Spaní v autě a kempování na Islandu: Jaká platí pravidla?

Pravidla pro kempování na Islandu

Island je hned po Norsku moje nejoblíbenější země na světě a dlouhou dobu byl naprosto vysněnou destinací. Poprvé jsem se na “Ostrov ohně a ledu” podívala v létě 2014, kdy jsme společně s dalšími třemi kamarády objeli ostrov během tří týdnů kolem dokola stopem a dosyta jsme si přitom užívali volného kempování na Islandu.

Někdy tenkrát jsem sepsala článek o tom, že se Island dá v podstatě projet bez koruny v kapse. Bohužel se ale časy změnily a v listopadu 2015 začala platit nová pravidla ohledně volného kempování na Islandu. Není se čemu divit, počet turistů  se totiž od roku 2010 ztyčřnásobil. Zatímco v roce 2010 na ostrov zavítalo 488 tisíc turistů, v roce 2018 už to bylo více než 2 miliony. (Zdroj: Icelandic Tourist Board)

vodopád seljalandsfoss island

Příval turistů sice pomohl Islandu se vzchopit z finanční krize, ale zdá se, že co je moc, to je moc. Místní obyvatelé, kterých na ostrově žije zhruba 330 tisíc, ztrácí poslední dobou s neukázněnými turisty trpělivost. 

 

Tourists have already had such a devastating effect on some of the old wonders that one, Seljavallalaug, is now avoided by Icelanders because it’s been left so filthy.


(Turisté mají devastující efekt na některá místa, že například Seljavallalaugu – termálnímu bazénku na jihu Islandu se nyní Islanďané vyhýbají, kvůli k tomu jak je znečištěný)

https://www.instagram.com/p/Bub46nBBhOG/

Při honbě za nejlepším selfíčkem turisté často riskují životy nejen svoje, ale i těch, kteří jim přispěchají na pomoc. Proslulá je tím pláž Reynisfjara na jihu Islandu, kde turisté často ignorují tzv Sneaker waves (plíživé vlny). Ty udeří naprosto nečekaně a snadno vás sebou vtáhnou na širé moře. 

Stále častěji také novinové články na Islandu plní nezodpovědní turisté u ledovcové laguny Jokularlón. Z těch nejpitomějších bych vyzdvihla skupinku turistů, kteří se rozhodli, že budou mít piknik na kře ledové… 

Turisté na Islandu riskující život
Extrémně nezodpovědní turisté ohrožující nejen svůj život, ale i životy těch, kteří jim přijdou na pomoc. Foto s laskavým souhlasem poskytl Owen Hunt

Dalším často zmiňovaným problémem je nedostatek veřejných toalet nebo nechuť turistů k jejich použití. Tak si třeba představte, že jdete ráno s dětmi do školky a cestou potkáte turistu, který s prominutím sere na dětském hřišti nebo dalšího, který vám to hovno položí vedle poštovní schránky. 

Vůbec se nedivím vytočeným Islanďanům, že dalšímu „sráči“, který strávil noc v autě v obydlené oblasti a ráno si tam také ulevil rozmazali jeho výtvor po předním skle. 

Up until now Icelanders have enjoyed this freedom happily but getting a million tourists means “a million poops”

 

(Do nedávna si Islanďané užívali této svodoby, ale když (na Island) přijede milion turistů, tak to znamená milion hoven… 

Podobné značky začínají být na Islandu velmi rozšířené. Photos by RÚV
Kempování nebo spaní ve vozidlech je zakázáno. Toto není kemping. Nejbližší kemping je ve Stykkishólmuru poblíž fotbalového hřiště.

Jaká jsou tedy nová pravidla pro kempování na Islandu? 

Nová pravidla, která vešla v platnost v roce 2015 rozlišují mezi neobydlenými (uninhabited areas) a obydlenými oblastmi (urban areas).
  • V obydlených oblastech je ZAKÁZÁNO spát v autě, obytné dodávce, autu se stanem, karavanu a podobně, pokud nemáte souhlas majitele pozemku.
  • Okolo veřejných komunikací a v neobydlených oblastech je dovoleno postavit si stan NA JEDNU NOC. A to pouze v případě, že poblíž není žádný kemp a že zde není žádná cedule, která by kempování zakazovala.

A current, somewhat pressing problem is that foreigners rent cars, park them by the main road for the night and sleep in them, and in the morning they drive off leaving all their trash behind, including human feces and used toilet paper. 

 

„Současným problémem je, že si cizinci pronajmou auto, na noc ho zaparkují vedle silnice a přespí v něm. Ráno pak odjedou a zanechají za sebou odpadky včetně výkalů a použitého toaletního papíru.“

Kempování na Islandu: Kdy potřebujete souhlas majitele pozemku? 

  • Pokud plánujete kempovat poblíž jakýchkoliv obydlí
  • Pokud na místě plánujete strávit více než jednu noc
  • Pokud jste skupina se třemi a více stany
  • KDYKOLIV kempujete v obytném autě, karavanu, autu se stanem mimo organizované kempy. 

https://www.instagram.com/p/BphjbGJDDmK/

Jsou nějaká místa, kde je kempování na Islandu zakázáno? 

Především na jihu Islandu, kam míří nejvíce turistů, je velká část půdy v soukromém vlastnictví. Každý vlastník má právo zakázat kempování na svém pozemku. 

Takhle se třeba majitelé pozemku, na kterém leží jeskyně Grjotagjá, rozhodli zamřížovat její vchod. Už měli plné zuby turistů, kteří tam nechávají bordel, přepírají si tam oblečení, myjí boty nebo čistí zuby. Nebo tam nechají překvapení v podobě hromádky zakryté toaletním papírem. 

Další Islanďané, na jejichž pozemku leží horký pramen Hrunalaug si také stěžují na bezohledné chování turistů, kteří po sobě zanechávají odpadky ale i na vandalismus. Dokonce říkají, že uvažují i nad zavezením pramenu. 

Na odpadky a ničení citlivé vegetace si stěžují i vlastníci chat v blízkosti Bruarfossu na jihu Islandu. Turisté zde parkovali na soukromém pozemku a blokovali příjezdovou cestu k chatám tak dlouho až jednomu z vlastníků došla trpělivost a příjezd uzavřel. 

Kromě toho, že je kempování zakázáno na celém jižním pobřeží (opakování je matkou moudrosti!), tak také počítejte se zákazem kempování mimo oficiální kempy v těchto národních parcích: Národní park Þingvellir, Vatnajökull a Snæfellsjökull. 

Další místa, kde je kempování mimo kempy zakázáno jsou tato (v abecedním počadí): Álafoss, Dimmuborgir, Dyrhólaey, Fjallabak, Hverfjall, Kirkjugolf, Mývatn and Jökulsárgljúfur.

Kempování u ledovcové laguny Jokulsarlon
Jedna z nejhezčích vzpomínek, které mám na dovolenou na Islandu v roce 2014 je východ slunce u laguny Jokularlón. Zakempovali jsme tam na pláži a ráno měli lagunu sami pro sebe. To už je dnes ale pasé. Kempování na jihu Islandu je zakázáno 🙁

Kde a jak tedy najdu kempy na Islandu?

V podstatě každé městečko na Islandu má svůj vlastní kemp. Na celém ostrově je vám k dispozici přes 200 kempů!!! Zde najdete seznam kempů na Islandu, který můžete filtrovat podle regionu, kam se chystáte. 

Trochu problém ale nastává, pokud jedete mimo letní sezónu, protože většina kempů je otevřena zhruba od června do září. Na to je naštěstí v mapě také myšleno, takže si můžete kempy filtrovat podle toho, jestli nabízí servis i v zimě. 

 

 

Tohle sice vypadá jako kempování na divoko, ale ve skutečnosti jsme v kempu.

Kempingová karta na Islandu

Od roku 2007 je také možnost si na Islandu pořídit kartu campingcard, se kterou můžete během 28 dní navštívit 41 kempů. Na rok vyjde na cca 150 Euro a platí pro dva dospělé a až čtyři děti do 16 let. (Pozor, campingcard platí ale jen přes letní sezónu od cca 15. května do 15. září.)

Kartu si můžete zakoupit online, zaplatit přes paypal a nechat si ji zaslat poštou. V takovém případě si ji kupte alespoň 3 týdný před plánovaným odletem. Znáte českou poštu, že? Nebo je možné zakoupit si ji až po vašem příjezdu na Island ve vybraných kempech, supermarketech nebo poštách. Více informací o místech, kde lze na Islandu campingcard zakoupit najdete zde. 

Pro sezónu 2019 budete mít ke campingcard slevu 10 ISK/l u čerpacích stanic Orkán. Ti mají po celém Islandu na 56 SAMOOBSLUŽNÝCH čerpacích stanic po celém Isandu. Zde najdete mapy pro všechny čerpací stanice od Orkánu. Zde najdete aktuální ceny nafty a benzínu na Islandu. V levém menu si můžete vybrat region. V okolí Reykjaviku není o benzinky nouze, ale jinde byste měli dbát na to, abyste nejeli na žebravé oko.

Kempy na Islandu – co mohu očekávat

Pokud si nepořídíte kempingovou kartu, tak se ceny v kempech na Islandu se většinou pohybují okolo 1000 – 2000 ISK (1000ISK je cca 190 Kč, leden 2019). Cena se odvíjí od lokality a vybavenosti kempu. V odlehlých oblastech se vám třeba může stát, že  u kempu není žádná recepce ani nikdo, kdo by po vás chtěl zaplatit. Buď máte štěstí a narazili jste na kemp, který je zdarma nebo přijde většinou ráno „výběrčí“. 

Většinou není problém i v tom nejzapadlejším kempu zaplatit kreditní kartou. Ale i tak je dobré mít u sebe pár drobných islandských korun, pro případ, že musíte platit extra za sprchy. 

Kempování na Islandu - Laugavegur trek
Jeden z nejkrásnějších islandských treků – Laugavegur. Mimo kempy je zde dlouhodobě zakázané kempovat.

Pár slov na závěr…

Pokud se i přes to přese všechno rozhodnete kempovat na Islandu, ať už ve stanu nebo v obytném autě mimo plochy k tomu vyhrazené, tak to prosím udělejte tak, aby ráno nikdo nepoznal, že jste tam byli. 

Nenechte nikde žádné odpadky a to ani třeba šlupku od banánu, o které si myslíte, že se rozloží. Naopak, když někde odpadky potkáte – seberte je a odneste je s sebou do nejbližší popelnice. Jakkoliv nechutně to zní, tak si s sebou vemte igelitové zip-bagy a  po použití do nich sbalte toaletní papír. 

Dejte si pozor na to, abyste nepoškodili žádný mech. Jednak roste neuvěřitelně pomalu. Druhak vás za to budou Islanďané nadosmrti nenávidět jako vandaly, kteří do mechu napsali „send nudes“ nebo Justina Biebera. 

Stejně tak se vyvarujte jakékoliv jízdy offroad.  Veškerá jízda off-road je PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNA a čeká vás za ní pěkně mastná pokuta a nenávist všech Islanďanů. To, že jste si půjčili offroadové auto neznamená, že s ním můžete jet kdekoliv se vám zachce.

Každoročně se na Islandu najdou nějací dobrodružství chtiví šaškové, které svojí zábavou napáchají nedozírné škody. Jako tahle skupina 25 cestovatelů, která za jízdu off-road poblíž ledovcové laguny Jökulsarlón dostala pokutu 1.4 million ISK (280 000Kč). Nebo banda Frantíků, kteří uvízli v blátě na silnici, kde neměli co delat a zaplatilli pokutu 400 000 ISK (80 000 Kč).

nevstupujte na mech na Islandu
Fotka je z fotobanky Pixabay. Na Islandu nechte mech mechem…

Co byste si měli z tohoto článku zapamatovat:

Pokud budete spát pod stanem, tak: 

  1. V obydlených oblastech využijte placených kempů. Nestojí moc a rozhodně vás to nezruinuje. 
  2. V neobydlených oblastech můžete postavit stan na jednu noc, pokud není nikde cedule, která by to zakazovala. Pokud jste někde poblíž farmy či podobně, tak se vždy zeptejte majitele. 
  3. Na celém jižním pobřeží je volné kempování zakázáno. 

Pokud máte obytnou dodávku, auto se střešním stanem nebo chcete spát jen tak v autě na sedačkách: 

  1. Je jedno pokud jste v obydlené nebo neobydlené oblasti. Buď máte souhlas majitele pozemku nebo byste se měli uchýlit do placeného kempu. 

 

Kempování na Islandu
Nechápejte mě špatně. Já miluju kempování na divoko a do kempů chodím nerada. Ne proto, že by mi vadilo platit, ale proto že mám ráda samotu a nechci se vzbudit vedle turistů, kteří si zrovna testují svůj skvělý bluetooth repráček… Samozřejmě, že na tom nesejde, když si jeden člověk někde postaví stan. Ale co když nás je najednou stovka… tisícovka? desetitisíce?

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš seznam vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! 

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Máte nějaké otázky ohledně počasí na Islandu, kempování nebo vybavení na Island? Nebo vlastní zkušenosti? Přidejte je do komentářů! 

Radka a Ivar 

Nejdelší zipline na světě

4 komentáře: “Spaní v autě a kempování na Islandu: Jaká platí pravidla?”

  1. jj, dobře to dělají, kluci a holky ušatí. typická český „turisté“, v sandálech a ponožkách, si v tašce z Lidlu přinesou řízky a lančmíty, a serou všude kolem sebe, hlavně „koukej mámo, jak je to levné“, nebo dokonce úplně zdarma!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..