Recenze: Hrnec Sea to Summit X POT

Sea to Summit X-POT recenze

Nemám ráda balení. A ještě víc nemám ráda neskladné věci. Snad každý, kdo se kdy balil na vícedenní trek mi musí dát za pravdu, že sbalit hrnec je pěkná osina v zadku. Člověk se ho alespoň snaží napěchovat dalšíma věcma – nacpat do něj houbičku, utěrku, ponožky, spoďáry nebo podobné jiné ptákoviny, ale pak dojde na lámání chleba, kdy hrnec potřebujete použít a všechno z něj letí ven.

těžký hrnec na kempování
Taky už jste unavení z velkých a neskladných hrnců???

Co hůř, večer jste líní běžet v třeskutém mrazu k řece a hrnec mýt nebo zrovna potřebujete šetřit vodou a vlhčené ubrousky si schováváte na dny, kdy vám dojde toaleťák. A ráno se vám jž nechce dávat znova houbičku, utěrku, ponožky a spoďáry do hrnce se zbytky gulášový polívky. Abych to shrunla, takový normální hrnec nebo ešák prostě zabírá spoustu místa. Pokud vás tohle všechno taky štvě, tak doporučuju vyzkoušet skládací hrnec  Sea to Summit X-POT.

Hrnec Sea to Summit X-Pot recenze

Od firmy Sea to Summit už několikátým rokem používám skládací mističku, která mě zaujala pro svoji nízkou váhu, skladnost a praktičnost. Využívám ji jako talířek, misku nebo občas i jako prkýnko na krájení. 

A miska není to jediné skládací nádobí, které Sea to Summit vyrábí. K dispozici jsou i skládací talíře, hrnky nebo konvička. A v neposlední řadě také hrnec X-Pot, který je k dostání buď v objemu 1,4 nebo 2, 8 litru. Po letech používání normálního hliníkového ešusu, a později fancy nádobí od MSR je tohle náš poslední přírůstek do našeho kempingového vybavení.


Hrnec Sea to Summit X-POT – výhody

  • Je relativně lehký a super skladný

O tomhle bodě asi není potřeba se rozepisovat více. Skladnost je hlavní přednost sady nádobí od Sea to Summit. Výhodou je i relativně lehká váha – hrnec s objemem 2,8 litru má 325 g (pro porovnání náš hrnec MSR Stow Away Pot 1600 ml měl 550 g, naopak ale klasický hliníkový ešus, na který pořád ještě nedám dopustit má jen 270 g).

  • Díky uzavírání se dá použít jako Tupperware 

Často se nám při trekování stane, že se k večeři trochu přeceníme. Místo vyhazování zbytků nebo jezení špaget k snídani (což můj žaludek fakt nezvládne) pak máme připravený oběd, který jen ohřejeme a můžeme šlapat dál. S hrncem Sea to Summit X Pot nám tak odpadne nošení plastové misky navíc a ještě k tomu nemusím hned po vaření umývat hrnec. (Většinou totiž jím zachumlaná ve spacáku a nějaké večerní mytí připáleného ešusu mě nechává chladnou 🙂 )

  • Ve víčku jsou dírky na slití vody

Schválně kolikrát jste honili špagety po louce nebo je sbírali z výlevky? Nám třeba takhle Hanča omylem převrhla večeři na tripu kolem jezera Bajkal, kde jsme opravdu neměly přebytky jídla. Takže za mě se děrované víčko fakt hodí 🙂

  • Odměrky na množství vody

S tímhle hrncem nemusíte vařit své kulinářské instantní speciality „by voko“, ale stačí použít odměrky na stěnách hrnce.

  • Snadno se myje a čistí

Alespoň zatím. Nepochybuju, že v něm Ivar něco dříve nebo později nepřipálí 😀

  • Průhledná poklička

Průhledná poklička vám umožňuje vidět, jestli se už voda začíná vařit. Nemusíte neustále nadzvihávat víčko od ešusu (a tím zpomalovat ohřev vody) nebo naopak čekat, dokud vám voda nevzkypí…


Hrnec Sea to Summit X- POT – nevýhody

  • Nedá se použít na ohni

Dno hrnce je vyrobené z tvrzeného hliníku. Stěny jsou ale silikonové, tudíž si dovedete překvapit, co by s nimi otevřený plamen za chvíli udělal. S tímhle hrncem se bez vařiče neobejdete. (I když předpokládám, že se určitě najdou borci, kteří s ním zvládnou vařit na žhavých uhlíkách. Já to ale zkoušet nehodlám…)

  • Na manipulaci s ním si člověk musí zvyknout

Občas prostě budete potřebovat použít obě ruce a trochu zdravého rozumu. Třeba jako já, když jsem šla do hrnce nabrat vodu do vaření a protože zpátky ke kempu byla trochu náročná cesta plná poskakování z kamene na kámen, tak jsem si říkala, že si udělám službu, přiklopím-li hrnec pokličkou a zajistím ji. Jenže jsem měla mokré ruce, zabrala jsem za silikonová uzavírátka trochu moc a hrnec zmáčkla a už jsem byla ohozená vodotryskem, potom co se mi hrnec s dvou a půl litrama vody nakrásno složil.

  • Životnost silikonu

Selský rozum říká, že silikon prostě nevydrží to samé jako hliníkový ešus, ale uvidíme. Zrekapituluji to po delším používání.

  • Někteří uživatelé si stěžují, že jim praskla plastová poklička

Zkušenost uživatele na Hanibalu: „Hrnec jsem měl a musel jsem ho vrátit. Poklička úplně popraskala skrz na skrz, ohla se a vypadlo držadlo.“

  • Zdá se mi, že se v něm voda vaří pomaleji než v klasickém plechovém hrnci a rychleji chladne

Něco mi říká, že to bude mít něco společného s tepelnou vodivostí nebo součinitelem tepelné vodivosti nebo měrným tepelným odporem či tak. Už je to dlouho, co jsem měla chemické inženýrství…

  • Nesmí do myčky


Závěrem

Sama jsem zvědavá, jak dlouho nám X-POT vydrží. Po prvním používání jsem z něj nadšená, ale kvůli recenzím dalších uživatelů své nadšení trochu krotím. Uvidíme, jestli se nám ho podaří neroztavit nebo jestli nepraskne poklička. (Četla jsem dokonce i recenzi, kde se někomu hrncem prožrala myš. A vzhledem k naší zkušenosti z Patagonie, kdy Hanče něco prožralo batoh, bych tuhle možnost rozhodně nevylučovala…)


Zkušenosti po 2 letech používání hrnce X-POT

Už je to více než dva roky, co jsme si hrnec Sea to Summit X-Pot pořídili a pořád jsme s ním spokojeni. Aktuálně ho máme s sebou na naší cestě dodávkou po Panamerické dálnici. Silikon vypadá pořád jako nový, poklička nepopraskala. 

Skládací nádobí od Sea to Summit nám svými vlastnostmi natolik vyhovuje, že jsme si pořídili ještě lehkou hliníkovou pánev (335 g) a skládací konvičku na vodu (186 g). Skvělé je, že všechno tohle nádobí se naskládá do sebe a nezabere tedy žádné místo navíc. 

Skládací konvička od Sea to Summit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..