Norská hudba: Mých 10 nejoblíbenějších norských skupin a zpěváků

Norská hudba: Tipy na norské zpěváky, zpěvačky a kapely

Miluju hudbu a kdybych mohla, tak sluchátka z uší nevyndám jak je den dlouhý. Někdy mám náladu na ambientní jazz, jindy zase na rockové balady nebo death metal. Hudba mě dovede vytáhnout z deprese. Proto chci říct: „Velké díky vám všem, kteří jste mi v uplynulých dnech rozšířili hudební obzory a pomohli mi nemyslet na to, že jsme kvůli koronavirovým opatřením museli přerušit naši cestu a uvízli v Argentině. 

A protože nechci jenom brát, ale i dávat, tak jsem vám dala dohromady tipy na norské zpěvačky, zpěváky a kapely, které jsem si během posledních osmi let, kdy jsem žila v Norsku, oblíbila. Doufám, že některé z nich osloví i vás!

Předem upozorňuji, že tohle není vyčerpávající výčet všech norských uskupení napříč hudebními žánry, ale výběr mých oblíbenců, do kterých jsem ale pro tentokrát nezařadila žádnou metalovou skupinu. 

Norská metalová scéna by si totiž zasloužila samostatný článek. Nejen kvůli hudbě (která pravděpodobně nebude šálkem čaje pro většinu z vás), ale kvůli událostem v 90.letech spojeným s norskými metalovými kapelami. Satanská ideologie, vypalování kostelů, sebevraždy a vraždy by mohli být předlohou pro detektivní/hororový film. To ale odbíhám… 

 

Tady jsou moje tipy na příjemnou hudbu ze severu! 

 #1 MADRUGADA

Norská kapela s portugalským jménem, která zpívá v angličtině. Nejsem žádný hudební expert, ale tvorbu Madrugady bych popsala jako alternativní rock s prvky blues. Hlas zpěváka Siverta Høyema mi připomíná Leonarda Cohena. 

Mezi moje nejoblíbenější písně od Madrugady patří balady Majesty a What’s on your mind nebo o něco tvrdší Sirens. 

#2 SIVERT HØYEM

Sivert Høyem byl zpěvákem ve výše zmíněné kapele Madrugada. Ta se ale po smrti kytaristy Roberta Buråse v roce 2007 rozpadla a Høyem se dal na sólovou dráhu. Jeho hudba je pro mě pokračováním odkazu Madrugady.

Moje oblíbená píseň je „Prisoner of the Road„, kterou Høyem napsal, aby zvýšil povědomí o uprchlících a VVO (vnitřně vysídlených osob, tzn. lidí, kteří museli opustit svoje domovy, ale žijí v rámci území svojí země). 

Úžasný je také jeho duet „Lift me“ se skvělou norskou zpěvačkou Ane Brun. Romantika nejtěžsího kalibru.

Home
It’s far beyond
Long lost horizons
Home I’ll never see
For I’ll be a prisoner of the road
And I hold no key
That will ever set me free

#3 ANE BRUN

Ane Brun je norská zpěvačka sámského původu s úžasným hlasem. Ane snad nemá jedinou písničku, která by se mi nelíbila. Její hudba je hrozně pohodová, často melancholická. 

#4 WARDRUNA

Pokud jste fanoušci seriálu Vikingové, tak jste o norské kapele Wardruna určitě slyšeli. Skupina se hodně zaměřuje na severskou mytologii a používá tradiční hudební nástroje jako bubny z jelení kůže, lyru, finskou harfu atd. 

Jestli bych měla doporučit jednu jedinou norskou kapelu, které byste měli dát šanci, tak je to Wardruna. Z jejich hudby běhá mráz po zádech, dokonale vás totiž přenesou do doby Vikingů. 

 

#5 AURORA

Pokud jste někdy viděli Disneyovku Frozen 2, tak jste pravděpodobně slyšeli píseň Into the Unknown, kterou zpívá norská zpěvačka Aurora. 

Já osobně fanouškem Frozen nejsem, ale Auroru mám moc ráda. Tvorba třiadvacetileté rodačky ze Stavangeru mi připomíná Enyu nebo Björk. 

#6 ULVER

Zařadit tvorbu norské skupiny Ulver (Vlci) do nějaké škatulky je v podstatě nemožné. Ulver začali jako blackmetalová kapela ovlivněná folklórem, nyní je to spíš ambientní hudba řízlá progresivním rockem. 

Vím, že jsem v úvodu napsala, že mám ráda takřka jakýkoliv hudební styl. Na opeře jsem ale byla jen jednou a pištění sopranistek v Prodané nevěstě mě úplně nepřesvědčilo. Na Ulver bych ale do norské Opery zašla kdykoliv. 

První ukázka je ambientní hudba z živého vystoupení v Opeře. Druhá je se zpěvem.

#7 GREEN CARNATION

Občas je neuvěřitelné sledovat, jak se tvorba některým skupin může v průběhu let proměnit. Green Carnation začali jako death metalová skupina, postupně ale přešli přes progresivní rock až po čistě akustickou hudbu. 

Green Carnation byla první kapela, kdy jsem viděla, že někdo hraje na theremin, což je nástroj, na který hráč hraje bez toho, aby se ho dotýkal. Theremin se skládá ze dvou antén. Vzdálenost rukou pak ovládá výšku tónu a jeho hlasitost. 

Jestli nemáte páru o čem mluvím, tak se podívejte na třetí minutu videa, kdy začne thereminové sólo.

#8 RØYKSOPP

Røyksopp je duo ze severonorského Tromsø, které se svojí elektronickou tvorbou prorazilo i ve světě. Dvakrát byli dokonce nominováni na Grammy. 

Já mám ráda například jejich spolupráci se švédskou zpěvačkou Karin Dreijer. Tu můžete znát pod pseudonymem Fever Rey. A jestli vám ani toto jméno nic neříká, tak si pusťte písničku If I Had a Heart, která je znělkou k seriálu Vikingové. Mimochodem její tvorba je skvělá, ale to už utíkám k sousedům do Švédska… 

Úžasná je také jejich cover verze písně Ice Machine od Depeche Mode, na které spolupracovali s  norskou zpěvačkou Susanne Sundfør. A pozor, to říkám jako někdo, kdo miluje Depeche Mode a nemá rád cover verze. 

Mojí nejoblíbenější je písní je The Girl And The Robot se švédskou zpěvačkou Robyn. 

#9 BIGBANG

BigBang je norská rocková kapela, která produkuje absolutní pecky už od svého založení v roce 1992. Norskými médii je často označovaná jako nejlepší norská live kapela. 

Já jsem na jejich hudbu poprvé narazila při sledování kultovního norského hororu Fritt Vilt. A zatímco film za moc nestál, tak písničku Into the Mountains jsem si zamilovala. 

Druhou níže zmíněnou, Oslo Bowl, mám dokonce dlouhá léta jako vyzváněcí tón. Nerada ale zdvihám telefony, protože mi přijde škoda ji přerušovat 🙂 

#10 THOMAS BERGERSEN A TWO STEPS FROM HELL

Thomas Bergersen je norský skladatel, multiinstrumentalista a spoluzakladatel produkční společnosti Two Steps From Hell, která se specializuje na filmovou hudbu a hudbu k trailerům a počitačovým hrám. Jejich hudba podkresluje trailery k megafilmům a seriálům jako jsou Avatar, Harry Potter, Avengers, Piráti z Karibiku nebo třeba Hra o trůny.

Koukněte se na video Magic in Trondheim s Bergersenovou hudbou. Já si ho pouštím, když mám Trondheimu plné zuby. Vždycky mi připomene, že žiju v nádherném městě. 

BONUS 1: SISSEL KYRKJEBØ

Ačkoliv vám jméno Sissel Kyrkjebø pravděpodobně nic neříká, tak vsadím boty na to, že jste její nádherný soprán na 99 procent slyšeli. Pamatujete si scénu, jak Jack a Rose stojí s roztaženými pažemi na přídi Titanicu? A kdybyste náhodou neviděli Titanic, tak se Sisselin hlas objevil i na soundtracku k trilogii Pán prstenů. 

BONUS 2: EDVARD GRIEG

Že se vám nic nevybaví, když se řekne norská vážná hudba? Poslechněte si hudbu norského skladatele a pianisty Edvarda Griega k dramatu Peer Gynt od Henrika Ibsena. Dost možná jste jeho skladby Morning mood nebo In the Hall of The Mountain King už slyšeli. A kdyby ne, tak za poslech rozhodně stojí. 

Našli jste na mém seznamu nějakou píseň, která vás oslovila? Nebo máte tip na další norské zpěváky, zpěvačky či hudební skupiny? 

Napište je do komentářů! 

Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

Radka žije už nějaký pátek spokojeně v Norsku. Nyní se ale s přítelem rozhodli objevit Ameriku a projet Panamerickou dálnici ve své konvertované dodávce.

Více o nás a našem blogu si můžete přečíst zde.


2 komentáře: “Norská hudba: Mých 10 nejoblíbenějších norských skupin a zpěváků”

  1. Z tvého seznamu poslouchám (nečekaně) jen Auroru, to snad ani nejde ji neznát. Vůbec jsem netušila, že takové filmové pecky složili Norové. A díky za tip na dobrý norský rock, tato kategoie mi zatím nějak uniká.
    Minulý rok jsem si hodně ujížděla na skupině ISÁK – joik a sámštinu občas prokládají angličtinou – a mám ráda taky No.4. Občas si ale poslechnu i norský rap, což sice není nic extra převratného ani sofistikovaného, ale je to energické a dobře se z toho učí jazyk – Petter, Karpe, Kjartan Lauritzen, Amanda Delara, Cezinando. Minulý měsíc jsem hodně poslouchala anglicky zpívaný Pillow od HAVSUNa a Hanne Mjoeen. Jako bonus přidávám Švédsko – rapper STOR (Vägen Hem) a raperku Silvana Imam (Tänd Alla Ljus, För Evigt).
    Mimochodem, ta úvodní fotka nočního Elgeseter bru je prostě… ach. Ale Trondheim je láska snad z každého úhlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..