Půjčení auta na Islandu: Kde si pronajmout levné a spolehlivé auto?

Půjčení auta na Islandu: záběr mostu a ledovcové řeky z dronu

Přestože Island není nijak velkou zemí, není jednoduché zde cestovat veřejnou dopravou. Obzvlášť v oblasti východního Islandu nebo Západních fjordů jsou velké vzdálenosti mezi ehm… městy. Chcete-li mít pří cestování absolutní svobodu, pravděpodobně dojdete k závěru, že na Islandu je půjčení auta ten nejlepší způsob jak ostrov procestovat. 

Jaké auto ale zvolit? Je potřeba 4WD nebo 2WD? A jakou půjčovnu si vybrat, aby byla levná, ale zároveň spolehlivá? Je všude potřeba kreditní karta nebo si můžete půjčit auto i na debetku? A co pojištění? Na tyto otázky vám odpoví následující článek. 

Nejlepší a nejlevnější půjčovna aut na Islandu

Jak jste si pravděpodobně všimli, zadáte-li do googlu „nejlepší“ nebo „nejlevnější půjčovna aut na Islandu“, tak vám to vyplivne spoustu sponzorovaných linků na půjčovny, z nichž každá tvrdí, že právě ona je ta NEJ! Jakou půjčovnu tedy vybrat?

Můžete samozřejmě použít srovnávače půjčoven typu: rentalcarsguidetoiceland nebo northboundkde se vám zobrazí půjčovny podle ceny. Pokud zvolíte tenhle způsob, tak si vždy dejte trochu extra práce a porovnejte online reference zobrazených půjčoven a jejich hodnocení.

My si osobně při výletech na Island bookujeme auto u guidetoiceland. Guidetoiceland není samostatnou půjčovnou, ale jen dalším zprostředkovatelem, nicméně po několika hodinách studování tématu pronájmu auta na Islandu a porovnávání cen u jednotlivých půjčoven vs guidetoiceland jsem dospěla k tomu, že mají nejlepší poměr ceny a kvality. 

 

NAŠE ZKUŠENOST

My jsme si u guidetoiceland půjčili auto loni v zimě (prosinec 2017) a neměli jsme s nimi sebemenší problém. Za týdenní pronájem Hyundai i10 jsme zaplatili 4.400 Kč.

Letos (květen 2019) jsme si skrze guidetoiceland zamluvili auto znovu. Tentokrát nás 12 denní zapůjčení Hyundai i10 vyšlo na 7.484 Kč.

OVĚŘENÉ PŮJČOVNY AUT NA ISLANDU

Vložíte-li si do googlu jméno „car rental iceland review“, tak jste na dobré cestě, ale pořád ještě nemáte vyhráno. Občas se totiž stává, že jedna půjčovna špiní druhou nebo se přidávají recenze pod falešnými profily. A na vlastních stránkách si žádná půjčovna špatné recenze pochopitelně zveřejňovat nebude. 

Dejte si tu práci a koukněte se například na review na FB stránkách. Přehledně zpracované recenze jednotlivých půjčoven najdete také na stránkách northbound. 

Podle počtu a názoru spokojených zákazníků bych volila jednu z těchto společností: 

Lava Car Rental (Recenze na Northbound a FB)

Lotus Car Rental (Recenze na Northbound a FB)

Star Car Rental (Recenze na Northbound a FB)

Důvodem, proč stránky odkazují na guidetoiceland a ne přímo na stránky půjčovny je to, že guidetoiceland má garanci nejnižší ceny. To znamená, že je na jejich stránkách cena o něco nižší než na stránkách dané půjčovny. 

MALÉ SHRNUTÍ

Pokud si chcete s výzkumem půjčení auta na Islandu dát opravdu práci, tak si vyberte jaké auto si chcete půjčit (např. Dacia Duster) a porovnejte ceny, podmínky a recenze u různých půjčoven. 

Pokud chcete jednoduchou odpověď na otázku jaké auto a u jaké půjčovny, tak se mrkněte na guidetoiceland, seřaďte si auta podle ceny a dole se mrkněte na review půjčoven. 

PRONÁJEM AUTA OD LIDÍ NA ISLANDU (P2P)

Zajímavou alternativou ke klasickým půjčovnám je půjčení takzvaně peer-to-peer přes carrenters.is. Znamená to, že si půjčíte auto od nějakého soukromníka na Islandu, který ho zrovna v danou dobu nepotřebuje.

Výhodou je to, že takové půjčení může být levnější než půjčovna. Na druhou stranu se může ledasco s prominutím posrat (pronajímatel na vás zapomene nebo vám půjčí totální křáp, se kterým uváznete uprostřed ničeho a podobně.)

NAŠE ZKUŠENOST

Nám se to sice nestalo na Islandu, ale v Norsku jsme si několikrát půjčili auto přes nabobil.no, což je také peer-to-peer půjčovna. 

Autem jsme dojeli na chatu v horách, kde jsme měli v plánu trávit Silvestra. Po dvou dnech stání na parkovišti nám auto odmítlo nastartovat a my jsme museli zastavovat lidi, jestli náhodou někdo nemá startovací kabely. Netřeba zmiňovat že během Vánočních svátků uprostřed norských hor není velký provoz.

U klasické půjčovny bychom asi vyhádali alespoň nějakou slevu nebo asistenci. Takhle se nám slečna která nám auto půjčila tak akorát vysmála… 

JAKÉ AUTO SI NA ISLANDU PŮJČIT? 

V podstatě máte na výběr ze třech skupin aut: normální auto s náhonem na dvě kola (2WD), terénní auto s náhonem na všechny čtyři kola(4WD), nebo v poslední době oblíbené obytné dodávky či auta se střešním stanem.

Malá auta s náhonem na dvě kola

Nejlevnější auta, která si na Islandu můžete půjčit jsou malá městská auta s náhonem na dvě kola. Jejich cena začíná na cca 500 Kč za den a zahrnuje neomezený počet kilometrů a CDW (collision damage waiver) pojištění. 

Za mě to je ideální volba pokud chcete ve dvou lidech objet Island po Ring road nebo prozkoumat Zlatý okruh a jižní pobřeží. 

Nevýhodou je malý prostor jedete-li ve více lidech a nemožnost jízdy na F – roads – horských silnicích v islandském vnitrozemí. Plus některé další štěrkové silnice, které nejsou klasifikovány jako F roads, mohou být celkem dobrodružné.

Auta s náhoNem na všechnA čtyři kola

Auto s náhonem na čtyři kola je nutnost, pokud se chcete vydat mimo hlavní silnice na tzv. F – roads. U malých aut jako je Suzuki Jimny začínají ceny na cca 740 Kč za den a zahrnuje neomezený počet kilometrů a CDW pojištění. 

Na některé silnice ve vnitrozemí vám ale malá auta jako Suzuki Jimny nebo Dacia Duster budou málo a pokud jsou cestou brody, pak je třeba sáhnout po (dražším) autu se zvýšeným podvozkem. Tady se můžete podívat na video, jak vypadá brod na nechvalně proslulé řece Krossá při cestě do Thorsmórk. 

Dodávky a auta se spací úpravou

Za malé auto s vestavbou jako je VW Caddy zaplatíte okolo 1.200 Kč na den. Větší dodávka typu Renault Trafic, ať už s vestavbou nebo bez, vás přijde zhruba na 3.200 Kč za den. Auta jsou vybavena plynovým vařičem, veškerým nádobím, topením a často i WiFi. 

Půjčení dodávky s vestavbou bylo ještě nedávno na Islandu ideálním řešením. Člověk jednak ušetřil za ubytování, které je na Islandu celkem drahé a druhak mohl přenocovat v podstatě kdekoliv. To už dnes bohužel nelze. 

Pokud máte v plánu přespávat na Islandu v autě, ať už obytném nebo ne, pak podle nových pravidel musíte do oficiálního kempu.

NAŠE ZKUŠENOST

Můj prvotní názor na obytné dodávky byl takový, že pokud s ní stejně musím do kempu, tak proč se namáhat platit za drahé auto. Po letošním květnovém kempování na Islandu jsem to trochu přehodnotila, když jsme v noci klepali kosu ve stanu a vedle nás spokojeně hučelo naftové topení v zaparkovaných dodávkách. 

Nicméně, když si člověk dá práci s trochou počítání, tak mi to přijde, že nula od nuly pojde a než si pronajmout dodávku, se kterou musím zůstat v kempu, tak by vyšlo skoro nastejno si zamluvit noc v teple v apartmánu.

ISLAND OBYTNÁ DODÁVKA VS APARTMÁN
Uvedené ceny jsou to nejlevnější s čím můžete počítat. Obytné auto může taky přijít na víc jak 3.000 Kč za den. Stejně tak cena za apartmán závisí na lokaci a sezóně.

Spaní v autě na islandu. Kontroluje to někdo?

Podle nových pravidel, která vešla v platnost v roce 2015 je na Islandu zakázané spát v autě, obytném autě, dodávce nebo v autě se střešním stanem kdekoliv mimo oficiální kempy. A to i v případě, že máte uvnitř karavanu vlastní toaletu. 

S tím, kolik je na Islandu policistů si mnozí řeknou, že je při přespání na jednu noc uprostřed pustiny určitě nikdo nenachytá, ale v případě Islandu může být opak pravdou. Ne, že by policie hlídkovala u parkovišť uprostřed ničeho a čekala, až si na autě vztyčíte střešní stan, ale mnozí další turisté na sebe rádi berou úlohu morální policie a nešvary nahlašují. Viz foto níže.

A i kdyby ne, tak podle mě je člověk jednou hostem v cizí zemi a s tím by se mělo pojit respektování pravidel dané země. Samozřejmě, že se nic nestane, když jedno auto zaparkuje u ledovcové laguny a cestovatelé v něm přespí. Jenže s turistickým boomem, jaký Island zažívá se tu nebavíme o jednom autě, ale o více než 2 milionech turistech, kteří Island ročně navštíví. 

Na FB jsem členem několika skupin ohledně cestování na Island a lidé se tam předhánějí v tom, koho kde nahlásili, že lítá dronem, kde nemá, chodí po mechu nebo spí v autě…

Potřebuju na Islandu auto s náhonem na všechna čtyři kola (4WD)? 

To záleží na tom, co na Islandu chcete dělat a vidět. Plánujete-li jet hlavně po Ring Road (okružní silnice vedoucí kolem celého ostrova), pak je odpověď ne. Auto s náhonem na všechny čtyři využijete hlavně na tzv. F roads – nezpevněných silnicích v Islandském vnitrozemí, které jsou mimo letní sezónu uzavřené.

Nebudu vám nalhávat, že by se ale občas čtyřkolka nehodila pokud sjedete z Ring road. Například některé silnice ve východních či západních fjordech jsou jen štěrkové. 

Z turisticky vyhledávaných cest by se čtyřkolka hodila například na:

  • silnici 95, která zkracuje cestu vnitrozemím na východě Islandu
  • cestě 953 do Mjoifjorduru ve Východních fjordech
  • silnici 864, která vede k východnímu břehu vodopádu Dettifoss
  • cestě vedoucí k termálnímu koupališti Seljavallalaug atd.
Aktuální mapa sjízdnosti silnic na Islandu včetně uzavřených F roads ve vnitrozemí
Kliknutí na mapu vás přesměruje na aktuální mapu sjízdnosti silnic na Islandu. Červeně označené silnice ve vnitrozemí jsou tzv. F – roads, které se otevírají většinou v průběhu června.

Náš tip: 

Chystáte-li se do islandského vnitrozemí, tak zkonzultujte svůj itinerář s vaší půjčovnou. To, že máte auto s 4WD ještě neznamená, že s ním můžete na všechny F-roads! 

Vezměte také na vědomí, že vaše auto není pojištěné při brození řek a že se můžete dostat do nebezpečných situací! Letos na začátku září takhle tragicky zemřela americká turistka při přejezdu řeky u Þórsmörku. 

Půjčení auta na Islandu vnitrozemí
Na tzv F-roads neboli horské silnice v islandském vnitrozemí potřebujete auto s náhonem na 4 kola!

Jedu na island v zimě. Potřebuju čtyřkolku (4WD)? 

Přestože se vám to bude spousta blogových článků od cestovatelů nebo autopůjčoven snažit namluvit, tak není pravda, že byste se na Islandu v zimě neobešli bez čtyřkolky.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že je 4WD v zimě na silnicích bezpečnější. Není tomu tak. Auto s náhonem na všechny čtyři vám pomáhá se rozjet, ne brzdit, a ne se udržet na silnici. Kdy se vám hodí čtyřkolka je v situaci, kdy napadne spousta čerstvého sněhu. Pokud se bojíte v zimě o svojí bezpečnost, ujistěte se, že vaše auto bude mít tzv. studded winter tires – tedy pneumatiky s hřebama.

Pronájem auta na Islandu: řízení v zimě sněhová bouře
I takhle může vypadat jízda po islandských silnicích v zimě.

Co jsou to F-roads?

F-roads jsou horské nezpevněné silnice v islandském vnitrozemí. Tyto silnice jsou neudržované a jsou přístupné pouze v létě. Islandská správa silnic vydává každoročně brožuru, ve které publikuje data otevření jednotlivých silnic.

F-roads jsou obvykle zpřístupněny zhruba od půlky června do půlky září. Vše záleží na sněhových podmínkách. 

Kromě silnic označených jako F roads je diskutabilní použití malých 2WD aut například i na silnici Kjolur (road 35) nebo Kaldidalur (road 550).

půjčení auta na islandu: termíny otevření F-roads v islandském vnitrozemí
Obvyklé termíny otevření F-roads v islandském vnitrozemí

Jízda off-road je přísně zakázaná!

Na Islandu můžete snadno nabýt přesvědčení, že když jste si půjčili nabušené 4WD auto, tak s ním můžete jet kdekoliv. Třeba na pláž nebo na lávové pole a trochu si zablbnout. Pozor, jízda mimo vyznačené silnice (off-road) je na Islandu přísně zakázaná a čekají vás za ní mastné pokuty a nenávist všech Islanďanů.

Každoročně se na Islandu najdou nějací dobrodruzi, kteří s autem vjedou do lávového pole a svojí zábavou napáchají nedozírné škody. Nenechte se zmýlit, že na Islandu nic neroste a lávové pole je prostě jenom lávové pole. Stopy po bezohledné jízdě jsou v terénu vidět i po několika letech a mohou vést k erozi půdy.

Tady je několik případů bezohledných nebo neinformovaných řidičů, kterým se výlet na Island prodražil: 

 

Brodění řeky se 4wd autem po cestě do Landmannalaugar na Islandu
Brodění řeky se 4wd autem po cestě do Landmannalaugar

SHRNUTÍ: 

To, že si půjčíte off-roadovou káru ještě neznamená, že s ní smíte jet off-road. Nesmíte. 

Jak ušetřit na půjčení auta na Islandu? 

Statisticky nejlepší počasí je na Islandu během hlavní sezóny (od června do srpna), což na Island logicky přitahuje nejvíce turistů. Zároveň je léto jediným obdobím, kdy se otevřou horské silnice v islandském vnitrozemí. Mezi červnem a srpnem jsou proto nejvyšší ceny za půjčení auta. Pokud se nechystáte prozkoumat islandské vnitrozemí nebo neplánujete horskou turistiku, tak zvažte návštěvu Islandu mimo letní sezónu. 

Všechna roční období zde mají něco do sebe. Například v květnu na Islandu rozkvetou lupiny nebo v září už máte šanci na pozorování polární záře. Stejně tak pokud vás láká návštěva ledové jeskyně, pak se na Island budete muset vypravit od listopadu do března.

Dalšími způsoby, jak ušetřit citelné peníze je zhodnotit, jestli opravdu využijete auto s náhonem na všechny čtyři nebo/a cestováním ve skupině a rozdělením si nákladů. 

Zkontrolujte si také, kdy si auto půjčujete a kdy ho vracíte. Většinou platí, že pokud si půjčíte auto v 9:00 a vrátíte ho za týden v 10:00, tak se vám bude počítat 8 denní pronájem!

Náš tip 

Některé půjčovny aut mají ceny nastavené pouze pro letní a zimní sezónu. Jiné mají i pět a více cenových kategorií v závislosti na ročním období. 

Rozdíly cen při půjčení auta na Islandu v různých ročních obdobích

Ceny v tabulce jsou za 7 denní půjčení auta skrze  guidetoiceland pro Hyundai i10 2016 (malé 2WD auto) a Dacia Duster 2017 (4WD). Ceny jsou zjišťované v lednu 2018 a nyní se samozřejmě mohou lišit. Tabulka je ilustrační, pro představu jak se mohou měnit ceny za půjčení auta v průběhu roku. 

Z tabulky se také dá odvodit, že i půjčovna si myslí, že jindy než v červnu, červenci a srpnu 4WD auto nepotřebujete… 

Náš tip

Občas se může vyplatit naplánovat dovolenou a půjčení auta na Islandu na více dní než jste původně zamýšleli. Například guidetoiceland nabízí 10% slevu na pronájem na 7-13 dnů, 15% slevu na 14-20 dnů nebo 20% slevu na 21 a více dní. 

Pronájem auta na Islandu bez kreditní karty

Většina půjčoven aut na Islandu akceptuje pouze kreditní karty (prosím uvědomte si, že přestože své kartě říkáte kreditka, tak může být debetní!!!). 

Pokud kreditní kartu nevlastníte a nechcete si ji zařídit, tak jedna z půjčoven, která vám zprostředkuje půjčení auta na Islandu pouze s debetní kartou je Lotus car rentalBude vám ale naúčtován vratný deposit 150.000 ISK (cca 30.000 Kč), který můžete snížit koupením zlatého nebo platinového balíčku pojištění.

Další půjčovny, které by vám měly být schopné půjčit auto pouze na debetní kartu jsou Geysir nebo Indigo Car hire.

Jeden turista si dal práci s obepisováním všech možných i nemožných půjčoven aut, jestli vezmou debetní kartu nebo ne. 

Tady můžete kouknout na jeho seznam.

EXTRA POJIŠTĚNÍ: CO ZVOLIT?

Při půjčení auta na Islandu vám vždy budou nabízena různá pojištění typu ochrana proti krádeži, ochrana proti štěrku nebo ochrana proti písku a popelu. Na to, jaké z nich budete potřebovat a na jaké se můžete s klidem vykašlat neexistuje úplně jednoznačný odpověď. Hodně se to bude odvíjet od toho, kam máte v plánu se vydat a jak moc velcí střelci jste. 

Collision Damage Waiver (CDW) (Pojištění proti kolizi)

Toto pojištění mají auta většinou zahrnuté v ceně. Kryje případné problémy s autem způsobené kolizí. Ve většině případů ale pořád zaplatíte fixní částku za spoluúčast a pojištění kryje náklady nad rámec této fixní částky. Částku za spoluúčast můžete snížit nebo odstranit koupí extra pojištění (Super Collision Damage Waiver.)

Pozor!

CDW nekryje případné škody způsobené brozením řek nebo škody na předním skle a na podvozku. 

Sand and Ash Protection (Pojištění proti škodě způsobené pískem a popelem)

Někteří lidi si myslí, že toto je tohle pojištění proti následkům výbuchu sopky na Islandu 🙂 Toto pojištění vás chrání proti škodám způsobeným náletem částic prachu nebo popele, které může zničit lak auta tak, že vypadá jako by ho někdo přejel šmirglpapírem. 

Po explozi sopky Eyjafjallajökull jsou velké části jižního Islandu pokryty popílkem. Největší nebezpečí od písku a popela hrozí vašemu autu na jaře, kdy už není sníh ale naopak ještě nevyrostla tráva, která by vás chránila od náletů jemných částic během větrného počasí (únor, březen, duben), V tomto období bych doporučila si auto připojistit. (Samozřejmě, že pokud na zemi leží půl metru sněhu, tak toto nebezpečí nehrozí.)

Náš tip: 

Aktuální počasí a situaci na silnicích kotrolujte vždy na stránkách road.is! 

Pokud bude vyloženě špatná předpověď hlasící větrnou smršť, tak auto zaparkujte na chráněném místě a běžte se naložit do některého z islandských teplých pramenů nebo bazénů. 

Silnice vedoucí lávovým polem na Islandu

Gravel protection (Pojištění proti škodě způsobené štěrkem)

Ochranu proti štěrku budete nejvíc potřebovat na štěrkových silnicích 🙂 Plánujete-li jen krátký trip v okolí Reykjaviku nebo Zlatého okruhu, tak se tomuhle pojištění můžete vyhnout. Okružní silnice Ring Road už je taky vyasfaltovaná, ale pokud budete někde plánovat nějakou odbočku, tak bych si toto pojištění pro jistotu pořídila. 

Pokud se chystáte na jakoukoliv F – road (do vnitrozemí), tak je pojištění proti štěrku MUST!

Theft protection (Pojištění proti krádeži)

Konečně jedno pojištění, u kterého bych s klidem řekla: Vykašlete se na něj! Island je bezpečná země s nízkou kriminalitou (minimálně mimo hlavní město a jeho okolí). Nedovedu si představit, že by vám někdo ukradl nebo vykradl auto z půjčovny.

ISLAND pojištění při půjčení auta nekryje poškození předního skla nebo podvozku
Pojištění při půjčení auta nekryje poškození předního skla nebo podvozku

PŘI PŮJČENÍ AUTA NA ISLANDU SE POJIŠTĚNÍ NEVZTAHUJE NA BRODĚNÍ ŘEK!

Vydáte-li se na F – roads s autem z půjčovny, které není 4WD, tak se na vás nevztahuje žádné pojištění. A i u aut s 4WD vás nekryje pojištění při brodění řek (pokud ho daná pojišťovna nenabízí za nekřesťanské peníze)!!! 

Aby se věci ještě trochu zkomplikovaly, tak některé silnice jsou pouze pro 4WD auta, přestože nejsou označeny jako F-roads jako například Kaldidalur valley (road 550), Kjalvegur (road 35) a Jökulhálsleið (road 570).

Stejně tak některé F-roads jsou nevhodné pro menší 4WD auta. Například F88 a F894 (Öskjuleid), F249 (Thórsmörk) a F578. Proto svůj itinerář radši zkonzultujte s půjčovnou!

Příspěvěk z jedné skupiny o cestování na Island. Borci zkoušeli brodit řeku se Suzuki Jimny, což je sice 4WD, ale sami vidíte jak to dopadlo…

Několik dalších tipů ohledně půjčení auta na islandu

  • Pořiďte si kreditní kartu. Ušetříte si peníze i starosti.

  • Auto si při převzetí vždy zkontrolujte a na všechny případné defekty (škrábance, díry od štěrku) upozorněte zaměstnance půjčovny, aby je zapsal do protokolu. Auto si také nafoťte ze všech stran a klidně i natočte na video. Defekty si vyfoťte samostatně a detailně. 

  • Při parkování si dejte pozor, abyste pokud možno parkovali proti větru. Velmi často se lidem stává (mě nevyjímaje), že jim při vystupování z auta vítr vytrhne dveře a poškodí je. Nebo ještě lépe poškodí auto stojící vedle vás. 
Půjčení auta na Islandu: Brodění řeky na Islandu na F road 88
Brodění silnice F88 neboli Askja road

Ceny benzínu 

Zde najdete aktuální ceny nafty a benzínu na Islandu. V levém menu si můžete vybrat region. V okolí Reykjaviku není o benzinky nouze, ale jinde byste měli dbát na to, abyste nejeli na žebravé oko.

Nejlevnější variantou (kromě COSTCO, která je jen v Reykjaviku a kde musíte mít membership) je pravděpodobně Orkan. Ti mají po celém Islandu na 56 SAMOOBSLUŽNÝCH čerpacích stanic po celém Isandu.

Zde najdete mapy pro všechny čerpací stanice od Orkánu nebo od  N1. Nikde se mi nepodařilo najít mapu VŠECH čerpacích stanic. Kdybyste někdo o nějaké věděl, tak napište!

Pokud jste se s tím nesetkali jinde na cestách, tak tankování na samoobslužné benzínce není žádná raketová věda. Strčíte kartu do stojanu, nacvakáte PIN a tankujete.

POZOR!

Pokud k tankování použijete debetní kartu a zvolíte plnou nádrž, tak vám bude na účtě zadržena po dobu 48 – 72 hodin záloha ve výši 25.000 ISK (5.000 Kč)

Je potřeba auto před vrácením omýt?

Samozřejmě že se úplně nesluší a nepatří vracet nechutně zaprasené auto od bláta. Leckterá půjčovna vám za to totiž naúčtuje poplatek navíc. Každopádně tady je těžké generalizovat – optejte se na to předem při půjčení nebo se podívejte do smlouvy. My jsme na Islandu ani jednou auto před vrácením neumývali. 

JE NA ISLANDU POTŘEBA GPS?

Při půjčení auta na Islandu (a nejenom tam) se vám půjčovna může snažit vnutit GPS. Samozřejmě za příplatek. Neznám mnoho zemí, kde by byla snadnější navigace než na Islandu. 

Přece jenom tam je s nadsázkou jen jedna silnice, která vede kolem dokola celého ostrova. Navigace se hodí v centru Reykjavíku, ale není problém se spolehnout na offline google maps nebo maps.me. 

A i přesto, že máte GPS, tak je dobré zapojit zdravý selský rozum. Mohl by vám o tom povědět americký turista Noel Santillan

 

Ten si v únoru 2016 vypůjčil auto na letišti v Keflavíku a mířil do 40 minut vzdáleného hotelu v centru Reykjavíku. Na rezervaci mu ale vytiskli špatnou adresu, a tak místo do ulice Laugavegur mířil na adresu s názvem Laugarvegur. 

 

Což bylo v malé vesničce Siglufjördhur na samém severu Islandu. O 400 kilometrů a 5 hodin jízdy severněji.

POKUTA NA ISLANDU: Kolik zaplatíte ZA rychlou jízdu? 

Než se pustím do popisování toho, kolik peněz vás bude stát, pokud vás islandská policie přistihne při překročení rychlosti, tak jen zopakuji jaké jsou nejdůležitější dopravní předpisy na Islandu. 

  • Ve městě je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h
  • Na silnicích se štěrkovým povrchem je to maximálně 80 km/h
  • A na asfaltových silnicích 90 km/h
  • Na Islandu máte povinnost mít celoročně zapnutá potkávací světla (nebo obrysová nebo potkávací, fakt nevím, jak se tomu říká, kdyžtak mě někdo opravte!)
  •  Veškerá jízda off-road (tedy mimo silnice) je ilegální!

NAŠE ZKUŠENOST

No a teď k těm pokutám aneb jak se nám letos prodražila dovolená. Valíme si to tak po asfaltové silničce na severu Islandu. Nikde nikdo. Z rádia duní Michael Jackson a Ivarovi trošku ztěžkla noha na plynu. 

Najednou nás míjí policejní auto. Ve zpětném zrcátku můžeme vidět, jak se obrací a zapíná majáček. O pár minut jsme za 113 km/h na 90 km/h úseku chudší o cca 7.000 Kč. A to na nás ještě byl pan policista MOC hodnej. 

My jsme jeli o 20 km rychleji na 90 km úseku a dostali jsme pokutu cca 40.000 ISK, takže policisté mohou zamhouřit obě oči. Tyto informace jsou z oficiálních stránek samgongustofa.is.

Jak funguje záludné placení tunelu u Akureyri?

Pokud se chystáte na cestu okolo Islandu po Ring road, tak vás bude navigace na severu ostrova poblíž Akureyri směřovat do tunelu Vaðlaheiðargöng. Výstavbu 7,4 km dlouhého tunelu provázely četné problémy a proto bylo jeho otevření dlouze odkládáno. Nicméně tunel je otevřen od prosince 2018 a od dubna 2019 se za průjezd tunelem platí mýtné.

Na samotném placení mýtného není nic divného. Však v Norsku se platí na spoustě míst. Jen ten systém placení za tenhle konkrétní tunel je postavený na hlavu. Za průjezd osobním autem se platí 1.500 ISK, které jste povinni zaplatit max 24 hodin PŘEDEM nebo NEJPOZDĚJI DO 24 HODIN OD PROJETÍ TUNELEM na internetových stránkách veggjald.is. Pokud zaplatit zapomenete, tak vám to půjčovna naúčtuje i s penále. 

NÁŠ TIP:

Tunel má podle mě smysl hlavně v zimním období, kdy se vyhnete cestě přes sedlo Vikurskard. Jinak se dá v létě v pohodě objet po silnicích 83 a 84. 

Díky za přečtení! Pokud vás článek zaujal, budu ráda, když ho pošlete dál do světa 🙂


12 komentářů: “Půjčení auta na Islandu: Kde si pronajmout levné a spolehlivé auto?”

  1. Ahoj, také jsem koukala na guidetoiceland.is ohledně půjčení auta a tvůj článek mě jen ujistil v tom, že je to nejlepší varianta v poměru kvalota/cena. Jen jsem se nedocetla, jak je to konkrétně u této půjčovny y těmi kartami a placením, mohla bys mi prosím ještě napsat o tomto? Moc děkuji předem za pomoc

    • Ahoj Alžběto. Guidetoiceland není sám o sobě autopůjčovnou, jenom zprostředkovatelem, který ti v podstatě nasmlouvá auto od jiné půjčovny. Takže se omlouvám, ale nejsem schopná pomoct s tím, jestli se dá platit jenom debetní kartou nebo ne – budeš muset kontaktovat přímo guidetoiceland eventuelně. My jsme si právě kvůli půjčování aut v zahraničí zřídili kreditní karty.

      R.

  2. Perfektný a hlavne užitočný článok! Ďakujem. O týždeň ideme na Island tak uvidím, ako dopadneme, ale tvoje rady mi dosť pomohli 🙂 Auto máme z Blue Car Rental (Dacia Duster 4×4) a nedali sme si ani poistenie proti prachu a popolu, ani GPS samozrejme 🙂

    • Ahoj, není zač! Dobrá zpráva je, že teď po krachu WOW AIR míří na Island méně turistů než například loni. Třeba se dočkáme zlevnění! 🙂

  3. Ahojte, super www a dobre obcas hezky vtipne popsane cesty. Ja bych mel konkretni dotaz. Radi lozime jak ferraty tak obcas mensi „vht“ a chteli bychom vyuzit 1.5 a 7.5 na island, uvazuji o land roveru a cesty typu F ale vidim, ze jsou v kvetnu zavrene = jsou zavrene ve smyslu totalni zakazu ( pokud ano pak bych nepujcoval takove auto) a vec druha videl jsem ze se da i trosku udelat vylet na ledovec (macky cepin apod) s pruvodcem ( nasel jsem na guidetoiceland.is ), mate nejake doporuceni? Jedem s manzelkou na tyden a chteli bychom aktivni dovcu. Dekuji za pripadny tip. budeme tam 1.5.-8.5. dekuji za pripadny tipy na vylety ( uroven 6-9hod medium narocnost neni problem) vybaveni na zimu / spani / lezeni mame.

  4. Ahoj,
    zrovna plánujeme vyjet na Island (přílet za 14 dní). Všechny rental cars stránky včetně všech výše zmíněných ukazují buď nedostupnost nebo ceny od 100.000 Kč za 10 dní půjčení. Řádově se cena pohybuje takto i v jiných termínech – srpen/září a i v jiné délce výpůjčky. Chápu, že se ceny postupně zvyšují ale tohle??? Máte někdo aktuálnější zkušenost s cenami za půjčení obyčejného auta na obyčejný přesun po obyčejných islandských silnicích z bodu A do bodu B ?

    • Ahoj Honzo,
      moje odpoved se ti asi nebude libit. Pokud mate sanci zmenit datum – zmente ho. Vypada to, ze Islandsky turismus je zpet a auta jsou momentalne nedostatkove a lukrativni zbozi. Kdyz se kouknes na ceny za 14 denni pujceni ted, tak to vyplivava ceny okolo 70 000 NOK, zatimco prvnich 14 dni v zari jsou desetkrat nizsi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..