10 tipů na filmy o cestování, které musíte vidět

Nejlepší filmy o cestování

Jsou dny kdy mám plno energie a jsem k nezastavení. A pak je tu podzim. Ne takový ten hezký podzim, kdy je zlaté listí a všude to vypadá jako v pohádce. Ale ten podzim, kdy listí už slezlo ze stromů, venku je pošmourno a ubrečeno a tma je už ve tři odpoledne. V takovéhle dny se mi nechce dělat nic jiného než se zabalit do deky, uvařit si horký čaj a pustit ci nějaké prima filmy o cestování. 

Tady v Norsku je ten pošmourný podzim pěkně dlouhý.  Navíc často přejde do depresivní zimy a deštivého jara, takže těch filmů o cestování mám zkouklou pěknou řadu. 

Párkrát jsem zkoušela hledat inspiraci na cestovatelské filmy na internetu, ale pokaždé mi to vyplivlo seznamy, ve kterých se opakovaly pořád ty samé (a často podle mého názoru ne moc dobré) filmy. Většinou jim vévodí Útěk do divočiny, Divočina, Jíst, meditovat a milovat nebo Walter Mitty. 

Já tyhle filmy nemám upřímně moc ráda. Mnohem víc mi totiž imponují filmoví hrdinové, kteří cestují, protože chtějí. Ne protože před něčím utíkají a myslí si, že cestování zázračně vyřeší všechny jejich problémy a oni najdou sami sebe. 

Pokud tedy hledáte inspiraci na filmy o cestování, které jsou tak trochu odlišné od mainstreemu, tak mrkněte na tenhle seznam. Třeba vás něco cvrnkne do nosu 🙂

Předem vás ještě upozorním, že se často jedná o dokumenty a filmy nejen striktně o cestování, ale i o fotografování, ochraně přírody, horolezení, surfování, nebo dalších sportech. Což podle mě k sobě patří. 

PS: Vemte na vědomí, že většina odkazů na shlédnutí filmů vede na Amazon, kde si můžete filmy koupit nebo pronajmout. Většinu z nich také najdete na netflixu. 

 

North of the Sun (Na sever od slunce)

Norský dokumentární film Nordfor Sola je příběhem dvou surfařů Inge a Jørgena, kteří se rozhodli strávit zimu na opuštěné pláži za polárním kruhem. Stále kratší dny, které se záhy přehoupnou do chladné polární noci tráví nejen surfováním v ledových vlnách, ale i stavbou malé chatky z materiálů, které najdou vyplavené na pláži.

Film má i určitý ekologický přesah, protože se kluci celou zimu živí takřka výhradně dumpster divingem (vybíráním jídla z popelnic) a chvíle, kdy zrovna nesurfují tráví úklidem odpadků naplavených na pláž. Celkem jich za jejich devítiměsíční pobyt na pláži posbírali víc než 3 tuny. 

Hodnocení ČSFD: 88%

Hodnocení IMDB: 8.4/10

Bjørnøya (Medvědí ostrov)

Bjornøya je takovým volným pokračováním filmu North of the Sun. Inge a jeho dva bratři vyráží společně na ostrov Bjørnøya, který jak zmiňují v traileru, není zrovna typickou dovolenkovou destinací. 

Zatímco North of the Sun se odehrávalo na Lofotech, které leží asi 200 km severně od Polárního kruhu, tak Bjørnøya je ostrov na půli cesty mezi Nordkappem a souostrovím Špicberky daleko více na severu. 

Dva měsíce na ostrově, kde trvale žijí jen polární medvědi, tráví bratři jak jinak než surfováním, lyžováním, lezením, paraglidingem a koupáním se v ledové vodě. I tady kluci žijí ze zásob jídla z pevniny, které má prošlou dobu spotřeby a uklízejí naplavené odpadky. 

Hodnocení ČSFD: 73%

Hodnocení IMDB: 7.0/10

Valley Uprising (Vzpoura údolí)

Přísahám, že tenhle dokument vás bude bavit, i když o horolezení nevíte vůbec nic. Valley uprising popisuje zábavnou a vizuelně atraktivní formou historii lezení v Yosemitském údolí, které je Mekkou všech horolezců. 

Lezení v Americe začalo jako protestní hnutí proti spořádanému životu v poválečném období. Lezci v údolí žili jako vagabundi, brali drogy, pili alkohol a pohrdali většinovou společností. Generaci za generací můžete sledovat ty největší lezecké kapacity a jejich odlišné životní filosofie a přístupy k lezení. Například dlouholetý souboj mezi puristou Royalem Robbinsem a bohémem Warrenem Hardingem o prvovýstupy na nejvyšší Yosemitské stěny. 

Zaručeně vás pobaví příběh spadlého letadla, které pašovalo marihuanu a ke kterému se yosemitští lezci dostali dříve než policie. Z vagabundů z generace Stone(d)masters se tak rázem stali zhulení boháči. Tenhle incident se dokonce stal námětem filmu Cliffhanger se Sylvesterem Stallonem. 

Závěr dokumentu patří éře Stonemonkeys, kde dominují taková jména jako Tommy Caldwell, Dean Potter (ten co lezl bez lana jen s padákem na zádech) nebo Alex Honnold (ten co leze bez lana a bez padáku).

Hodnocení ČSFD: 89%

Hodnocení IMDB: 8.2/10

Sunshine Superman

Sunshine superman popisuje život a smrt Carla Boenische – povoláním inženýra s obrovským nadšením pro skydiving a kinematografii. V sedmdesátých letech minulého století Carl, jeho manželka Jean a pár dalších nadšenců založilo novou odnož skydivingu zvanou BASE jumping. Název odvodili podle čtyřech různých typů míst, ze kterých mohou basejumpeři skákat: budovy (buildings), antény (antennas), mosty (spans) a útesy (earth). 

Z basejumpingu se stal rázem populární sport a to i díky Carlovým poutavým záběrům. V dnešní době, kdy světu outdoorových filmů vládnou drony a GoPro, je fascinující sledovat robustní a těžké kamery připevněné na helmách skokanů nebo žebříkovou konstrukci vlastní výroby, ze které Carl filmuje basejumpery rozbíhající se ke skoku z El Capitana. 

V roce 1984 cestuje Carl s manželkou do norského městečka Åndalsnes (mimochodem za mě jedno z nejkrásnějších míst v Norsku), kde se seskokem ze Stěny Trolů zapisuje do Guinessovy knihy rekordů. Den poté umírá při seskoku z jiného místa nedaleko od Stěny Trolů. Bylo mu 43 let. 

V následujícíh dvou letech bylo provedeno asi 150 seskoků z vrcholku Stěny Trolů. V roce 1986, po několika smrtelných nehodách, ale norská vláda seskoky z masivu Trolltindene zakázala. 

Hodnocení ČSFD: 71%

Hodnocení IMDB: 6.9/10

180° South

180° South má trochu od všeho. Je to film o surfování, lezení, ochraně přírody a o pomalém cestování horolezce a surfaře Jeffa Johnsona. Inspirován Dougem Tompkinsem (zakladatel značky North face btw) a Yvonem Chouinardem (zakladatel značky Patagonia) a jejich půlročním roadtripem z Kalifornie do Patagonie, o které natočili film Mountain of Storm, se Johnson vydává s plachetnicí z Mexika do Chile, kde chce společně s Tompkinsem vylézt na horu Corcovado. 

Právě díky tomuhle filmu jsem se dozvěděla o národním parku Pumalín, který jsme později s Hančou navštívily během našeho stopování po Patagonii. Během svého výletu do Patagonie se Doug Tompkins natolik zamiloval do tamní přírody, že začal v 90. letech skupovat pozemky v údolí řeky Renihue. V roce 2005 zde vyhlásil rozsáhlou rezervaci. I přes nelibost chilských úřadů se Pumalín stal největši soukromou rezervací, kterou Tompkinsova manželka darovala v roce 2017 chilské vládě.  

Hodnocení ČSFD: 76%

Hodnocení IMDB: 7.6/10

Given

Skrze vyprávění šestiletého kluka jménem Given sledujeme jeho rodiče (surfařské legendy Daize a Aamiona Goodwinovi) a čerstvě narozenou sestřičku na jejich cestě za mýtickou velkou rybou, při které projedou 15 států na 5 kontinentech. 

Na tenhle film bych se mohla koukat klidně stokrát a stejně by se mi neomrzel. Ve filmu to vypadá, že Goodwinovi berou vše na pohodu – ať už se bavíme o surfování v těhotenství, porodu holčičky na Hawaii, cestování s dětmi, život v přestavěném autobuse, surfování nebo potápění. Navíc to je neskutečná pastva pro oči, doslova každý záběr je perfektní!

“Slow yourself down and you’ll see so much more.”

Možná si říkáte, že je nebezpečné nebo nezodpovědné vzít tak malé děti na takovouhle cestu, ale Aamion sám měl vemi neortodoxní dětství. Jeho otec opustil kariéru vědce v americkém Texasu a a malým Aamionem se vydal nomádit na Fiji a Nový Zéland. Goodwinovi se tak později vrací na místa, která Aamion procestoval se svým otcem. 

Hodnocení ČSFD: 81%

Hodnocení IMDB: 7.8/10

Tales by Light

Tales by light ve skutečnosti nejsou filmem, ale minisérií z dílny National Geographic, která má v současné době dvě sezóny po šesti epizodách a třetí už je také na spadnutí. 

Každá epizoda je zaměřena na jednoho fotografa (jedná se o přírodovědnou, sportovní nebo cestopisnou fotografii) a jeho dílo. Můžeme tedy sledovat australského fotografa a potápěče Darrena Jewa a jeho úžasné fotky velryb z Tongy,  podvodní fotografie obřích anakond v Brazílii nebo Antarktidu a jižní Georgii zachycenou objektivem Petera Eastwaye. 

To byla jedna z mých oblíbených epizod, po které jsem začala zkoumat jestli je nějaká šance se při naší cestě po Americe podívat i na Jižní Shetlandy 🙂 (Pokud mě ale někdo nechce začít sponzorovat, tak se ta šance dost blíží nule…)

Hodnocení ČSFD: 77%

Hodnocení IMDB: 8.3/10

Jane

Tenhle úžasný film vypráví o životě a práci anglické bioložky Jane Goodall.  Bez předchozího akademického vzdělání v oboru odjela Jane jako šestadvacetiletá do Afriky, aby tam v tanzánském národním parku Gombe studovala šimpanze. Svou neúnavnou trpělivostí a optimismem si získala důvěru těchto jinak plachých stvoření a během takřka 50 letého působení v Gombe udělala mnoho objevů. 

Jako první například odhalila skutečnost, že šimpanzi nejen používají nástroje, ale že je dovedou také vyrábět. Popsala způsoby, jakými šimpanzi dokážou projevovat emoce (obzvlášť emotivní je moment, kdy mladý šimpanz po smrti své matky propadá depresi a umírá). Nebo zjistila, že šimpanzi jsou schopni lovit větší savce a nejsou tedy, jak se původně věřilo, vegetariány. 

Pro mě osobně byly šokující záběry, kdy se šimpanzi změnili z mírumilovných tvorů na vraždící bestie zabíjející jedince ze sousední tlupy bez ohledu na věk a pohlaví, nebo že jsou schopní kanibalismu. 

Po letech výzkumů v džungli si  Dr. Jane Goodallová, uvědomila, že život šimpanzů je nejen nesmírně zajímavý, ale také ohrožený. Dnes se její práce skládá především ze vzdělávací a osvětové činnosti ve jménu ohrožených druhů, zejména šimpanzů, a povzbuzováni lidí k tomu, aby se snažili měnit svět k lepšímu pro lidi, zvířata a celé naše společné životní prostředí. Institut Jane Goodallové se věnuje ochraně šimpanzů v Národním parku Gombe v Tanzánii, ale i práci s místními obyvateli, protože účinné ochrany nemůže být dosaženo bez jejich účasti a pomoci.

Zajímavé bylo také sledovat osobní život Goodallové, její vztah s fotografem Hugem van Lawickem a výchovu jejich syna daleko od civilizace. Ve filmu můžete vidět i ukázky z Hugovy práce v národním parku Serengeti, které patří k největším klenotům wildlife fotografie. 

Jane Goodallová i ve svém věku (je jí přes 80 let) stále cestuje po světě, přednáší  a věnuje se ochraně přírody skrze mezinárodní nadaci Roots and Shoots. Českou republiku například navštívila naposledy v roce 2016. 

Hodnocení ČSFD: 92%

Hodnocení IMDB: 7.8/10

Mt Meru

Pětapadesátiletý Conrad Anker patří k největším žijícím horolezeckým legendám a v podstatě celý jeho životní příběh by mohl být motivem na poutavý film. (Paradoxně je Anker mnohem známější ne pro řadu expedic a prvovýstupů od Himalájí až po Antarktidu, ale díky tomu, že v roce 1999 našel tělo George Malloryho, které leželo v severní stěně Mt Everestu po dobu dlouhých 75 let.)

Prvovýstup na Žraločí ploutev na hoře Meru v Himalájích je Ankerovou životní výzvou. Poprvé se ji neúspěšně pokusil zdolat v roce 2003. V roce 2008 se o to pokusil znovu s mladšími kolegy Jimmy Chinem a Renanem Ozturkem. Kvůli bouři, která zuřila dlouhé čtyři dny, jim ale došly zásoby jídla a museli se otočit 150 metrů pod vrcholkem!!!

Pro Conrada je tahle hora ale unfinished business, a i když se zdá, že se doslova všechno spiklo proti nim, tak se trojice vrací na Meru v roce 2011, kdy se jim podaří vrcholek zdolat. 

Nejsilnější částí dokumentu pro mě nebylo to, že se Ankerovi a jeho týmu podařilo pokořit jednu z posledních velkých výzev himalájského lezení, ale popis událostí, které se staly Conradovi, Jimmymu a hlavně Renanovi v době mezi oběma pokusy. Víc neřeknu, pusťte si film, stojí to za to!

 

Jestli vás zajímá víc, tak tady je super rozhovor s Jimmy Chinem o Meru. 

Hodnocení ČSFD: 84%

Hodnocení IMDB: 7.7/10

The Way (Pouť)

Pouť je emotivním vyprávěním o americkém doktorovi Tomovi, který přijíždí do francouzského městečka St. Jean Pied de Port, aby zde převzal ostatky svého syna, který zahynul v bouři při cestě do Santiaga a při tom se rozhodne, že synovu cestu dokončí. Cestou potkává různé lidi s různými osudy a motivací k cestě a postupně sledujeme jeho vnitřní přerod, smíření se se smrtí syna a přehodnocení životních priorit. 

Ačkoliv mám mnohem radši dokumenty než hrané filmy o cestování, tak byly momenty, kdy jsem se u tohohle filmu vážně zasmála. Na druhou stranu mi jednotlivé charaktery přišly občas až patetické. Sama trochu nechápu touhu nevěřících lidí se vydat na náboženskou pouť. 

Nicméně musím přiznat, že po shlédnutí Pouti mi to trochu začalo hlodat v hlavě, že ta krajina, lidé a příslib dobrého vína po cestě by za to možná stály. Vydrželo mi to ale jen do té doby, než jsem si přečetla, že v roce 2016 získalo certifikát o absolvování pouti do Santiaga víc než 270 tisíc lidí!!!  

Hodnocení ČSFD: 76%

Hodnocení IMDB: 7.4/10

Bonus! Dedicate: Free diving with Orcas

Můj bonusový tip se nedá nazývat filmem 🙂 Jde o osmiminutové video o ze série krátkých filmů od Red Bull TV. Tahle epizoda je o podvodním fotografovi Jacquesovi de Vos, který se na Lofotech potápí s kosatkami.

Ivar je totiž poslední dobou blázen do freedivingu a já jsem blázen do Lofot, kam máme v plánu se v horizontu pár let přestěhovat. 

Tohle zdaleka není vyčerpávající seznam všech filmů o cestování, které bych vám doporučila. Celkem jsem si jich na svůj osobní seznam poznamenala skoro čtyřicet a mé další favority vám zkusím představit v dalších článcích 🙂

Ale třeba mi něco uniká. Jaké jsou VAŠE oblíbené filmy o cestování? Napište nám do komentů! 🙂

Radka & Ivar


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..