Voděodolné ponožky: To chce klid a nohy v teple. A suchu!

voděodolné ponožky Bridgedale recenze

Taky vám pojem voděodolné ponožky nic neříká? Máte za to, že je to nějaká teleshoppingová ptákovina? Ačkoliv jsou různé voděodolné ponožky na trhu již několik (desítek) let, tak pro mě je to také horká novinka, kterou jsem si pořídila před cestou do jižní Ameriky. 

Proč jsem investovala do voděodolných ponožek Bridgedale? 

V létě roku 2016 jsem se vydala podruhé na Island. Tentokrát jsme s kamarádem měli v plánu projít přírodní rezervaci Hornstrandir v Západních fjordech. Bohužel nám nepřálo počasí a celý trek jsme absolvovali v úplně mokrých botech. Je úplně jedno, že jsem tenkrát s sebou měla lehké textilní kotníkové boty, moje masivní (ale nesmrtelné) pohorky Hanwag Alaska by neskončily lépe. Do bot nám totiž teklo i vrchem, když jsme brodili zatopená údolí skoro po pás ve vodě. 

Z Islandu jsem si dovezla nejenom spoustu zážitků, ale také plíseň na nohách. Jop, je to trochu nechutné téma, ale s plísňovým onemocněním nohou se za život setká až 90 procent lidí. U mně to začalo rozpraskanou kůží mezi prsty, a i když jsem aplikovala kdejakou volně dostupnou léčbu (lamisil, exoderil, clotrimazol, koupele v octu a sodě, natírání propolisem a další), tak se plíseň postupně rozšířila na nehty. 

V momentě, kdy jsem měla zasažených osm nehtů a styděla jsem se v létě obout sandále, jsem si konečně v Norsku došla k lékařce, která mi předepsala Terbinafin. Byl to běh na dlouhou trať, ale po dlouhých 6 měsících se mi plísně podařilo nadobro zbavit. Plíseň je ale mrcha a při nejbližší příležitosti se ráda vrátí. 

Vzhledem k tomu, že jsme nyní na roční cestě po jižní (možná i severní) Americe a Patagonie je známá, podobně jako Norsko, svým deštivým klimatem (a Terbinafin je dostupný pouze na předpis), tak jsem chtěla riziko návratu plísňového onemocnění naprosto minimalizovat. Proto jsem si pořídila voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock. 

Proč bych si měl pořizovat voděodolné ponožky, když mám gore-texové boty? 

To je dobrá otázka. Z mojí zkušenosti mi žádné boty po delší dobu nevydržely stoprocentně voděodolné. Membrána se po čase opotřebovala, popřípadě boty začaly prosakovat v místě namáhaných spojů (konkrétně ohyb boty u kožených pohorek). Netřeba zmiňovat to, že mi do bot prostě často nateče vrchem. 

V neposlední řadě se v poslední době odkláním od používání robustních kožených pohorek, které jsou sice prima v náročném terénu, ale zároveň se mi v nich hrozně potí noha, a pokud v nich musím ujít nějaký úsek po asfaltu, tak to není dvakrát příjemné. V momentě, kdy se mi promočí, tak je často neusuším za celou dovolenou. 

Začínám tedy experimentovat s normálními běžeckými botami od Salomonu v kombinaci s právě voděodolnými ponožkami. Když se mi totiž namočí běžecké botky, tak jim stačí den na sluníčku. 

Voděodolné ponožky Bridgedale jsou ideální do norských podmínek
Takhle často vypadají turistické trasy v Norsku. Bez voděodolných ponožek už do hor nechodíme.

Naše recenze voděodolných ponožek Bridgedale Storm Sock

Na trhu existuje více druhů nepromokavých ponožek (např. Dexshell, Bridgedale nebo SealSkinz.) Já jsem měla v plánu vyzkoušet Bridgedale od Pod7kilo a Dexshell od Nalehko.

Bohužel jsem si na objednávku vzpomněla trochu nešťastně mezi Vánočními svátky a balíček z Nalehko mě nezastihl před odjezdem. Tudíž se můžu podělit pouze o zkušenosti s Bridgedale, ze kterých jsem nicméně nadšená. Nepromokavé ponožky Bridgedale na hrad!

Jak voděodolné ponožky fungují? 

Voděodolné ponožky jsou tvořeny třemi vrstvami. Vnější vrstva je 95% nylon s příměsí elastanu. Úkolem této vrstvy je chránit střední nepromokavou, ale zároveň prodyšnou vrstvu. Vnitřní vrstva je vyrobena z polyesteru, nylonu, elastanu a hlavně merina. To zajišťuje příjemné nošení, tepelný komfort a odvod vlhkosti od nohou. 

Voděodolné ponožky Bridgedale a ponožkoboty Skinners v akci
Večerní sušení bot: Z běžeckých bot vyndám vložky a nechám je přes noc proschnout. Voděodolné ponožky otočím na ruby a nechám je schnout zevnitř, kde jsou většinou jen zapocené a lehce vlhké. Na přezutí používám ponožkoboty Skinners.

Opravdu jsou nepromokavé? Nebo je to podvod? 

Moje první myšlenka při rozbalení nepromokvaých ponožek Bridgedal byla, že je to takový mezistupeň mezi normální a neoprenovou ponožkou. Ponožky jsou silnější a tužší než normální ponožka, ale na noze jsou příjemné. Pocitově je to podobné, jako tlustší zimní ponožka, takže jsem byla ráda za to, že běžecké boty mám o velikost větší než je moje noha. 

Největším testem ponožek byl pětidenní přechod národního parku Tantauco na chilském ostrově Chiloé. Park je chráněn kvůli bažinám, rašeliništím a deštným lesům mírného pásu, což už dopředu křičí: “Budou mokré boty!” A taky že jo. Člověk se v podstatě pět dní v kuse brodil po kotníky bahnem, které nešlo nijak obejít. A to jsme měli krásné počasí. Nedovedu si představit, jak stezka vypadá, když několik dní v kuse prší. 

Test voděodolných ponožek Bridgedale při treku v národním parku Tantauco v Chile

V takovém terénu jsem od ponožek neměla nijak velké očekávání. Byla jsem ale hodně překvapená. První den se držely skvěle. Člověk sice cítí, že se mu do boty hrne studená voda a bahno, ale vnitřek ponožky zůstal suchý. Další dny se terén ztěžoval a s ním i nápor na ponožky. V teplotách dosahujících třiceti stupňů se noha také dost potila. 

Nicméně rozdíl mezi vlhkostí, kterou byly nohy vystaveny ve voděodolných ponožkách a potenciální potopou bez nich byl neskutečný. Při tlacích, jaké jsou vyvinuty na chodidlo při chůzi (navíc s batohem) se není čemu divit, že špička nohy a pata prosáknou nějakou vlhkost. Přes noc ale vnitřek ponožky krásně vyschnul a ten pocit, kdy se ráno nemusíte obout do promáčených bot byl k nezaplacení!

Voděodolné ponožky Bridgedale recenze_trekování v Patagonii

Jak se o voděodolné ponožky starat, aby vám vydržely co nejdéle?

Žádná technologie nevydrží navždy a ponožky jsou pravděpodobně tím nejvíc namáhaným kusem vybavení, které s sebou na trecích budete mít. Aby vám ponožky vydrželi co nejdéle, tak se o ně musíte trochu starat. 

  • Nikdy je neždímejte kroucením. Poškodíte tím membránu. Sbalte je do ruličky a vodu z nich vymáčkněte. 
  • Díky střední nepromokavé vrstvě budete muset ponožky sušit jak zvenku, tak zvenčí. Naštěstí vnitřní merino vrstva schne docela rychle. Dejte si na to pozor, aby vám ponožky zevnitř nezplesnivěly. 
  • Nenoste je bez bot. Někde si je prodřete a membrána je vám pak k prdu.

S Ivarem jsme se shodli, že voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock jsou asi nepřevratnějším kusem outdoorového vybavení, co jsme si v posledních letech pořídili.

 A to je dost co říct! 

Pokud vás voděodolné ponožky Bridgedale zaujaly a chtěli byste si je koupit, tak navštivte prima obchod s vybavením pro cestovatele Pod7kilo. Kliknete-li na zelené tlačítko níže, tak my z vašeho nákupu dostaneme malou provizi (vás to nic navíc nestojí). 

Děkujeme!

Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

 

Radka žije už nějaký pátek spokojeně v Norsku. Nyní se ale s přítelem rozhodli objevit Ameriku a projet Panamerickou dálnici ve své konvertované dodávce.

Více o nás a našem blogu si můžete přečíst zde.


Jeden komentář: “Voděodolné ponožky: To chce klid a nohy v teple. A suchu!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..