Jak na půjčení zbraně na Špicberkách

Jak na půjčení zbraně na Špicberkách

Nutnost půjčení zbraně na Špicberkách může spoustu cestovatelů a turistů od návštěvy tohoto drsného souostroví odradit. Není to však žádná raketová věda. Pokud máte v plánu se na Špicberkách pohybovat mimo Longyearbyen, potom jste povinni s sebou mít prostředky k odstrašení ledních medvědů – tím se rozumí puška. Nosit s sebou  zbraň je doporučeno pokaždé, když se pohybujete za hranicemi města. Zde se dozvíte vše, co potřebujete k vyřízení povolení k půjčení zbraně na Špicberkách, cenách pronájmu a obecných pravidel co se smí a co se nesmí. 

Známá značka pozor na lední medvědy, platí po celém Svalbardu
Známá značka pozor na lední medvědy, platí po celém Svalbardu

Povolení od guvernéra k půjčení zbraně na Špicberkách

Pokud vlastníte zbrojní průkaz, pak si můžete pronajmout pušku bez zbytečného papírování na dobu až šesti měsíců. Potřebujete jen jeho úřední překlad do angličtiny nebo norštiny. Pokud zbrojní průkaz nevlastníte, nemusíte zatím házet flintu do žita – i tak si můžete pušku legálně zapůjčit. Co je k tomu potřeba?

Zpracování žádosti může trvat až 1 měsíc, proto mějte v paměti, že byste ji měli vyplnit v dostatečném předstihu. Povolení od guvernéra vás pak opravňuje k půjčení zbraně na Špicberkách po dobu maximálně jednoho měsíce. Vyplněnou žádost spolu s naskenovaným výpisem můžete zaslat elektronicky na [email protected]. Rozhodnutí vám pak bude odesláno zpět na váš email.

 
Půjčení zbraně na Špicberkách
Půjčení zbraně na Špicberkách – nácvik střelby na střelnici

Kde si zapůjčit pušku

Pušku si můžete zapůjčit ve Sportscenteret AS a Longyear 78 grader. Standartně se ceny pohybují okolo 200NOK za den a 1000NOK na týden. Připravte si povolení od guvernéra, platné ID a zálohu na pušku a munici (cca 1200 NOK). Velmi pravděpodobně vám zapůjčí Mauser M98, což je zbraň která patřila do výbavy německých vojáků za první světové. Počítejte s tím, že se tenhle muzejní kousek pořádně pronese. Váží totiž okolo 4kg. Kromě pušky si můžete za cca 100NOK/den zapůjčit i signálni pistoli. I za ní se platí záloha – cca 500NOKů. Signální pistole je účinná pro odstrašení ledního medvěda, nejedná se ale o náhradu pušky.

Co se smí a co se nesmí

  • Ve městě je zakázáno nosit s sebou nabitou pušku (puška musí být viditelně vybitá, magazín a munici noste odděleně od pušky)
  • Je zakázáno s sebou mít pušku ve veřejných budovách a obchodech. Většina obchodů má specializované skříňky, kam si můžete pušku krátkodobě uzamknout.
  • Je zakázáno střílet z pušky v Longyearbyenu a jeho nejbližším okolí. Chcete-li si vyzkoušet, jak se z pušky střílí, domluvte si čas na městské střelnici.
  • Pušku není dovoleno půjčovat třetím osobám
Pomník norské turistky, která byla umsrcena ledním medvědem jen cca 2km od Longyearbyenu
Pomník norské turistky, která byla umsrcena ledním medvědem jen cca 2km od Longyearbyenu

Jak se vyvarovat toho, že si ustřelíte zadek

  • Nikdy na nikoho nemiřte!
  • Pokud přebíráte zbraň od někoho jiného, vždy zkontrolujte, že není nabitá! Podívejte se do magazínu i do komory a prstem zkontrolujte, že je komora opravdu prázdná.
  • Zbraň nikdy nenoste nebo nepřevážejte plně nabitou!
  • Před střelbou vždy zkontrolujte okolí a vyberte si vhodné pozadí pro střelbu.
Jak na půjčení zbraně na Špicberkách
Seznamte se pořádně se svou puškou. Mimo město ji mějte vždy po ruce!

Další praktické informace, které se hodí vědět před cestou na Špicberky najdete v předchozím článku.

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě
,

Jeden komentář: “Jak na půjčení zbraně na Špicberkách”

  1. Zdravím. Nejde mi otvoriť odkaz žiadosť o povolenie na požičanie zbrane. Neviem to nájsť ani na stránke sysselmannen.no. Neviete mi poradiť ako by som sa dostal k tej žiadosti pre guvernéra? Ďakujem za odpoveď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..