Recenze karimatky: Therm-a-Rest NeoAir X-Lite

Therm-a-Rest NeoAir XLite recenze karimatky

Dlouhou, ale velmi dlouhou dobu jsem nebyla fanouškem nafukovacích karimatek. Nelíbilo se mi, že se k nim nemůžu chovat stejně jako k mé pěnové karimatce, se kterou jsem byla schopná spát klidně na lávových šutrech. Taky se mi nelíbilo jejich pracné nafukování a jejich životnost.

Někdy v roce 2014 jsem se ale nechala zviklat a pořídila jsem si samonafukovací karimatku od Therm-a-Rest. Na ní mi ale vadila její relativně vysoká váha, otravné nafukování (snad žádná karimatka není nafukovací, vždycky musíte čekat a/nebo dofukovat. O otravném vyfukování snad ani mluvit nebudu. Vždy jsem ji musela vyfukovat na dvakrát až natřikrát, než se mi ji podařilo sbalit tak, aby se vlezla do obalu.

 

Abych to shrnula, vydržela jsem s ní ale jen dvě sezóny a pak jsem ji poslala o dům dál a vrátila se ke klasické pěnové karimatce. U té mě ale naopak vytáčelo, jak monstrózní balík to je. Pochopitelně jsem ji musela mít připlou ze strany na batoh a pořád jsem s ní někde do něčeho narážela.

Stopování v Patagonii

Loni v létě jsem si proto vyhlídla ultralehkou, snadno sbalitelnou a relativně tepelně komfortní karimatku Therm-a-Rest NeoAir XLite. Tehdy to byla se svými 350 g jedna z nejlehčích karimatek na trhu. Dneska už tomu tak není, ale pořád je s 3.2 R-value karimatkou, která nabízí skvělý tepelný komfort v přepočtu na gramy. Takže pokud vás nadchnul tzv ultralight backpacking (ne zas super extrémní ultralight backpacking), tak tohle je ta pravá karimatka pro vás! Nechte mě vás přesvědčit, proč tomu tak je.

Specifikace karimatky Therm-a-Rest NeoAir X-Lite

Tato karimatka se prodává v několika velikostech (small, regular a large). Já mám 173 cm a vlastním variantu REGULAR. Dokonce se dělá i speciální verze NeoAir X-Lite s větším tepelným komfortem speciálně pro ženy.

  • Rozměry: 51×183 cm
  • Tloušťka: 6,3 cm
  • Hmotnost: 350 g
  • Tepelný koeficient: 3,2 R
  • Rozměry v zabaleném stavu: 23×10 cm
  • Rozměry: 63×196 cm
  • Tloušťka: 6,3 cm
  • Hmotnost: 460 g
  • Tepelný koeficient: 3,2 R
  • Rozměry v zabaleném stavu: 28×11 cm
  • Rozměry: 51×119 cm
  • Tloušťka: 6,3 cm
  • Hmotnost: 230 g
  • Tepelný koeficient: 3,2 R
  • Rozměry v zabaleném stavu: 23×9 cm
  • Rozměry: 51×168 cm
  • Tloušťka: 6,3 cm
  • Hmotnost:   340 g
  • Tepelný koeficient:     3,9 R
  • Rozměry v zabaleném stavu: 23×10 cm
  •  

Pokud si nejste jistí, jestli chcete spíše pěnovku, nafukovačku nebo samonafukovací karimatku, pak se koukněte na tohle video od Hanibalu, kde vám shrnou jednotlivé varianty a jejich výhody a nevýhody.

„Je potřeba si uvědomit, že i sebelepší spacák v kombinaci s mizernou karimatkou nebude hřát…“ 

Výhody karimatky NeoAir X Lite

Váha a Velikost

Se svými 350 g patří NeoAir XLite k těm nejlehčím nafukovacím karimatkám na trhu. Samozřejmě, že existují i o dost lehčí řešení. Vždycky si můžete koupit alumatku, která váží nula nula nic a nezabere vám žádné místo v batohu. Jenže taky nabízí nulový komfort a tepelnou izolaci.

Byly doby, kdy jsem si s sebou sbalila alumatku na týdenní kempování na Kanárských ostrovech, nebo dokonce na půlroční cestu po Asii. Ale čím jsem starší, tím jsem pohodlnější chytřejší, a proto mi váha 350 g a velikost po sbalení, která odpovídá velikosti menší termosky přijdou skvělé.

Karimatka Therm-a-Rest Neo X Lite v porovnání s klasickou pěnovou karimatkou

R-value

Pro vysvětlení: R-value je tzy tepelný odpor karimatky. Jednoduše řečeno: čím vyšší je hodnota R-Value, tím lépe bude vaše karimatka izolovat od chladného povrchu, na kterém se chystáte spát. Obvykle jsou hodnoty R-value od 1 (takřka žádná izolace) do 9,5 (super izolace, ale pravděpodobně velká a těžká jako kráva). Je proto potřeba si trochu zvážit, kde a jak karimatku hodláte používat. (To je podobné jako se spacákem – tj. budu kempovat jenom v létě nebo hledám něco v čem mi bude teplo i na sněhu…)

Mohlo by vás zajímat:  Recenze spacák Sir Joseph Erratic 1000

Abych to shrnula, tak R-value 3.2, kterou má NeoAir XLite je super pro třísezónní použití, kdy vám bude poskytovat více než dostatečný tepelný komfort.

Pokud chcete karimatku, kterou budete používat především v zimě na sněhu, pak bych doporučila nějakou s R-value 4 a výše. Já bych určitě sáhla po čtyřsezónní NeoAir Xtherm s R-value 5,7. Samozřejmě to hodně závisí na vašem tepelném komfortu. 

Já v zimě buď používám karimatku od Expedu s R-value 5, nebo NeoAir XLite podložím ještě klasickou pěnovou karimatkou. (Používáme pěnové karimatky Therm-A-Rest Z-Lite nebo RidgeRest)

Karimatka Therm-a-Rest Neo Air

Životnost

Uvědomíte-li si, že se k nafukovací karimatce nemůžete chovat stejně, jako k pěnové, tak vám to ulehčí spoustu starostí. Přijde mi jako samozřejmost si pro kempování hledat terén, kde nejsou ostré kameny, kořeny stromů či podobné terénní nerovnosti. Ne vždy to ale jde. Nikdy ale nepoužívám NeoAir XLite jen tak. Vždy mám pod ní minimálně podložku od stanu jako ochranou vrstvu.

Nyní spolu začínáme druhou sezónu. Absolvovali jsme spolu něco kolem 60 nocí a zatím jsem nezaznamenala žádný defekt nebo to, že by ucházela… (Pro porovnání Ivar svoji Expadku lepil za poslední sezónu dvakrát).

 

Stanování v Norsku, stan MSR Carbon Reflex

Záruka

Se zákaznickým servisem Therm-a-Rest nemám po pravdě žádné zkušenosti. Což je pro ně ale podle mého názoru dobrou vizitkou. Znám pár lidí, kteří jim ale poslali poškozené zboží zpět a obratem dostali nové. Ke karimatce také dostanete lepící sadu a jednoduché opravy není problém udělat během chvíli na koleni 🙂

Nevýhody karimatky NeoAir X Lite

Nafukování

Nafukování karimatky není zrovna moje oblíbená činnost. Obzvlášť pokud jsem unavená a dehydrovaná, nebo když se nacházím ve vyšší nadmořské výšce. Nedávno jsme to s Ivarem stopovali a nafouknutí mi trvá cca minutu a dvacet sekund. Sice k nafouknutí stačí tak zhruba pětadvacet nádechů, ale buď si musím dávat na čas, nebo musím poprosit Ivara o pomoc, jinak mám zaděláno na otravný bolehlav. Pokud ale nemáte nízký tlak nebo malou vitální kapacitu plic jako já, tak by to neměl být problém. 

Máte-li podobné výmluvy jako já, tak se k ní dá dokoupit nepromokavý 40l obal, který váží jenom 95 gramů. Tenhle obal má na jedné straně ventilek, který se připevní ke karimatce, pak do něj (do obalu) nachytáte co nejvíc vzduchu a rolováním ho pak vženete do karimatky. Easy peasy. 

Karimatka Therm-a-Rest Neo Air

Šustivý materiál

Obecně si hodně lidí stěžuje, že spát na téhle karimatce zní podobně, jako když spíte na balíčku od chipsů. Šustivý zvuk se prý hodně zlepšil od dob první generace téhle karimatky, ale pořád je dost otravný. Obzvláště v kombinaci s mým spacákem SirJoseph Erratic 1000, který má povrchovou úpravu Exel Dry® .

Nepříjemný zvuk jsem se naučila ignorovat, co mi ale vadí je to, že z té karimatky v noci často sjíždím. (Jsem známá tím, že se v noci enormně chruju, tak se občas probudím mimo karimatku…). V poslední době se to zlepšilo, když s Ivarem spíme na spojených karimatkách ve spojených spacácích.

Šířka

Já v tomhle nevidím problém, ale když mou karimatku používá Ivar, tak si stěžuje, že je v oblasti ramen trochu úzká, leží-li na zádech.

Cena

K tomuhle není třeba nic dodávat. Není to ta nejlevnější karimatka na trhu. Za to je to ale jedna z nejlepších. A mně osobně přijde v pohodě investovat do věcí, které vím, že mi vydrží.

Jaké další outdoorové vybavení používáme?

Závěrem:

Karimatka Therm-a-Rest NeoAir X-Lite mě přesvědčila o tom, že už se nechci vracet ke klasické pěnové karimatce. Nejvíce na ni oceňuji její váhu, sbalitelnost, tepelný komfort a fakt, že i po více než roce intenzivního používání neměla jediný defekt a neuchází z ní vzduch.

Co mi na ní trochu vadí je její nafukování, na které si ale postupem času zvykám (asi mám trénovanější plíce). Navíc jsem nedávno v obchodě narazila na obal na tuto karimatku, který může být použit jako ruční pumpa. Těším se, až se mi něco povede a já se budu moct odměnit jeho koupí a vyzkoušet ho. 🙂

Šířku karimatky a trochu šustivý materiál považuji za spíše kosmetické vady. Určitou nevýhodou je samozřejmě pořizovací cena této karimatky. Na druhou stranu s tím, jak často ji používám už se cena na jedno použití smrskla na rozumnou hodnotu.

Update: Nedávno uvedl Therm-a-Rest na trh novou karimatku NeoAir UberLite, která váží jen 250g (R-value 2.0), takže jestli počítáte každý gram, tak tohle chcete! 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..