Vyberte stránku

Elektronické mýtné v Norsku funguje od roku 2008 a v současnosti se platí na více než 200 místech.

Při průjezdu mýtnými branami se autům automaticky strhává poplatek za silnici, vjezd do města nebo do tunelu. Nikde není potřeba zastavovat, hledat drobné v pěněžence a podobně. Mýtné brány jsou označené modrou cedulí s nápisem Automatisk bomstasjon/Automatic toll.

Mýtná brána v Norsku

Norští řidiči mají transpondér (Autopass neboli takovou krabičku na předním skle), která komunikuje s mýtnou branou a jednou měsíčně pak majiteli krabičky přijde domů faktura. Mýtné v Norsku je povinné pro řidiče vozidel do 3,5 t a nákladních vozů s hmotností nad 3,5 t. Motocykly a mopedy poplatky neplatí. Stejně tak elektrická auta. Alespoň zatím. 

Pokud jezdíte do Norska častěji, nebo zde plánujete strávit delší dobu, pak je možné si transpordér pořídit. Dá se objednat přímo z Norska a platí se za něj  200 NOK. Výhodou je pak malá sleva při placení mýtného.

Jak funguje mýtné v Norsku pro turisty, které transpondér nemají?

Před cestou do Norska se MŮŽETE (to neznamená MUSÍTE) registrovat na stránkách společnosti ECP (Euro Parking Collection). Výhodou registrace je to, že vám faktura přijde za kratší čas, než pokud se registrovat nebudete.  Pokud jste registrovaní, tak se dá mýtné zaplatit přímo ze stránek ECP, kde na svém profilu uvidíte fakturu k úhradě. Tu pak uhradíte bankovním převodem nebo online kartou.

Pokud registrovaní nejste, tak budete čekat, až vám faktura přijde domů poštou. Můžete doufat, že nepřijde, ale většinou přijde 🙂 Někdy ale až za třeba tři a více měsíce. ECP ale pohledávku předává jiné firmě a ta si pak k vaší faktuře připočítá administrativní poplatek. V případě nezaplacení faktury očekávejte pokutu. 

Pokud máte auto z půjčovny, tak se o placení mýtného většinou nemusíte starat, částku za mýtné vám přičtou k finální částce za zapůjčení auta. Ale pro jistotu to zkonzultujte s vaší půjčovnou.

Kde všude se platí mýtné v Norsku?

Zpoplatněné úseky silnic jsou označeny modrou značkou s nápisem BOMSTASJON/TOLL a částkou, kterou zaplatí za průjezd osobní a nákladní auta. 

Přehled všech silnic, kde se platí automatické mýtné (tzv Autopass) naleznete zde. (Pokud se na mapě nezobrazí čtverečky s písmenky Kr, tak napravo v legendě zaškrtněte Bomstasjoner.) 

Využít také můžete mapu přímo na stránkách autopass.no, která je možná o něco přehlednější, co se plateb za jednotlivé úseky týče.

Mapa úseků s placeným mýtným v Norsku

Mapa úseků s placeným mýtným v Norsku

Na stránkách Fjellinjen můžete najít toll kalkulátor, kde si zadáte odkud a kam se chystáte a vykalkuluje se vám cena všech Bomstasjon, kterými budete projíždět. 

Ve větších norských městech (Oslo, Bergen, Kristiansand..) se platí větší mýtné v době dopravní špičky (6:30 – 9:00 a 14:30-17:00) a ceny jsou v této době i dvojnásobné! Takže pokud se můžete těmto časům vyvarovat, tak si radši dopřejte ráno delší snídani a odpoledne malou siestu a ušetříte na tom.

Výpočet ceny mýtného v Norsku

Stránka pro výpočet ceny mýtného v Norsku

Jediná mýtná stanice, která je v Norsku stále obsluhována manuálně je před vjezdem do tunelu u Kristiansundu poblíž Atlantické cesty. Platí se jak za auto (98 NOK), tak za každou další osobu v autě (dospělí 40 NOK, dítě 20 NOK). 

Poplatek za tunel je v rámci  tzv. splátkového systému. Každý tunel nebo nová silnice má předem danou částku, která se musí mýtem splatit. Když se daný úsek podaří mýtným systémem splatit, tak se polatek za mýto zruší. V praxi to znamená, že za tunel platí především ti lidé, kteří ho reálně využívají. Nebo alespoň tak to tvrdí norská vláda. Jenže pak si uvědomí, o kolik peněz by zrušením mýtného přišli a zrušit ho většinou pozapomenou. 

Zatímco ceny na mýtných branách nejsou zas tak závratné (většinou do 50 NOK), některé mosty a tunely se vám mohou celkem prodražit. Například za přejezd mostu Hardangerbrua zaplatíte 100 NOK. 

Často se tedy nevyplatí snažit se vyhnout lokálním trajektům. Většinou si pěkně zajedete, což se promítne na ceně benzínu a nezřídka vám ještě postaví do cesty placený most nebo tunel.

Další zpoplatněné úseky silnic v Norsku

Kromě placení mýta můžete narazit na zpoplatněné (většinou soukromé) silnice. Tyto cesty jsou většinou přístupné jen v létě a jedná se o horské silničky poblíž turistických atrakcí nebo cesty vedoucí k soukromým chatám. V zimě jsou jen zřídkakdy otevřené a udržované. Cesty jsou většinou uzavřeny závorou a označeny cedulí Bom vei. 

Uzavření norských silnic v zimě

Na stránkách vegvessen.no si můžete zkontrolovat, jestli jsou silnice po zimě už otevřené (i ty neplacené). Pokud je u ní červený křížek s nápisem VINTER, tak je silnice ještě uzavřená. Stránky jsou bohužel jen v norštině, ale to není nic s čím by si google translate neporadil. 

Jedná se třeba o známé silnice jako je Trollstigen (Trolí stezka) nebo silnici vedoucí k Geirangerfjordu. Tady naleznete seznam silnic, které jsou přes zimu uzavřené i s obvyklými měsíci, kde se uzavírají a otevírají.

Uzavřené sinice v Norsku

Norská silnice po zimě

Takto vypadá silnice vedoucí ke Geirangeru krátce po svém otevření. Foceno na začátku června.

U valné většiny z soukromých placených silnic  je možnost zaplatit platební kartou. U některých bude umístěna kasička, popřípadě formulář, do kterého vyplníte údaje o své platební kartě. Na podobném principu fungují i soukromá parkoviště. 

Prosím nebuďte ti Češi, kteří se budou snažit systém ojebat a ušetřit, protože jim zrovna nikdo nestojí za zadkem a nehlídá je. Cesty jsou udržovány danými soukromníky a opravdu na nich jejich majitelé nevydělávají majlant. Cena se většinou pohybuje od 50 do 100NOK.

Zpoplatněné soukromé silnice v Norsku

Zpoplatněné soukromé silnice v Norsku

Pokuty za rychlost

Na co si v Norsku (a radši vůbec v celé Skandinávii) opravdu dejte pozor je dodržování rychlosti. Ve městě je povolená rychlost 50 km/h, mimo město 80 km/h a na pár místech se dokonce můžete prohánět i devadesátkou nebo stovkou. Na měření rychlosti vás dopředu upozorňuje značka s kamerkou. Některé radary (obzvlášťe před a za tunelem) jsou ale úsekové.

norské silnice po zimě

Některé cesty, kde jedete horami a poslední auto jste minuli před hodinou svádí k tomu pořádně šlápnout na plyn. To se vám ale může sakra vymstít.

Možná pokuta, které se vystavujete při překročení rychlosti (byť třeba o jen 4 km/h je 5.000 NOK. (Naši spolubydící ji za poslední dva měsíce dostali třikrát…). Na stránkách vegvesen.no se můžete podívat na mapu, kde všude jsou radary umístěny.

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

KEMPOVÁNÍ A SPANÍ V AUTĚ

V Norsku je kempování na divoko povolené, pokud jste alespoň 150 metrů od nejbližší obydlené budovy. Na přesné znění zákona Allemansretten, který umožňuje volné kempování v Norsku a další pravidla například ohledně rozdělávání ohňů nebo rybaření se mrkněte sem. Na článek o kontroverzním parkování karavanů na odpočívadlech a místa, kde je to nyní zakázáno pak koukněte do článku Spaní v autě v Norsku: Konec nocování na odpočívadlech?  

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on reddit
Share on tumblr
Share on stumbleupon
Share on pocket
Share on email
Share on print