ISLAND NA VLASTNÍ PĚST: Tipy, které vám usnadní cestování po ostrově

ISLAND Tipy a triky před cestou (1)

Chystáte se na dovolenou na Island a hledáte nějaké zaručené triky, které by vám cestování po ostrově usnadnily? Přijde vám Island drahý a chcete tipy, jak a kde ušetřit nějakou tu kačku? Četli jste o tom, že je na Islandu přeturistováno a vy byste se chtěli vyhnout davům? Vrtá vám hlavou, co Islanďanům vadí na chování některých turistů a chcete se toho vyvarovat? Pak je tenhle článek pro vás!

Tip # 1 Všechno má svůj čas

Stanovte si priority, proč na Island vlastně chcete jet a co tam chcete zažít a podle toho vyberte vhodné období.

  • Chcete vidět polární záři – jeďte od konce srpna do začátku dubna.

  • Láká vás návštěva ledových jeskyní? Pak budete muset na Island odcestovat mezi listopadem a březnem.

  • Chcete si půjčit 4×4 a navštívit islandské vnitrozemí? Pak je jediná šance mezi červnem a zářím.

  • Jedete na Island kvůli papuchalkům? Pak je to správné období mezi koncem dubna a začátkem září.
Ledovcová laguna Jokulsarlon na Islandu

Tip #2 Chcete ušetřit? Vyhněte se hlavní sezóně

Hlavní turistická sezóna na Islandu trvá od června do srpna. Pokud chcete trochu ušetřit například na ubytování nebo půjčení auta, tak se těmto měsícům vyhněte. Island má co nabídnout v jakoukoliv roční dobu.

Statisticky nejméně deštivé počasí je v květnu. Na začátku září už trochu opadnou davy i ceny. V tu dobu se také stále ještě můžete vydat na horské treky (například na slavný Laugavegur trek). Zároveň už je v noci opět dostatečná tma, takže můžete pozorovat polární záři.

Island tipy a triky: Island na podzim
Na Islandu sice není moc stromů, ale podzimní barvy si můžete užít i tak.

Tip #3 Pronajměte si auto!

Na Islandu není bůhvíjak rozšířená a frekventovaná veřejná doprava. Pokud si nechcete zaplatit za organizované výlety nebo za lístky na autobus (mrkněte na hop on – hop off lístek po jižním pobřeží!) nebo mrznout na stopu, pak vám pronájem auta zajistí neskutečné pohodlí a hlavně flexibilitu. Věřte mi, že budete chtít zastavit a fotit každých pět minut!

Pro porovnání: Hop on – hop off lístek po jižním pobřeží vyjde na cca 3 600 Kč na osobu, zatímco týdenní půjčení malého auta (v červnu) vyjde na cca 5 300 Kč. Jakmile tedy jedete ve dvou a více lidech, už se vám vyplatí půjčit si auto.

Pro pronájem auta nejen na Islandu, ale kdekoliv na světě je lepší máte-li kreditní kartu. (Bacha, to že svojí kartě říkáte kreditka ještě neznamená, že to kreditka opravdu je…)

Islandská okružní silnice č.1 neboli Ring road
Islandská okružní silnice č.1 neboli Ring road

Tip #4 Neplaťte zbytečně za 4X4 auto pokud ho nepotřebujete!

Mnoho lidí má pocit, že Island je taková divočina, že se bez 4X4 auta neobejdou. Pokud se ale chystáte jen na Ring Road, tak vám stačí normální 2WD auto. Čtyřkolku potřebujete víceméně pouze na F – roads, což jsou horské nezpevněné silnice, které najdete především v islandském vnitrozemí.

Auta s náhonem na čtyři kola často dávají lidem falešný pocit bezpečnosti. Obzvláště v zimě na sněhu a ledu. Nicméně hlavní funkce čtyřkolky je ta, že vám pomáhá rozjet se a jet bez toho aby se vám protáčely kola, ne zastavit na zledovatělém povrchu!

Řidiči aut, kteří si na Islandu půjčí 4X4 se tak mohou do problémů dostat častěji než řidiči malých aut jenom proto, že si myslí, že mají mega auto. Pro bezpečnější jízdu na zledovatělém povrchu si ověřte, že má vaše auto tzv. studded tires, neboli pneumatiky s hřebíkama a i s nima vždy přizpůsobte jízdu počasí a stavu vozovky!

Aby vám pronajali auto na Islandu, tak musíte být starší 20-ti let a mít řidičák alespoň rok. Na pronajmutí čtyřkolky vám musí být minimálně 23 let!

Takhle vypadalo v prosinci parkoviště u laguny Fjalsarlon. Na tohle je čtyřkolka krátká!

Tip #4 Ujistěte se, že vaše půjčené auto smí na silnici, po které jedete

To, že si v půjčovně půjčíte auto s náhonem na čtyři kola ještě neznamená, že s ním můžete kamkoliv. Kvůli některým brodům na F – roads je potřeba mít auto se zvýšeným podvozkem.

Btw. husté auto ještě není všechno. Především při překonávání brodů byste měli mít buď zkušenosti nebo alespoň zdravý rozum. Žádné normální pojištění vás totiž nekryje při překonávání řek.

Jo a ještě jedna užitečná rada ohledně půjčeného auta. Dejte si pozor jak blízko parkujete vedle ostatních aut a jak moc venku fouká. Může se vám lehce stát, že otevřete dveře od auta, opře se do nich vítr a práskne s nimi do auta vedle vás. (Mluvím z vlastní zkušenosti)

Více informací o půjčení auta a různých pojištěních najdete v článku: Kde si na Islandu půjčit levné a spolehlivé auto?

Island tipy: Pokud pojedete jen po ring road, tak nepotřebujete čtyřkolku
Jedna z těch hezčích F-roads v islandském vnitrozemí.
Brodění řek na Islandu
Jedna z těch méně hezčích F-roads v islandském vnitrozemí.

Tip #5 V létě na Islandu bookujte ubytování s předstihem

Island zažívá v posledních letech mega turistický boom. (I když teď se předpokládá, že po krachu aerolinek WOW to možná trochu opadne). V roce 2017 (data z 2018 jsem nedohledala) Island navštívilo neuvěřitelných 2,2 milionu turistů. To je číslo více než 6X vyšší než je počet obyvatel Islandu.

V hlavní sezóně bývá tedy ubytování často dopředu zabookované. Není to tak žhavé, že byste neměli kde přespat, ale nabídka bude dost probraná a ceny vysoké.

My nejsme dobrý příklad fancy hotelových hostů, protože většinou kempujeme a když je nejhůř, tak bookujeme ubytování den dopředu, ale leckdo doporučuje bookovat ubytko i půl roku předem. Mně to osobně přijde na hlavu.

Hostel 6X1 in Keflavik
Super ubytování, které jsme si našli v Keflavíku před odletem. (Bylo to tedy v zimě, ale bookovali jsme to asi dvě hodiny před příjezdem na ubytování a díky tomu jsme měli 50% slevu. Výhoda cestování mimo sezónu.

Tip #6 Ubytujte se mimo Reykjavik

Můj osobní názor je takový, že pokud si budu chtít užít nočního života, tak poletím do New Yorku. Pokud si chci užít islandskou přírodu, tak nevím, k čemu bych měla zůstávat v Reykjaviku.

Jen cca hodinku od hlavního města je například nádherné městečko Hveragerdi, které leží v aktivní geotermální oblasti. Proč tedy nezůstat třeba tam a nezajít si večer k horkým pramenům v údolí Reykjadalur? Pokud se chystáte nejdříve na sever, tak proč se neubytovat v městečku Borgarnes a využít ho jako základnu k prozkoumávání západního Islandu a poloostrova Snaefellsnes?

Horké prameny na Islandu údolí Reykjadalur
Horká říčka v údolí Reykjadalur poblíž Hveragerdi

Problém s ubytováním v Reyjkaviku sahá dál než jen k mojí averzi vůči velkým městům. Turistický boom na Islandu totiž způsobil to, že v Reykjaviku nebyl dostatek ubytovacích kapacit.

Mezeru na trhu pomohlo naplnit Airbnb, ale podobně jako v dalších turistických destinacích to s sebou přineslo řadu problémů pro lokální obyvatele. (Někdy se o tom rozepíšu více jak je v Reykjaviku problém sehnat dlouhodobý pronájem, nebo jak se Islanďané stěhují pryč z centra města…)


Tip #7 Kempujte!

Když jsme Island prostopovávali s kamarády v roce 2014 tak jsem si říkala, že je to ráj. Stan jsme si postavili vedle horkých pramenů a vyrazili jsme na výlet po okolí. Když jsme se vrátili byli už všichni turisté pryč a my jsme z teplé říčky pozorovali polární záři, zatímco ve studené se nám chladilo pivo.

Časy se ale změnily a volné kempování už je na Islandu značně problematické. Nicméně každé malé město či vesnička má svůj vlastní kemp, kde si můžete za rozumnou cenu postavit stan a využít sprchy a záchody.

Více informací o pravidlech pro kempování a spaní v autě najdete v článku: Jaká platí pravidla pro kempování na Islandu?

Kempování na Islandu
Kempování u ledovcové laguny Jokulsarlon už dnes není povolené…

Tip #8 Nepodceňte vzdálenosti

Okružní silnice č.1 neboli Ring road na Islandu úplně svádí k tomu si udělat roadtrip kolem dokola ostrova. Nahrává k tomu i fakt, že většina turistických atrakcí leží v podstatě hned vedle silnice. Google mapy vám při zadání trasy ukážou, že to je trasa dlouhá pouhých 1.300 km a že se dá ujet během 17 hodin.

Nicméně nečekejte žádnou dálnici. Silnice je jednoproudá, ještě donedávna nebyly všechny úseky vyasfaltované, některé mosty jsou jen pro jedno auto a v závislosti na ročním období a počasí se vám taky může stát, že silnici krátkodobě uzavřou.

Znám lidi, kteří Island objeli kolem dokola za týden, ale za mně osobně to nemá smysl. Akorát strávíte spoustu času v autě, projedete dost benzínu a budete muset celkem spěchat. Kdybych měla týden času, tak se soustředím na jižní Island nebo/a poloostrov Snaefellsnes.

Ledovcová laguna Jokulsarlon na jihu Islandu

Tip #9 Nenakupujte pivo v supermarketu!

Když už jsme u toho popíjení piva, tak nákup alkoholu na Islandu funguje podobně jako v Norsku nebo ve Švédsku. V supermarketu nakoupíte pivo s maximálním obsahem alkoholu do 2,25 %.

Chcete-li si dát normální pivo, pak budete muset do specializovaného obchodu – tzv. Vinbudin. Vlastně nejlíp uděláte, když si alkohol přivezete z Čech nebo si nakoupíte v duty free.

Tip #10 Pohlídejte si, kdy jsou na Islandu státní svátky

Tady najdete seznam státních svátků na Islandu. My jsme třeba mířili s kamarádem v srpnu na trek do západních fjordů a spoléhali jsme na to, že si nakoupíme jídlo až na místě před trekem.

Bohužel jsme se trefili do prvního srpnového pondělku, kdy je na Islandu svátek a všude měli zavřeno. Vzhledem k tomu, že loď do Hesteyri v přírodní rezervaci Hornstrandir na úplném severu Západních fjordů odjížděla jen dvakrát týdně, tak jsme museli dát za vděk pár blivajzům zakoupeným na místní benzínce.

Laugavegur trek Island
Trekování na Islandu

Tip #11 Připravte se na jakékoliv počasí

Sníh, déšť, kroupy, vichřice… To vše vás může během dovolené na Islandu potkat. Často i během jednoho dne. Nebo během 10 minut. Nepodceňte tedy vybavení a oblečení na Island. Sbalte s sebou termo vrstvu a nepromokavé a neprofučné oblečení. Nezapoměňte taky na opalovací krém (ono sluníčko odražené od ledovce dovede pěkně spálit ksicht…)

Více informací o tom co a jak si s sebou na Island zabalit najdete v článku: Vybavení na Island

Island v zimě horké prameny v Reykjadalur
Island v zimě. Doporučuju si přibalit gumové nesmeky!

Tip #12 Navštivte některý z islandských bazénů

V Čechách se chodí posedět do hospody. Na Islandu zase do bazénu. Je to super místo, kde se zrelaxovat, když vám zrovna nepřeje počasí. Vstupné je většinou za hubičku a navíc máte šanci pozorovat Islanďany v jejich přirozeném prostředí 🙂

Jo a nezapomeňte se před vstupem osprchovat a umýt. Mýdlem! Bez plavek! Jinak dostanete přednášku od místních, jaké jste prase a jak se to správně dělá. V bazénech se totiž nepoužívá chlór, takže si tu dost potrpí na hygienu.

Tip #13 Zvažte jestli vám návštěva Modré laguny stojí za to

Modrá laguna je pravděpodobně to nejčastěji navštěvované místo na Islandu. V roce 2018 se tam vypravilo 2,3 milionu lidí, což je v přepočtu přes 6 000 lidí denně. To už by třeba mě osobně odrazovalo.

Další věc je, že vstup do Modré laguny musíte bookovat předem a nejlevnější vstupné vyjde na 6 990 ISK (1 300 Kč). Pokud si potrpíte na luxus a rozmazlování, tak můžete jako alternativy k Modré laguně vyzkoušet třeba Secret lagoon, Mývatn nature baths nebo třeba Geothermal Sea baths.

Zajímavé, kolik lidí si stále myslí, že Modrá laguna je přírodní termální jezero. Není. Jedná se od odkaliště nedaleké geotermální elektrárny. Na Islandu najdete mnoho jiných přírodních hot potů, kde za vstup nemusíte platit.

V Modré laguně jsem nikdy nebyla a nepředpokládám, že bych se tam někdy podívala. Preferuju přírodní horké prameny.

Tip #14 Peníze na Islandu nepotřebujete

Když se vracím domů do Čech, tak mě často zaskočí, že někde ještě pořád neberou kreditní karty. Na Islandu to je naopak. Jen málokde se vám stane, že by nešlo zaplatit kreditkou. Například kvůli sprchám v kempech je dobré mít u sebe pár drobných.

Tip #15 Na Zlatý okruh vyjeďte před devátou ranní

Upřímně já si myslím, že je Zlatý okruh (NP Thingvellir, gejzír Strokur a vodopád Gulfoss) přeceňovaný a že je to atrakce pro lidi, kteří mají na Islandu třídenní stopover a kteří chtějí říct, že na Islandu viděli i něco jiného než centrum Reykjaviku a Modrou lagunu.

Nicméně pokud se na Zlatý okruh chcete vydat, tak bych doporučila ubytovat se poblíž a vyrazit z rána. Turistické autobusy totiž vyjíždějí kolem 9:00 z Reykjaviku.

Co navštívit na jihu Islandu - gejzír Strokkur
Gejzír Strokkur o páté ranní. Nikde nikdo.

Tip #16 Na letišti v Keflaviku se nesmí spát…

Přílety a odlety na Islandu často vycházejí tak blbě, že to člověka svádí k tomu si říct, že na to kašle a vyspí se na pár hodin někde na letišti. V Keflaviku to takhle ale úplně nepůjde.

Na letišti jsou cedule, které zakazují kempování a spaní a ochranka je celkem neoblomná. Pokud i tak chcete pokoušet štěstí, tak se můžete kouknout na tipy kde to zalomit od ostatních cestovatelů na sleepinginairports.

My jsme našli poblíž letiště v Keflaviku úplně skvělé ubytování. Guesthouse 1X6 má nejenom skvělé majitele a úžasnou snídani ale i vlastní Modrou lagunu na zahradě!

Tip #17 Opatrnosti není nikdy dost

Island je relativně bezpečnou zemí. Pravděpodobnost, že vás někdo přepadne nebo okrade je naprosto mizivá. Z čeho je potřeba mít trochu respekt je islandská příroda. Často lidé nemají žádné zkušenosti s řekněme pohybem v geotermálních oblastech nebo s tím, jak nečekané a velké mohou být vlny na pobřeží a vystaví se tak nevědomky nebezpečí.

Jeden příklad za všechny – dnes a denně chodí turisté na pláži Reynisfjara na jihu Islandu příliš blízko k vlnám. Tato pláž je ale proslulá tzv. sneaker waves – plíživými vlnami, které jsou mnohem větší než ostatní vlny, udeří naprosto nečekaně a člověka s sebou mohou stáhnout zpět na moře, kde se utopí.

Doporučuji mrknout na článek: 5 aktivit, které vás na Islandu mohou stát život.

Nečekaná vlna na pláži Reynisfjara

Tip #18 Nekrmte koně

Když jsem si dělala takový menší internetový průzkum pro psaní tohohle článku a zdala si do vyhledávače „Island tipy na cestování“ v angličtině, tak na mě z každého druhého článku vykouklo: „Nezapomeňte si pořídit fotku s s roztomilejma islandskejma koníkama“. Boha jeho!

Tohle je jedna z věcí, na kterou když se zeptáte Islanďanů, tak je dovede pořádně rozohnit. Konkrétně turisti, kteří zastaví kdykoliv uprostřed silnice jen co v ohradě uvidí koně, nahrnou se k plotu a začnou je k sobě lákat čimkoliv co zrovna najdou v autě.

Opravdu neoceňuji tisíce lidí, kteří tu zastaví, aby si pohladili nebo aby krmili moje koně chlebem. Jsou to koně na ježdění a ne domácí mazlíčci. Samozřejmě že koně mají rádi něco na zub. Pak takovéhle odměny ale začnou očekávat a to ztěžuje jejich trénink. Co hůř, někteří turisté nechají otevřená vrata na pastvinu a koně pak mohou utéct na silnici.

Farmář Margeir Ingólfsson v rozhovoru pro Iceland Magazine
Půjčení auta na Islandu - výhledy z Ringroad
Takovéhle výhledy na vás čekají při cestě po Ring Road okolo Islandu

Více informací o islandských koních najdete v samostatném článku.

Tip #19 Mějte respekt!

Jeden by řekl, že psát tento odstavec není třeba, že by snad každý měl vědět jak se chovat, ale bizarní situace, které občas plní novinové titulky na Islandu dokazují opak. Takže ve zkratce:

  • Nekrmte koně! Chcete-li si udělat fotky s islandskýma koníkama, tak zvažte riding tour.

  • Neházejte mince do horkých pramenů. (Mě by tohle třeba nenapadlo, ale očividně spousta jiných lidí má tenhle super nápad)

  • Nezkoušejte, jestli je voda u gejzíru horká. Je. Chcete-li si z Islandu přivézt popáleniny, tak tohle je prima způsob, jak je získat.

  • Neparkujte auto kde se vám zlíbí a už vůbec ne uprostřed silnice, protože si zrovna chcete pořídit fotku.

  • Na Islandu sice mluví anglicky každý první, ale není od věci se naučit alespoň pár slovíček. A když ne, tak se lidí alespoň zeptat, jestli je OK, když budete mluvit anglicky.

  • Když si potřebujete odskočit, jděte na benzínku, do kavárny či na veřejné záchodky. Pokud není šance, tak si s sebou alespoň vemte zipbag a ukliďte si po sobě toaleťák, ať nepoletuje po okolí.
  • Ukliďte si po sobě. A nejlépe když seberete bordel i po ostatních, méně ukázněných turistech.

PRAKTICKÉ INFORMACE O CESTOVÁNÍ NA ISLAND

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů.

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd.

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt.


Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

Radka Staňková

Radka žije se svým přítelem už přes 7 let v Norsku. Její srdeční záležitostí je Norsko a Island, ale miluje jakékoliv chladné a hornaté země. Momentálně s přítelem přestavují dodávku na obytný vůz a brzy vyráží na roční cestu z Chile na Aljašku.


2 komentáře: “ISLAND NA VLASTNÍ PĚST: Tipy, které vám usnadní cestování po ostrově”

  1. Ahoj Radko.
    Ja jsem Petra a dekuji Ti za tento Tvuj clanek. Je vyborny, krasne se cte a je plny super rad. Diky. Preji vse nejlepsi a hodne stesti

    Ahoj

  2. Ahoj Radko.
    Ja jsem Petra a dekuji Ti za tento Tvuj clanek. Je vyborny, krasne se cte a je plny super rad. Diky. Preji vse nejlepsi a hodne stesti

    Ahoj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..