Střední Norsko: 10 nejkrásnějších turistických treků, které nesmíte vynechat

nejkrasnejsi tury v Norsku

Plánujete cestu do Norska, milujete hory a váháte kam se vydat? Vybrat si ty nejkrásnější treky v Norsku není jednoduché, protože když je hezké počasí, tak je krásně všude 🙂 Nicméně tady můžete projet seznam 10 míst, která patří k tomu NEJ co střední Norsko nabízí.

Přechod hřebene Romsdalseggen – dechberoucí výhled na Stěnu Trolů 

Jedna z nejhezčích norských hřebenovek se nachází v kraji  Møre og Romsdal poblíž města Åndalsnes. Výchozím místem je údolí Vengedalen, kam během turistické sezóny jezdí z Åndalsnes autobus. 

Přechod je sice jen 10,5 kilometrů dlouhý, ale je celkem fyzicky náročný. Z Vengedalen ale není stoupání tak strmé jako pozdější klesání do Åndalsnes. Navíc už od parkoviště, odkud vede stezka značená kamennými mužíky, je výhled na majestátní horu Romsdalshorn.

https://www.instagram.com/p/BmEq_QGHBLe/?tagged=romsdalseggen

Po vystoupání na hřeben se vám naskytne dechberoucí pohled na údolí Romsdalen, ve kterém o tisíc metrů pod vámi meandruje řeka Rauma, majestátní masiv Trolltindene s proslulou Trolí stěnou i na fjord. 

Výlet je možné si prodloužít o výstup na vrcholek Blånebba (1320 m). Trasa sice vede po hřebeni, ale je dobře schůdná a na exponovanějších místech je zajištěná řetězy. Na konci vás čeká na kolena náročný, 700 m sestup na úroveň fjordu.

Po cestě se ale ještě můžete zastavit na vyhlídce Rampestreken, odkud je impozantní výhled na Åndalsnes. Cesta z Vengedalen do Åndalsnes trvá zhruba 7 – 8 hodin.

https://www.instagram.com/p/BlPh-p1no4F/?tagged=rampestreken

Stěna Trolů – Trek k nejvyšší kolmé stěně v Evropě

Trollveggen je nejvyšší kolmá stěna v Evropě a mekka horolezců a base jumperů. Nachází se naopačné straně údolí Romsdalen než Romsdalseggen a je součástí masivu Trolltindene. Na to, abyste si užili pohled z vršku Stěny Trolů nemusíte být špičkový horolezci. Na vrcholek totiž vede turistická stezka, která začíná u turisty oblíbené Trollstiegen (Cesta Trolů).

https://www.instagram.com/p/BlKHDn-g9f4/?tagged=trollstiegen

Nad vodopádem Stigfossen odbočí vpravo do svahu a postupně nastoupává. Nenáročný výstup končí na hraně kolmé stěny, která padá více než kilometr do údolí pod vámi. Poprvé byla vylezena až v roce 1967. Dříve horolezci trávili ve stěně celé týdny, dnes ji zdolávají za dobrých podmínek podstatně rychleji.

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?v=9yrKSrHo1Lc&t=93s“]

Lákadlem je i pro české horolezce. První československý prvovýstup na Trollrygen proběhl v roce 1974. V roce 1973 zde zahynulo pět horolezců z Liberce a Jablonce. To bohužel nebyli jediné životy, které si Trollveggen vyžádala.  

V roce 1984 zde zahynul zakladatel BASE jumpingu Carl Boenish, dva dny po stanovení světového rekordu pro nejdelší seskok. Od roku 1986 je odtud base jumping zakázán. Cesta trvá cca 5 hodin (tam i zpět). Na Stěnu trolů se můžete podívat i zespodu (sjedete dolů z Cesty Trolů směrem na Åndalsnes, ale na křižovatce místo naÅndalsnes odbočíte na Dombås. 

Trekanten v pohoří Trollheimen – třídenní putování Domovem Trolů

Trekanten i Trollheimen neboli trojúhelník v Domově Trollů je třídenní horské putování mezi chatami Gjevilvashytta, Trollheimshytta a Jøldalshytta, které spravuje norský turistický svaz (DNT). Vychází se od jezera Gjende, které je poblíž Oppdalu. K jezeru vede silnice, za kterou se platí poplatek 50NOK. První den stezka nejdrřív mírně nastoupává k jezeru Kammtjønn a pak se zdvihá po suťových polích k hřebenu Riaren, odkud je krásný výhled na Trollheimen.

Trasa mezi Trollheimshyttou a Jøldalshyttou v pohoří Trollheimen

Stezka pak prudce klesá do údolí k chatě Trollheimshytta, kde se dá přenocovat za poplatek uvnitř chaty anebo postavit stan. Druhý den se dá vybrat ze třech variant cest na Jøldalshyttu. Nejsnazší a nejkratší vede údolím podél řeky. Cesta po pravé straně řeky přes vrcholek Geithetta trvá 6 hodin. Nejnáročnější je cesta přes tři vrcholky Trollhetta, která zabere 9 hodin. Poslední úsek cesty z Jøldalshytty zpět na Gjevilvashyttu vede skrze celkem nenáročný terén a zabere cca 6 – 7 hodin.

https://www.instagram.com/p/Bi2INcEnpT7/?tagged=j%C3%B8ldalshytta

Bessegen – přechod hřebene mezi tmavěmodrým jezerem Gjende a tyrkysovým Bessvatnet

Přechod Bessegenu patří k těm nejpopulárnějším a turisty nejvyhledávanějším túrám. Nachází se v pohoří Jotunheimen, neboli v domově obrů poblíž vesnice Gjendesheim. Největším turistickým lákadlem je přechod po úzkém hřebeni, kde je pod vámi po jedné straně tmavě modrá hladina jezera Gjende a na druhé straně tyrkysově modré Bessvatnet. Rozdíl hladin mezi oběma jezery je neuvěřitelných 400 výškových metrů.

https://www.instagram.com/p/BlddNUSBFP5/?tagged=bessegen

Většina turistů se sveze lodí do Memurubu, a odtud se pak přes Bessegen vrací zpátky do Gjendesheimu. Přechod má přibližně 13 km a zabere 5 – 7 hodin. Túra je schůdná od června do srpna, ale loď na začátku června ještě nejezdí, takže se pak trasa natáhne o dalších 13km.

 Na druhou stranu se vám na začátku června rozhodně nestane to, že byste museli jít s davem turistů, jak se tomu stává během sezony. Je možné dojet lodí až na konec jezera do Gjende a odtud pak přejít po hřebeni do Memurubu a poté přes Bessegen do Gjendesheimu. To už je časově i fyzicky mnohem náročnější. Tato varianta vychází na 11 až 12 hodin.

Výstup na Galdhøppigen -nejvyšší horu Norska 

Galdhøppigen (2469 m. n. m.) je nejvyšší hora Norska a zároveň celé Skandinávie. Stejně jako Bessegen se nachází v pohoří Jotunheimen, což v překladu znamená Domov obrů. Jako turisté máte dvě možnosti jak se dostat na vrchol. První, která je časově i fyzicky méně náročná a využívají ji hlavně němečtí turisté začíná u chaty Juvasshytta (1837 m.n.m.). Délka této trasy je asi 5 km v jednom směru, což zabere zhruba 3 hodiny při cestě nahoru a o hodinku méně dolů. Zhruba polovina trasy ale vede po ledovci, takže pokud nemáte odpovídající zkušenosti a vybavení, budete si muset zaplatit služby horského vůdce a jít s vícečlenou skupinou. 

https://www.instagram.com/p/BmB8G2Fl5Pq/?tagged=galdh%C3%B8piggen

Anebo zvolit druhou cestu na vrchol, která vede od horského hotelu Spiterstulen(1100 m.n.m.). Tato trasa je jen o málo delší než první varianta, překonává však výrazně větší převýšení – téměř 1 400 m. To z výstupu činí fyzicky i časově náročnější záležitost. Dle vaší fyzické kondice počtejte s tím, že vám cesta tam i zpět zabere alespoň osm hodin.

https://www.instagram.com/p/Bl-B2utAcbs/?tagged=galdh%C3%B8piggen

Pokud vás nazaujal předchozí obrázek se stovkami lidí stoupající na vrrchol Galdhøpiggenu, tak pro vás může být zajímavou alternativout o něco nižší a neprávem nedoceněný Glittertind (2464 m n. m. ), který se nachází na druhé straně údolí. Glittertind dlouho soutěžil s Galdhøppigenem o post nejvyšší hory Norska. Nicméně, vrcholek Glittertindu pokrývající ledovec se za poslední desetiletí o něco zmenšil a prvenství bylo přisouzeno Galdhøppigenu.

Národní park Rondane – krajina kterou se proháněl Peer Gynt 

Národní park Rondane, založený v roce 1962, je nejstarší norský národní park. Jedním z nejvyhledávanějších cílů je nejvyšší vrchol celého pohoří, 2178 metrů vysoký Rondslottet s úžasnými výhledy. Dvacetipětikilometrová trasa začíná u jezera Rondvatnet při turistické chatě Rondvassbu a trvá cca 7-9 hodin. Dalších deset hor v národním parku Rondane přesahuje nadmořskou výšku 2 000 metrů.

https://www.instagram.com/p/BZMBQ-FgEGC/?tagged=rondslottet

Za zvážení stojí i výšlap na druhý nejvyšší vrchol – Storronden (2138 m). Pro překonání rozdílu přes 800 výškových metrů si vyhraďte alespoň sedm hodin. Možností jsou i vícedenní treky a přechody. Oblíbenou variantou je třídenní, pětašedesátikilometrový okruh Spranget – Rondvassbu – Dørålseter – Bjørnhollia – Rondvassbu – Spranget. Horská krajina Rondane inspirovala mnoho norských spisovatelů a dramatiků. Nejznámějším dílem je hra Peer Gynt od Henrika, jejíž část se odehrává právě na území dnešního národního parku.

Rondane

Pohled k jezeru Rondsvatnet ze Storrondenu

Za pižmoni do národního parku Dovrefjell

Národní park Dovrefjell je jedním z mála míst na světě, kde můžete potkat divoce žijící pižmoně. Ti tam byli přivezeni roku 1923 z východního Grónska v počtu deset jedinců, přičemž dnes čítá jejich populace asi 80 kusů. Svým vzhledem připomíná pižmoň tura, ovci i buvola dohromady.

https://www.instagram.com/p/Bizt37egsNM/?tagged=dovrefjell

Nejvyšším vrcholem Dovrefjellu je se svými 2 286 metry Snøhetta. Snøhetta má ve skutečnosti čtyři vrcholky: Stortoppen, Midttoppen, Hettpiggen and Vesttoppen, z nichž jenom Hettpiggen není jednoduše dosažitelný a vyžaduje trochu lehčího lezení.

https://www.instagram.com/p/Bl2c7_Glrp5/?tagged=sn%C3%B8hetta

Výchozí bod je chata Snøheim, patřící norskému turistickému svazu. Cesta k ní je zpoplatněná a je přístupná od 1.července do 1.října. Snøhetta je od Snøheimu vzdálená pouhých sedm kilometrů. Druhou možností je dvoudenní trek z Kongsvollu. První den se za 5 hodin dojde k horské chatě Reinheim (1 370 m). Druhý den se vystoupí za 3 hodiny na vrchol Snøhetty, následuje dvouhodinový sestup a návrat za 4 – 5 hodin do Kongsvollu.

https://www.instagram.com/p/BlvVLqKhJVE/?tagged=sn%C3%B8hetta

 

Geiranger – nejkrásnější norský fjord

Geiranger  je 16 km dlouhý a 360 m hluboký fjord se zářivou vodou lemovaný četnými vodopády. Mnozí ho označují za nejkrásnější fjord na světě. Počet turistů a výletních lodí tomu rozhodně odpovídá. Chcete-li si ale užít výhledy na tento skvost, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, vyhněte se tradičním vyhlídkám pro turisty a vyražte na túru v kopcích nad fjordem.

Jedním z výchozích míst je parkoviště Korsmyra (620 m.n.m). Odtud se dá dojít v podstatě po vrstevnici k vyhlídkovému místu Gomsdal (600 m.n.m) nebo vystoupit na vrchol Geitfonnega (1 453 m.n.m.). Určitě taky doporučuji jednoduchou tůru k horské farmě Skageflaa, která byla postavena na vršku 250m útesu a je z ní nádherný výhled na fjord a na vodopád Sedm sester. 

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?v=FuD_4y59UEA“]

Innerdalen – nejkrásnější norské údolí

Innerdalen je mnohými označováno za nejhezčí norské údolí. Nachází se při silnici RV70, mezi Kristiansundem a Sunndalem. Od parkoviště v Nerdalen vede štěrková cesta, po které se asi po hodině chůze dostanete do údolí lemovaného majestátními kopci, kterým dominuje 1452 metrů vysoká Innerdalstårnet.

https://www.instagram.com/p/BmBaqOTHNfS/?tagged=innerdalst%C3%A5rnet

Cesta na vrchol trvá cca 6 – 10 h v závislosti na vaší fyzické kondici. Začíná u chaty Innerdalshytta, patřící norskému turistickému svazu a překonává převýšení 1200m. Nejprve se nastoupá po turistické cestě k jezeru Storvatnet, které už se nachází nad linií lesa. Prudší stoupání končí v sedle mezi Innerdaltårtnet and Tårnfjellet (1310 m).

Jsou odtud ale nádherné výhledy na Innerdalen a především východní stěnu Skarsfjell nad jezerem Storvatnet. Poslední část před vrcholem vyžaduje časté přidržování se rukama a lehké lezení, takže zvláště při sestupu je potřeba být opatrní, nicméně lana a jištění není potřeba.

https://www.instagram.com/janis.dzerve/

Atlantská cesta a jeskyně Trollkirka

Atlantic road je 8 kilometrů dlouhá sekce silnice, která vede přes ostrůvky od nikud nikam (tedy přesněji mezi vesnicí Kårvåg na ostrůvku Averøy a Vevang u Eide 🙂 Původně byla tahle spojnice naplánovaná jako železnice, ale pak z toho sešlo a v roce 1983 začala výstavba silnice. Nejznámějším symbolem cesty je 259 metrů dlouhý Storseisundet Bridge, který se zdvihá a zatáčí (při pohledu ze severu) takovým způsobem, že vypadá, jako by uprostřed končil.

https://www.instagram.com/p/BdDFwWihlUl/?tagged=atlanticroad

Asi dvacet kilometrů směrem na jih od Atlantic road leží jeskyně Trollkirka (v překladu Trolí kostel). Trollkirka je soustava tří jeskyní. Hlavní jeskyně je asi 70 metrů dlouhá a vede k 14 metrů vysokému vodopádu, který je zezhora osvětlený denním světlem. Cesta od malého placeného parkoviště při hlavní silnici zabere cca 2 hodiny.

Trollkirka

Jeskyně Trollkirka

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě

Jeden komentář: “Střední Norsko: 10 nejkrásnějších turistických treků, které nesmíte vynechat”

  1. Ahoj jsem Víťa je mi 35 let rád bych se dostal do Norska za přírodou a práci na horách jsem od mala byla by možná nějaká výpomoc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..