ŠTĚNICE: Jak poznat jejich kousnutí, na co si dát pozor a jak se jich zbavit

Štěnice v hotelech

Řada lidí si myslí, že se štěnice vyskytují jen v pochybných hostelích a ubytovnách. Bohužel tomu tak není a podle mnohých parazitologických reportů je populace štěnic celosvětově na vzestupu. Ačkoliv mám procestovanou pěknou řádku zemí a na kontě přespání v dolarových hostelích v jihovýchodní Asii nebo ve východní Africe, s pokousáním od štěnic poprvé setkala na pracovní cestě v relativně luxusním hotelu v LA. 

Po celé téhle nemilé zkušenosti, o které si můžete přešíst zde,  jsme zjistili, že na internetu koluje celá řada mýtů a polopravd především o hubení štěnic. Proto jsme se rozhodli vám sepsat odpovědi na nejčastější otázky o štěnicích. 

Štěnice: Registr hotelů napadených štěnicemi v USA
Mapa z registru výskytu štěnic v USA. Kliknutí vás přesměruje na stránky bedbugregistry.com, kde můžete projít poslední reporty a zjistit, jestli vámi vybraný hotel není mezi infikovanými.

Co jsou to štěnice?

Štěnice je druhem polokřídlého hmyzu a živí se primárně lidskou krví. Štěnice má několik vývojových stádií, od vajíčka přes larvu až po dospělé jedince. Jejich velikost závisí na vývojovém stádiu. 

Dospělí jedinci mohou měřit čtyři ař deset milimetrů, zatímco nymfy mohou mít jen jeden milimetr. 

Jejich barva také závisí na vývojovém stádiu. Nymfy bývají průhledné, dospělí jedinci mají ploché oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo. Vajíčka jsou bílé podlouhlé útvary, které na délku měří jen necelý milimetr.

životní cyklus štěnice domácí
 Životní cyklus štěnice domácí

Jak poznat kousnutí od štěnice?

Pouze podle vzhledu štípance, je velmi těžké poznat, že vás pokousali právě štěnice. Na první pohled se kousnutí štěnice podobá bodnutí od komára. 

Reakce na kousnutí bývají různé a pokud člověk není alergický na kousnutí štěnice, většinou štípnutí ani nepostřehne. U 60 až 70 procent lidí nebývá pozorována žádná alergická reakce. 

Při bodnutí uvolňují štěnice do rány anestetika. Kvůli tomu se zarudnutí okolo rány a typické svědění objevují později. U alergické osoby dochází ke svědění, otokům a kožnímu podráždění. Štěnice ale zpravidla narozdíl od komárů sají v řadě nebo trojúhelníku po třech a více štípancích.

Štípance od štěnic
 Štípance od štěnic

Můj tip: Když objevíte štípance pod oblečením, tak nesázejte na komáry 🙂 Ještě jsem chvíli uvažovala o tom, jestli mě nepoštípaly blechy. Štěnice se údajně soustřeďují více na torzo a blechy na končetiny. Já ale byla poštípaná celkem všude od noh až po krk…

Kde se můžou štěnice vyskytovat? Jsou jenom ve špinavých hotelích?

Výskyt štěnic je častější v prostorech, kde dochází k střídání obyvatel. Štenice si můžete přivézt z hostelu, ubytovny, z bytu pronajatého přes airbnb i z pětihvězdičkového hotelu. Není pravda, že výskyt štěnic je spojen s nedostatečnou hygienou a čistotou. 

Dříve se uvádělo, že se se štěnicemi nejvíce setkáte v Asii nebo v Africe – v zemích, ve kterých není příliš dbáno o to, v jak udržovaném a uklizeném prostředí lidé žijí. V současné době lze pozorovat nebývalý nárůst populací štěnic téměř ve všech rozvinutých státech světa. 

Štěnice se stávají vážnějším problémem nejen v USA, Velké Británii a celé Evropě. Výskyt a nárůst populací zaznamenala také Austrálie. Ve Spojených státech štěnice sužují kdekoho, od nájemníků a hoteliérů až po majitele luxusních butiků nebo provozovatele kin. V New Yorku musely kvůli štěnicím před pár lety zavřít prodejny značek Nike nebo Victoria Secret.  

Štěnice domácí
 Štěnice domácí

Na obranu hoteliérů a dopravců je nutno podotknout, že štěnice nelze zjistit pomocí žádných profesionálních monitorovacích přípravků na hmyz ani při provádění pravidelného úklidu. První zjištění výskytu štěnic dochází z pravidla na základě oznámení osoby, která si stěžuje, že má na těle nějaké svědivé štípance.

Vyskytují se štěnice jen v posteli?

Nejčastější úkryty štěnic jsou přímo v posteli a do cca 2 metrů od ní. Ve dne štěnice nepotkáte, je to noční hmyz. Zato ona si vás v posteli najde spolehlivě. Hostitele si totiž hledají podle vydechovaného CO2. Pouze při silném zamoření se úkryty nalézají i dále od spících osob. 

Následující tabulka stanovuje nejčastější místa zdržování se štěnic procentuelně: (Nevím sice, jak se takové sčítání štěnic provádí – ale data to jsou zajímavá).

[intense_table columns=“Místo úkrytu,Ukryté štěnice v (%)“ data=“Švy matrací a čela postele,37,Pružiny a konstrukce matrací,14,Konstrukce postelí,8,Povlečení postelí,2,Pod tapetami a koberci a podlahovými lištami,11,Dřevěnné nohy nábytku,20,Za obrazy,3,Elektronika,5″]

Zdroj: Naturabor.cz

štěnice v pokoji

Jak zkontrolovat hotelový pokoj, jestli se v něm nevyskytují štěnice?

Cestovatelé by se měli v hotelu nejdřív přesvědčit, zda v pokoji nebo dokonce přímo v posteli nemají štěnice. Jak na to?

  • Umístěte svoje zavazadlo do koupelny, nebo lépe do vany, zatímco prohlížíte zbytek pokoje
  • Odhrňte povlečení a podívejte se pod něj. Dospělí jedinci, larvy i vajíčka jsou viditelná pouhým okem.
  • Odhrňte matraci a opakujte inspekci.
  • Vyvarujte se pokládání svého zavazadla na postel – mějte ho vždy na tvrdém povrchu.

V tomhle videu se můžete podívat na podrobný návod, jak prohlídnout hotelový pokoj, zda-li v něm nejsou štěnice. 

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?v=IiB1OMxsevA“]

Jak si nepřivézt štěnice domů z dovolené?

Štěnice si domů můžete přivézt velmi snadno v zavazadlech. Stačí si  „přibalit“ do kufru jednu samičku. Ta klade až pět vajíček za den. Její potomci se usadí do škvír v postelích a nábytku, zalezou za obrazy či obložení. 

Abyste se vyvarovali případnému zavlečení štěnic do vašeho bytu, ideálně byste měli hned po návratu vybalit kufry třeba na balkoně (eventuelně ve vaně). Všechno důkladně prohlédněte a vyčistěte. 

Veškeré oblečení byste měli okamžitě vyprat nebo dát do sušičky na teplotu vyšší než 60 stupňů. Pokud si jste jistí, že máte v zavazadlech štěnice, navrhovala bych jako nejlepší řešení nechat si svá zavazadla zmrazit. 

Jak poznat, že mám štěnice doma?

Štěnice jsou hmyz, který se sdružuje a ve vhodných úkrytech zakládá kolonie. Tyto kolonie jsou dobře dohledatelné podle tmavých výkalů, svleček a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí. Obvykle však trvá cca 1–3 měsíce, než přítomnost vůbec zaznamenáte. 

Údajně se štěnice krmí více na ženách a dětech. Nejčastějším místem výskytu štěnice je postel, výjimečně sedačka (záleží na tom, kde se hostitel nejčastěji ukládá ke spánku) a to spíše v oblasti hlavy (štěnice totiž hledají hostitele mj. i podle vydechovaného CO2). 

Jak samice klade vajíčka šíří se štěnice dále od postele – z jednoho lůžka na druhé, na zadní strany (poté vnitřky) nočních stolků či skříní, které jsou přímo u postele, do vnitřků a na spodní stranu postele, pod obrázky, poličky a jiné předměty nad postelí, kobereček u postele, podlahové lišty za postelí…

Jak se zbavit štěnic?

Poslední a nejdůležitější bod na konec. Mnoho lidí se stydí, že má v bytě štěnice. Často si myslí, že to je proto, že nemají v bytě dostatečně čisto. To ale není pravda! 

Zjistíte-li, že máte doma štěnice, nesnažte se jich zbavit svépomocí. Pravděpodobně do různých prostředků investujete víc peněz, než byste zaplatili specializované firmě.  Běžně prodávané přípravky obsahují pyrethroidy, které v případě rezistence (a ta je velmi rozšířená) štěnice nezahubí, ale pouze je vypudí z jejich úkrytu. Neopatrným zásahem tak můžete štěnice rozšířit do dalších bytů. Kontaktujte odborníky!!!!

Moc bych vám přála, abyste si z dovolené vozili jen pozitivní zážitky a zkušenosti a aby se vám jakékoliv setkání se štěnicemi vyhýbalo. Já jsem se z téhle zkušenosti opravdu poučila a nyní budu pečlivě prohlížet jakékoliv pokoje, ve kterých budu spát.

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej dál, třeba pomůže dalším cestovatelům, kteří mají podobnou nemilou zkušenost se štěnicemi. Pokud máte další zkušenosti, poznámky nebo komentáře, napište je prosím zde do komentářů, ať si je můžou přečíst i ostatní

💙Radka a Ivar 💙

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..