Vyberte stránku

Plánujete dovolenou do Norska a nejste si úplně jistí, co všechno chcete navštívit? Nebo už jste si naopak svoje cíle naklikali do mapy a zjistili jste, že jeden je na jihu, druhý na západě a třetí na severu země a že vám tahle dovolená zabere nejméně měsíc? Pro lepší orientaci o tom, v jakých regionech se nacházejí nejznámější turistické atrakce jsme pro vás napsali tenhle stručný přehled. A taky proto, že:

  • Často mají lidé radost, že sehnali levné letenky do Osla. Neuvědomí si ale, že za místy, které chtějí vidět musejí cestovat skoro až k Bergenu
  • Lidé můžou být nešťastní, že Oslofjord vypadá jinak, než ty fjordy z obrázků
  • Je třeba si uvědomit, že vzdálenosti v Norsku jsou obří a autem to zas tak rychle neodsejpá
  • Chci-li vidět půlnoční Slunce, pak nestačí, že jsem v Norsku
  • Chci-li vidět polární záři, tak čím víc na sever, tím větší pravděpodobnost (laicky řečeno)

Pevninské Norsko se rozkládá na více než 385 000 km2. Z celkového počtu 5-ti milionů obyvatel žije přes jeden a půl milionu lidí v okolí Osla, cca 300.000 v Bergenu a skoro 200.000 v Trondheimu, což jsou tři největší norská města. Na zbytek země tedy nezbývá tak moc obyvatel a je více míst na přírodní krásy 🙂 Například v kraji Finnmark na úplném severu Norska je hustota zalidění jen 1,5 člověka na kilometr. Takže pokud jste introverti nebo při cestování prostě preferujete nikoho nepotkat, tak Finnmark vřele doporučuji 🙂

Mimo pevninu patří k Norsku ještě souostroví Svalbard (jehož největší ostrov se jmenuje Špicberky), a ostrovy Bjørnøya, Jan Mayen a Bouvetøya. Poslední jmenovaný si doporučuji vyhledat na mapě, možná vás překvapí, kde leží.

Norsko je zatraceně dlouhá země, od nejjižnějšího místa u majáku Lindesness až k nejsevernějšímu výběžku na Nordkinnu je to přes 2.000 km. Jenom projet tuto vzdálenost vám zabere minimálně 30 hodin jízdy. Navíc přes Švédsko. Často si lidé při plánování dovolené v Norsku neuvědomí, o jak dlouhé vzdálenosti se jedná, a kolik času na jejich zdolání bude potřeba. V Norsku je třeba brát v úvahu to, že na většině silnic nebudete moct jet rychleji než 80km/h, v některých částech Norska se budete muset spolehnout na trajekty a v neposlední řadě taky budete chtít neustále zastavovat a fotit 🙂

 

V roce 2017 se norská vláda rozhodla opustit zajeté dělení země na původních 19 fylke (něco jako kraje v Čechách) a sloučit je do pěti větších administrativních oblastí.

Vznikly tak regiony Jižní, Západní, Východní, Severní a Střední Norsko (neboli Trøndelag). Každý z těchto regionů se trochu liší svojí geografi a nabízí tak odlišné scenérie a aktivity.

Nemáte-li na procestování Norska měsíce času, tak chtě nechtě budete muset prioritizovat, co navštívit. Pojďme si tedy povědět víc o jednotlivých norských regionech a co tam navštívit.

norské regiony

Západní Norsko - Když chcete vidět fjordy, hory a ledovce

Norské regiony: Západní Norsko


Vysoké hory, vodopády padající do hluboko zařízlých fjordů nebo modravé ledovcové splazy. To je to, co si mnoho lidí představí pod Norskem. Za těmito přírodními krásami ale budete muset do Západního Norska. Občas je to trochu matoucí, protože technicky Oslo nebo Trondheim leží také ve fjordu, ale věřte mi, ty fjordy, které znáte z katalogů cestovek budete muset hledat na západním pobřeží.

Západní Norsko je velice členité a hornaté. Jen pár kilometrů od Sognefjordu, na západě pohoří Jotunheimen se zdvihají více než dvoutisícové hory. Západně od Jotunheimenu se nachází Jostedalsbreen, který je největším ledovcem v Evropě.

ledovec Jostedalsbreen

Cesta k ledovcovému splazu Briksdalsbreen v národním parku Jostedalsbreen

Další, o něco menší ledovce jsou pak Hardangerjøkulen na náhorní plošině Hardangervidda a ledovec Folgefonna.

Folgefonna

Národní park Folgefonna

Dvěstě kilometrů dlouhý Sognfjord, který je nejdelším fjordem v Norsku a druhým nejdelším na světě, skoro rozděluje Vestlandet na dvě oddělené části. O něco více na jihu pak najdeme 180 km dlouhý Hardangerfjord, který je proslulý pěstováním ovoce. Velmi doporučuji navštívit Hardangerfjord v květnu, kdy celý rozkvete!

Samozřejmě nesmím zapomenout zmínit Geirangerfjord, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a právem je označován za nejhezčí norský fjord. I když ho dle mého názoru davy turistů a velké výletní lodě dost kazí.

Geirangerfjord

Výletní loď vplouvající do Geirangerfjordu

Z mnohasetmetrové výšky padají do fjordů a kaňonů známé vodopády jako Sedm sester, Vøringsfossen nebo 275 metrů vysoký Vettisfossen, který je nejdelším neregulovaným vodopádem v Norsku. A také jeden z nejhezčích a nejméně navštěvovaných. Dalším dechberoucím vodopádem je Langfossen, který kaskádovitě stéká přes 600 metrů do Åkrafjordu. Nejimpozantnější pohled na vodopády je na jaře, kdy mají zvýšený průtok kvůli tání sněhu.

Vodopád Langfossen

Kaskádovitý vodopád Langfossen

Bergen je největším městem regionu a zároveň druhým největším norským městem. Je známý především díky barevným hanzovním domkům Bryggen, rybímu trhu a sedmi vrcholkům, které jej obklopují. Ve skutečnosti je těch vrcholků mnohem více než sedm, ale spisovatel a bergenský rodák Ludvig Holberg se cítil natolik inspirovaný pověstí o založení Říma si prosadil, že vrcholků musí být sedm. Většina místních se ale dodnes nemůže shodnout na tom, kterých sedm to vlastně je. Bergen ale každý květen pořádá přechod 7 vrcholků, takže to vypadá, že zde panuje určitý konsensus o tom, které vrcholky patří mezí těch sedm vyvolených.

Bryggen v Bergenu

Staré hanzovní domky Bryggen v Bergenu

Ålesund je dle mého názoru tím nejhezčím norským městem. Malebné čtyřicetitisícové městečko se rozkládá na třech ostrovech, které jsou vzájemně propojeny mosty. V roce 1904 zde vypukl ničivý požár, který zničil téměř všechny dřevěné domy a tisíce lidí se ocitly bez domova. V krátké době bylo ale město znovu vybudováno v secesním stylu, v jakém se dochovalo dodnes. Zajímavou atrakcí v Ålesundu je oslava letního slunovratu, kdy zde místní každoročně postaví a zapálí až 40-ti metrovou věž z dřevěnných palet. Více o Slinningsbålet a jeho zápisu do Guinessovy knihy rekordů si můžete přečíst zde.

Pohled na Alesund z vyhlidky Aksla

Pohled na Alesund z vyhlidky Aksla

Dalším větším městem v západním Norsku je Stavanger – hlavní město ropného průmyslu. Centrum Stavangeru (Gamle Stavanger) je poměrně malé, ale najdete zde přes 170 bílých dřevěných domků, které tvoří jednu z největších dochovalých dřevěných osad v severní Evropě. Mezi nimi se táhnou úzké kamenné pěší uličky a schodiště, které ve spojení s domky vyvolávají skutečně pohádkový dojem. Co mě osobně ve Stavangeru láká nejvíce je moderní a interaktivní muzeum norského ropného průmyslu.

Mnohem zajímavější, než Stavanger samotný je ale jeho okolí. Slavná norská skalní plošina kazatelna (Preikestolen), tyčící se více než 600 metrů nad Lysefjordem, se nachází jen hodinu a půl jízdy od Stavangeru. Nenechte se ale zmást pohledy a raději nedoufejte, že se vám podaří pořídit si fotku jak sedíte sami na útesu a houpete nohami vysoko nad fjordem. Ročně na Preikestolen totiž zavítá víc jak  100.000 turistů.

Slávu a návštěvnost Preikestolen předčí snad už jen Trolltunga neboli Trolí jazyk nedaleko Oddy. Přestože je výstup na ní celkem náročnou túrou, turisté z tohoto místa naprosto šílí a pro mnoho z nich je to jediné must-visit v Norsku. Zatímco před rokem 2010 podniklo tenhle 27 kilometrový roundtrip s více než 1000 metrovým převýšením zhruba 800 turistů ročně, v roce 2016 už jich bylo 80.000. Poděkujme sociálním médiím. Bohužel na nich už nikdo nerozšířil, jak náročný výstup to je, a tak se tam velké množství lidí vydává naprosto nevhodně obuto a oblečeno. Nebo doufají, že si nahoru vyšlápnou i mimo sezónu, kdy je v horách ještě spousta sněhu. Norský červený kříž tak má plné ruce práce, protože sem za sezónu vyjíždí i čtyřicetkrát.

Když už jsme u těch názvů míst pojmenovaných po trolech. Trollveggen neboli Stěna Trolů je nejvyšší kolmá stěna v Evropě a mekka horolezců a base jumperů.  Na to, abyste si užili pohled z vršku Stěny Trolů nemusíte být špičkový horolezci. Na vrcholek totiž vede turistická stezka, která začíná u turisty oblíbené Trollstiegen (Cesta Trolů).

Cesta Trolů

Lehce netradiční pohled na Cestu Trollů

Trollkirka neboli Trolí kostel je soustava tří jeskyní nedaleko města Molde. Hlavní jeskyně je asi 70 metrů dlouhá a vede k 14 metrů vysokému vodopádu, který je zezhora osvětlený denním světlem.

Trollkirka

Jeskyně Trollkirka

Zajímavou atrakcí regionu je také Atlantická cesta. Jedná se o pouhých 8 kilometrů dlouhou sekci silnice, která vede přes ostrůvky od nikud nikam (tedy přesněji mezi vesnicí Kårvåg na ostrůvku Averøy a Vevang u Eide 🙂 Původně byla tahle spojnice naplánovaná jako železnice, ale pak z toho sešlo a v roce 1983 začala výstavba silnice. Nejznámějším symbolem cesty je 259 metrů dlouhý Storseisundet Bridge, který se zdvihá a zatáčí (při pohledu ze severu) takovým způsobem, že vypadá, jako by uprostřed končil.

Mohlo by vás zajímat:  Norsko autem: Placení mýtného

Trvalo by mi věky, kdybych se měla rozepsat o všech nádherných místech, které najdete v západním Norsku. Zkusím ty další alespoň vyjmenovat.

(Účelem není tady vypsat seznam všech míst, které bych vám doporučila v daném regionu navštívit. To by vystačilo na několik samostatných článků. Účelem je vyjmenovat vám nejznámější turistické atrakce, abyste měli představu v které části Norska se nacházejí.)

Filtrovat podle

Východní Norsko - Když chcete jít do hor

Norské regiony: Východní Norsko

Východní Norsko je regionem kontrastů. Na jedné straně sem patří Oslo a jeho okolí, kde žije přes jeden a půl milionu lidí. Na druhé straně pak máme národní park Femundsmarka. Ta spolu s přírodní rezervací na švédské straně tvoří největší souvislou chráněnou oblast divočiny v jižní Skandinávii. Femundsmarka  je domovem řady vzácných a ohrožených druhů zvířat a ptactva. Narazit tu můžete na mořské orly, sokoly, vydry nebo soby.

Dalším národním parkem, který potěší každého horala je Rondane –  nejstarší norský národní park. Jedním z nejvyhledávanějších cílů je nejvyšší vrchol celého pohoří, 2178 metrů vysoký Rondslottet s úžasnými výhledy. Dalších deset hor v národním parku Rondane přesahuje nadmořskou výšku 2 000 metrů. Horská krajina Rondane inspirovala mnoho norských spisovatelů a dramatiků. Nejznámějším dílem je hra Peer Gynt od Henrika Ibsena, jejíž část se odehrává právě na území dnešního národního parku.

Rondane

Pohled na národní park Rondane během výstupu na horu Storronden

Chcete-li zdolat Galdhøpiggen (2469m) –  nejvyšší horu Norska i celé Skandinávie, pak budete muset vyrazit do národního parku Jotunheimen, neboli Domova obrů. Zajímavou alternativou k turisticky velmi vyhledávanému Galdhøppigenu může být o něco nižší a neprávem nedoceněný Glittertind (2464 m n. m. ), který se nachází na druhé straně údolí. Glittertind dlouho soutěžil s Galdhøppigenem o post nejvyšší hory Norska. Nicméně, vrcholek Glittertindu pokrývající ledovec se za poslední desetiletí o něco zmenšil a prvenství bylo přisouzeno Galdhøppigenu.

Přechod Bessegenu patří k těm nejpopulárnějším a turisty nejvyhledávanějším túrám v Jotunheimen. Největším turistickým lákadlem je přechod po úzkém hřebeni, kde je pod vámi po jedné straně tmavě modrá hladina jezera Gjende a na druhé straně tyrkysově modré jezero Bessvatnet. Rozdíl hladin mezi oběma jezery je neuvěřitelných 400 výškových metrů.

Bessegen, Jotunheimen

Pohled na jezero Gjende při přechodu Bessegenu

Severní Norsko - Když chcete vidět polární zář nebo půlnoční slunce

Norské regiony: Severní Norsko

Severní Norsko se rozkládá od idylických ostrůvků na pobřeží Helgelandkysten až po mys Nordkinn, což je nejsevernější bod Evropy. Jeho území pokrývá více než třetinu celého pevninského Norska. Přesto je tento region nejméně zalidněný. Severní Norsko je díky svému relativně teplému klimatu, které má na svědomí teplý Golfský proud, ale osídleno už tisíce let.

Kromě norského obyvatelstva zde žije i Sámská menšina, která byla norskou vládou řadu let utlačována. Sámové se po staletí živili rybolovem, lovem pro kožešiny a chovem ovcí. Známí jsou ale především pro svůj kočovný chov sobů, kterých můžete v severním Norsku spatřit stovky.

V závislosti na termínu vaší cesty můžete na severu Norska zažít dva odlišné, a však stejně fascinující jevy. Během léta lze nad linií polárního kruhu pozorovat půlnoční Slunce, které ani v nočních hodinách nezapadne za horizont. V době, kdy skončí polární den je naopak možné spatřit na obloze tancující polární záři. (Bude se to zdát banální, ale opakují, že buď můžete vidět polární záři nebo půlnoční slunce. V době, kdy je 24-hodin denně světlo není možné polární záři pozorovat).

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?v=2hwSC3cEKHo“]

Ať už se rozhodnete navštívit tento region v létě nebo v zimě, severní Norsko toho má hodně co nabídnout:

Mezi největší turistické magnety patří souostroví Lofoty. Při pohledu na snímky z Lofot není nutné přemýšlet, co sem turisty táhne. Z temně zbarvených mořských vod, jejichž břehy jsou lemovány malebnými rybářskými vesničkami, tu ční přes tisíc metrů vysoké rozeklané štíty hor. Tradiční způsob obživy zde představuje jarní lov tresek, které se následně suší na obrovských dřevěných sušácích.

Svolværgeita na Lofotech

O něco méně známý, ale neméně krásný je ostrov Senja. Podobně jako na Lofotách zde najdete dramatické fjordy s horami stoupajícími z moře strmě k oblakům, ale stejně tak i dlouhé písečné pláže poseté korály. Dominantou ostrova je hora Segla. Ta sice ani zdaleka nepatří mezi ty nejvyšší, ale rozhodně patří mezi ty nejimpozantnější. Podobně jako známá Prekestolen se její stěna totiž ční 600 metrů kolmo nad mořem.

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?v=PbixTS4fwws“]

Tromsø, přezdívané “Paříž severu” nebo “brána Arktidy”, je největší městem v severním Norsku. Větší část města leží na ostrově Tromsøya, menší pak na norské pevnině. Obě části spojuje ikonický obloukový most. Do Tromsø každoročně proudí tisíce turistů, kteří chtějí spatřit polární záři.

Mnohé také láká cesta na Nordkapp , který považují za nejsevernější výběžek Evropy. Pravda je ale trochu jiná. Zatímco na Nordkapp vede dobře udržovaná silnice, platí se tam vstupné a za svou statečnost, že jste autem dojeli až tak daleko, tam můžete dostat diplom, ten nejvíc nejsevernější bod se nachází o kousek dál na poloostrově Nordkinn.

Střední Norsko - Když se chcete potápět nebo rybařit

Střední Norsko to nemá jednoduché. Pro většinu cestovatelů a turistů je to jen mezizastávka v půlce cesty mezi Oslem nebo západním Norskem a Lofotami. A s těmito dvěma regiony se nesoupeří lehce. Střední Norsko charakterizuje především zemědělská krajina a lestnaté kopce.

Hlavním lákadlem regionu je město Trondheim, které bylo ve vikingských dobách hlavním městem Norska. Podobně jako v Bergenu zde najdete barevné dřevěnné hanzovní domky lemující oba břehy řeky Nidelvy. Dominantou Trondheimu je gotická katedrála Nidarosdomen, kam směřuje více než 600 km dlouhá poutní cesta z Osla (St Olav’s way).

Trondheim

Trøndelag je známým rájem pro rybáře, ať už se jedná o lososové řeky jako je Gaula, Orkla nebo Namsen, nebo mořský rybolov v okolí ostrova Hitra. Hitra je mimo jiného také vyhlášenou destinací pro potápěče.

Hornické městečko Røros, založené za účelem těžby mědi patří mezi nejzachovalejší a nejstarší dřevěnné osady v Evropě. Centrum městečka v podstatě nezměnilo podobu od svého vystavení v roce 1644, čímž si vysloužilo místo na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Šestsetpadesát kilometrů dlouhý úsek silnice mezi Steinkjerem a Bodø byl časopisem National Geographic jmenován jednou ze 100 nejvíce scénických cest na světě. Cestou po Kystriksveien (The Coastal Route) můžete obdivovat nejen stovky ostrůvků kolem pobřeží, ale například i Torghatten – obrovský skalní masiv s dírou uprostřed, ledovec Svartisen nebo nejsilnější vodní víry na světě Saltstraumen. 

 

Filtrovat podle

Jižní Norsko - Sem nechcete 🙂

Jižní Norsko je taková slunečná riviéra pro Nory. Pokud si vy chcete užít slunečného počasí, pláže a jižanského prostředí, tak nechápu proč kvůli tomu jezdit na sever do Norska. Dobře kecám, i v jižním Norsku se dají najít místa, která stojí za návštěvu.

 

Lidé často jezdí k majáku v Lindesnes, což je nejjižnější bod pevniny. Často mám ale pocit, že sem zajíždějí jen proto, aby mohli říct, že byli i na nejjižnějším i na nejsevernějším bodě Norska. (Což jak už jsem zmínila navzdory zažitým představám není Nordkapp).

 

Kromě toho tady můžete navštívit losí park a prohlédnout si losy zblízka třikrát denně při jejich krmení.

Hardangervidda

Do Norska létají přímé lety z Prahy do Osla a Bergenu se společnostmi  norwegian a SAS. Pokud si chcete půjčit auto, můžete si vyhledat nejlevnější nabídky na rentalcars.com nebo využít P2P půjčení aut přes gomore.no.

PS: Časem sem přidám více fotek, ale momentálně se mi odmítá k PC připojit můj externí disk, takže ho musím reklamovat. Pardon.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál! Máte-li dotazy nebo připomínky, napište je do komentářů pod článkem! 

 R&I