ISLAND: Magické barvy uvnitř magmatické komory sopky Thrihnukagígúr

Island: Cesta do středu země sopka Thrihnúkagígur

Taky jste si mysleli, že není možné navštívit vnitřek sopky? Já jsem vždy předpokládala, že je naplněný buď horkým magmatem nebo naopak ztuhlou lávou. V případě vyhaslé sopky Thrihnúkagígur tomu ale tak není. Vědci zatím netuší jak je to možné, ale prozatím je to jediné místo na světě, kde můžete sestoupit 120 metrů hluboko do nitra sopky! 

Nejlepší dárek na světě!

Ivar už si zvyknul na moji posedlost Islandem, takže když jsem od něj loni dostala k narozeninám letenky na Island, tak jsem skákala štěstím až do stropu. Letošní návštěva byla mojí čtvrtou a zaručeně ne poslední, ale s Ivarem jsme společně vyrazili teprve podruhé. 

Minule jsme navštívili Island v zimě, ale jelikož jsme měli jen týden času a navíc jsme byli omezení pouhými 4 hodinami světla denně, tak jsme projeli jen Zlatý okruh a kus jižního pobřeží, kde jsme se vydali prozkoumávat ledové jeskyně. 

Letos jsme ale měli více času, proto jsme se rozhodli objet ostrov kolem dokola. I tentokrát jsme si ale chtěli dovolenou okořenit něčím neobvyklým, tak jsme si na závěr našeho tripu naplánovali návštěvu vyhaslé sopky se společností Inside the volcano. 

Ještě než se začnu rozplývat nad tím, jaký to je neuvěřitelný pocit stát uvnitř vyhaslé sopky Thríhnúkagígur, tak se trochu rozepíšu o tom, proč je to na Islandu samá sopka. Nejsem sice ani geolog ani vulkanolog (i když by to bylo cool), ale i tak mi to přijde fascinující! 

Inside a volcano Thríhnúkagígur on Iceland

Vulkanická aktivita na islandu

Island má naprosto unikátní polohu. Přímo skrz něj totiž prochází Středo-atlantický hřeben (Mid-Atlantic Ridge), což je v podstatě 16.000 km dlouhé podvodní pohoří, které od sebe odděluje Eurasijskou a Severoamerickou tektonickou desku. Právě kvůli pohybu tektonických desek je na Islandu velká sopečná a seismická aktivita.  V oblasti Islandu se od sebe totiž vzdalují a do prostoru mezi nimi je vytlačováno žhavé magma. 

Jedním z míst, kde je pohyb tektonických desek pozorovatelný je národní park Thingvellir. V puklině mezi Evropou a Asií, která se otevřela pří zemětřesení v roce 1789 se můžete klidně potápět nebo šnorchlovat! (Odzkoušeno a doporučuji!!!) Dalším z míst, které leží v tektonicky aktivní oblasti je poloostrov Reykjanes, na kterém můžete najít sopku Thrihnúkagígur. 

jedinečná sopka Thrihnúkagígur

Thrihnúkagígur (zkuste to říct třikrát rychle po sobě!) v překladu znamená „kráter se třemi vrcholky.“ Pojmenoval ji tak Árni Steffansson, který jako první sestoupil do jejích hlubin v roce 1974. Co mě osobně šokovalo je to, že sám Steffansson byl ze svého velkého objevu nejprve zklamaný. 

Snil jsem o tom, že na dně najdu různé lávové formace. Namísto toho tam ale byla jen holá skála a hromada suti. Usoudil jsem, že to je jen velká ošklivá díra v zemi. 

Většinou se po výbuchu kráter sopky uzavře zchladlou lávou. Ne ale v případě sopky Thrihnúkagígur, kde magma stékalo po vnitřní straně kráteru a nějakým něvysvětlitelným způdobem odteklo pryč. Díky tomu je možné nyní navštívit vnitřek ohromné magmatické komory a studovat sopku zevnitř. 

 Je to jako kdyby někdo vytáhl špunt a magma z komory prostě někam odteklo. 

Stefansson sestoupil do nitra sopky Thrihnukagígúr znova až za dlouhých 16 let. Tentokrát spolu se svými bratry, se kterými zmapoval vnitřek magmatické komory. V roce 2004 představil plány na otevření vnitřku sopky veřejnosti, které byly přijaty s velkým nadšením. 

Po výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 projevilo National Geographic zájem o natočení dokumentu o islandských sopkách. Část natáčení probíhala právě uvnitř vyhaslé sopky Thríhnukagígur a protože by bylo logisticky náročné dostávat filmovou crew a množství vybavení na dno sopky pomocí lan, tak byl za tímto účelem sestaven provizorní výtah. 

Nejsem si jistá, jestli toto je onen dokument, kterému sopka Thrínkugagígur vděčí za svoje zpřístupnění veřejnosti. Hlavním bodem zájmu je v tomto dokumentu výbuch sopky  Eyjafjallajökul a možnost další erupcí trojice vulkánů Lakí, Katla a Hekla. I tak ale rozhodně doporučuji jeho shlédnutí, je moc zajímavý!) 

Abych to zkrátila, díky National Geographic má od roku 2012 i veřejnost  jedinečnou šanci se v malém výtahu spustit 120 metrů do hlubin země. Výlety s průvodcem pořádá společnost Inside the Volcano a jsou přístupné od května do konce října. 

lávová pole v mlze

Díky velmi malé vzdálenosti (20 km) od Reykjavíku můžete návštěvu vulkánu Thrihnúkagígur naplánovat jako denní výlet klidně i při krátkém stopoveru na Islandu. Inside the Volcano obvykle nabízí pick up z Reykjavíku, ale my jsme se rozhodli se na místo určení dopravit sami. Předešlou noc jsme totiž trávili v Borgarnes a stejně jsme měli vlastní auto 🙂 

Na cestu do nitra země jsme si nemohli přát lepší počasí. Po celou cestu okolo ostrova nám totiž svítilo sluníčko a počasí se zkazilo až na poslední dva dny, kdy jsme stejně měli v plánu jít šnorchlovat do Silfry a navštívit Thríhnúkagígur. Mlha a špatné počasí tomu dodávala jedinečnou atmosféru, kdy si člověk při cestě skrze lávové pole zahalené v mlze připadal jako když kráčí po jiné planetě. 

K vulkánu je to od parkoviště zhruba 40 minutová příjemná procházka, která vede víceméně celou dobu po rovině. Pravda ale je, že to vzhledem k takřka nulové viditelnosti začalo být po chvilce trochu monotónní. Za jasných dní je vulkán vidět už z dálky, ale my jsme ho nespatřili dokud jsme nebyli až u něj.

 Někteří Amíci si prý stěžují, že je to vyčerpávající, ale mně plně vyhovuje, když není parkoviště přecpané turistickými autobusy hned u místa, kam se chci jít podívat. 

Příprava na sestup do nitra sopky

Inside the Volcano je jedinou společností, která pořádá výlety do nitra sopky. Denně tam sestoupí 3 – 4 skupiny. Naše skupina se skládala z deseti lidí. Z kapacitních důvodů výtahu, do kterého se vejde cca 7 lidí (i s obsluhou výtahu a průvodcem) jsme byli rozděleni ještě na dvě menší skupiny. 

S Ivarem a Sigi jsme byli vybráni do první skupiny, z čehož jsem měla fakt radost! Zatímco druhá skupina seděla v chatce a srkala skvělou horkou čokoládu, tak my jsme vyfasovali přilby a čelovky a nasoukali se do sedáků. 

Náš průvodce nám stručně pověděl, co nás bude čekat a zdůraznil tři základní pravidla: 

  • Uvnitř vulkánu je dovolené chodit pouze po vyznačené cestě
  • Je zakázané za sebou zanechat jakékoliv odpadky
  • Není dovolené si s sebou vzít žádné kameny nebo cokoliv zevnitř vulkánu jako suvenýr

Prozatím je maličký výtah jediným způsobem jak se do sopky dostat. (Ivarovi by teda jako nevadilo slaňovat stejně jako měl v plánu v Ománu.)

Diskutuje se ale ražba tunelu a stavba spirálovitého schodiště, které by turistům usnadnilo přístup. Já jsem ale ráda, že tomu zatím tak není. Šestiminutová jízda výtahem, který připomíná plošinu na mytí oken mrakodrapů, je totiž sama o sobě zážitkem. 

Elevator that takes tourists down into an empty magma chamber in a Thríhnúkagígur volcano in Iceland

Šestiminutová jízda do středu země

Chůze po mostku směrem k výtahu připomíná trochu chůzi po prkně z filmů s pirátskou tématikou. Člověk je ale celou dobu cvaklý na karabině. Já mám normálně celkem strach z výšek, ale tady se nijak neprojevil. Jednak asi tím, že nebylo vidět na dno a druhak jsem byla až příliš natěšená než abych si to nechala zkazit nějakou panikou. 

Při pohledu dolů se mi vybavila knížka Cesta do středu země od Julese Vernea, kterou jsem četla jako dítě. V ní profesor Lidenbrock a jeho synovec sestupovali do ledovce Snaefellsjökull. Lokace jiná, ale takhle nějak jsem si to kdysi představovala. 

Cesta dolů výtahem zabere prý šest minut, ale mně to přišlo mnohem kratší. Vstup do magmatické komory je poměrně úzký a ze začátku se výtah takřka dotýká stěn. Stačilo by jen natáhnout ruku! 

Po chvilce se ale otvor rozšíří a začnou být viditelná světla, které zespodu osvětlují stěny magmatické komory a my si můžeme začít všímat neskutečných odstínů barev – od oranžové až po fialovou. Najednou nevím jestli mám koukat nalevo nebo napravo. Nebo nahoru. Nebo dolů! 

VEVNITŘ SOPKY

Po výstupu z výtahu nám naše průvodkyně stručně nastíní historii a geologii sopky a pak nás nechá objevovat na vlastní pěst.

Já upřímně nejsem velkým fanouškem organizovaných výprav. Nesnáším ten pocit, když se musím držet skupiny a poslouchat výklad. Jakožto fotograf potřebuju prostor na to, abych si mohla prohlédnout nejlepší úhly pro fotky a aby mi u toho nikdo nezacláněl. A jako člověk mě to jednoduše dusí, když je kolem mě dalších X lidí. 

Proto mě mile překvapilo, že nás bylo uvnitř sopky jen pět (plus průvodkyně) a ještě jsme dostali půl hodinu na to, abychom si dělali co chtěli. Za tu dobu jsem si stihla vyznačenou cestičku kolem dokola magmatické komory projít velmi pohodovým tempem asi čtyřikrát a udělat u toho pár fotek. 

Slovy těžko popsat jak to uvnitř vypadá. Myslím, že ani fotky to úplně nedokážou. Neměla jsem s sebou totiž široký objektiv (jenom 18-35 mm). A ani fotka tu monstrozitu prostoru a neuvěřitelnou paletu barev plně nezachytí. 

Mně osobně nejvíc fascinovalo pozorování výtahu, který mi jako jediný dodával v tom obřím prostoru nějakou perspektivu. Osvětlený výtah, který pomalu sestupoval do hlubiny za zvuku dešťových kapek, které na dno dopadaly z malého otvoru ve stropě mi připomněl dokument o Jamesi Cameronovi a jeho sestupu na dno Mariánského příkopu. 

NÁŠ VERDIKT: STOJÍ TO ZA TO? 

Pro mě to byla naprosto jedinečná zkušenost, kterou bych rozhodně doporučila. Jedinou nevýhodu, kterou tahle tour podle mě má je její na české poměry vysoká cena. Když si ale člověk uvědomí, kolik úsilí a financí stojí za zpřístupněním sopky a že díky vyšší ceně můžete prozkoumat magmatickou komoru v malé skupince, tak si myslím, že to za ty peníze rozhodně stojí.
Skageflå mountain farm in Geirangerfjord
Radka
Samotnému sestupu do sopky předcházela pěkná procházka. Jelikož byla mlha, tak jsme toho po ceště moc neviděli, ale celému výletu to dodalo jakousi mystickou atmosféru. Samotný vnitřek sopky byl úžasný. Nečekala jsem, že to uvnitř bude tak barevné! Původně jsem se bála, že to bude masová atrakce se 30 lidmi ve skupině, ale naše skupinka se skládala pouze z deseti lidí. Pro sestup do sopky nás navíc ještě rozdělili do dvou menších skupin, takže jsem mohla vnitřek vulkánu prozkoumávat v podstatě sama. Osobně si mysím, že to za ty peníze 100% stojí.
Gearing up for going down inside a volcano in Iceland
Sigi

PRAKTICKÉ INFORMACE OHLEDNĚ TOUR S INSIDE THE VOLCANO:

  • Dostupnost: od půlky května do konce října
  • Doba trvání: 5 – 6 hodin. Cesta od parkoviště k sopce zabere cca 40 minut jedním směrem. Uvnitř vulkánu budete mít zhruba 30 minut. 
  • Rezervace: Tour do nitra sopky je potřeba zarezervovat předem!
  • Cena: cca 8 280K č (318 EUR, 44 000 ISK)
  • Jídlo: Před a po tour jsou vám k dispozici horké nápoje. Po návratu z nitra sopky je servírovaná tradiční islandská polévka s jehněčím masem. Pro vegetariány je k dostání zeleninová verze. 
  • Oblečení: Vemte si s sebou teplé, neprofučné a nepromokavé oblečení. Uvnitř sopky je okolo minus tří stupňů. Průvodci vám v případě potřeby zapůjčí slušivé žluté pláštěnky. 

Líbil se vám článek? Pin it!

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.comtak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd. 

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Islandu navštívit, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..