Polární záře na Islandu: Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat

Polární záře na Islandu nadpis

Možnost spatřit polární záře na Islandu je lákadlem, které každoročně přiláká na tenhle drsný ostrov v zimním období tisíce turistů. Tohle nepopsatelně nádherné nebeské divadlo je pokaždé jiné. Někdy má barvy do zelena, jindy zase do červena nebo fialova. Někdy se líně drží nad obzorem a jindy zase divoce tančí a pulzuje po celé obloze.

V následujícím článku se nechci zabývat atrofyzikou a referátem o tom, jak polární záře vzniká, jaké má cykly a podobně. Chci se zaměřit na informace, které jsou relevantní k tomu, abyste polární záři mohli snadno spatřit a vyfotografovat. 

Pojďme se tedy podívat na to, kdy a kde můžete polární záři na Islandu spatřit, jaké jsou ideální podmínky pro pozorování a které aplikace a stránky vám mohou usnadnit lov 🙂

https://www.instagram.com/p/BlNWJK0gee2/?tagged=auroraiceland

Kdy se vydat za pozorováním polární záře na Islandu

Zatímco mnoho ostatních faktorů pro úspěšné pozorování polární záře jako je solární aktivita nebo počasí nemůžete ovlivnit, co ovlivnit naopak můžete je načasování. K tomu, abyste mohli pozorovat polární záře na Islandu potřebujete samozřejmě tmu. Polární záře sice probíhá po celý rok, ale pozorovatelná je jenom v noci. 

Jelikož je na Islandu přes letní sezónu světlo i během nočních hodin, tak to není vhodné období pro pozorování polární záře. Prvním obdobím, kdy se vám může poštěstit vidět polární záři je konec srpna.

https://www.instagram.com/p/Bn7QXivnBjX/?taken-by=icelandaurora_photos

Chcete-li pozorovat polární záři, pak je ideální období kdy jet na Island mezi zářím a dubnem. 

Z vlastních zkušeností bych doporučovala období okolo jarní a podzimní rovnodennosti, kdy je během dne ještě dostatečné světlo k užívání si i jiných aktivit než lovení polární záře a počasí a venkovní teploty bývají o něco přívětivější než během zimních měsíců. Nemluvě o tom, že na podzim a na jaře bývá krajina neuvěřitelně fotogenická. 

Náš tip: My jsme na Island  vyrazili v prosinci 2017, těsně před Vánoci. Původně jsme měli v plánu spát pod stanem, ale nakonec jsme trochu vyměkli a spali venku jen každou druhou noc. Dvakrát z toho jsme měli štěstí na polární záři.

Chystáte-li se na Island v zimních měsících, tak koukněte na naše tipy na cestování po Islandu v zimě. 

Faktory, které ovlivňují to, jestli spatříte polární záři

Tím, že jedete na Island v době, kdy je možné spatřit polární záři ještě bohužel nemáte zdaleka vyhráno. K tomu, abyste tohle nebeské divadlo mohli pozorovat, je zapotřebí skloubení několika faktorů. Ve zkratce potřebujete aby:

  • Byla tma (nesmějte se, ale často se lidé ptají, jestli mohou vidět polární záři během polárního dne)
  • Byla velká solární aktivita
  • Bylo jasno
  • Nebylo velké světelné znečištění (Pokud je velká solární aktivita a jasné nebe, tak uvidíte polární záři klidně i z Reykjaviku, pokud je ale malá aktivita, pak je lepší být co nejdále od města či jakéhokoliv zdroje světla)

Northern lights forecast from the vedur.is webpage

Kam se vydat za pozorováním polární záře na Islandu?

Často se lidé ptají, kde PŘESNĚ je TO MÍSTO, odkud je nejlepší polární záři pozorovat. Na tuhle otázku neexistuje odpověď.  Je jedno, jestli jste zrovna u jezera Mývatn nebo u ledovcové laguny Jökulsarlón.Když budete mít štěstí, tak můžete polární záři spatřit klidně v centru Reykjaviku.

https://www.instagram.com/p/BoG5d4tA9yn/?tagged=northernlights

Pokud budete mít štěstí a skloubí se všechny výše zmiňované faktory, tak ji uvidíte odkudkoliv. Samozřejmě, že pokud jsou vaším snem úžasné fotografie, pak je lepší být na místě s nějakým atraktivním popředím. Internetem například kolují nádherné fotografie polární záře nad vodopádem Skogafoss, vrakem letadla na pláži Sólheimasandur nebo třeba nad ledovcovými krami u Jökulsarlonu. 

Mým osobním favoritem bylo pozorování polární záře z termálních pramenů v údolí Reykjadalur. Není nad to, když sedíte jenom v plavkách (nebo na Evu) v teplé říčce, ve studené se vám chladí pivo a nad hlavou vám tančí aurora.

Stránky a aplikace pro pozorování polární záře na Islandu

Existuje spousta stránek a aplikací, kde můžete sledovat solární aktivitu. Pro předpověď solární aktivity na Islandu mám ráda tuhle stránku, kde máte přehlednou mapku ostrova i s časy východů a západů slunce, fázemi měsíce a podobně.
 
Další užitečnou stránkou je aurora-service.eu, kde se vám zobrazuje i krátkodobá předpověď v řádu minut. V podstatě nejdůležitější ukazatel je Kp index, který vyjadřuje intenzitu magnetické bouře. Neboli to v jaké zeměpisné šířce můžeme polární záři pozorovat. V Čechách musí jeho hodnota dosahovat alespoň 7, zatímco na Islandu stačí 3.
 
Pro hodinovou předpověď počasí pak používáme známou norskou stránku yr.no, kde si v levé části můžete kliknout na hour by hour.
 
Kp index aurora map
 (pozn. vidět polární záři můžete už od konce srpna do začátku dubna, nutná podmínka totiž je, aby byla tma. A když vyrazíte na Island v zimě, tak budete mít tmy až až 🙂 )

Jak fotografovat polární záři

Loni v zimě jsme si postavili stan nedaleko Ring Road na parkovišti. (Pozor, stanování na jihu Islandu je ale nově zakázané!) Já jsem si akorát přidělala foťák na stativ a nastavila časosběr, když vedle nás zastavilo auto. Řidič sroloval okénko a zeptal se mě lámanou angličtinou, jestli náhodou nevím, kde můžou vidět polární záři. Ukázala jsem mu tedy na nezřetelná pohybující se zelená světla na obloze, ale ani jeden z cestujících uvnitř auta se na to moc netvářil.

Navrhla jsem jim, že když vypnou světla a vystoupí z auta, tak záři uvidí zřetelněji, ale ani to je nepřesvědčilo. Když už chtěli odjet, tak jsem sundala foťák ze stativu a ukázala jim fotku jasně zelené záře. Až to je přesvědčilo, že to na co se dívají, je opravdu aurora borealis.

Polární záře na Islandu
Polární záře zachycená fotoaparátem při kempování poblíž Ring Road

Většina turistů si představuje polární záři jako tančící jasně zelená nebo červená světla na obloze pozorovatelné pouhým okem a často jsou pak zklamaní. Nebo často ani nevědí, že to na co se dívali, byla polární záře.

Můžeme za to i my, fotografové, protože vám servírujeme neskutečné obrázky na sociální média, bez toho abychom zmínili, že fotoaparát zachytí polární záři mnohem zřetelněji než naše oči. Pokud si chcete být jistí, že to na co se díváte je aurora, a ne rychle se pohybující mraky – udělejte fotku. Pokud budou mraky dozelena – je to polární záře.

The difference between aurora as human eye can see it, as camera captures it and after photoshoping
Rozdíl mezi polární září viděnou pouhým okem, vyfotografovanou a upravenou ve Photoshopu

Jaké vybavení a nastavení potřebujete pro fotografování polární záře

Pro skvělé fotky polární záře budete potřebovat:

  • Stabilní stativ
  • Fotoaparát, který umožňuje manuální nastavení
  • Spoušt na dálkové ovládání, drátovou spoušť (můžete nahradit samospouští)

Neexistuje žádné perfektní univerzální nastavení pro fotografování polární záře, protože expozice bude záviset na tom, jak silná záře je. Nastavte ale fotoaparát do manuálního módu.

  • Zaostřete na nekonečno
  • ISO  800- 3200
  • Clona mezi  f/2.8 a f/5.6,
  • Rychlost závěrky mezi 15 ti a  30 sekundami
Nicméně kreativitě se meze nekladou. Někdy aurora na obloze jenom mírně světélkuje a pak si klidně můžete dovolit dlouhé expoziční časy. Jindy naopak divoce tančí a pulzuje a pak při dlouhé expozici budete mít na obloze jen rozmazanou čmouhu. Takže to nejlepší, co vám mohu poradit je: EXPERIMENTUJTE 🙂

(Časem plánuji napsat delší článek o fotografování polární záře, tak vydržte 🙂 ) 

https://www.instagram.com/p/BoLOeBrHRp-/?tagged=northernlights


v=mLEzn1xxNQA“]

Je třeba si zamluvit průvodce pro hledání polární záře?

Mnoho cestovatelů ohrnuje nad organizovanými výlety s průvodcem nos. A já většinou také. Proč bych měla někomu platit za to, že mi ukáže na nebe a řekne mi – tady je ta polární záře? Nicméně dovedu pochopit, že někdo nemá k dispozici auto a přece jen by se chtěl podívat kus za město, nebo že je někdo zmaten ze všech parametrů, které je pro polární záři potřeba sledovat.

Náš tip: Na Islandu jsme si zatím vždy půjčovali auto od guidetoiceland. Týdenní půjčení v zimě 2017 nás vyšlo na 4.400 Kč. Ceny za půjčení aut můžete porovnat i na rentalcars.com.

Pro více informací ohledně půjčení auta mrkněte na článek: Odpovědi na 15 nejčastějších otázek ohledně půjčení auta na Islandu. 

https://www.instagram.com/p/BoKKkACjodt/?tagged=northernlightsiceland

Kamarádka Hanča, která se mnou procestovala Asii i Patagonii nyní pracuje jako průvodce na polární záře v Tromsø. Ptala jsem se ji tedy, jak zaručují to, že ji jejich klienti opravdu uvidí. Údajně sledují předpověď počasí a aktivitu polární záře na několika různých místech a jsou schopni vyjíždět na místa, kde je výskyt polární záře nejpravděpodobnější. Zároveň vám tam průvodci poradí s nastavením fotoaparátu, nebo vás sami pod polární září vyfotí.

https://www.instagram.com/p/9KJ0sarpkN/?taken-by=northernlightstromso

Pokud byste tedy zvažovali využít služby cestovní kanceláře pro pozorování polární záře na Islandu, tak northern lights tours stojí okolo  57 USD (autobus z Reykjaviku)

[intense_video video_type=“youtube“ video_url=“https://www.youtube.com/watch?

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.comtak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd. 

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Islandu navštívit, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..