Slinningsbålet v Ålesundu: Největší táborák na světě

Ålesundský Slinningsbålet

Podobně jako v Čechách slavíme Čarodějnice, v Norsku se ohně rozhoří na oslavu letního Slunovratu. V tento den se Slunce dostane na své cestě po obloze do nejsevernějšího bodu a nastává tak první den astronomického léta.

Pro seveřany je to obzvlášť důležitý milník, protože tehdy je den nejdelší a noc nejkratší. S každým dalším dnem pak přibývá tmy, než se v den podzimní rovnodenosti misky vah převáhnou ve prospěch dlouhé polární noci. Letos se Slunovrat (neboli Midsummer nebo Sankthans) bude slavit 23. června.

Pokud máte tou dobou naplánovanou dovolenou v Norsku, doporučuji navštěvu malebného města Ålesund v kraji Sunnmøre. Tam totiž oslavy povzdvihly na vyšší úroveň a loni se se svým přes 40 metrů vysokým „Slinningsbålet“ zapsali do Guinessovy knihy rekordů. 

Oslavy slunovratu v Norsku

Pálení ohňů je hlavním bodem oslav Slunovratu po celém Norsku. Historicky údajně zapalovali ohně farmáři, aby probudili zemi k životu. Věřili, že když světlo ohně dopadlo na pole, tak bude půda daný rok úrodná. Mimo toho měl oheň odpuzovat zlé duchy a čarodějnice, které v tuto dobu vyrážely sbírat přísady do svých lektvarů.

Jedná se ale i oslavu nového života, probouzející se přírody a plodnosti. Říká se, že když dívka v tento den natrhá sedm různých bylin a dá si je pod polštář, pak bude snít o svém nastávajícím manželovi. Ženy také nosí ve vlasech květinové věnce, které mají symbolizovat plodnost.

Slunovrat byl až do roku 1771 norským státním svátkem. Nyní je to příležitost k strávení příjemného večera spojeného s grilováním venku na pláži nebo u jezera. V některých destinacích (jako jsou populární lososové řeky např v Altě), je to také poslední možnost si zarybařit bez licence 🙂

Mladší ročníky pak Slunovrat využívají jako příležitost se u táboráku propít až do rána. (Určitá podobnost s českým pálením čarodějnic tam přece jen bude 🙂 )

Ničivý oheň v Ålesundu

Historie města Ålesund je velmi těsně spjatá s ohněm. V roce 1904 se ve městě rozšířil ničivý požár. Ten údajně způsobila kráva, která skopla hořící pochodeň. Ať byla příčina jakákoliv, důsledky byly katastrofální. Oheň zničil více než 850 domů a zanechal bez přístřeší na deset tisíc lidí. V lednu!

Zní naprosto neuvěřitelně, že si takováto katastrofa vyžádala jen jeden lidský život. Díky rychlým a obětavým záchranným akcím a významné pomoci od německého císaře Viléma II. bylo město během krátké doby obnoveno. V době, kdy se Ålesund stále ještě potýkal s hašením požáru, císař Vilém už vypravoval lodě s humanitární pomocí.

Historici se shodují, že nakonec měl Ålesundský požár pozitivní efekt. Zatímco před požárem bylo centrum města přelidněné a nevzhledné, navíc s naprosto nedořešeným systémem kanalizace, po požáru Ålesund doslova povstal z popele. Město bylo znovu vystaveno v secesním stylu, který se zachoval dodnes a dělá z Ålesundu světovou raritu secesní architektury. Navíc tato událost obohatila norskou slovní zásobu a od té doby se zde uchytilo rčení: „Ty jo, nic takového jsem neviděl od té doby, co shořel Ålesund!“

Slinningsbålet – největší táborák na světě

Ale vraťmě se zpět k onomu největšímu táboráku na světě. Ålesundský Slinningsbålet je pojmenován podle poloostrova Slinningsodden, na kterém je každoročně postavený. Jedná se o desítky let starou tradici. 

Ještě v 60. letech minulého století měla každá čtvrť v Ålesundu svůj vlastní oheň a vzájemně se předháněly, který bude ten největší. Místní klučičí „gangy“ mezi sebou často bojovali o stavební materiál, který často kradli místním rybářským firmám. Z malých zlodějíčků palet, předhánějících se o to, kdo postaví vyšší oheň se ale postupem času stala pýcha Ålesundu a událost, která láká nejen většinu obyvatel města, ale i mnohé turisty.

Slinningsbålet je postaven výhradně z dřevěných palet, které místní shromažďují často už od dubna. Na stavbě ohně pracuje až 40 mladíků, naprostá většina z nich mladší 18 let. Pracovat na stavbě Slinningsbålet chodí odpoledne po škole. Více než 15.000 palet, které na stavbu spotřebují, je sponzorským darem od místních firem, především rybáren.

Palety, z nichž některé váží až 20 kg, musí kluci vytahat do úctyhodné výšky 30 až 40 metrů, a to vše bez použití jeřábu! A co hůř, většinu času i bez použití lan a jištění! Aby se celá konstrukce hned nezřítila, je potřeba oheň zapálit zvrchu. Pár vybraných mladíků tedy musí vylézt nahoru a tam zapálit barel s hořlavinou. Nemají o ně rodiče strach? Mají. Ale často se jedná o rodinné tradice a nezřídkakdy sledují otcové svoje syny a vzpomínají na dobu, kdy Slinningsbålet stavěli oni.

Ålesund se pokusil o světový rekord už v roce 2010, ale pokus tehdy nebyl schválen. O šest let později, v roce 2016, se jim to po  šesti měsících plánování a třech měsících práce konečně podařilo. Oheň měřil 47,4m a byl zapsán jako největší táborák na světě do Guinessovy knihy rekordů! 

CHYSTÁTE SE DO NORSKA? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ

Než začnete plánovat dovolenou do Norska, koukněte prosím na tenhle článek o nejčastějších chybách, které lidé při plánování dělají. 

JAK DO NORSKA

Plánujete jet do Norska vlastním autem a váháte nad tím, jaký trajekt zvolit? Tipy na trajekty, ale i na cestování vlakem, autobusem nebo trajekty po Norsku najdete v tomto článku. V souvislosti s cestou vlastním autem také doporučuji mrknout na článek o mýtném.

PŮJČENÍ AUTA

Asi nejjednodušší možností je použití vyhledávače rentalcars.com. Alternativou může být P2P půjčení auta přes gomore.no. 

CO V NORSKU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co v Norsku navštívit? Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce norskými regiony nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ZAJÍMAVOSTI O NORSKU
Kromě článků o cestování sem tam napíšu i něco o životě v Norsku.
  

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období! (Ano, není o Norsku, ale ohledně věcí co sbalit je Island a Norsko prašť jak uhoď 🙂 )

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. (Opět článek o Islandu, ale většina faktů je aplikovatelná i na Norsko.)

PRÁCE V NORSKU

Obecné informace o tom, kde a jak najít práci v Norsku najdete zde.  V článcích níže si můžete přečíst zkušenosti s prací v Norsku v různých odvětvích.

DALŠÍ ZAJIMAVÉ ČLÁNKY K PŘEČTENÍ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..