Vyberte stránku

Podobně jako v Čechách slavíme Čarodějnice, v Norsku se táboráky rozhoří na oslavu letního Slunovratu. V tento den se Slunce dostane na své cestě po obloze do nejsevernějšího bodu a nastává tak první den astronomického léta.

Pro seveřany je to obzvlášť důležitý milník, protože tehdy je den nejdelší a noc nejkratší. S každým dalším dnem pak přibývá tmy, než se v den podzimní rovnodenosti misky vah převáhnou ve prospěch dlouhé polární noci. Letos se Slunovrat (neboli Midsummer nebo Sankthans) bude slavit 23. června.

Pokud máte tou dobou naplánovanou dovolenou v Norsku, doporučuji navštěvu malebného města Ålesund v kraji Sunnmøre. Tam totiž oslavy povzdvihly na vyšší úroveň a loni se se svým přes 40 metrů vysokým “Slinningsbålet” zapsali do Guinessovy knihy rekordů. 

https://www.instagram.com/p/BVwLyhzhnR3/?tagged=slinningsb%C3%A5let

Norské oslavy slunovratu

Pálení ohňů je hlavním bodem oslav Slunovratu po celém Norsku. Historicky údajně zapalovali ohně farmáři, aby probudili zemi k životu. Věřili, že když světlo ohně dopadlo na pole, tak bude půda daný rok úrodná. Mimo toho měl oheň odpuzovat zlé duchy a čarodějnice, které v tuto dobu vyrážely sbírat přísady do svých lektvarů.

Jedná se ale i oslavu nového života, probouzející se přírody a plodnosti. Říká se, že když dívka v tento den natrhá sedm různých bylin a dá si je pod polštář, pak bude snít o svém nastávajícím manželovi. Ženy také nosí ve vlasech květinové věnce, které mají symbolizovat plodnost.

Slunovrat byl až do roku 1771 norským státním svátkem. Nyní je to příležitost k strávení příjemného večera spojeného s grilováním venku na pláži nebo u jezera. V některých destinacích (jako jsou populární lososové řeky např v Altě), je to také poslední možnost si zarybařit bez licence 🙂

Mladší ročníky pak Slunovrat využívají jako příležitost se u táboráku propít až do rána. (Určitá podobnost s českým pálením čarodějnic tam přece jen bude 🙂 )

View this post on Instagram

#slinningsbålet

A post shared by Arnfinn Tønnesen (@arnfinntonnesenphotography) on

Ničivý oheň v Ålesundu

Historie Ålesundu je velmi těsně spjatá s ohněm. V roce 1904 se totiž městem rozšířil ničivý požár. Ten údajně způsobila kráva, která skopla hořící pochodeň. Ať byla příčina jakákoliv, důsledky byly katastrofální. Oheň zničil více než 850 domů a zanechal bez přístřeší na deset tisíc lidí. V lednu!

Zní naprosto neuvěřitelně, že si takováto katastrofa vyžádala jen jeden lidský život. Díky rychlým a obětavým záchranným akcím a významné pomoci od německého císaře Viléma II. bylo město během krátké doby obnoveno. V době, kdy se Ålesund stále ještě potýkal s hašením požáru, císař Vilém už vypravoval lodě s humanitární pomocí.

Historici se shodují, že nakonec měl Ålesundský požár pozitivní efekt. Zatímco před požárem bylo centrum města přelidněné a nevzhledné, navíc s naprosto nedořešeným systémem kanalizace, po požáru Ålesund doslova povstal z popele. Město bylo znovu vystaveno v secesním stylu, který se zachoval dodnes a dělá z Ålesundu světovou raritou secesní architektury. Navíc tato událost obohatila norskou slovní zásobu a od té doby se zde uchytilo rčení: “Ty jo, nic takového jsem neviděl od té doby, co shořel Ålesund!”

Pohled na Alesund z vyhlidky Aksla

Pohled na Alesund z vyhlidky Aksla

Slinningsbålet – největší táborák na světě

Ale vraťmě se zpět k onomu největšímu táboráku na světě. Ålesundský Slinningsbålet je pojmenován podle poloostrova Slinningsodden, na kterém je každoročně postavený. Jedná se o desítky let starou tradici. Ještě v 60. letech minulého století měla každá čtvrť v Ålesundu svůj vlastní oheň a vzájemně se předháněly, který bude ten největší. Místní klučičí “gangy” tak mezi sebou často bojovali o stavební materiál, který často kradli místním rybářským firmám. Z malých zlodějíčků palet, předhánějících se o to, kdo postaví vyšší oheň se ale postupem času stala pýcha Ålesundu a událost, která láká nejen většinu obyvatel města, ale i mnohé turisty.

View this post on Instagram

Slinningsbålet 2016. To see the world’s biggest bonfire you’ll have to visit Alesund, Norway, where 30.000 wood pallets are stacked 47,2 meters high – young boys by hand – on Slinningen, Hessa island. The occasion is Sankthans, or ‘Midsummer ✨🌿💜🌿✨ :-BjK #igscandinavia #ig_naturegallery #bypatrioten #ir_life_time #ig_great_pics #main_vision #pocket_world #dreamingtravel #9vaga_world9 #tgif_nature #natureornothing #exclusive_family #igshotz #fantastic_shotzs #natureaddictsun #slinningsbålet #fotocatchers #ir_ig #igscselect #magicpict #ig_wildplace #waycoolshots #princely_shotz #superhubs #exclusive_family #ig_photobox #loves_united_team #nature_wizards #loves_norway #earth_shotz #visitalesund

A post shared by Bjørg K Aagård Bersvendsen (@bjorgkarine) on

Slinningsbålet je postaven výhradně z dřevených palet, které místní shromažďují často už od dubna. Na stavbě ohně pracuje až 40 mladíků, naprostá většina z nich mladší 18 let. Pracovat na Slinningsbålet chodí odpoledne po škole. Více než 15.000 palet, které na stavbu spotřebují jsou sponzorským darem od místních firem, především rybáren.

Palety, z nichž některé váží až 20 kg, musí kluci vytahat do úctyhodné výšky 30 -ti až 40-ti metrů, a to vše bez použití jeřábu! A co hůř, většinu času i bez použití lan a jištění! Aby se celá konstrukce hned nezřítila, je potřeba oheň zapálit zvrchu. Pár vybraných mladíků tedy musí vylézt nahoru a tam zapálit barel s hořlavinou. Nemají o ně rodiče strach? Mají. Ale často se jedná o rodinné tradice a nezřídkakdy sledují otcové svoje syny a vzpomínají na dobu, kdy Slinningsbålet stavěli oni.

Ålesund se pokusil o světový rekord už v roce 2010, ale pokus tehdy nebyl schválen. O šest let později, v roce 2016, se jim to po  šesti měsícíh plánování a třech měsících práce konečně podařilo. Oheň měřil 47,4m a byl zapsán jako největší táborák na světě do Guinessovy knihy rekordů! 


Ålesund je vzdálený 550 km (7 – 8 hodin jízdy) severozápadně od Osla. Můžete tam také doletět z Osla nebo dalších norských měst se společností norwegian nebo SAS. Pokud si chcete půjčit auto, můžete si vyhledat nejlevnější nabídky na rentalcars.com nebo využít P2P půjčení aut přes gomore.no.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál! Máte-li dotazy nebo připomínky, napište je do komentářů pod článkem! 🙂