Vyberte stránku

V tomto „průvodci“ po norském souostroví Lofoty najdete informace o tom, jakou zvolit dopravu a trasu při cestě vlastním autem z Čech, jak se na Lofoty dostat letecky, kdy je nejvhodnější doba na návštěvu, jaké očekávat počasí a co si s sebou sbalit za oblečení a vybavení.

V článku také najdete tipy na turistické trasy na Lofotech, informace ohledně kempování a využívání horských chat i konkrétní tipy na ubytování. 

Krajina na norském souostroví Lofoty, ležícím severně od polárního kruhu, je jako z pohádky. Na relativně malé rozloze tu najdete snad všechny krásy Norska:  rybářské vesničky s typickými červenými domky, které se krčí pod ostrými hřebeny hor. V zapomenutých zátokách jsou mezi horami ukryté písčité pláže, které by směle mohly soupeřit s těmi v Karibiku. Jen voda tu je o poznání chladnější. 

Pobřeží Lofot je omýváno teplým Golfským proudem, takže zde není až taková zima, jak byste si při prvním pohledu na mapu mysleli. Lofoty nezažívají třeskuté zimy s hromadami sněhu a teplotami klesajícími hluboko pod nulu. Za to o déšť a větrné smrště tu (nejen) v zimním období není nouze. Průměrně na Lofotech ročně napadne 2.000 mm srážek, především v zimních měsících (viz graf níže).

Lofoty jsou vyhledávanou turistickou destinací. Především v letních měsících se sem sjedou turisté z celého světa. Lofoty jsou ale nádherné v kterémkoliv ročním období. Ať už v létě, kdy můžete vyrazit na horské túry a užívat si polárního dne a půlnočního slunce. Nebo v zimě, kdy zase máte šanci pozorovat polární záři. Podzim může být větrný a deštivý s rychle ubývajícím denním světlem. Ale povím vám, zažít tu pořádnou větrnou smršť, je také nezapomenutelný zážitek!

Souostroví Lofoty najdete přibližně 300 km severně od polárního kruhu v norském kraji Nordland. Mnoho lidí za Lofoty mylně považuje celou skupinu ostrovů rozkládající se na západ od Narviku, ale Lofoty tvoří jen pět nejzápadnějších ostrovů: Austvågøya, Vestvågøya, Flakstadøya, Moskenesøya a Gimsøya. 

Hlavním městem a administrativním centrem souostroví Lofoty je pětitisícové město Svolvær, které leží na ostrově Austvågøya. Souostroví severně od Lofot se nazývá Vesterály a zbylé ostrovy mezi Lofotami a pevninou tvoří souostroví Ofoty. 

Přestože je název Lofoty v češtině používán v množném čísle, v norštině je název Lofoten tvarem jednotného čísla. Jedná se o složení slov „Lo“ (rys) „Fot“ (chodidlo, tlapa) a koncovky -en, která označuje určitý člen.

Nynější název souostroví se odvodil od slova Lofotr, což je dříve používané jmén ostrova Vestvågøya.

Lofoty a Vesterály mapa
Mapa souostroví Lofoty a Vesterály

Jak na Lofotech, tak na Vesterálech jsou mezi sebou větší ostrovy propojeny mosty. Ale najdete zde i množství lokálních trajektů. Celým souostrovím se od západu na východ vine silnice E10, jejíž část vedoucí mezi Svolværem a Å je jednou z 18 norských národních scénických cest. 

CESTA NA LOFOTY VLASTNÍM AUTEM

Pokud máte v plánu jet na Lofoty vlastním autem z Čech nebo Slovenska a prozkoumat hlavně severní Norsko, tak je nejlepší volbou cesta skrze Švédsko do Kiruny a pak překročení hranic do Norska v oblasti národního parku Abisko.

Vemte ale v potaz, že jakmile uhnete z východního pobřeží Švédska, tak nepojedete po žádné dálnici. Počítejte s průměrnou rychlostí max. 80 km/h v létě, v zimě ještě mnohem méně. 

Na první pohled to vypadá jako delší a horší cesta, ale opak je pravdou 🙂
Cesta na Lofoty skrze Norsko
Cesta skrze Norsko: 2 667 km a 35 h dle google maps

Trasu skrze Norsko bych doporučila pokud máte na cestování delší dobu a chcete si po cestě občas někde něco prohlédnout. Cesta Švédskem je totiž celkem nudná. V případě že zvolíte cestu skrze Norsko, tak jeďte do Bodø a odtamtud přeplujte trajektem do Moskenes.

V létě je je dobré tento trajekt zamluvit dopředu. Cesta trvá něco přes 3 hodiny a lístek za auto s řidičem vyjde na cca 900 NOK (2019).  Pro cestu na Lofoty můžete také využít  trajektu mezi Skutvik a Svolvær nebo Bognes a Lødingen a pak pokračovat po E10 dále na západ. 

 

Cesta autem na Lofoty skrze Švédsko se sice může jevit jako delší cesta, ale v konečném důsledku je většinou rychlejší a levnější. Švédové totiž nemají tak přísné rychlostní limity, mají lepší cesty, o něco málo levnější naftu a nemají mýtné brány. Více o placení mýta v Norsku si můžete přečíst tady. 

Zajímavý článek o rodinné cestě dodávkou na Silvestra na Lofoty včetně CELKOVÉHO rozpočtu pro 7 lidí si můžete přečíst na stránkách Annie’s Secrets. 

JAK NA LOFOTY LETECKY

Na Lofoty se můžete taktéž dopravit letecky. Možností je letět se společnostmi Norwegian, SAS, nebo Widerøe z Osla buď do Bodø nebo na letiště Harstad-Narvik. Nejlevnější jednosměrné letenky Oslo – Bodø bývají kolem 650 NOK, Oslo – Harstad/Narvik pak kolem 850 NOK. 

Widerøe nově začalo létat i na letiště Svolvær a Leknes na Lofotech, ale ty ceny za letenky jsou docela pálka (nejlevnější okolo 2.000 NOK na trase Oslo – Leknes)

Tip: Pokud jste mladší než 26 let (včetně), tak s Norwegian a SAS můžete využít letenek pro mladistvé. U SAS navolíte, že chcete ungdomsbilett a u Norwegian do slevového kódu napíšete UNDER26. Na těch nejvíc nejlevnějších letech to většinou moc nesleví, na těch dražších už bývá sleva patrná. 

Cena letenek Praha Bodo květen příklad slevy s Norwegian
Ceny letenek Praha - Bodo bez slevového kódu
Cena letenek Praha Bodo květen příklad slevy s Norwegian
Ceny letenek Praha - Bodo se slevovým kódem UNDER26

CESTA NA LOFOTY VLAKEM NEBO AUTOBUSEM

Do Bodø nebo do Narviku se eventuelně dostanete i vlakem. Pokud ale nejste extrémním fanouškem jízdy ve vlaku, tak nevím, jestli bych to doporučila. Cesta z Osla totiž trvá cca 18 hodin. Lístky na trasu Oslo – Bodø je možné koupit na stránkách norských železnic vy.no. Jednosměrné jízdenky se dají v předprodeji  (minipris) sehnat kolem 700 NOK.

Na norské straně končí železnice v Bodø, ale skrze Švédsko je možné se dostat vlakem i do Narviku. Cesta ze Stockholmu do Narviku trvá cca 20 hodin. Lístek do 2. třídy se dá pořídit kolem 600 SEK na stránkách švédských železnic. Já bych si ale v tomhle případě připlatila za lůžko, které vyjde na cca 800 SEK. Nejlevnější lístky jsem viděla za 426 SEK druhou třídu a 670 SEK za lůžko.

Z Bodø a Narviku pak jezdí autobusy, které jedou až do Å a staví ve větších městech.

CESTA NA LOFOTY LODÍ

Zajímavou variantou může být cesta na Lofoty lodí. Mezi Bergenem a Kirkenes operují norské výletní lodě z flotily Hurtigruten, které kdysi rozváželi po Norsku poštu. Nyní vozí především turisty. Pokud byste měli chuť si prohlédnout norské pobřeží z paluby lodi, tak Hurtigruten zajíždí do přístavů ve Svolværu a v Harstad. Popřípadě na Vesterálech staví v Sortlandu. 

Celá trasa s autem je celkem drahá, ale například pro dvě osoby z Trondheimu do Svolværu s kajutou (bez auta) přijde lístek nejlevněji na 1 640 NOK, což je podle mě moc slušná cena.

NEJLEPŠÍ ČAS PRO CESTOVÁNÍ PO LOFOTECH

Nejlepší doba pro návštěvu Lofot v létě

Hlavní sezóna na Lofotech je zhruba od začátku června do září. V tomto období zde můžete očekávat světlo 24 hodin denně, půlnoční slunce a taky tisíce turistů. Pokud se chcete vyhnout davům, tak sem zamiřte mimo sezónu. 

Osobně bych doporučila jet na Lofoty na konci srpna nebo v září, kdy už trochu opadnou davy (Norům začíná škola už v půlce srpna) a zároveň už je v noci trochu tma na to, aby člověk mohl spatřit polární záři.

Nejlepší doba pro návštěvu Lofot v zimě

Lotofy jsou nádherné i v zimě. Musíte ale trochu kalkulovat s délkou dne. Taková běžná miskoncepce je, že je na Lofotech půl roku tma. To není úplně pravda. Tzv mørketiden (temné období) tu trvá od 7. prosince do 5. ledna.

To ale neznamená, že by v tu dobu byla absolutní tma. Ve skutečnosti je i v tom nejtemnějším období kolem zimního slunovratu pár hodin světla – představte si to jako soumrak nebo rozbřesk. Přestože slunce ještě nevylezlo nad horizont, tak už je trochu vidět.

Pokud chcete navštívit Lofoty v zimě (což byste rozhodně měli) tak bych doporučila únor a březen, kdy už budete mít dostatek světla na to, abyste si souostroví užili i ve dne a v noci máte pořád šanci spatřit polární záři.  

PRONÁJEM AUTA NA LOFOTECH VS VEŘEJNÁ DOPRAVA

Na Lofotech bych vám rozhodně doporučila si půjčit auto (pokude nepojedete vlastním). Zapůjčit si ho můžete ideálně na letišti v Bodø nebo v Harstad/Narvik. 

Na souostroví sice jezdí autobusová linka, ale staví hlavně ve větších městech (a spousta turistických atrakcí je mimo města) a nejezdí bůhvíjak často. Autobusové rozvrhy najdete na stránkách 177 nordland. 

Kromě klasických půjčoven si v Norsku můžete pronajmout auto i přímo od lidí na stránkách gomore.no. V poslední době se také těší oblibě přestavěné dodávky. Ty na Lofotech půjčují například vansofnorway nebo arcticcampers. 

UBYTOVÁNÍ NA LOFOTECH

Na Lofotech je relativně velká nabídka ubytování, ve které možná není snadné se zorientovat. Na kterém ostrově je nejlepší se ubytovat? 

Mnoho lidí zůstává ve větších městech jako je Leknes nebo Svolvær, které jsou dobře dostupné letadlem a mají větší nabídku co se nakupování, kaváren nebo restaurací týče.

Nicméně malá městečka jako je Reine nebo vesničky typu Hamnøya, Å nebo Nusfjord mají podle mně mnohem větší kouzlo. Samozřejmě to opět záleží trochu na tom, jestli máte vlastní auto. Pak není problém se ubytovat trošku mimo. 

Lofoty jsou nejvíc proslulé pro svoje červené rybářské chatky tzv. rorbuer (to je množné číslo, v jednotném čísle to je rorbu). 

Na turistických místech jako je Reine je ale rozhodně bookujte se slušným předstihem.  Co se týče lokace, tak ta nejvíc dechberoucí destinace je podle mého názoru Reine a Hamnøy, což je malý ostrůvek co by kamenem dohodil od Reine, jehož ikonické červené rorbuer určitě znáte z fotografií. 

Cena ubytování na Lofotech se mění v závislosti na sezóně. Na ubytování můžete hodně ušetřit pokud pojedete ve skupině více lidí (alespoň 4) a pronajmete si chatku společně.

KEMPOVÁNÍ NA LOFOTECH

Na Lofotech je řada kempů, ale většina z nich je ale otevřená pouze během letních měsíců (květen – září). Stejně jako po celém Norsku je i na Lofotech možné kempovat na divoko. V posledních letech ale zažívá souostroví v létě neskutečný nápor turistů, takže je na některých místech volné kempování lokálně zakázáno (většinou odpočívadla při plážích podél silnice E-10).

Na některých dalších populárních místech je vyžadován poplatek za kempování, i když se nejedná o oficiální kempy (pláže Eggum, Unstad, Utakleiv). 

Jinak si klasicky můžete postavit stan kdekoliv, pokud to je alespoň 150 metrů od nejbližší obydlené budovy. Najít ale rovný, nekamenitý a nepodmáčený terén může být ale trochu oříšek. 

 

TURISTICKÉ CHATY

Na Lofotech najdete také chatky, které patří pod Lofoten Turlag, což je lokální odnož norského turistického svazu DNT. Bohužel jich tu není zas až tak moc. Vlastně jenom pět – Munkebu, Trollfjordhytta, Selfjordhytta, Tåkeheimen a Nøkksætra. 

Kvůli problémům s vandaly byly ale v chatkách vyměněny zámky a není možné je otevřít  klasickými univerzálními DNT klíči.

Nyní je potřeba si klíče vyzdvihnout na turistických informacích. Místo, kde si vyzdvihnout klíče je popsáno u každé jednotlivé chatky. (Člověk musí být členem DNT). Jak se stát členem DNT a další informace o norských turistických chatách najdete zde. 

KOLIK ČASU SI VYHRADIT NA CESTOVÁNÍ PO LOFOTECH

Kolik času budete na Lofoty potřebovat je samozřejmě hrozně individuální. Celé Lofoty od Å až k Narviku mají asi 300 km a zvládnete je přejet klidně za 6 hodin. Jako naprosté minimum bych si vyhradila alespoň tři dny a to to bude takové Lofoty letem světem. Ideálně alespoň týden. 

Hodně to závisí ale i na počasí, ono když fakt týden v kuse usilovně prší, tak rádi přejedete do jiné destinace. Když naopak čtrnáct dní v kuse svítí sluníčko a teploty lížou třicítkovou hranici (jako se nám stalo v létě 2017), tak se vám nebude chtít odjíždět.

Top turistické atrakce na Lofotech

Detailní popis všech turistických atrakcích na Lofotech a příklad itineráře na léto a na zimu očekávejte v příštím článku

TOP Turistické atrakce na ostrově Moskenesøya, Lofoty

Pláže: Bunes, Kvalvika, Horseid, Yttersand.

Kromě pláže Yttersand, na kterou se dá dojet autem jsou zbylé pláže dosažitelné pouze pěšky. O to jsou ale nádhernější! Nejjednoduší přístup má Kvalvika – cca hodinový hike. Na Bunes Beach je potřeba si vzít trajekt z Reine do Vinstad, od kterého je to asi hodinka pěšky. Nejnáročnější je přístup k Horseid Beach, který vyžaduje buď trajekt a několikahodinovou túru, nebo náročnou túru přes hory ze Selfjordu. 

Horské výšlapy a túry: nejznámější horská túra na Reinebringen s úchvatným výhledem na Reine, Ryten s výhledem na pláž Kvalvika,  Helvetestinden tyčící se nad pláží Bunes , nejvyšší hora ostrova Hermanndalstinden, Munken poblíž chaty Munkebu

Městečka: vesnička na konci světa s nejkratším názvem na světě Å, rybářská vesnice Reine

Článek o výstupu na Reinebringen v deštivém počasí si můžete přečíst u Eagles na cestách. Ať narozdíl od nich víte, do čeho jdete 🙂

Ubytování na ostrově Moskenesøya

Na ostrově Hamnøya poblíž Reine se můžete ubytovat v zrenovovaných Eliassen rorbuer. Tohle ubytování je ale extrémně oblíbené, tak bookujte s dostatečným předstihem. Většinou se zde ubytovávají fotografové, protože pak stačí doslova jen vylézt před chatku a člověk má úžasné záběry naservírované na stříbrném podnose v blízkosti teplé chatky 🙂

Další možností ubytování poblíž je Reinefjorden Sjøhus. Mezi Reine a Hamnøya leží další mini ostrůvek Sakrisøya s neméně úžasným výhledem. Ubytovat se můžete v Sakrisøy rorbuer

Pokud se poohlížíte spíše po levnějším ubytování, pak koukněte na Sakrisøy GjestegårdLofoten Bed and Breakfast Reine, skvělý Lofoten Planet BaseCamp nebo Salteriet Hostel ve vesničce Å. 

TOP Turistické atrakce na ostrově Flakstadøya, Lofoty

Pláže: Rambergstranda, Storsandnes, Myrland, Skagsanden

Rambergstranda je pěkná romantická pláž, ale dle mého názoru není moc fotogenická. Zatímco Myrland a Storsandnes patří spíše do kategorie lofotských skrtých pokladů, tak Skagsanden je naopak jedna z hlavních lokací pro fotografování polární záře. 

Horské výšlapy a túry: Stornapsstinden, Flakstadtind, Nubben, Hustinden, Moltind, Volandstind, pobřežní procházka z Nusfjordu do Neslandu. 

Fotogenická místa: Zamrzlé jezero Storvatnet se surrealistickými ledovými formacemi

Městečka: rybářská vesnice Nusfjord na seznamu UNESCO

Ubytování na ostrově Flakstadøya

Flakstadøya je v porovnání s ostatními lofotskými ostrovy maličký. Není zde mnoho možností ubytování. Největší turistickou atrakcí na ostrově je vesnička Nusfjord, která je jednou z nejstarších a nejzachovanějších rybářských vesnic v Norsku. Od roku 1975 je na seznamu světového dědictví UNESCO. Ubytovat se zde můžete ve stylovém Nusfjord Arctic Resort, který má i venkovní káď s horkou vodou odkud můžete pozorovat polární záři 🙂 
 

Druhou lokací, kde můžete najít ubytování je poblíž písečné pláže Ramberg na severu ostrova. Díky své poloze na severu ostrova je Ramberg beach dobrou lokací pro pozorování polární záře v zimě nebo půlnočního slunce v létě. Ubytovat se můžete v Ramberg Gjestegård. 

TOP Turistické atrakce na ostrově Vastvågøy

Pláže: Vik, Haukland, Uttakleiv, Unstad

Haukland je jedna z nejoblíbenějších plážích na Lofotech, hlavně mezi fotografy. Východ a západ slunce tu jsou fenomenální. Stinná stránka je, že sem míří spousta turistů a fotografů. Sousední pláž Vík není tak oblíbená, ale v zimě má lepší výhled na sever, což z ní dělá lepší zimní lokaci pro fotografie polární záře. Unstad je vyhlášená pláž hlavně pro surfaře. 

 

Horské výšlapy a túry:  Vastvågøya je známý kvůli plážím. Horské túry tady nejsou v porovnáním se zbytkem Lofot nijak spektakulární. Hezký pohled je z vršku Kleivheia na pláž Unstad.

Muzea: Lofotr Viking Museum

Městečka: Leknes, rybářská vesnička Ballstad

Hezký článek se spoustou fotek a informací ohledně Lofotr Viking Muzea si můžete přečíst u Eagles na cestách. 

Ubytování na ostrově Vastvågøy

Na ostrově Vastvågøy najdete pestrou nabídku ubytování především v okolí Leknes. Kromě bookingu můžete vybrat i z mnoha bytů na airbnb. Pokud jste ještě nikdy nevyužili airbnb, tak přes tento link dostanete slevu na první ubytování. 
 
Pokud máte radši bydlení v trochu odlehlejší, ale o to více kouzelné lokaci, tak doporučuji Solsiden Brygge Rorbuer v malebné rybářské vesničce Ballstad, Ure Rorbuer v Sennesviku nebo Lofoten Basecamp, který má na bookingu naprosto excelentní hodnocení. 

 

TOP Turistické atrakce na ostrově Austvågøya

Pláže: Rørvika. 

Pláž Rørvika se narozdíl od ostatních populárních pláží nenachází na severní části ostrovů, ale na západě ostrov a Austvågøya. Na rodíl od nich také není tak navštěvovaná a je to především oblíbené místo mezi místními. 

Horské výšlapy a túry: Festvågtind, Kroktinden, Matmora, Svolværgeita, Djevelporten, Fløya

Ostrov Austvågøya má skvělé možnosti pro horskou turistiku. Lehký výstup k Svolværgeitě neboli Svolvaerské koze, kde můžete pozorovat horolezce (nebo normálná smrtelníky, co se hnedko nepodělají jako já) jak přeskakují z jednoho rohu na druhý, byste si rozhodně neměli nechat ujít. Od Svolvaergeity je to jen kousíček k vrcholku Fløya a skanímu útvaru Djevelporten.

Městečka: Svolvær, Henningsvær, Kabelvåg

Na Svolvær je nejkrásnější pohled z vršku Fløya. Nedaleko ležící Henningsvær patří k těm nejpitoresknějším městečkům na Lofotech. Kromě toho, že je to horolezecká Mekka, tak je zde to nejfotografovanější fotbalové hřiště na světě. Vzhledem k tomu, že jsou kolem něj všude umístěny sušáky na ryby a neskutečně to tam rybinou páchne i když jsou sušáky prázdné, tak si myslím, že má domácí družstvo slušnou výhodu! 🙂

Ubytování na ostrově Austvågøy

Ve Svolværu je množství luxusních hotelů (Anker Brygge, Thon hotel, Scandic), ale ubytovat se můžete i v klasických rorbuer (Svinøya rorbuer nebo Lofoten rorbuer)

Já osobně bych před Svolværem dala přednost ubytování v Henningsværu nebo Kabelvågu

Poloha turistických chatek na Lofotech, pro bližší info klikněte na obrázek.

Aktivity na Lofotech

Lofoty nabízí nejrůznější škálu outdoorových aktivit, ať už sezónních jako je pozorování polární záře nebo lyžování v zimě a cyklistika nebo lezení v létě po celoroční aktivity typu rybaření, kajaking, pozorování mořských orlů nebo velryb, potápění a šnorchlování nebo dokonce surfování. Stačí si jen vybrat!

Turistika na Lofotech

Lofoty nabízí nekonečné možnosti co se turistiky týče. Skvělé informace včetně map a nádherných fotekona Lofotech  najdete na stránkách 68North.com. Já většinou plánuju túry podle stránek ut.no, odkud si většinou mapy postahuji, vytisknu a zalaminuji. Skvělým pomocníkem je také aplikace norgeskart. 

Papírové mapy zakoupíte v info centrech nebo benzinových stanicích na Lofotech

Pozorování polární záře na Lofotech

Lofoty jsou turisticky velmi oblíbenou destinací pro pozorování polární záře. Malé rybářské vesničky v kombinaci s mořem a horskými štíty tvoří krásné popředí pro fotografie nebeského divadla. Jak zmiňuji v článku: Nejčastější chyby, které lidé dělají při plánování dovolené do Norska, tak polární záři je možné pozorovat pouze když je tma! 

 

Faktory, které ovlivňují to, jestli spatříte polární záři

Tím, že jedete na Lofoty v době, kdy je možné spatřit polární záři ještě bohužel nemáte zdaleka vyhráno. K tomu, abyste tohle nebeské divadlo mohli pozorovat, je zapotřebí skloubení hnedka několika faktorů. Ve zkratce potřebujete aby:

  • Byla tma (nesmějte se, ale vážně se mě lidé občas ptají, jestli mohou vidět polární záři během polárního dne)
  • Byla dostatečná solární aktivita (Kp)
  • Bylo jasno
  • Nebylo velké světelné znečištění (pozn.: Pokud je velká solární aktivita a jasné nebe, tak uvidíte polární záři klidně i ve městě, pokud je ale malá aktivita, pak je lepší být co nejdále od města či jakéhokoliv zdroje světla)

Kdy vyrazit za polární září

Tzn. že šanci na spatření polární záře na Lofotech máte zhruba od září do března. Já osobně bych doporučila buď září nebo únor, březen. A to z prostého důvodu – během dne je dostatek světla, takže si můžete užít i spousty jiných aktivit (například pozorování velryb nebo mořských orlů, kajaking, rybaření a další). Navíc září, únor a březen jsou o něco méně deštivější měsíce v porovnání s říjnem, listopadem, prosincem a lednem. 

Díky členitému pobřeží a vysokým horám je na Lofotech velmi lokální počasí. To znamená, že na jednom z ostrovů může být sněhová bouře a na druhém kompletně jasná obloha. Kromě předpovědi aktivity polární záře budete tedy muset sledovat i předpověď počasí. 

Kde polární záři pozorovat

Co se týče vhodných míst pro pozorování, tak já bych řekla, že takřka kdekoliv. Lofoty mají malou hustotu zalidnění a tudíž takřka žádné světelné znečištění. Oblíbená místa jsou například: Gimsøya poblíž Svolværu, Skagsand u Flakstad, Reine, Laukvik, Haukland Beach a další. Pokud je slabá aktivita polární záře (Kp 1-2), pak bych doporučila zamířit spíše na severní pobřeží! 

Stránky a aplikace pro pozorování polární záře v Norsku

Na stránce aurora-service.eu se vám zobrazuje krátkodobá předpověď polární záře v řádu minut. V podstatě nejdůležitější  ukazatel je Kp index který vyjadřuje intenzitu magnetické bouře. Neboli to v jaké zeměpisné šířce můžeme polární záři pozorovat. V Čechách musí jeho hodnota dosahovat alespoň 7, zatímco na Lofotech stačí i Kp 1-2. 
 
Pro hodinovou předpověď počasí pak používáme známou norskou stránku yr.no, kde si v levé části můžete kliknout na hour by hour (hodinová předpověď). 

Polární záře na Lofotech – organizované výlety

Mnoho cestovatelů ohrnuje nad organizovanými výlety s průvodcem nos. A já většinou také. Proč bych měla někomu platit za to, že mi ukáže na nebe a řekne mi – tady je ta polární záře? Nicméně dovedu pochopit, že někdo nemá k dispozici auto a přece jen by se chtěl podívat kus za město, nebo že je někdo zmaten ze všech parametrů, které je pro polární záři potřeba sledovat. Nebo že by chtěl mít úžasné fotky polární záře a neví si rady s nastavením fotoaparátu. 

 Výlety za polární září s průvodcem najdete třeba na norwaytravelguide nebo na XXLofoten. 

TIP: Pokud chcete česky mluvícího průvodce, který vám pomůže s lovením polární záře i a nastavením vašeho fotoaparátu, tak v Sortlandu na Vesterálech žije český průvodce a fotograf Robert. Tady si můžete zabookovat northern lights safari s Robertem. 

Pozorování velryb na Lofotech

Pozorování velryb na Lofotech je trochu zavádějící pojem. Ono si ho totiž zamluvíte u některé z cestovních kancelářích třeba ve Svolværu, ale pak vás naloží do auta a odvezou vás do městečka Andenes na Vesterálech. Velryby ale můžete spatřit i v lofotských fjordech. Například kolem Reine můžete v jarních měsících pozorovat kosatky. V norských vodách žije okolo 70 druhů velryb. V létě (mezi červnem a srpnem) můžete v okolí Andenes pozorovat hlavně sperm whales, občas i pilot whales nebo minke whales (omlouvám se za angličtinu, ale neznám ekvivalentní české názvy). V zimě pak hlavně humpback whales, fin whales, killer whales nebo sperm whales. Velryby migrují za potravou. Jejich výskyt tedy závisí na tom, kde jsou zrovna sledi. V posledních letech se ale sledi stahují více a více na sever. Zatímco v  minulosti se v zimě jezdilo za velrybami do Tysfjordu poblíž Narviku, a později do fjordů v okolí Senji a Tromsø, nyní je nejoblíbenější destinace pro zimní pozorování velryb Skjervøy na samém severu Norska. Pozorování velryb z Andenes si můžete zamluvit třeba tady: Hvalsafari Andenes. Součástí je i lístek do Velrybího centra/muzea. Pokud nemáte k dispozici auto a chtěli byste využít možnosti odvozu z a do Svolværu, tak můžete kouknout sem:  Zimní pozorování velryb nebo Pozorování velryb v létě.  Pokud chcete zažít něco naprosto jedinečného a jít šnorchlovat s velrybami, tak je to taky možné. Mrkněte sem. 

TIP: Pokud plánujete zamířit na Vesterály, tak můžete kontaktovat českého průvodce a fotografa Roberta. Poradí vám s plánováním cesty a atrakcí nejen na Vesterálech, kde už deset let žije, ale i na Lofotech, které zná jako svoje boty 🙂 

Pozorování mořských orlů

Kromě pozorování velryb je na Lofotech velkou atrakcí i pozorování mořských orlů. Většina společností za nimi jezdí na RIB člunech do oblasti Trollfjordu, což je jeden z nejkrásnější fjordů na Lofotech, možná i v celém Norsku. Trollfjord je 2 km dlouhý fjord, který naleznete mezi souostrovím Lofoty a Vesterály. Vstup do fjordu je jen 100 metrů široký a v nejširším místě dosahuje okolo 800m. Navíc tu přímo z moře vystupují strmé horské štíty s výškou až 1100 metrů. To samo o sobě je jedna z nejdramatičtějších scenérií, které Norsko nabízí. Teď si k tomu přidejte zážitek, kdy nad vaším člunem přeletí mořský orel s rozpětím křídel až 2,5 metru! Sea eagle Safari probíhá celoročně a většina společností operuje ze Svolværu. Můžete kouknout například na Lofoten Explorer. Pokud nejste jedni z těch, kteří chtějí nutně platit za safari, tak mořské orly můžete samozřejmě zahlédnout i bez organizovaného tripu. My jsme jednoho pozorovali v Henningsværu. Byla to docela vtipná podívaná, protože zrovna dostával na frak od hejna racků.

Surfování na Lofotech

Že vám myšlenka na surfování a severní Norsko nejde dohromady? Tak to jste ještě nenavštívili Unstad. Unstad je totiž jedno z nejlepších míst na surfování v Evropě. Moře kolem Unstad beach dosahuje hloubky až 500 metrů a vlny, které omývají pláž se formovaly pravděpodobně až někde u grónských břehů. Jasně, v portugalském Nazaré máte taky špičkové vlny a mnohem teplejší vodu, ale kde jinde můžete surfovat pod polární září? Na podzim a v zimě jsou tu nejstabilnější vlny, které lákají zkušené surfaře. Začátečníci by měly vlny kolem Unstad zkusit spíš na jaře nebo v létě nebo zamířit trochu víc na západ na pláž Flakstad. Kouknout můžete na Schibevaagadventure, kteří nabízejí i další aktivity jako šnorchlování, kitesurfing nebo SUP poblíž Flakstad nebo na Unstadarcticsurf. 

Potápění a šnorchlování na Lofotech

Lofoty jsou jedno z těch míst, kde se můžete potopit v podstatě kdekoliv a pořád budete mít co objevovat. Navíc je teplota vody na Lofotech díky působení Golfského proudu celkem snesitelná i v zimě. Pod hladinou je plno života – od chaluh a kolonií sasanek, přes kraby, platýze nebo tresky. Kromě podmořského života můžete prozkoumat i několik lodních vraků. Oblíbeným potápěčským cílem je například MV Hadsel, který se potopil poblíž Reine v lednu 1958 a nyní odpočívá v hloubce okolo 40 metrů. Nedaleko městečka Ballstad leží MV Gudrun Gisladottir, islandská loď, která se potopila v roce 2002. Po neúspěšných pokusech o vyzdvihnutí z ní byla vypumpována nafta a nyní spočívá v hloubce 27 – 40 metrů. Pro bližší info koukněte na Lofoten-diving.

Rybaření na Lofotech

Než se Lofoty staly turistickou destinací číslo jedna, tak byly (a jsou) živí z rybaření. V závislosti na ročním období to poznáte podle zaplněných stojanů, na kterých se suší tresky nebo podle celoročního smradu rybiny 😀 Stojany na sušení ryb na Lofotech zabírají plochu o rozloze neuvěřitelných 400 000 metrů čtverečních. Ročně se na nich usuší přes 16 milionů kilogramů tresek. Pokud máte jen trochu rádi rybaření, tak je skoro povinností si na Lofotech půjčit loďku a zkusit štěstí!  Hlavní rybářská sezóna je od února do dubna, kdy tresky migrují z Barentsova moře do Vestfjordu u Lofot, aby se zde vytřeli. Rybařit na Lofotech můžete ale celoročně. V květnu a červnu se dají chytit vlkouši (wolf fish), tresky nebo platýzi (plaice). V červenci jsou u lofotských břehů makrely. Pro víc informací o rybaření v Norsku a přehled toho, co se kde dá nachytat vás odkážu na stránky Rybolovu v Norsku.  Pokud nejste zrovna profesionální rybáři a jen tak byste si rybaření na den vyzkoušeli, tak můžete kouknout na nabídku od XXLofoten nebo na Nusfjord Adventures.  

Horolezení na Lofotech

Potom co jsem zmínila, že Lofoty jsou rájem pro fotografy, surfaře, rybáře a potápěče mi přijde skoro až trapné zmínit, že to je mimo jiné ráj pro horolezce (a lyžaře, ale o tom až později!). Najdete tu cesty všech obtížností. (Norové používají vlastní stupnici obtížnosti, která je cca o půl stupně přísnější než UIAA). Hlavní lezecká sezóna je tu přibližně od června do srpna, kdy je nejhezčí počasí. (Což může znamenat i pět stupňů a déšť). Na Lofotech se leze na krásné pevné žule, ve které najdete ale jen minimum železa. Místní jsou na tradiční charakter lezení hrdí a vrtání se tu nenosí. Nejznámější lezecká oblast je v okolí Henningsværu, který je proslulý impozantní stěnou Presten se skoro pětisetmetrovými cestami. My na Lofotech používáme tohohle lezeckého průvodce.  Pokud nejste zkušenými lezci, tak se můžete vydat lézt s průvodcem. Oblíbenou skálou je například Svolværgeita neboli svolværská koza, která se se svými dvěma vrcholky připomínajícími kozí rohy trčí nad městem Svolvær. Ke skále je to kratší (na lofotké poměry) procházka. K tomu abyste se dostali na vrchol je ale potřeba zdolat dvě délky cca 4kového lezení. To je na vrcholku opepřeno přeskokem z Storhornet na Lillehornet (neboli z jednoho kozího rohu na druhý) mezi kterými je cca 1,5 metrů velká mezera. No, nebudu vám lhát. Já se podělala strachy a neskočila. Bylo z toho trochu rodinné drama a málem konec naší lezecké dovolené na Lofotech 🙂

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ