Lámete si hlavu s tím kdy jet na Island? Přemýšlíte, jestli je lepší jet v letní sezóně, kdy je nejlepší počasí, ale zároveň nejvyšší ceny nebo naopak v zimě? Zajímá vás jaké je počasí na Islandu v jednotlivých měsících? Chcete navštívit islandské vnitrozemí? Nebo chcete vidět polární záři? Velryby? Papuchalky? Nebo ledové jeskyně? A nejradši všechno najednou?
To bohužel není možné, ale díky tomuto článku o počasí na Islandu a přehledem aktivit pro jednotlivá roční období si určitě vyberete, co je to pravé ořechové přímo pro vás.

Hned po Norsku, kde už přes deset let žiji, je Island moji nejoblíbenější zemí. Kdybych mohla, tak se tam vracím každý rok minimálně čtyřikrát – to proto, abych ho mohla navštívit na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Protože každé roční období má na Islandu něco do sebe.
Island je kouzelný. Při cestování po Islandu budete mít často pocit, že jste na jiné planetě. Ale podobně jako Norsko, umí být Island nevlídný. Upršený. Větrný. Ale i to má svoje kouzlo. Nicméně chápu, že když si člověk naspoří dovolenou a vydá se na svoji první cestu na Island, tak chce mít co nejlepší možné počasí a podmínky. Islandské počasí je ale naprostá sázka do loterie.
Snad mi nebudete mít za zlé, když vás ze začátku zahrnu pár grafy. Přijde mi totiž mnohem přehlednější se mrknout na graf s počtem průměrných srážek, hodin denního světla nebo průměrných teplot, než si číst na tohle téma románové vyprávění ve stylu:
„V lednu prší a fouká, občas sněží. V únoru taky. V březnu taky… V červenci už tolik ne, ale v říjnu to zas začne…“
Hodnoty v grafech jsou naměřené v Reykjaviku. Počasí na severu Islandu bývá trochu odlišné…
POČASÍ NA ISLANDU: ROZDÍL MEZI JIHEM A SEVEREM
Důvodem, proč má Island mírnější klima než jeho poloha a název napovídá je fakt, že je jeho jižní a západní pobřeží omýváno teplým Golfským proudem. To způsobuje to, že se nad Islandem setkává teplý vzduch z Atlantiku z chladným vzduchem z Arktidy a výsledkem jsou náhlé změny počasí a vyšší výskyt dešťových srážek v okolí Reykjavíku a na jihozápadě v porovnání se severní částí ostrova.
Pro porovnání se můžete kouknout na grafy níže, které ukazují průměrný počet deštivých dní na měsíc v Reykjaviku (jihozápad Islandu) a v Akureyri (sever Islandu). Z grafů níže tedy vyplývá, že nejvyšší šance na relativně hezké počasí na Islandu máte mezi dubnem a zářím. Nečekaně 🙂


No a když už prší, tak kolik naprší?
Na to se můžete podívat v dalším grafu. A protože mě samotné tyhle hodnoty nic neříkají, tak pod grafem s průměrným počtem srážek v jednotlivých měsících v Reykjavíku najdete pro porovnání další graf s průměrným počtem srážek v Praze.
Všimněte si, že mezi květnem a srpnem napadne více dešťových srážek v Praze než v Reykjavíku.

„Na Island? Vždyť tam zmrznu!“
V Reykjaviku a na jižním pobřeží v zimě neočekávejte třeskuté zimy nebo velkou sněhovou nadílku. (Golfský proud, přátelé!)
Přes zimu bude v průměru okolo nuly, na severu v okolí Akureyri o něco málo chladněji. Na severu taky není neobvyklé, že celkem nasněží a pak to může ovlivnit dopravu po Ring road.
V zimě sice nebude bůhvíjaká zima (pokud nefouká mrazivý vítr, který umí pocitovou teplotu pořádně snížit), ale v létě zároveň neočekávejte bůhvíjaké teplo.
Na jihu se připravte tak na průměrných 17°C a na severu zhruba na 11°C.
ZEMĚ LEDU NEBO ZEMĚ VĚTRU?
Vynechám otřepaná klišé jako že neexistuje špatné počasí, ale špatné oblečení nebo že pokud se vám islandské počasí nelíbí, tak si máte pět minut počkat a bude hůř.
Prostě přijměte fakt, že počasí na Islandu je extrémně proměnlivé.
Na co si naopak můžete takřka vsadit je to, že bude větrno. Island by se podle mně měl přejmenovat z Iceland (země ledu) na Windland (země větru!)
Hodnoty udáváné v grafu níže jsou v m/s. Pokud jste na hodinách fyziky stejně jako já nedávali pozor, tak 1m/s = 3.6 km/h. Minulý měsíc (březen 2019) dosahoval vítr na jižním pobřeží síly až 67.9 m/s, tedy skoro 250 km/h. To je podle Beaufortovy stupnice pořádnej hurikán.
Island v zimě (prosinec, leden, únor)
Island není v zimě tak vyhledávaný turisty jako v létě, což se projevuje na mnohem přívětivějších cenách jak za půjčení auta, tak za ubytování.
Na rozdíl od letní sezóny, kdy bývá ubytování beznadějně zabookované i několik měsíců dopředu je v zimě možné bookovat ubytování i na druhý den.
DENNÍ SVĚTLO
Chystáte-li se na Island v zimě, tak očekávejte velmi krátké dny. V době zimního slunovratu (tj 21.prosince) vyleze slunce nad obzor na pouhopouhé čtyři hodiny.
Během té krátké doby, kdy je přes den světlo, jsou ale úžasné podmnky pro fotografování, protože se slunce drží nízko nad obzorem. Ve zbylých nočních hodinách jsou zase ideální podmínky pro pozorování polární záře.

NÁŠ TIP
Polární záři na Islandu můžete pozorovat zhruba od konce srpna do začátku dubna, kdy je v noci dostatečná tma. Přes léto není polární záře viditelná.
Statisticky největší pravděpodobnost slunečních erupcí je okolo podzimního a jarního slunovratu (tedy na konci září a na konci března).
To jestli bude polární záře viditelná ovlivňuje ale více faktorů. Více v článku: Polární záře na Islandu: Tipy jak ji pozorovat a fotografovat
POČASÍ NA ISLANDU V ZIMĚ
Během zimních měsíců je počasí na Islandu ještě o něco méně předvídatelné než kdy jindy. Cesty do vnitrozemí (F – roads) jsou uzavřené a nezřídkakdy bývají uzavřeny kvůli počasí i některé úseky Ring Road.
Kvůli špatnému počasí mohou být zrušeny výlety s průvodcem například na polární záři. V takovém případě vám společnosti nabídnou místo na další možné tour nebo vám vrátí peníze.
Pokud ale budete mít štěstí na počasí, tak můžete spatřit zamrzlé vodopády a vulkanickou krajinu pokrytou sněhem a ledem. Pak to na Islandu vypadá jako v zimní pohádce!

ISLAND V ZIMĚ: AKTIVITY
Zima je jediné období, kdy můžete na Islandu navštívit modré jeskyně v islandských ledovcích. Ty bývají přístupné zhruba od listopadu do března. V letních měsících jsou totiž plné tající vody.
Jeskyně jsou ale extrémně nestabilní a mohou se kdykoliv zřítit, proto se VELMI NEDOPORUČUJE se do nich vydávat bez průvodce.
- Potápění a šnorchlování mezi kontinenty v národním parku Thingvellír
- Výlety za pozorováním polární záře
- Ledolezení a procházky po ledovci
- Výlety na sněžných skútrech
- Velrybí safari
- Ledové jeskyně

NÁŠ TIP:
Oblečení a vybavení, které byste si s sebou měli sbalit na Island se zas tak moc neliší v závislosti na ročním období. V zimě si s sebou ale přibalte gumové nesmeky na boty pro pohyb na ledu. Vážně se hodí!
Tady si můžete přečíst o tom, jaké si s sebou na Island sbalit oblečení a vybavení.
POZITIVA
- Levnější pronájem auta
- Levnější ubytování, které nebývá vyprodané
- Méně turistů (i když Asiaté jezdí na Island celoročně)
- Možnost spatřit polární záři
- Možnost navštívit ledové jeskyně
NEGATIVA
- Extrémní počasí
- Krátké dny
- Možnost krátkodobých uzávěrek Ring Road
- Uzavřené silnice ve vnitrozemí
- Omezená šance pro pozorování wildlife (papuchalci se vrací v dubnu)
- nemožnost navštívit vnitřek sopky

ISLAND NA JAŘE (březen, duben, květen)
Na Islandu sice na jaro moc nevěří a léto tu začíná už první čtvrtek po 18.dubnu. Ptáte se proč? Jedná se o pozůstatek z dob starého kalendáře, který dělil islandský rok na zimu a léto.
Islanďané mají ten den volno a obvykle ho slaví průvodem a jezením zmrzliny 🙂
Podobně jako v zimním období je ubytování a půjčení auta stále levnější než v hlavní letní sezóně.

DENNÍ SVĚTLO
V půlce března už je na Islandu více než 12 hodin denního světla, což vám dá dostatek času k tomu, abyste si vychutnali krásu isladské přírody a zároveň máte ještě v noci šanci na pozorování polární záře.
Ta bývá viditelná do začátku dubna. Později už v noci není dostatečná tma na její pozorování.
POČASÍ NA ISLANDU NA JAŘE
Březen ještě stále patří k deštivým a větrným měsícům. V dubnu už se počasí začíná (statisticky) zlepšovat.
Největší pravděpodobnost hezkého počasí pak máte v květnu, kdy na severu Islandu prší v průměru jen čtyři dny v měsíci a na jihu cca 11 dní.
Horské silnice ve vnitrozemí (F-roads) jsou na jaře stále ještě uzavřené. Většina z nich se otevírá až začátkem června, některé i později. Na jaře také stále ještě bývají uzavřené silnice mezi Dettifossem a Asbyrgi (864 a 862).
Aktuální průjezdnost silnic můžete vždy zkontrolovat na stránkách road.is.
Často bývají také uzavřené některé turistické atrakce, které jsou zjara rozbahněné. Turisti pak chodí mimo cesty a poškozují křehkou islandskou vegetaci.
Aktuálně (duben 2019) je například uzavřen kaňon Fjadrárgljúfur nebo cesta k vodopádu Hengifoss. Loni (jaro 2018) byla uzavřena cesta k horkým pramenům v údolí Reykjadalur.

ISLAND NA JAŘE: AKTIVITY
V půlce dubna se na Island vrací papuchalkové! Tihle 30cm velcí ptáci, někdy přezdívaní jako papoušci severu, jsou symbolem Islandu.
Pozorovat je můžete například na ostrovech Akurey nebo Vestmannaeyjar poblíž Reykjaviku, u Dyrhólaey na jižním pobřeží, poblíž Borgarfjörður Eystri na východě nebo na vyhlášeném útesu Látrabjarg v západních fjordech.
V březnu a dubnu je také stále ještě možné pozorovat polární záři.

V průběhu května také rozkvétají po celém Islandu lány vlčího bobu.
Často se lidé ptají, kde na ně mohou narazit. Pokud ale budete na Islandu v tom správném období, tak na ně narazíte takřka všude 🙂 Vlčí boby neboli lupina mnoholistá pochází původně ze Severní Ameriky a jedná se v podstatě o invazivní druh.
Pozor, celá rostlina je jedovatá!

Od zhruba půlky května do konce října máte šanci na Islandu navštívit naprosto unikátní atrakci.
Společnost 3-H travel nabízí výlet do nitra vyhaslé sopky Þríhnúkagígu. V hloubce 120 metrů se nachází tři magmatické komory, které snadno schovají Sochu svobody! (Já doufám, že se tam při naší květnové návštěvě podíváme!)
POZITIVA
- méně turistů
- levnější ceny
- polární záře (do dubna)
- ledové jeskyně (do konce března)
- rozkvetlé lupiny (půlka května)
- čerstvě narozená jehňátka
- papuchalci (od půlky dubna)
- v květnu je statisticky nejmenší množství srážek
- rybaření (od půlky dubna)
NEGATIVA
- uzavřené silnice ve vnitrozemí (otevřou se většinou na konci června)
ISLAND V létě (červen, červenec, srpen)
Léto je tím nejpopulárnějším obdobím pro dovolenou na Islandu. Máte zdaleka největší šanci na celkem přijatelné počasí.
S nabídkou všelijakých tours od pozorování velryb a papuchalků po paragliding nebo rafting na divoké vodě se jen roztrhl pytel.
Je to také ideální období na horskou turistiku a jediná doba, kdy se můžete vypravit do islandského vnitrozemí na tzv. F-roads.
Trošku stinnou stránkou je pak to, že Island je v létě doslova zaplaven turisty, čemuž samozřejmě odpovídají ceny jak za ubytování, které musíte bookovat dlouho dopředu, tak za půjčení auta.

DENNÍ SVĚTLO
Věděli jste, že Island leží pod polárním kruhem? Jediné místo, které polární kruh protíná území Islandu je ostrůvek Grimsey na ůplném severu ostrova, kam se můžete dostat trajektem z Dalvíku.
Proč to zmiňuji? Protože tenhle ostrůvek je jediné místo na Islandu, kde můžete spatřit půlnoční slunce. A to jenom v červnu (okolo 21.6) v době letního slunovratu. V jiných místech Islandu sice bude i v noci světlo, ale slunce bude schované za obzorem. To jen pro pořádek, až na vás někde vyskočí nabídka Midnight sun tours.
Na konci srpna už máte v noci šanci opět pozorovat polární záři! Nám se to třeba poštěstilo v srpnu 2014, kdy nám tančila nad hlavami, zatímco my se s kamarády rochnili v horkých pramenech v údolí Reykjadalur. Jeden z mých NEJ cestovatelských zážitků! 🙂

POČASÍ NA ISLANDU V LÉTĚ
Přestože je léto statisticky nejhezčím obdobím, kdy se můžete na Island vypravit, tak neočekávejte žádnou riviéru. Spíš než kraťasy a trička (jeden pár vám stačí, kdyby náhodou) nabalte termoprádlo a neprofučné a nepromokavé vrstvy.
Například Laugavegur trek je oblíbeným cílem turistů. I přes jeho popularitu ale není radno podcenit oblečení a vybavení.
My jsme šli Laugavegur v srpnu a v jednom z kempů jsem v noci (unavená po celodenním treku) celkem mrzla i ve svém spacáku od Sira Josepha.
Tady si můžete přečíst článek o izraelském turistovi, který se na Laugavegur v roce 2004 ztratil a umrzl jen kousíček od chaty (v angličtině).
NÁŠ TIP:
Váháte-li co si s sebou sbalit na Island a co raději nechat, pak se můžete podívat na náš článek o vybavení na Island.

Pokud vás láká možnost spatřit velryby ve volné přírodě, tak v létě máte největší šance!
Většina velrybích safari vyjíždí z městečka Husavík na severu ostrova, ale je možnost vyrazit i z Reykjaviku! Druhy velryb, které máte šanci vidět se trošku liší nejen v závislosti na lokaci, ale i na období. Osobně je mým velkým snem vidět plejtváka obrovského (blue whale)!
Věděli jste, že kosatka Keiko, který hrál ve slavném filmu Zachraňte Willyho byl odchycen v roce 1979 v islandských vodách?
NÁŠ TIP:
Každý rok se druhou sobotu v srpnu koná v městečku Dalvík na severu ostrova rybí festival, kam se sjíždí lidi z široka daleka.
Když nám při naší cestě stopem po ostrově v roce 2014 už čtvrtý řidič řekl, že jede na festival do Dalviku, tak jsme se rozhodli, že tam pojedeme taky 🙂
Měli tam zdarma různé rybí pochoutky! (Já teda nejím ryby, ale i tak jsem si tam našla pár věcí, co mi chutnali. A jistila to zmrzlina zdarma! 🙂 )
ISLAND V LÉTĚ: AKTIVITY
POZITIVA
- „letní“ teploty a počasí
- dlouhé dny
- otevřené silnice ve vnitrozemí
- v podstatě jediné období vhodné pro horské treky
- wildlife: papuchalkové, velryby…
- výběr z mnoha „tours“
NEGATIVA
- hodně turistů
- vysoké ceny
- potřeba bookovat ubytování předem
ISLAND na podzim (září, říjen, listopad)
Islandský podzim je nádherný. Ačkoliv na ostrově nerostou skoro žádné stromy, i tak se trávy a keříky zbarví do fotogenických žluto-oranžovo-červených odstínů.
Turistů už bude méně než v letní sezóně a opět poklesnou ceny za půjčení auta a ubytování.
V zapadlejších oblastech ale neočekávejte stejný servis jako přes léto. Na dveřích lokální kavárny vás klidně může čekat nápis, že pro letošek už zavřeli.
Jaké to je projet Island kolem dokola v říjnu se rozepsali Lukáš a Lucka z Loudavým krokem. V jejich článku najdete i shrnutí na kolik je 14 denní dovolená vyšla.
Na podzim také můžete zažít islandský Réttir – tradiční shánění ovcí z pastvin, kde zvířata trávila čas zhruba od dubna do září.
DENNÍ SVĚTLO
Na podzim neuvidíte půlnoční slunce, za to je ale od konce srpna šance opět spatřit polární záři.
V září jsou dny pořád ještě rozumně dlouhé na prozkoumávání ostrova, který se zbarví do krásných podzimních barev. Denního světla ale rychle ubývá. Na začátku listopadu je světlo ještě na cca 8 hodin denně, za to na konci listopadu už jen na cca pět.
POČASÍ NA ISLANDU NA PODZIM
Teploty jsou sice o něco nižší než v létě, ale především v září pořád ještě snesitelné. Sněhová nadílka může přijít v podstatě kdykoliv a uzavřít tak silnice ve vnitrozemí. Klidně na začátku září.

AKTIVITY, KTERÉ Můžete na Islandu provozovat celoročně
Toto samozřejmě není vyčerpávající seznam, pokud vás ještě něco napadne, tak dejte vědět, ráda to doplním 🙂
- Koupání se v termálních pramenech a koupalištích
- Šnorchlování a potápění se v Silfře
- Jízda na islandských koních
- Ledolezení a chůze po ledovci
- Jízda na sněžném skútru
- Pozorování velryb (z Husavíku od března do listopadu, z Reykjaviku celoročně)

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:
PŮJČENÍ AUTA
Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek.
POLÁRNÍ ZÁŘE
Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat.
CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT
Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě).
CO SI S SEBOU ZABALIT
Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!
ISLAND V ZIMĚ
Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst.
BEZPEČNOST NA ISLANDU
Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt.
Děkujeme, že jste dočetli až sem!
Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.
Máte nějaké otázky ohledně počasí na Islandu, kempování nebo vybavení na Island nebo vlastní zkušenosti? Přidejte je do komentářů!
Radka a Ivar

Abychom byli fér: Tenhle článek obsahuje affiliate odkazy především na islandský portál guidetoiceland. Pokud si skrze náš odkaz zakoupíte tour nebo zamluvíte auto na tomto vyhledávači, pak z něho mám malou provizi (vy nic navíc neplatíte). My sami guidetoiceland využíváme při každé naší návštěvě Islandu především k pronajmutí auta, kde garantují nejmenší cenu. Zatím jsme s nimi byli vždy velmi spokojení. Kromě nabídek různých aktivit jsou články na guidetoiceland taky neocenitelný zdroj informací. Píší je totiž sami lidé a dozvíte se tam v podstatě vše, co by vás o Islandu mohlo zajímat.
PS: Většina použitých fotografií je z fotobanky pixbay.com, protože můj externí HDD stávkuje a já se ke svým vlastním fotkám nedostanu.

Jaká platí pravidla pro létání s drony v Norsku (2021)?

Byl rok 2020 vážně tak na ho*no? A jaké jsou naše plány na rok 2021?

Velryby v Norsku: Zimní výprava za kosatkami a keporkaky na Skjervøy

Trondheim: Co navštívit v bývalém hlavním městě Norska?

Preikestolen: Praktické informace před cestou

Krásy jižního pobřeží Norska aneb co nevynechat cestou na Preikestolen

Nejkrásnější jaro v Norsku? Jeďte do Hardangeru, když rozkvetou sady.

Nejkrásnější norské fjordy + tipy na túry a ubytování v okolí

Komplikovaný návrat z Argentiny aneb je repatriační let zdarma?
Související příspěvky
-
Island zabíjí: 5 aktivit, které vás na Islandu mohou stát život
Nespoutaná islandská příroda plná geotermálních oblastí, sopek, hřmících vodopádů, černých písečných pláží a masivních ledovců…
-
Půjčení auta na Islandu: Kde si pronajmout levné a spolehlivé auto?
Přestože Island není nijak velkou zemí, není jednoduché zde cestovat veřejnou dopravou. Obzvlášť v oblasti…
-
Spaní v autě a kempování na Islandu: Jaká platí pravidla?
Island je hned po Norsku moje nejoblíbenější země na světě a dlouhou dobu byl naprosto vysněnou destinací.…