Island zabíjí: 5 aktivit, které vás na Islandu mohou stát život

Island může zabíjet titulek

Nespoutaná islandská příroda plná geotermálních oblastí, sopek, hřmících vodopádů, černých písečných pláží a masivních ledovců sem každoročně naláká tisíce a tisíce turistů. Stejně jako je fascinující, je ale islandská příroda nebezpečná, někdy dokonce smrtící. Bohužel každoročně dochází na Islandu k úmrtí turistů, kterým se možná dalo předejít. Někdy by stačilo málo: nepodcenit počasí a situaci, dodržovat zákazy a upozornění anebo mít trochu zdravého rozumu. 

Pojďme se tedy podívat, jaké jsou často ty nejnezodpovědnější činnosti, které vás na Islandu mohou stát život. 

Island Reynisfjara pláž

Chyť mě, když to dokážeš na pláži Reynisfjara

U nejjižnějšího islandského městečka Vík (Vík i Myrdal) leží pláž Reynisfjara, která je často označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Z černé oblázkové pláže vystupují čedičové sloupy s názvem Gardar, které se podobají Obrově chodníku v severním Irsku. Ty jsou oblíbeným místem pro fotografie a selfíčka turistů, kteří netuší, nebo ignorují, že pro jednu fotku mohou během chvilky přijít o život. 

Sedmá či devátá vlna? 

Místo titulu nejkrásnější by si totiž pláž Reynisfjara zasloužila spíše titul nejnebezpečnější nebo alespoň nejpodceňovanější. Znáte pověry o tom, že devátá vlna je vždy největší a nejsilnější? Jenže na pláži Reynisfjara nikdy nevíte, kdy ona devátá vlna přijde.

https://www.instagram.com/p/BoMvYVbBNHv/?tagged=reynisfjara

 

V angličtině se těmto nepředvídatelným vlnám říkám sneaker waves (plíživé vlny). Přichází totiž naprosto nečekaně a nepozorným turistům vezmou doslova půdu pod nohami a stáhnou je s sebou zpět na otevřené moře. A to i během dní, kdy je krásné počasí a vlnky vypadají naprosto neškodně. 

Turisté se tu dokonce baví tím, že chodí k vlnám tak blízko jak je možné, a pak před nimi utíkají jako ve videu níže. Adepti na Darwinovu cenu. 

V článku: „Už je to rok, co jsem málem zemřela“ popisuje Američanka Kathy Kiely jak jí smetla nečekaná vlna a tak tak se dokázala dostat zpět na břeh. 

Další turistka už takové štěstí neměla. V lednu roku 2017 jí i s celou rodinou strhla nečekaná vlna. Zatímco její manžel a dvě děti se dokázali dostat zpět na břeh, tělo sedmačtyřicetileté ženy našli záchranáři až o hodinu později poblíž pláže Dyrhólaey.

Podobný osud potkal v roce 2016 čínského turistu, když se fotil před zmiňovanými čedičovými sloupy, tak jako to  dělají nadále desítky dalších turistů.

Po několika smrtelných nehodách byly všude okolo pláže umístěny varovné cedule s názornými obrázky v několika jazycích, ale i tak je mnoho turistů buď nečte, nebo ignoruje. 

(Pozor, nebezpečné plíživé vlny jsou i na plážích Dyrhólaey nebo Kirkjufjara!!!)

Nebezpečné pláže na Islandu

Následující video sice není z Islandu, ale z Bretaňe. Nicméně dokonale ilustruje jak není radno podceňovat zdánlivě neškodné vlny. (Přeskočte na 2:15)

Trosečníci na kře ledové u laguny Jökulsarlón

Ledovcová zátoka Jökulsárlón s tyrkysově modrými kusy plovoucího ledu jistě nepotřebuje představování. Je to jedna z TOP atrakcí na Islandu a sen každého fotografa. A očividně také sen každého selfíčkáře a instagramového influencera, který touží po cool fotkách, kde přeskakuje ledové kry. 

Ledovcová laguna Jokulsarlon

Přestože jsou všude u laguny umístěné cedule s nápisem DO NOT WALK ON ICE, tak se i tak najdou turisté které je s klidem ignorují. A kdyby jen jedna vlaštovka, ale v roce 2016 muselo být z plovoucí kry, která se nečekaně odtrhla, zachráněno přes 50 lidí!!! 

Na možné nebezpečí neukázněné turisty dnes a denně upozorňuje jak personál kavárny, tak rangeři, kteří mají na starosti bezpečnost turistů u laguny. I přes slovní varování však někteří z nich v zdánlivě nevinné zábavě pokračují – však si chtějí jen pořídit hezkou fotku!

 

Turisté na Islandu riskující život
Extrémně nezodpovědní turisté ohrožující nejen svůj život, ale i životy těch, kteří jim přijdou na pomoc. Foto poskytl s laskavým souhlasem Owen Hunt (icelandaurora.com)

Dokonce i v zimě, kdy laguna vypadá, že je pokrytá souvislou vrstvou solidního ledu, je vstup na něj extrémně nebezpečný. Laguna je ovlivněna přílivem a odlivem, který vytváří silné proudy i pod vrstvou ledu. V důsledku toho může led kdykoliv popraskat a trosečníci na kře ledové pak budou driftovat směrem na otevřené moře. Netřeba zmiňovat to, že při pádu do vody není jednoduché se vyškrábat zpět na led a hypotermie je mrcha. 

Poučení tedy je, chcete-li si užít svačinu s výhledem na ledovcovou lagunu, tak si rozbalte židličky na břehu a ne na ledové ploše, abyste nemuseli být zachráněni, jako tihle piknikující Amíci.

Ledovcova laguna Jokulsarlon

Edit únor 2019: Lízt na kry očividně není oblíbenou turistickou zábavou jenom u ledovcové leguny Jökulsárlón, ale i na přilehlé Diamond Beach. Nedávno tam průvodce a fotograf Kristján E. Karlsson pořídil snímky hazardéra, který vylezl na ledovou kru, v honbě za lepší profilovkou a zůstal uvězněn na kře zmítající se ve vlnách. Naštěstí se mu nakonec podařilo dostat zpět na břeh.

Další z extrémně nezodpovědných turistů: Photo: Kristán E. Karlsson

Vidět polární záři a zemřít

Možnost spatřit polární záře na Islandu je lákadlem, které každoročně přiláká na tenhle drsný ostrov v zimním období tisíce turistů. Pro některé z nich je to dokonce celoživotním snem. A když se ukáže zrovna ve chvíli, kdy dotyčný turista zrovna řídí auto uprostřed islandské pustiny, tak není čas ztrácet čas a hledat vhodné místo na parkování. Co kdyby náhodou zase zmizela, že? Navíc, kdo by takhle mohl jet za mnou uprostřed ničeho? 

Půjčení auta na Islandu: Polární záře

Takový byl zřejmě myšlenkový pochod čínských turistů, kteří zastavili auto na kraji silnice poblíž vraku nákladního letadla Douglas DC-3, které v roce 1973 nouzově přistálo na pláži Sólheimasandur. Aby mohli auroru lépe pozorovat, tak vypli světla a neštěstí bylo na světě. Turistu srazilo projíždějící auto a on na následky zranění podlehl.

Nejedná se ale jen o polární záři. Díky relativně málo frekventované dopravě na islandských silnicích mají turisté ve zvyku zastavovat kdekoliv se jim zachce – tu je nadchunul vodopád a tu zase roztomilý islandský koník. Jenže koník se najednou rozhodl, že poběží na druhou stranu, tak se otočím uprostřed silnice. Však nic nejede! 

Náš tip: Míříte-li na Island za pozorováním polární záře, mrkněte na naše tipy jak, kde, kdy a kam a tak 🙂

Pro tuhle selfie šel bych světa kraj

Fotka u vodopádu už nestačí. Těch jsou plné sociální sítě. Když se chce člověk odlišit a zviditelnit, tak je potřeba udělat něco jinačího. Odvážnějšího. Šílenějšího. Nebo totálně debilního. Jako třeba tahle turistka, která kvůli fotce málem spadla do vodopádu Gullfoss. Dvaadvacetiletý mladík z Gruzie neměl tolik štěstí a loni v srpnu pád do stejného vodopádu nepřežil. Jeho tělo našli záchranáři až skoro po měsíci. 

Lidé ale nadále nerespektují varovné cedule. Obzvlášť v zimě, kdy je cesta nad vodopádem neskutečně namrzlá, je s klidem přelezou a riskují. Koukněte se na video na 0:54 a 1:06. 

Varovné cedule na Islandu mají svůj smysl. V létě 2017 musela být například uzavřena stezka vedoucí k vodopádu Seljalandsfoss v jižní části Islandu. Hrozilo totiž, že turistům spadne na hlavu stokilový šutr. 

Náš tip: Chcete-li si procestovat Island na pohodu autem, koukněte na náš článek o půjčení auta na Islandu! 

Podcenění islandského počasí

S počasím na Islandu není radno si zahrávat. Může se totiž změnit během chvilky z jasného slunečného dne na pekelnou sněhovou bouři s větrem o síle vichřice. Však i Islanďané říkají: „Nelíbí se ti počasí? Počkej pět minut – bude hůř.“ 

Bohužel turisté na Islandu dnes a denně počasí podceňují. Na konci června 2004 se vydal pětadvacetiletý izraelský turista na túru z Landmannalaugar. Jen v lehké bundě, kalhotech a teniskách. Personál na chatě ho varoval, že není dostatečně vybaven na to, že bude přecházet ledovec a že se počasí může kdykoliv zhoršit. 

O čtyři hodiny později si turista zavolal horskou službu, protože se ztratil v husté mlze. Přestože mu na pomoc okamžitě vyrazil tým o sedmdesáti lidech, tak jej našli umrzlého pouhý kilometr od chaty, kde se byl býval mohl schovat. 

Laugavegur trek Island
Laugavegur trek není dobré podcenit. Já jsem tam proklepala noc zimou i ve svém mega teplém spacáku od Sira Josepha!

Právě na trecích Laugavegur a Fimmvörðuháls zasahují záchranáři velmi často. Čtyřdenní trek skrze Duhové hory Laugavegur byl totiž časopisem National Geographic zařazen na 25 nejkrásnějších treků světa. Jónas Guðmundsson, jeden ze záchranářů, si myslí, že Island může investovat více prostředků na lepší informování turistů o vhodném vybavení na trek a zhodnocení vlastních schopností.

Doufám, že jste si pustili písničku 🙂 Má velkou pravdu v tom, že existuje mnoho debilních způsobů jak umřít: Oblíct se jako los během lovecké sezóny, prodat obě ledviny na internetu, spadnout do vodopádu kvůli fotce, zmrznout kilometr od chaty a podobně. 

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Islandu navštívit, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Radka a Ivar

Nejdelší zipline na světě

5 komentářů: “Island zabíjí: 5 aktivit, které vás na Islandu mohou stát život”

  1. Perfektní článek. Aspoň občas můžu být ráda, že jsem posera. 😀 Hlavně ty videa se sneaker waves mě celkem dostali. Konkrétně teda to z Bretaně, kde jsem byla loni a nikde jsem tam varování jako na Islandu vůbec neviděla, bo pak bych tam nelezla. Když si zpětně vzpomenu, jak mě tak v jedné zátoce nečekaně ohodila vlna, není mi z toho dvakrát dobře. A prosím tě, nevíš jestli je ta stezka za vodopádem Seljalandsfoss uzavřená už napořád?

    • Ahoj Radko! Jj to video z Bretaně je dost děsivé. Dohledávala jsem potom, jak to dopadlo a oba ty starší manželé (bylo jim něco kolem 75 let) byly naštěstí zachránění. Ale vypadá to strašně. Seljalandsfoss byl uzavřen jenom krátce. Ten článek je ze září 2017. My jsme tam byli v prosinci 2017 a stezka byla teda taky uzavřená, ale ne snad kvůli padajícímu kamení, ale protože by vyžadovala mačky a cepín 🙂 Teď by měl být rozhodně normálně přístupný 🙂

      PS: Já jsem taky posera 😀 😀 😀

  2. Seljalandfoss uz byl letos v lete zase otevreny 🙂 ale to video z Bretane ted asi z hlavy nedostanu! Ja bych se ani k tomu Gullfossu nevydala, kdyz je to namrzle, i v lete to budi obrovsky respekt, neuveritelne tam foukalo, a na nekterych mistech mel clovek co delat, aby se udrzel. Nechapu, jak je pri inteligenci mnohych turistu mozne, ze je jeste Dettifoss bez oploceni-aspon z te strany, kde jsme byli my (ta kamenna). Tam se jde opravdu podel te neuveritelne masy az k Selfossu a i kdyz je to fascinujici, tak to se opravdu clovek nemuze citit dobre nebo bezpecne (ne ze by na tom nejake zabradli neco mohlo menit). I se nam blbe orientovalo mezi temi velkymi sutry (a jeste kluzkymi, prselo a foukalo), tezko se drzi smer a nekolikrat jsem malem skoncila primo u reky, nebyt primitivniho znaceni. Tyhle mista byly fascinujici, ale doted mi pri vzpomince neni uplne volno. A to video z Bretane…opravdu z hlavy nedostanu!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..