Laugavegur trek: Vše co musíte vědět o Duhových horách na Islandu

Laugavegur trek_ Vše co potřebujete vědět

Skrze Duhové hory prochází jeden z nejkrásnějších treků na Islandu – Laugavegurinn, neboli zkráceně Laugavegur trek. Přes padesát kilometrů dlouhá trasa, která v překladu nese název Cesta horkých pramenů vede z Landmannalaugar přes duhově zbarvené liparitové hory a černé sopečné pláně do malebného údolí Thorsmörk. 

Mnozí si ji navíc ještě protáhnou o Fimmvorduhals trek neboli Cestu vodopádů a 3 – 6 denní putování zakončí u dechberoucího 60 metrů vysokého vodopádu Skogafoss. 

Nebudu se tu rozepisovat o tom, jaký je to zážitek vidět Duhové hory na vlastní oči. Nechci totiž, aby tenhle článek byl jen dalším zápisem z deníčku islandského turisty.

Naopak doufám, že zde najdete veškeré informace, které vás ohledně Laugavegur treku zajímají, a že se díky tomu budete moci na trek do Duhových hor dostatečně připravit a v pohodě a bezpečí si ho užít! 

Duhové hory poblíž Landmannalaugar, Island
Duhové hory poblíž Landmannalaugar

Laugavegur trek základní informace

 

  • Délka: 55 km, 2 – 4 dny
  • možnost prodloužit o 1 – 2 denní Fimmvorduhals trek (25 km)
  • Sezóna: červen – září
  • Výchozí bod: Landmannalaugar 
  • Koncový bod: Thorsmork eventuelně Skogar (dá se jít i obráceně)
  • Doprava: autobusem z Reykjaviku, Helly, Hveragerdi nebo Skogaru (1.500 Kč jednosměrná jízdenka), eventuelně vlastním autem 
  • Ubytování: horské chatky (nutnost zabookovat předem) nebo kempy (netřeba bookovat, 380 Kč/noc)
Sopečná krajina hrající všemi barvami na Laugavegur treku na Islandu
Duhové hory leží v přírodní rezervaci Fjallabak na okraji lávového pole Laugahraun. To vzniklo při erupci kolem roku 1477.

Kdy vyrazit na Laugavegur trek?

Turistická sezóna na Islandu je poměrně krátká a koresponduje s islandským létem. Silnice vedoucí do výchozího místa treku, Landmannalaugar, se otevírají obvykle ke konci června a zavírají s prvním sněhem v průběhu září. 

Mimo toto období je problematické se do Landmannalaugar dostat a Laugavegur trek se nedoporučuje jít, pokud nejste vyloženě zkušení alpinisté. A i ti dostali od zimního přechodu Laugavegur pěkně na prdel. O jejich vyzvednutí vrtulníkem si můžete počíst tady. 

Laugavegur trek: výstražná cedule
I v průběhu léta leží na částech treku sníh. My jsme ho šli v půlce srpna!
I v průběhu léta leží na částech treku sníh. My jsme ho šli v půlce srpna!

Je lepší začít v Thorsmorku nebo v Landmannalaugar? 

Naprostá většina lidí chodí Laugavegur trek ze severu na jih, tedy z Landmannalaugar do Thorsmorku, popřípadě si trek prodlouží o tzv. Fimmvorduhals trek a dojde až do Skogaru. 

Kromě prvního dne, kdy se na prvních deseti kilometrech nastoupává do kopce je zbytek treku víceméně pořád zkopce. Nevýhodou je, že v sezóně může být plný zpáteční autobus z Thorsmorku (je potřeba zamluvit předem určitý čas nebo počkat na další).

Laugavegur trek: výškový profil
Laugavegur trek ze severu k jihu: výškový profil. (Zdroj: laugavegur.is)

Pokud si tedy chcete dát extra do těla nebo se chcete co nejvíce vyhnout lidem a spíše je po cestě míjet, než jít celou cestu za/před někým, pak můžete vyrazit z jihu. 

Určitou výhodou je také to, že vás pak na konci treku čekají v Landmannalaugar za odměnu teplé prameny. 

V okolí Landmannalaugar také můžete podniknout řadu dalších jedno i vícedenních výletů. 

Krajina v okolí Landmannalaugar
Krajina v okolí Landmannalaugar je jako z jiné planety!

Autobus na začátek treku do Landmannalaugar

Mezi cca 15. červnem a 15. zářím vyjíždějí směr Duhové hory dvakrát denně terénní autobusy z Reykjaviku, Hella, Selfoss nebo Hveragerdi. 

Dopravu poskytuje několik různých společností, ale nejlevnější cenu, kterou jsem našla je za 8,200 ISK (cca 1,500 Kč) (jednosměrný lístek z Reykjaviku). Cesta trvá cca 3 hodiny. Autobus nazpět z Thorsmorku můžete zamluvit zde. (Údaje z roku 2019)

Pokud máte pronajaté 2WD, se kterým nemůžete jet do Landmannalaugar či Thorsmorku a chcete se tam proto vypravit autobusem, pak bych nechala auto zaparkované v Hella a jela autobusem odtamtud. Lístky z Hella jsou totiž o něco levnější než z Hveragerdi nebo Reykjaviku.

Nebo můžete jít pěšky ze Skogaru a pak si jen vzít autobus nazpět z Landmannalaugar. 

Autobus na začátek Laugavegur treku musí zvládnout náročný terén
Silnice v islandském vnitrozemí jsou většinou nezpevněné a často musí překonávat řeky
  • Tip: Pokud chcete být flexibilní ohledně datumu i místa odkud a kam si chcete vzít autobus, pak doporučuju Golden Hikers Buss Pass. Ten funguje jako otevřená zpáteční jízdenka mezi Reykjavikem a Landmannalaugar nebo Thorsmorkem (cena 14.200 ISK – 2.700 Kč)

Jak se dostat do Landmannalaugar vlastním autem? 

Jak už jsem výše zmínila, tak Landmannalaugar je dostupný pouze během letních měsíců. 

Přesné datum otevření silnic není dopředu známé, protože závisí na sněhových podmínkách a počasí v daném roce. Obvyklé doby, kdy se silnice otevřou naleznete na tomto odkaze.  

Aktuální situaci můžete sledovat na stránkách road.is. Jelikož se jedná o tzv F roads (horské silnice), které jsou nezpevněné a často na nich musíte překonávat řeky, pak je potřeba mít 4WD auto, ideálně se zvýšeným podvozkem! 

Laugavegur trek: Kdy se otevírají silnice do Landmannalaugar a Duhových hor na Islandu?

Existují v podstatě tři možnosti, jak se dostat do Landmannalaugar a přilehlých Duhových hor. 

Ze západu po silnici F225, nebo ze severu či jihu po silnici F 208. Nejvíce scénická a zároveň nejnáročnější co se řidičských dovedností a překonávání řek týče je varianta F 208 z jihu. 

  • F 208 ze severu: žádný brod, nejčastěji volená varianta
  • F 225 ze západu: několik brodů, projíždí se okolo sopky Hekla, snazší než F 208 z jihu
  • F 208 z jihu: několik brodů, nejnáročnější ale pravděpodobně nejvíc scénická varianta

Je potřeba rezervovat ubytování v kempech a horských chatkách?

Laugavegur trek prochází přírodní rezervací Fjallabak, kde je zakázané volné kempování. Na konci každé denní etapy jsou ale kempy a horské chatky pro limitovaný počet nocležníků. Chaty jsou ale potřeba zarezervovat dlouho dopředu. 

 

Kempy na Laugavegur treku, Island

Kempy (zatím) nejsou potřeba rezervovat. Předtím, než si ale postavíte stan, tak se ohlašte správci chaty. Cena za kempy je 2000 ISK (380 Kč) a dá se platit buď v hotovosti nebo kreditní kartou.  

Kempující nemají dovoleno používat chatku, a to ani pro vaření. V Landmannalaugar, Emstruru a Thorsmörku jsou kempujícím k dispozici společné stany pro vaření. 

Kromě kempů v Hrafntinnusker a Baldvinsskali jsou k dispozici sprchy. Pětiminutová očista přijde na 500 ISK (100 Kč). 

V chatách není k dispozici WiFi a v okolí je jen omezený signál. Neočekávejte ani, že si dobijete baterky v telefonu nebo foťáku. 

Kemp na Laugavegur treku Duhovými horami
Kemp s výhledem na ledovec

Je na Laugavegur trek potřeba mapa? 

 

Trek je označen dřevěnými tyčemi s červeným koncem. Ty ale mohou na začátku sezóny být stále ještě schované pod sněhem. 

Okolo Hrafntinnusker – nejvyššího bodu treku, bývají často mlhy a špatná viditelnost. V takových podmínkách je dobré mít při ruce mapu a/nebo GPS. 

Značení a mapa Laugavegur treku
Trasa je dobře značená a frekventovaná. V případě špatného počasí je ale dobré mít mapu a GPS.

Jídlo a pitná voda na treku

V kempech je k dispozici pitná voda. Stejně tak není problém si dobrat vodu z potoků po cestě. Jídlo si ale musíte nést s sebou. 

Během sezóny je možnost nakoupit si pár základních potravin v Landmannalaugar. Nějaké nouzové pytlíkovky lze eventuelně s tučnou vysokohorskou přirážkou dokoupit i na horských chatkách. 

Nově je v Álftavatn otevřená maličká restaurace, kde si můžete předem zamluvit vajíčka k snídani za 2500 ISK (cca 500 Kč). 

Hlady tedy v Duhových horách pravděpodobně neumřete, ale dost vám to provětrá peněženku. 

Jídlo a pitná voda na Laugavegur treku na Islandu
Pitná voda se dá dobrat z potoků. Nefiltrovali jsme. A nepoto jsme se 😀

Brodění řek na Islandu

Brodění řek se na Laugavegur treku nevyhnete. I když se brození řeky může zdát jako úplně snadná a blbuvzdorná činnost, tak má několik zásad, které je dobré dodržovat, pokud si člověk nechce zaplavat v plné polní v ledové vodě. 

  • Pro brození si vyberte širší úsek řeky, kde je tok klidnější a voda je mělčí. V užším úseku bude (logicky) silnější prouda větší hloubka, což není dobrá kombinace.
 
  • Pokud máte šanci, tak se podívejte na někoho jiného jak a kde brodí 🙂
 
  • Ideální je mít s sebou na brození sandále nebo neoprenové ponožky. Šlápnout na ostrý kámen na dně může být pěkně nepříjemné.
 
  • Připravte si někde navrch batohu ručník a teplé ponožky. Při brození vám totiž nohy pořádně promrznou. 
 
  • Turistické hůlky jsou při brození neocenitelnou pomůckou!
Brodění řek na Islandu
Jeden z mělčích a kratších brodů. I tak je ta voda ale pěkně studená!
  • Před vstupem do řeky si rozepněte bederní a prsní pás na batohu a povolte si popruhy
 
  • Opatrně postupujte šikmo proti proudu. Pokud byste brodili po proudu, tak vám bude řeka podrážet kolena. 
 
  • Strhne-li vás proud, tak shoďte batoh ze zad a nohami napřed se nechte vodou nadnášet a „kormidlujte“ k nejbližšímu břehu
 
  • Pokud by vám voda sahala výš jak do půlky stehen, tak se vraťte a hledejte mělčí místo
 
  • To že vám tady napíšu, že se jedná o mělkou řeku o hloubce max 50 cm ještě neznamená, že to bude pravda. Například toky ledovcových řek se mění s denní dobou (jsou lepší brodit brzo ráno, kdy není tok ovlivněn táním). Stejně tak mohlo v oblasti pršet a řeka může být rozvodněná. 
 
  • Spoléhejte se tedy vždy na sebe a ne na „zaručené rady“.
Brodění řek na Laugavegur treku na Islandu
Některé dravější řeky jsou přemostěné

Bezpečnost a vybavení na trek

Díky tomu, že jej časopis National Geographic označil za jeden z nejhezčích treků na světě, láká Laugavegur každoročně více a více turistů. Což často navozuje falešný pocit bezpečnosti, protože „ho dal“ kdekdo. 

Pokud vám přeje počasí, tak jsou Duhové hory naprosto nádherné a dechberoucí. Pokud ale přijde větrná smršť nebo padne mlha hustá tak, že by se dala krájet, tak umí být nelítostné. 

Nepodceňte tedy svoje vybavení ani svoje schopnosti! 

Vsaďte na vrstvené oblečení: termoizolační, neprofučnou a nepromokavou vrstvu. Přestože na trek půjdete v létě, můžete s klidem očekávat přes den teploty kolem deseti stupňů. Pocitová teplota může být kvůli větru mnohem nižší. 

Vybavení na Laugavegur trek na Islandu
Vybavení a oblečení nepodceňte! Já jsem v jednom z kempů v půlce srpna klepala kosu i v péřovém spacáku od Sira Josepha!

Před odchodem z kempu se pobavte se správcem chatky. Správce většinou ví předpověď na nejbližší dny a varuje vás pokud se blíží nějaké extrémnější počasí. Věřte mi, že Islanďané nepřehání a když vám řeknou, že si nemyslí, že je něco dobrý nápad, tak to většinou dobrý nápad fakt není. 

Pokud se ztratíte, zraníte nebo se budete cítit jakkoliv ohroženi, pak zavolejte 112 a vyčkejte záchrany ICE-SAR týmem. 

Bezpečnost na Laugavegur treku
Laugavegur trek vede aktivní vulkanickou oblastí. Toto je třeba tabule varující o možnosti náhlého tání ledovce a záplav v případě sopečné erupce

Laugavegur trek 1. den : Landmannalaugar to Hrafntinnusker

  • 12 km, 470 m stoupání
  • Žádné překonávání řek
  • V průběhu června a července očekávejte na tomto úseku sníh
  • Za dobrých podmínek se dá spojit den 1 a den 2 a kempovat až v Álfavatn
  • Od Hrafntinnusker možná zacházka k Mt Södull (20 min) nebo k ledovým jeskyním (40 min) 
Laugavegur trek: První den skrze Duhové hory
Oblastí Duhových hor procházíte jen první den

Laugavegur trek 2. den : Hrafntinnusker to Álftavatn 

  • 12 km, 490 m klesání

  • Jeden brod nepříliš hluboké říčky.

  • V průběhu června a července očekávejte na tomto úseku sníh
  • Pokud máte čas a energii, tak se dá dojít až do kempu Hvanngil, který je cca 4 km za Álftavatn. 

Laugavegur trek: Druhý den sestup k jezeru Álftavatn
Při sestupu k jezeru Álftavatn opustíte oblast Duhových hor a otevře se před vámi nádherná vulkanická krajina

Laugavegur trek 3. den : Álftavatn to Emstrur

  • 16 km, 40 m klesání
  • Dva brody. Jeden za chatou u Álfavatn (40-60 cm hluboká říčka), druhý brod přes řeku Bláfjallakvísl (50-70 cm hluboká, silný proud a relativně široká řeka)
Brodění řek na Islandu
Na tomto úseku se překonává o něco širší a hlubší řeka. Nebroďte tam, kde projíždějí auta, ale o kus výš po proudu poblíž písčítého ostrůvku

Laugavegur trek 4. den : Emstrur to Þórsmörk 

  • 15 km, 300 m klesání
  • Jeden brod. Široká řeka s hloubkou 40 – 60 cm krátce před Thorsmorkem
Laugavegur trek třetí den: Krajina kolem Thorsmorku

Duhové hory nejsou jenom Laugavegur trek! V okolí Landmannalaugaru i Thorsmorku je spousta příležitostí pro jedno i více denní výlety! O nich se ale rozepíšu v příštím článku… 🙂 

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku. 

Máte-li nějaké otázky ohledně Laugavegur treku, kempování nebo vybavení na Island? Nebo vlastní zkušenosti? Přidejte je do komentářů! 

Radka a Ivar 

Nejdelší zipline na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..