Vyberte stránku

Norsko je rájem pro turisty a snem každého správného tundrofila. Však tady naleznete 37 národních parků (a dalších sedm je na Špicberkách), přes 22.000km značených turistických tras a více než 500 turistických chat, které jsou pod správou Norského turistického svazu (DNT – den Norske Turistforening). Mezi českými turisty ale často koluje fáma, že chaty v Norsku jsou zdarma a ještě k tomu nacpané proviantem. To je ale jen část pravdy. Pojďme si vysvětlit, jak to s těmi chatami v Norsku vlastně je.

Chaty v Norsku patřící soukromníkům

Norský turistický svaz samozřejmě není jediným vlastníkem chat. Norové jsou ještě vášnivějšími a zapálenějšími chataři než Češi. Svojí vlastní chalupu někde v horách tu má skoro každá rodina a někteří vlastní klidně i dvě nebo tři. Valná většina chat je tedy v soukromém vlastnictví.

Někteří soukromníci ale mají svoji chatu volně přístupnou dalším turistům. Nám se třeba takhle stalo, že jsme se optali na cestu starších manželů v oblasti Tafjordfjella a oni nám po chvíli konverzace nabídli, že můžeme přespat v jejich chatě v horách.

Chatku si sami postavili ve stodole a na vršek hory ji nechali dopravit vrtulníkem. Je v ní místa tak akorát pro dva lidi a není zamčená – dokonce jsme v návštěvní knize našli zápisky i od dvou Čechů, kteří někde dole v údolí pracovali na jahodové farmě. 

Chaty v Norsku patřící Státním lesům

Norské státní lesy vlastní po celé zemi více než 100 chatek a srubů. Většina jich je volně přístupná a použití chat je bez jakéhokoliv poplatku. V minulosti sloužily jako přístřešky pro lesní dělníky, rybáře nebo lovce.

Nejedná se o nijak luxusní ubytování. V místnosti jsou většinou kamna, zásoby dřeva a pár pryčen na přespání. My třeba tyto chaty hojně využíváme v národním parku Femundsmarka, ať už v zimě na lyžích, nebo v létě pěšky nebo na kanoích.

Původně jsem sem chtěla umístit odkaz na mapu se všemi volně přístupnými chatami od norských lesů, ale po zkušenosti s jednou s prominutím krávou na jedné cestovatelské skupině se mi upřímně nechce ho sdílet. Takže pokud o něj máte zájem, tak buď googlujte, nebo mi napiště zprávu a já vám ho pošlu 🙂

Zkušenosti s jednou z mnoha chat patřící norským státním lesům popisují ve svém článku Eagles na cestách. Chatu prý našli na stránkách Wild camping tips, kde najdete i spoustu tipů k přenocování na parkovištích, odpočívadlech a podobně.

Chaty v Norsku patřící Norskému turistickému svazu DNT 

DNT (Norský turistický svaz) provozuje přes 500 turistických chat po celém Norsku. Některé z nich jsou tzv s obslouhou. To znamená že v době letní sezóny je v chatě personál, který se o vás postará – od ubytování, po stravování. Servíruje se standardně snídaně a večeře.

Většina obsluhovaných chat má elektřinu a teplou vodu. Mimo letní turistickou sezónu jsou pak tyto chaty tzv samoobslužné.

Samoobslužné chaty se od těch bez obsluhy liší tím, že je v nich malá místnůstka, ve které je proviant. Vevnitř chaty většinou najdete místnůstku, kde je konzervované nebo sušené jídlo, čokolády a podobně.

Za proviant zaplatííte stejně jako za nocleh – v chatě si vyzdvihnete formulář, do kterého vyplníte kolik nocí jste na chatě strávili, jestli jste členy DNT a co jste si vzali z proviantu. Spolu s hotovostí nebo s údaji o vaší kreditní (nebo debetní) kartě pak vložíte formulář do obálky a vhodíte do uzamykatelné schránky v chatě.

Kdo může využívat chatky patřící DNT?

Během letní sezóny není problém přenocovat na DNT chatách s obsluhou, i pokud nejste členem DNT. Pokud ale chcete využívat buď samoosbslužné chaty anebo přenocovat v chatě mimo letní sezónu (většinou od konce června do září) nebo během Velikonoc, pak budete potřebovat klíč. Členové DNT dostanou klíč oproti záloze 100NOK.

Kolik stojí členství v DNT?

Od letošního roku (2018) DNT nechce půjčovat klíčky nikomu, kdo není jejich členem. Stát se členem DNT je ale poměrně jednoduchý proces. Na jejich internetových stránkách vyplníte svoje jméno, datum narození, adresu a další údaje a poplatek zaplatíte kartou přes internet.

Členství je vždy roční a platí na kalendářní rok. Pokud je vám méně než 26 let, pak můžete mít členství pro mladistvé, které stojí 350NOK na rok (2018). Pokud jste starší než 26 let, pak vás roční členství vyjde na 680NOK.

Kromě ročního poplatku pak platíte za každou jednotlivou noc, kterou strávíte na některé z DNT-chatek. Ceny za přenocování se liší podle toho jestli je to chata s obsluhou (betjent) nebo bez obsluhy (selvbetjent). (Odkazy jsou pro oblast okolí Osla).

Ceny mohou být odlišné oblast od oblasti, možná i chatu od chaty.  Můžete si je ověřit na internetových stránkách dnt.no pro konkrétní oblast, která vás zajímá. (Hledejte hytte priser).

Jaké jsou výhody členství v DNT?

Členství v DNT se vám samozřejmě nejvíce vyplatí, pokud žijete v Norsku a pokud využíváte jejich chat. Jakožto člen dostanete přístup ke všem 550 chatám, které jsou rozesety po celém Norsku. Klíč pasuje zhruba ke 400 chatám, zbylé z nich mají buď speciální klíč nebo jsou volně přístupné.

Na stránkách ut.no si můžete vyhledat jméno chaty a po pravé straně stránky pod nadpisem SESONG OG ÅPNINGSTIDER (Sezóna a otevírací doba) najdete informace o klíčích (Nøkkel). Většinou je tam napsáno buď DNT-Nøkkel nebo Ulåst (odemčená).

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?v=S223WveNqiI“]

Kromě klíčů k DNT-chatám dostanete také předplatné časopisu Fjell og Vidde, díky kterému si budete moct procvčit norštinu. Trochu pochybuji, že by ho ale DNT zasílalo do zahraničí 🙂

Jako člen DNT máte také nárok na slevu v chatách patřící turistickým asociacím ve Švédsku, Finsku a na Islandu. Na plný přehled výhod členství v DNT se můžete podívat zde.

Kde dostanu klíč k DNT chatám?

Klíč si můžete koupit na internetovém obchodě DNT a nechat si ho zaslat poštou. Eventuelně si ho můžete vyzdvihnout na všech DNT chatách s obsluhou nebo v kamenných obchodech DNT, které jsou ve všech větších městech. Tady najdete kontaktní údaje a otevírací doby jednotlivých obdchodů: Bergen,Trondheim, StavangerKristiansandÅlesund,  TromsøHamar and Lillehammer.

Opět doporučuji zkontrolovat stránku ut.no pro každou jednotlivou chatu, nebo alespoň oblast, do které se chystáte. Tam se dozvíte bližší informace o tom, kde si můžete vyzdvihnout klíče.

Například pro oblast Vesterál se tak dozvíte, že si můžete vyzdvihnout klíče i na čerpací stanici Esso, Statoil nebo v obchodě se sportovními potřebami. Na stránce jsou také kontaktní údaje pro danou odnož DNT, kam jim vždy můžete napsat a dohodnout se na předání klíčů.

Jak zaplatit za přenocování v DNT chatě?

V chatě si vyzdvihnete formulář, do kterého vyplníte kolik nocí jste na chatě strávili, jestli jste členy DNT a co jste si vzali z proviantu. Spolu s hotovostí NEBO s údaji o vaší kreditní (nebo debetní) kartě pak vložíte formulář do obálky a vhodíte do uzamykatelné schránky v chatě.

Pokud si myslíte, že je přenocování v DNT chatě drahé a svádělo by vás to k tomu, abyste se na podobný systém vykašlali, když to stejně nikdo nekontroluje, tak si s sebou vemte stan a spěte ve stanu.

Kempování je v Norsku díky Allemannsretten povolené takřka kdekoliv, kde není zakázané 🙂 Jedinou podmínkou je, že nebudete stavět stan  na soukromém pozemku, a že to je alespoň 150m od nejbližší budovy.

Formulář k vyplnění na DNT chatách v Norsku

Jak se chovat hodláte-li využívat (nejen) DNT chaty v Norsku?

Do psaní tohohle odstavce se mi moc nechtělo, protože jsem měla pocit, že přeci všichni turisté a horalé vědí, jak se chovat v horách. Po přečtění jednoho příspěvku na cestovatelské skupině, kde se jedna ehm slečna ptala „jak má ochcat monopol DNT, aby si od svazáků nemusela půjčovat klíče“ a dalších příbězích o nejen Češích, kteří za přespání na chatě nezaplatí nebo po sobě nechávají nepořádek, jsem zhodnotila, že nebude od věci si pár zásad slušného chování zopakovat.

 

 1. Po příchodu na chatu se zapište do návštěvní knihy (Besøksprotokol)
 2. Použijte vlastní spacák nebo vložku do spacáku (pokud jsou k dispozici peřiny)
 3. Dřevo by mělo bát k dispozici vedle kamen a ve dřevníku. Co spálíte, doplňe a připravte dřevo nejlépe do kamen tak, aby příští návštěvník nemusel udělat nic jiného, než škrtnout sirkou, potom co třeba přijde zmoklý a vymrzlý z celodenní túry.
 4. Většina chat má plynové vařiče. Pokud je budete používat, ujistěte se, že jste po jejich použití vypnuli přívod plynu.
 5. Pokud budete chtít nějaké jídlo z proviantu na samoobslužných chatách, pak si zapište, co jste spotřebovali a následně za jídlo zaplaťte. Spotřebované jídlo i jeho cena se vyplňuje do protokolu o návštěvě DNT chaty.
 6. Pokud cestujete se psem, zkontrolujte si u každé chaty, jestli může pes dovnitř.
 7. U většiny chat je latrína (utedo v norštině). Někde si musíte donést vlastní toaletní papír a většinou je vedle latríny umístěn kyblík s pilinami. Těmi se latrína zasypává.
 8. V chatě bývá většinou mapka, kde naleznete zdroj pitné vody (vannkilde). V zimě se obvykle rozpouští sníh.
 9. Spalitelný odpad můžete spálit v kamnech. Veškerý další odpad si odneste!
 10. Ukliďte po sobě! Umyjte nádobí, které jste použili. Zvykem je zamést a vytřít podlahu!
 11. Zaplaťe za pobyt (viz předchozí odstavec)
 12. Zamkněte za sebou chatu.

Zamyšlení na závěr

Tenhle ojedinělý systém samoosblužných a volně přístupných chat v Norsku funguje díky několika věcem. V první řadě je to práce (často dobrovolná a neplacená) řady lidí, kteří chaty udržují. Každoročně napracují jenom dobrovolníci z DNT na 550 000 hodin v rámci údržby chat, značení turistických stezek atd. Ve druhé řadě je to zásluha čestnosti lidí, kteří za tyto výhody zaplatí, i když je nikdo nehlídá a nekontroluje.

Bohužel se i v Čechách najde spousta takových, kteří takovýhle systém s klidem zneužijí a ještě se tím rádi chlubí. Doufám tedy, že tenhle článek trochu uvede na pravou míru to, že ne každá chata je v Norsku veřejnosti volně dostupná a zadarmo. A že i DNT chaty v Norsku, kde člověk za nocleh zaplatí podobnou cenu jako za hotel v levnějších zemích, nejsou hotely, kde po nás někdo uklidí. Naopak je zvykem po sobě uklidit, odnést odpadky a nachystat dříví pro další návštěvníky!

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Norska, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě