Jak procestovat Island levně, aniž by vás to zruinovalo?


Island nabízí zcela unikátní koncentraci neopakovatelných a velice pestrých přírodních scenérií na malé ploše – horké prameny, gejzíry, činné sopky, rozlehlé ledovce a ledovcová jezera, vodopády, fjordy, lávová pole i divoké pobřeží. Dokud Island nenavštívíte, nemůžete jej poznat, jelikož fotografie ani cestovatelská videa vám jeho neuvěřitelnou krásu neukáží. Island prostě musíte zažít na vlastní oči. Jak ale procestovat Island levně, aniž by vás to zruinovalo?

V posledních letech, a to především po finanční krizi v roce 2008, Island doslova zaplavili turisté. Někteří dojedou jen na pár dní, během kterých si prohlédnou Reykjavik, smočí se v Modré laguně a objedou si tzv. Zlatý okruh. Pokud však nepatříte mezi tuhle skupinu a máte radši putování s krosnou na zádech, spaní pod stanem a trochu dobrodružství, pak vás dovolená na obecně velmi drahém Islandu nemusí finančně zruinovat.

Tady je několik tipů, které vám usnadní procestovat Island levně a pomůžou ušetřit nějakou tu islandskou kačku 🙂

EDIT: TENHLE ČLÁNEK JSEM NAPSALA PO SVÉ PRVNÍ NÁVŠTĚVĚ ISLANDU V ROCE 2014. OD TÉ DOBY SE ALE MNOHÉ ZMĚNILO. ISLAND ZAŽIL TURISTICKÝ BOOM. V DŮSLEDKU TOHO JE NYNÍ NAPŘÍKLAD ZAKÁZANÉ SPANÍ V AUTECH KDEKOLIV MIMO VYHRAZENÉ KEMPY. STANOVÁNÍ MIMO KEMPY JE ZAKÁZÁNO NA CELÉM JIŽNÍM POBŘEŽÍ A V DALŠÍCH OBLASTECH (NAPŘÍKLAD V OKOLÍ JEZERA MÝVATN). VÍCE INFO V ČLÁNKU O KEMPOVÁNÍ NA ISLANDU. 

Trekování na Islandu
Údolí Reykjadalur poblíž Hveragerði, moje nejvíc nejoblíbenější místo na Islandu 

Nejlepší období pro návštěvu Islandu

Naprostá většina turistů vyráží na Island v období od května do srpna. Je sice nejpříznivější počasí, zároveň ale raketově vyletí ceny za všechny služby spojené s turismem. Mimo sezonu se dá například půjčit auto za polovinu ceny, kterou zaplatíte v sezóně. Podobné to je s ubytováním. Na druhou stranu, rozhodnete-li se jet mimo sezónu, pak musíte počítat s velmi sporadickou autobusovou dopravou, nebo eventuelně náročným autostopem, uzavřenými silnicemi a kempy a drsným počasím.

Laugavegur trek, Island

 
Osobně bych k návštěvě doporučila konec srpna (v sezoně) nebo začátek září (mimo sezonu) – podle toho, které části Islandu chcete navštívit. Velkým lákadlem je možnost v tomhle období vidět polární záři. Nezatracovala bych ale ani možnost navštívit Island v zimě – například v únoru či březnu, kdy jsou také dobré podmínky pro pozorování polární záře, dny už jsou dostatečně dlouhé a navíc máte jedinečnou šanci vidět zamrzlé vodopády či navštívit ledové jeskyně.

Trekování na Islandu

TIP: Díky teplým mořským proudům na severu a ledovcům na jihu Islandu je počasí na tomto ostrově otočené. Jih je chladnější a sušší, sever teplejší a vlhčí. Zejména při cestách v zimním období je dobré si tento fakt uvědomit.

Kempování na Islandu

Mimo národní parky a chráněné oblasti je stanování povolené kdekoliv. (Update 2017: Island má stále větší problémy s přívalem turistů a na spoustě míst je proto kempování zakázáno. Nově i přespání v autech mimo vyznačené kempy.) Není tedy problém ušetřit za hotely, hostely či kempy a prostě si postavit stan, kde se vám zachce.

Doporučuji u nejznámějších turistických míst přespat a vychutnávat si jejich magickou atmosféru osamoceně brzo ráno, pozdě večer nebo dokonce v noci. V létě totiž islandský den skoro nekončí. Takto se dá přespat například u gejzíru, super lokace jsou u horkých pramenů u Hveragerdi (Edit 2017 – kempování oficiálně zakázáno) nebo u slavné ledovcové laguny Jökulsárlón. Tam jsem byla při východu Slunce úplně sama! (EDIT 2017 – kempování oficiálně zakázáno)

Kempování na Islandu
Kempování poblíž ledovcové laguny Jokulsarlon

Pokud chcete mít lepší zázemí, tak kempy většinou nejsou příliš drahé cca 1000 až 1500 ISK za osobu (cca 300Kč – léto 2016). Některé kempy v zapadlých vesničkách jsou i zadarmo. Zde najdete seznam všech kempů na Islandu. Co se vaření týče – pokud používáte plynové kartuše – rozhlídněte se v budově či okolí letiště v Keflaviku nebo v prvním kempu, na který narazíte – většina turistů při návratu domů nechává tyto věci na označených místech pro nově příchozí.

Update 2017: Na stránce campingcard můžete pořídit kartu, se kterou můžete během 28 dní navštívit 41 kempů. Na rok vyjde na cca 150 Euro a platí pro dva dospělé a dvě děti do 16 let. 

Tipy:

  • Při kempování v létě můžete zapomenout na čelovku, světlo je na Islandu opravdu pořád, spíš tedy přibalte klapky na oči a popř. špunty do uší, protože ptáci mnohdy neomaleně pískají celou noc
  • Celkem dost na Islandu fouká, nezapomeňte ke kvalitnímu stanu přibalit i pomocné kotvící šňůry a dostatek kolíků
  • Na zahřátí i uprostřed léta se hodí přibalit termoska, horko na Islandu krom termálních pramenů nečekejte

Jak ušetřit na jídle

Ceny na Islandu jsou v porovnání s Čechami celkem vysoké. Ale zdaleka ne tak závratně jako například ve Skandinávii. Nejlevnější islandský supermarket je Bónus (má ve znaku růžové prase), cenově dobře vychází i Krónan. Zde je mapa supermarketů na Islandu.  Pozor – oficiálně je dovoleno dovézt na Island pouze 3kg potravin a dovoz masných výrobků je zakázán úplně. Taktéž je limitován dovoz tvrdého alkoholu na 1litr. Nejlevnější je to, co u nás stojí nejvíc: losos a obecně ryby a jehněčí maso v různých úpravách. Velmi drahé jsou naopak ovoce a zelenina.

Houbaření na Islandu

Kempování na Islandu
TIP: V létě si na Islandu můžete jídelníček zpestřit borůvkami a houbami 🙂

Rybí festival v Dalviku, Island

Rybí festival v Dalviku, Island
Tip: Pokud se budete na Islandu pohybovat v půlce srpna, vypravte se na sever do Dalvíku na rybí festival. Můžete se tam nacpat k prasknutí – všechny rybí pochoutky jsou totiž zdarma. A pro ty, co nemají rádi ryby je tam zadarmo alespoň zmrzlina 🙂


Dumpster diving na Islandu
Tip: Pokud chcete opravdu ušetřit nebo jen máte trochu ekologického cítění a nebojíte se vyzkoušet nové věci – doporučuji před nákupem v supermarketu prohlédnout přilehlé kontejnery a vyzkoušet tzv dumpster diving.
 

Jak projet Island levně aneb stopování po ostrově

Island má sice jen 300 tisíc obyvatel, z nichž většina žije v Reykjaviku anebo v jihozápadní části ostrova, ale stopování na silnici číslo 1, která vede okolo celého ostrova, není v sezóně žádný problém. Mimo sezónu je to ale jiný příběh a může se stát, že si na stopu pěkně počkáte. Velkým pomocníkem pro stopaře mohou být tyto stránky o sjízdnosti silnic a provozu na Islandu, které během celého roku ukazují aktuální stav i počet aut, který projel daným úsekem cesty za posledních 10 minut, a celkový počet aut za celý den.


Pokud máte v plánu se vydat do vnitrozemí nebo do odlehlé oblasti západních fjordů, nebudete to mít se stopováním úplně jednoduché. Záleží na štěstí – my jsme celkem s klidem stopovali i v západních fjordech, i když jsme se pěkný kus cesty prošli a nakonec se museli rozdělit. Podíl islandských řidičů a turistů je tak 50:50 v závislosti na oblasti, kde stopujete. Island je se svojí takřka nulovou kriminalitou rájem stopařů – může se vám tedy, podobně jako nám, stát, že vás na odlehlé křižovatce, kde projede jedno auto za půl hodiny bude stát šest.

Stopování na Islandu

Stopování na Islandu
TIP: Stopujte už od letiště – letištní autobus je neskutečně drahý. Ideálně se při první cestě vyhněte Reykjaviku. Řidiči jsou většinou ochotní a určitě svolí, že vás vyhodí na výpadovce – jinak vás čeká slušná procházka Reykjavikem k nějakému rozumnému místu na stopa – zkoukněte mapu na hitchwiki ohledně stopovacích míst.

Kolik peněz si mám vyměnit?

Na Islandu se dá všude platit kartou. Dokonce i v kempech v horách. Nelamte si hlavu s výměnou peněz, popřípadě si vyměňte jen opravdu malou částku, ať si prohlédnete islandské peníze s různými druhy ryb 🙂

Stopování na Islandu

Potřebuju mapu a průvodce?

Asi nejlepší mapa ať už cestujete jakkoliv a nejen na kole se jmenuje „Cycling Iceland 2015“ a je dostupná zdarma v papírové verzi ve větších infocentrech. Najdete v ní polohu všech kempů, ubytování, horských chat, obchodů, bazénů, přírodních termálních jezírek a mnoho dalšího.

Já obecně nemám ráda průvodce – za mě je nejlepší ptát se místních na stopu co a jak. Kdysi se mi zalíbil trekový průvodce jižním Norskem od nakladatelství Rother, a tak jsem si koupila i Island. Absolutně nedoporučuji, průvodce stojí za prd.

Bude tam signál? Dobiju si telefon?

Telefon a další elektroniku si bez problémů můžete dobít v kempech. My jsme si v pár kempech dopřáli teplou sprchu a dobili si telefony bez toho, abychom tam byli ubytovaní. Island je snad jediné místo, kde jsem se nestyděla dopřát si pořádně dlouhou horkou sprchu, v daném kempu totiž horká voda pocházela z geotermálních pramenů – sice trochu smrděla, ale za to nehrozilo, že by vám ji nějaký pacholek před vámi spotřeboval. Zásuvka je standartní evropská – není potřeba žádná redukce.

Termální prameny na Islandu

Co rozhodně nemám vynechat? A co naopak ano?

Velmi záleží na tom, kolik máte na cestování po Islandu času. Většina lidí touží objet Island kolem dokola po Ring road. Pokud ale máte méně než 14 dní, a obzvlášť pokud jedete stopem, tak bych tuto možnost nedoporučovala. Zaměřila bych se spíše na jižní nebo západní část ostrova.

Ale to už samo o sobě vydá na další článek!

Laugavegur trek, Island
4denní trek duhovými horami – Laugaver

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

KDY JET NA ISLAND

Jaké je na Islandu počasí v jednotlivé roční období? Kdy je kolik denního světla a jaké aktivity je možné provozovat v jednotlivých měsících najdete v článku: Počasí na Islandu: Průvodce jednotlivými ročními obdobími. Pokud váháte, co si s sebou sbalit, pak se koukněte na článek o vybavení (nejen) na Island. 

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Máte nějaké otázky ohledně low cost cestování, vybavení nebo kempování  na Island? Nebo vlastní zkušenosti? Přidejte je do komentářů! 

💙 Radka a Ivar 💙

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..