o extra poplatek. My jsme například platili celkem cca 4.900 Kč za malé auto na 6 dní. (22 Euro na den půjčovné, 4 Euro na den za CDW a 30 Euro za vjezd do Severního Irska). Dneska už jsme moudřejší a pro případné další půjčování aut nejen v Irsku máme oba kreditní karty, tak bych pro příště pořídila auto přes rentalcars.com. 

PS: Navigaci netřeba, úplně postačí offline google mapy. Nezapomeňte, že se řídí vlevo!!! 😀

Poplatky za silnice a mýta v Irsku

Kromě silnice M50 kolem Dublinu a M1 vedoucí na sever nebudete při cestě do severního Irska muset platit žádné poplatky. Seznam všech silnic, kde se platí mýtné můžete okouknout zde. Kromě M50 se platí většinou při vjezdu na silnici – buď v hotovosti anebo kartou. Na M50 jsou automatické mýtné brány. Při půjčení auta si vždy ujasněte s vaší půjčovnou, jak je to s placením mýtného na M50!!!!

Maximální povolená rychlost na silnicích v Irsku

Pozor, nezapomeňte že maximální povolená rychlost v Severním Irsku je udávána v  mílích za hodinu! Povolená rychlost v obci nebo zastavené části je 30mil/hod (50km/hod), mimo obec pak 60mil/hod (95km/hod). Na dálnici je nejvyšší povolená rychlost je 70 mil/hod (120km/hod). 

Povolená rychlost v obci nebo zastavené části je 30mil/hod (50km/hod)

Povolená rychlost mimo obec je 60mil/hod (95km/hod)

Povolená rychlost na dálnici je 70mil/hod (120km/hod)

Především na malých silnicích na venkově je ale opatrnost na místě. Místní totiž předepsanou rychlost zřídkakdy dodržují a tak se proti vám může snadno na úzké silničce ohraničené kamenou zdí vyřítit auto. Vyvarujte se instinktu vyhnout se mu zprava 🙂

Všechny fotografie jsou pořízeny digitální zrcadlovkou Nikon D7200. Pokud vás zajímá víc, jaké používáme fotografické vybavení, pak se můžete mrknout sem. Krátce před dovolenou v Irsku jsme si také koupili drone DJI Mavic a ze záběrů z Irska jsme vytvořili video. 

Díky, že jste dočetli až sem! Severní Irsko bylo pro nás milým překvapením. Přestože jsme toho během týdenního roadtripu viděli a zažili hodně, tak by nám rozhodně nevadilo se tam brzy vrátit. Máte otázky ohledně cestování po Severním Irsku? Nebo naopak vlastní zkušenosti nebo místa, kde se vám líbilo?

 Přidejte je do komentářů, ať si je mohou přečíst i ostatní cestovatelé!

Za sdílení článku budeme rádi! 

Radka & Ivar

Nejnovější články na blogu:


2 komentáře: “Severní Irsko: 8 nádherných míst, které ocení nejen fanoušci Hry o trůny”

  1. Dobrý den, chtěla bych navštívit Irsko, převážně kvůli focení, ocenila bych radu ohledně půjčení auta, pojištění, cestování,můžete se mi prosím ozvat na mail,pak bychom se domluvili dál.Dekuji Hanka

    • Dobrý den Hanko,
      rady ohledně půjčení auta, pojištění i cestování jsou sepsané v tomto článku. Upřímně nevím, jak bych vám mohla více pomoci. S pozdravem. Radka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..