Vyberte stránku

Přestože Island není nijak velkou zemí, není jednoduché zde cestovat veřejnou dopravou. Obzvlášť v oblasti východního Islandu nebo Západních fjordů jsou velké vzdálenosti mezi ehm… městy. Chcete-li mít pří cestování absolutní svobodu, pravděpodobně dojdete k závěru, že na Islandu je půjčení auta ten nejlepší způsob jak ostrov procestovat. 

Jak jste si pravděpodobně všimli, zadáte-li do googlu “nejlepší” nebo “nejlevnější půjčovna aut na Islandu”, tak vám to vyplivne spoustu sponzorovaných linků na půjčovny, z nichž každá tvrdí, že právě ona je ta NEJ!

Můžete samozřejmě použít srovnávače půjčoven typu: rentalcars.com, kde se vám zobrazí půjčovny podle ceny. Pokud zvolíte tenhle způsob, tak si vždy dejte trochu extra práce a porovnejte online reference zobrazených půjčoven a jejich hodnocení.

My si osobně při výletech na Island bookujeme auto u guidetoiceland. Guidetoiceland není samostatnou půjčovnou, ale jen dalším zprostředkovatelem, nisméně po několika hodinách studování tématu pronájmu auta na Islandu jsem dospěla k tomu, že mají nejlepší poměr ceny a kvality. 

 

NAŠE ZKUŠENOST

My jsme si u guidetoiceland půjčili auto loni v zimě (prosinec 2017) a neměli jsme s nimi sebemenší problém. Za týdenní pronájem Hyundai i10 jsme zaplatili 4.400 Kč.

Letos (květen 2019) jsme si skrze guidetoiceland zamluvili auto znovu. Tentokrát nás 12 denní zapůjčení Hyundai i10 vyšlo na 7.484 Kč.

Půjčení auta na Islandu - výhledy z Ringroad
Takovéhle výhledy na vás čekají při cestě po Ring Road okolo Islandu

Pronájem auta P2P (peer to peer) na Islandu

Zajímavou alternativou ke klasickým půjčovnám je půjčení takzvaně peer-to-peer přes carrenters.is. Znamená to, že si půjčíte auto od nějakého soukromníka na Islandu, který ho zrovna v danou dobu nepotřebuje.

Výhodou je to, že takové půjčení může být levnější než půjčovna. Na druhou stranu se může ledasco s prominutím posrat (pronajímatel na vás zapomene nebo vám půjčí totální křáp, se kterým uváznete uprostřed ničeho a podobně.)

NAŠE ZKUŠENOST

Nám se to sice nestalo na Islandu, ale v Norsku jsme si půjčili auto přes nabobil.no, což je také peer-to-peer půjčovna. 

Autem jsme dojeli na chatu v horách, kde jsme měli v plánu trávit Silvestra. Po dvou dnech stání na parkovišti nám ale odmítlo nastartovat a my jsme museli zastavovat lidi, jestli náhodou někdo nemá startovací kabely. Netřeba zmiňovat že během Vánočních svátků uprostřed norských hor není velký provoz.

U klasické půjčovny bychom asi vyhádali alespoň nějakou slevu nebo asistenci. Takhle se nám slečna která nám auto půjčila tak akorát vysmála… 

Ledovcová laguna Jokulsarlon na jihu Islandu
Mnoho z těch nejznámějších islandských atrakcí leží hned u silnice. Například ledovcová laguna Jokulsarlon.

Jaké auto si mám na Islandu půjčit? 

V podstatě máte na výběr ze třech skupin aut: normální auto s náhonem na dvě kola (2WD), terénní auto s náhonem na všechny čtyři (4WD), nebo v poslední době superoblíbené obytné dodávky.

Malá auta s náhonem na dvě kola

Nejlevnější auta, která si na Islandu můžete půjčit jsou malá městská auta s náhonem na dvě kola. Jejich cena začíná na cca 500 Kč za den a zahrnuje neomezený počet kilometrů a CDW pojištění. 

Za mě to je ideální volba pokud chcete ve dvou lidech objet Island po Ring road nebo prozkoumat Zlatý okruh a jižní pobřeží. Nevýhodou je malý prostor, jedete-li ve více lidech a nemožnost jízdy na F – roads – horských silnicích v islandsém vnitrozemí. Plus některé další štěrkové silnice, které nejsou klasifikovány jako F roads, mohou být celkem dobrodružné.

Auta s náhoNem na všechnA čtyři kola

Auto s náhonem na čtyři kola je nutnost, pokud se chcete vydat mimo hlavní silnice na tzv. F – roads. U malých aut jako je Suzuki Jimny začínají ceny na cca 740 Kč za den a zahrnuje neomezený počet kilometrů a CDW pojištění. 

Na některé silnice ve vnitrozemí vám ale malá auta jako Suzuki Jimny nebo Dacia Duster budou málo a pokud jsou cestou brody, pak je třeba sáhnout po (dražším) autu se zvýšeným podvozkem.

Dodávky a auta se spací úpravou

Za malé auto s vestavbou jako je VW Caddy zaplatíte okolo 1.200 Kč na den. Větší dodávka typu Renault Trafic, ať už s vestavbou nebo bez, vás přijde zhruba na 3.200 Kč za den. Auta jsou vybavena plynovým vařičem, veškerým nádobím, topením a často i WiFi. 

Půjčení dodávky s vestavbou bylo ještě nedávno na Islandu ideálním řešením. Člověk jednak ušetřil za ubytování, které je na Islandu dost drahé a druhak mohl přenocovat v podstatě kdekoliv. To už dnes bohužel nelze. 

Pokud máte v plánu přespávat na Islandu v autě, ať už obytném nebo ne, pak podle nových pravidel musíte do oficiálního kempu.

NAŠE ZKUŠENOST

Můj prvotní názor na obytné dodávky byl takový, že pokud s ní stejně musím do kempu, tak proč se namáhat platit za drahé auto. Po letošním květnovém kempování na Islandu jsem to trochu přehodnotila, když jsme v noci klepali kosu ve stanu a vedle nás spokojeně hučelo naftové topení v zaparkovaných dodávkách. 

Nicméně, když si člověk dá práci s trochou počítání, tak mi to přijde, že nula od nuly pojde a vyšlo by finančně skoro nastejno si zamluvit noc v teple v apartmánu.

ISLAND OBYTNÁ DODÁVKA VS APARTMÁN
Uvedené ceny jsou to nejlevnější s čím můžete počítat. Obytné auto může taky přijít na víc jak 3.000 Kč za den. Stejně tak cena za apartmán závisí na lokaci a sezóně.
Nevím v jakých částkách se pohybují pokuty ohledně porušení zákazu kempování a spaní v autě, ale vím, že já bych si to asi neriskla. Na FB jsem členem několika skupin ohledně cestování na Island a lidé se tam předhánějí v tom, koho kde nahlásili, že lítá dronem, kde nemá, chodí po mechu nebo spí v autě...

Potřebuju na Islandu auto s náhonem na všechny čtyři kola (4WD)? 

 To záleží na tom, co na Islandu chcete dělat a vidět. Plánujete-li jet hlavně po Ring Road (okružní silnice vedoucí kolem celého ostrova), pak je odpověď ne. A to ani v zimě.  

Mnoho lidí se mylně domnívá, že je 4WD v zimě na silnicích bezpečnější. Není tomu tak, auto s náhonem na všechny čtyři vám pomáhá jet, ne brzdit, a ne se udržet na silnici.

Pokud se bojíte v zimě o svojí bezpečnost, ujistěte se, že vaše auto bude mít tzv. studded winter tires – tedy pneumatiky s hřebama.

Auto s náhonem na všechny čtyři využijete hlavně na tzv. F roads – nezpevněných silnicích v Islandském vnitrozemí, které jsou mimo letní sezónu uzavřené.

Nebudu vám nalhávat, že by se ale občas čtyřkolka nehodila pokud sjedete z Ring road. Například některé silnice ve východních či západních fjordech jsou jen štěrkové. Z turisticky vyhledávaných cest by se čtyřkolka hodila například na:

  • silnici 95, která zkracuje cestu vnitrozemím na východě Islandu
  • cestě 953 do Mjoifjorduru ve Východních fjordech
  • silnici 864, která vede k východnímu břehu vodopádu Dettifoss
  • cestě vedoucí k termálnímu koupališti Seljavallalaug atd.

Náš tip: 

Chystáte-li se do islandského vnitrozemí, tak zkonzultujte svůj itinerář s vaší půjčovnou. To, že máte auto s 4WD ještě neznamená, že s ním můžete na všechny F-roads! 

Vezměte také na vědomí, že vaše auto není pojištěné při brození řek a že se můžete dostat do nebezpečných situací! Letos na začátku září takhle tragicky zemřela americká turistka při přejezdu řeky u Þórsmörku. 

Půjčení auta na Islandu vnitrozemí
Na tzv F-roads neboli horské silnice v islandském vnitrozemí potřebujete auto s náhonem na 4 kola!

Co jsou to F-roads?

F-roads jsou horské nezpevněné silnice v islandském vnitrozemí. Tyto silnice jsou neudržované a jsou přístupné pouze v létě. Islandská správa silnic vydává každoročně brožuru, ve které publikuje data otevření jednotlivých silnic.

F-roads jsou obvykle zpřístupněny zhruba od půlky června do půlky září. Vše záleží na sněhových podmínkách. 

Kromě silnic označených jako F roads nepatří 2WD auta například i na silnici Kjolur (road 35) nebo Kaldidalur (road 550).

Brodění řek na Islandu

Mějte na paměti, že veškerá jízda off-road (jízda mimo vyznačené cesty) je PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNA a čeká vás za ní pěkně mastná pokuta a nenávist všech Islanďanů. Každoročně se na Islandu najdou nějací dobrodružství chtiví šaškové, které svojí zábavou napáchají nedozírné škody. 

Jako tahle skupina 25 cestovatelů, která za jízdu off-road poblíž ledovcové laguny Jökulsarlón dostala pokutu 1.4 million ISK (280 000Kč)

Nebo banda Frantíků, kteří uvízli v blátě na silnici, kde neměli co dělat a zaplatili pokutu 400 000 ISK (80 000 Kč).

A s těmi odkazy bych mohla pokračovat v podstatě do aleluja.


 

Takže pro shrnutí: To, že si půjčíte off-roadovou káru ještě neznamená, že s ní smíte jet off-road. Nesmíte. Tečka. 

Aktuální mapa sjízdnosti silnic na Islandu včetně uzavřených F roads ve vnitrozemí
Kliknutí na mapu vás přesměruje na aktuální mapu sjízdnosti silnic na Islandu. Červeně označené silnice ve vnitrozemí jsou tzv. F - roads, které se otevírají většinou v průběhu června.

Jak ušetřit na půjčení auta na Islandu? 

Statisticky nejlepší počasí je na Islandu během hlavní sezóny (od června do srpna). Tomu ale odpovídají ceny za půjčení auta. Pokud se nechystáte prozkoumat islandské vnitrozemí nebo neplánujete horskou turistiku, tak zvažte návštěvu Islandu mimo letní sezónu. 

Všechna roční období zde mají něco do sebe. Například v květnu na Islandu rozkvetou lupiny nebo v září máte šanci na pozorování polární záře. Stejně tak pokud vás láká návštěva ledové jeskyně, pak se na Island budete muset vypravit od listopadu do března.

Silnice v islandském vnitrozemí F roads
Například silnice v islandské vnitrozemí (F-roads) jsou otevřené jen zhruba od června do září.

Náš tip 

Některé půjčovny aut mají ceny nastavené pouze pro letní a zimní sezónu. Jiné mají i pět a více cenových kategorií v závislosti na ročním období. 

Rozdíly cen při půjčení auta na Islandu v různých ročních obdobích

Ceny v tabulce jsou za 7 denní půjčení auta skrze  guidetoiceland pro Hyundai i10 2016 (malé 2WD auto) a Dacia Duster 2017 (4WD). Ceny jsou zjišťované v lednu 2018 a nyní se samozřejmě mohou lišit. Tabulka je ilustrační, pro představu jak se mohou měnit ceny za půjčení auta v průběhu roku. 

Z tabulky se také dá odvodit, že i půjčovna si myslí, že jindy než v červnu, červenci a srpnu 4WD auto nepotřebujete… 

Náš tip

Nezapomeňte, že se vám občas může vyplatit pronajmout si auto na více dní, než potřebujete.

Například guidetoiceland nabízí 10% slevu na pronájem na 7-13 dnů, 15% slevu na 14-20 dnů nebo 20% slevu na 21 a více dní. 

Pronájem auta na Islandu bez kreditní karty

Většina půjčoven aut na Islandu akceptuje pouze kreditní karty (prosím uvědomte si, že přestože své kartě říkáte kreditka, tak může být debetní!!!).

Jedna z půjčoven, která vám zprostředkuje půjčení auta na Islandu pouze s debetní kartou je Lotus car rental. Nicméně vám bude naúčtován vratný deposit 150.000 ISK (cca 30.000 Kč). Deposit můžete snížit koupením zlatého nebo platinového balíčku pojištění.

Další půjčovny, které by vám měly být schopné půjčit auto pouze na debetní kartu jsou Geysir nebo Indigo Car hire.

Jeden turista si dal práci s obepisováním všech možných i nemožných půjčoven aut, jestli vezmou debetní kartu nebo ne. 

Tady můžete kouknout na jeho seznam.

Geotermální oblast Hverír na severu Islandu
Geotermální oblast Hverír na severu Islandu

Půjčení auta na Islandu: Pojištění se nevztahuje na brodění řek!

Pro jistotu toto info zmíním ještě jednou v sekci pojištění. 

Vydáte-li se na F – roads s autem z půjčovny, které není 4WD, tak se na vás nevztahuje žádné pojištění. A i u aut s 4WD vás nekryje pojištění při brodění řek!!! 

Aby se věci ještě trochu zkomplikovaly, tak některé silnice jsou pouze pro 4WD auta, přestože nejsou označeny jako F-roads jako například Kaldidalur valley (road 550), Kjalvegur (road 35) a Jökulhálsleið (road 570).

Stejně tak některé F-roads jsou nevhodné pro menší 4WD auta. Například F88 a F894 (Öskjuleid), F249 (Thórsmörk) a F578. Proto svůj itinerář radši zkonzultujte s půjčovnou!

Příspěvěk z jedné skupiny o cestování na Island. Borci zkoušeli brodit řeku se Suzuki Jimny, což je sice 4WD, ale sami vidíte jak to dopadlo...

Náš tip: 

Aktuální počasí a situaci na silnicích kotrolujte vždy na stránkách road.is!

Jaké pojištění potřebuju a na jaké se vykašlat? 

Při půjčení auta na Islandu vám vždy budou nabízena různá pojištění typu ochrana proti krádeži, ochrana proti štěrku nebo ochrana proti písku a popelu. Na to, jaké z nich budete potřebovat a na jaké se můžete s klidem vykašlat neexistuje úplně jednoznačný odpověď. Hodně se to bude odvíjet od toho, kam máte v plánu se vydat.

Sand and Ash Protection (Pojištění proti popelu a písku)

Potom explozi sopky  Eyjafjallajökull jsou velké části jižního Islandu pokryty popílkem. Největší nebezpečí od písku a popela hrozí vašemu autu na jaře, kdy už není sníh ale naopak ještě nevyrostla tráva, která by vás chránila od náletů jemných částic během větrného počasí.

Když hlásí mega špatné počasí s větrnou smrští pak je nejlepší auto zaparkovat někde na bezpečném místě a naložit se do nějakého z islandských teplých pramenů nebo vyhřívaných bazénů.

Gravel protection (Pojištění proti štěrku)

Ochranu proti štěrku budete nejvíc potřebovat na štěrkových silnicích 🙂 Plánujete-li jen krátký trip v okolí Reykjaviku nebo Zlatého okruhu, tak se tomuhle pojištění můžete vyhnout. Okružní silnice Ring Road už je taky vyasfaltovaná, ale pokud budete někde plánovat nějakou odbočku, tak bych si toto pojištění pro jistotu pořídila. 

 Nicéně GP pojištění ještě neznamená, že jste plně krytí. Většinou se vám pouze sníží self risk. (Tzn zaplatíte-li si pojištění proti štěrku a praskne-li vám přední okno, tak zaplatíte jenom například 18.000 ISK a zbytek doplácí půjčovna). 

Pokud se chystáte na jakoukoliv F – road (do vnitrozemí), tak je pojištění proti štěrku MUST!

Theft protection (Pojištění proti krádeži)

Konečně jedno pojištění, u kterého bych s klidem řekla: Vykašlete se na něj! Island je bezpečná země s nízkou kriminalitou. Nedovedu si představit, že by vám tam někdo kradl auto z půjčovny.

ISLAND pojištění při půjčení auta nekryje poškození předního skla nebo podvozku
Pojištění při půjčení auta nekryje poškození předního skla nebo podvozku

Ceny benzínu na Islandu 

Zde najdete aktuální ceny nafty a benzínu na Islandu. V levém menu si můžete vybrat region. V okolí Reykjaviku není o benzinky nouze, ale jinde byste měli dbát na to, abyste nejeli na žebravé oko.

Nejlevnější variantou (kromě COSTCO, která je jen v Reykjaviku a kde musíte mít membership) je pravděpodobně Orkan. Ti mají po celém Islandu na 56 SAMOOBSLUŽNÝCH čerpacích stanic po celém Isandu.

Zde najdete mapy pro všechny čerpací stanice od Orkánu nebo od  N1. Nikde se mi nepodařilo najít mapu VŠECH čerpacích stanic. Kdybyste někdo o nějaké věděl, tak napište!

Pokud jste se s tím nesetkali jinde na cestách, tak tankování na samoobslužné benzínce není žádná raketová věda. Strčíte kartu do stojanu, nacvakáte PIN a tankujete.

Náš tip:

Pokud k tankování použijete debetní kartu, tak vám bude na účtě zadržena po dobu 48 – 72 hodin záloha ve výši 25.000 ISK (5.000 Kč)

Je potřeba auto před vrácením omýt?

Samozřejmě že se úplně nesluší a nepatří vracet nechutně zaprasené auto od bláta. Leckterá půjčovna vám za to totiž naúčtuje poplatek navíc. Každopádně tady je těžké generalizovat – optejte se na to předem při půjčení nebo se podívejte do smlouvy. My jsme na Islandu ani jednou auto před vrácením neumývali. 

Potřebuju na Islandu GPS?

Při půjčení auta na Islandu (a nejenom tam) se vám půjčovna může snažit vnutit GPS. Samozřejmě za příplatek. 

Neznám mnoho zemí, kde by byla snadnější navigace než na Islandu. 

Přece jenom tu je s nadsázkou jen jedna silnice, která vede kolem dokola celého ostrova. Navigace se hodí v centru Reykjaviku, ale není problém se spolehnout na offline google maps nebo maps.me. 

A i přesto, že máte GPS, tak je dobré zapojit zdravý selský rozum. Mohl by vám o tom povědět americký turista Noel Santillan

 

Ten si v únoru 2016 vypůjčil auto na letišti v Keflavíku a mířil do 40 minut vzdáleného hotelu v centru Reykjavíku. Na rezervaci mu ale vytiskli špatnou adresu, a tak místo do ulice Laugavegur mířil na adresu s názvem Laugarvegur. 

 

Což bylo v malé vesničce Siglufjördhur na samém severu Islandu. O 400 kilometrů a 5 hodin jízdy severněji.

Ledovcová laguna Jokulsarlon na Islandu

POKUTA NA ISLANDU: Kolik zaplatíte  rychlou jízdu? 

Než se pustím do popisování toho, kolik peněz vás bude stát, pokud vás islandská policie přistihne při překročení rychlosti, tak jen zopakuji jaké jsou nejdůležitější dopravní předpisy na Islandu. 

  • Ve městě je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h
  • Na silnicích se štěrkovým povrchem je to maximálně 80 km/h
  • A na asfaltových silnicích 90 km/h
  • Na Islandu máte povinnost mít celoročně zapnutá potkávací světla (nebo obrysová nebo potkávací, fakt nevím, jak se tomu říká, kdyžtak mě někdo opravte!)
  •  Veškerá jízda off-road (tedy mimo silnice) je ilegální!

NAŠE ZKUŠENOST

No a teď k těm pokutám aneb jak se nám letos prodražila dovolená. Valíme si to tak po asfaltové silničce na severu Islandu. Nikde nikdo. Z rádia duní Michael Jackson a Ivarovi trošku ztěžkla noha na plynu. 

Najednou nás míjí policejní auto. Ve zpětném zrcátku můžeme vidět, jak se obrací a zapíná majáček. O pár minut jsme za 113 km/h na 90 km/h úseku chudší o cca 7.000 Kč. A to na nás ještě byl pan policista MOC hodnej. 

My jsme jeli o 20 km rychleji na 90 km úseku a dostali jsme pokutu cca 40.000 ISK, takže policisté mohou zamhouřit obě oči. Tyto informace jsou z oficiálních stránek samgongustofa.is.

Jak funguje záludné placení tunelu u Akureyri?

Pokud se chystáte na cestu okolo Islandu po Ring road, tak vás bude navigace na severu ostrova poblíž Akureyri směřovat do tunelu Vaðlaheiðargöng. Výstavbu 7,4 km dlouhého tunelu provázely četné problémy a proto bylo jeho otevření dlouze odkládáno. Nicméně tunel je otevřen od prosince 2018 a od dubna 2019 se za průjezd tunelem platí mýtné.

Na samotném placení mýtného není nic divného. Však v Norsku se platí na spoustě míst. Jen ten systém placení za tenhle konkrétní tunel je postavený na hlavu. Za průjezd osobním autem se platí 1.500 ISK, které jste povinni zaplatit PŘEDEM nebo NEJPOZDĚJI DO 3 HODIN OD PROJETÍ TUNELEM na internetových stránkách veggjald.is.

Tunel má podle mě smysl hlavně v zimním období, kdy se vyhnete cestě přes sedlo Vikurskard. Jinak se dá v létě v pohodě objet po silnicích 83 a 84. 

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě).

KEMPOVÁNÍ A SPANÍ V AUTĚ

Nedávno se na Islandu změnila pravidla ohledně volného stanování a spaní v autě mimo vyhrazené kempy. Současně je tedy zakázáno spát v autě kdekoliv na Islandu mimo vyhrazený kemp. Kempování je zakázáno na jižním pobřeží a va dalších vybraných oblastech (například kolem jezera Mývatn). Pro přesnější pravidla koukněte na článek: Jaká platí pravidla pro kempování a spaní v autě na Islandu?  

POČASÍ NA ISLANDU

Přemýšlíte v kterou roční dobu vyrazit na Island? Je lepší jet mimo hlavní sezónu? Dá se vůbec na Islandu cestovat v zimě? Kdy můžete spatřit papuchalky a velryby a kdy naopak ledové jeskyně? Mrkněte na článek: Počasí na Islandu: Průvodce jednotlivými ročními obdobími. Pokud už víte kdy jet a naopak si lámete hlavu co s sebou, pak mrkněte na článek o vybavení na Island a stáhněte si předpřipravený seznam 🙂

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím. Další užitečná stránka je safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. Doporučuji také mrknout na článek: Island zabíjí: 5 aktivit, které vás na Islandu mohou stát život.

shares