Koně na Islandu: Masožravé plemeno s pátým druhem kroku

Island cestopis: Projížďka na islandských koních ve Varmahlíd

Úžasně roztomilé a fotogenické koně na Islandu potkáte na každém kroku. Dokonce i během islandských zim je můžete spatřit venku na pastvinách. Díky dlouhé huňaté srsti jsou totiž uzpůsobeni pro život v drsném počasí. 

Při naší poslední zimní návštěvě Islandu jsme se šli projít k vodopádu Kvernufoss – méně známému sousedu vodopádu Skogafoss. Cesta k němu vede přes pastviny a ačkoliv jsem nikdy nepatřila mezi holky, které snily o tom, že budou mít vlastního koně, tak právě tam jsem se do jednoho zamilovala. 

Přestože jsme se od menší skupinky koní choulících se ve studeném větru snažili udržet rozumnou vzdálenost, tak ti chlupatí zvědavci zamířili k nám.  Obzvlášť jeden z nich byl neskutečně přítulný a neustále se chtěl tulit a nechat drbat. Vždycky když jsem se od něj snažila odejít, tak mě pronásledoval a neúnavně do mě šťouchal podobně jako kdysi náš pes. 

Jelikož majitelé islandských koní neradi vidí, když se s jejich koňmi turisté mazlí, fotí je nebo je nedejbože krmí, tak jsem si slíbila, že při příští návštěvě Islandu vyrazíme na projížďku!

Koně na Islandu: Unikátní čistokrevné plemeno

 První koně byli na Island dovezení Vikingy někdy v 9.století. Vzhledem k drsným přírodním podmínkám, které na Islandu panují, se silní a odolní koně stali neocenitelnými pomocníky v každodenním životě Islanďanů. Díky husté srsti, která jim na zimu naroste mohou trávit celý rok venku a během dlouhých a krutých zim, kdy na Islandu docházelo seno, byli dokonce schopní přežít na sušených rybách. 

Pokusy o zušlechtění islandských koní orientální krví skončil degenerací stáda, a tak se islandský parlament Althing rozhodl v roce 930 vydat zákon omezující dovoz koní na ostrov. Ten ostatně platí dodnes. 

Přes tisíc let se tedy vyvíjelo jedno z nejstarších a geneticky nejčistčích plemen na světě. Podle moderních měřítek se začal chov koní na Islandu řídit až v roce 1879, krátce po ničivém výbuchu sopky Laki, v oblasti Skagarjordur na severu Islandu. 

Proto jsme se rozhodli vyzkoušet jízdu na islandských koních právě tam, poblíž městečka Varmahlíd. 

 

Věděli jste, že…? 

V letech 1783 – 1784  zahynulo na 70% islandských koní? Způsobila to erupce sopky Lakagígar, která trvala dlouhých 8 měsíců. Stovky čtverečních kilometrů v okolí sopky byly buď zasaženy tokem lávy nebo pokryty sopečným popelem. 

Jedovaté látky zahubily na ostrově odhadem čtvrtinu obyvatelstva a tisíce kusů dobytka. Dánsko,pod nějž tehdy Island patřil, dokonce zvažovalo úplné odstěhování obyvatel z Islandu. Následky nenesl jen Island, ale i Evropa. Rok 1783 se stal rokem bez léta. Následovala extrémně krutá zima a po ní další chladné léto. Island i prakticky celou Evropu sužoval hladomor. 

Malebným okolím Varmahlídu v sedle

 Varmahlíd leží v malebném úrodném údolí, ze kterého místy stoupá pára z horkých pramenů. Vzhledem k tomu, že jsme s Ivarem oba začátečníci co se jízdy na koni týče, tak nám majitelé firmy Hestasport doporučili jednu z jejich kratších vyjížděk. Předem musím říct, že pokud nejste zkušení jezdci, tak vám dvě hodinky v sedle pěkně naklepou zadek! 

Do Varmahlídu jsme dorazili s časovým předstihem. Ivar totiž trošku šlápl na plyn a byla z toho sedmitisícová pokuta za rychlou jízdu. To nám na okamžik trochu zkazilo den, ale během projížďky na koních podél řeky Svartá jsme na pokutu okamžitě zapomněli. 

V kanceláři Hestasport jsme měli ještě chvíli času před naší projížďkou, a tak jsme mohli shlédnout velmi zajímavý dokument o koni jménem Kraftur, jehož majitel vyrostl na nedaleké farmě ve Varmahlídu. 

Věděli jste, že….?

Jakmile islandští koně jednou opustí ostrov, tak se nemohou vrátit zpět? Vzhledem k mnoha staletím izolace nejsou islandští koně imunní k některým evropským chorobám. Nejenom, že jsou koně, kteří vycestují například na mezinárodní závody odsouzeni k doživotnímu exilu, ale i vybavení pro jezdectví, které se na Island přiveze musí být buď úplně nové nebo pečlivě vydezinfikované.  

islandští koně Hestasport ve Varmahlid

Koně na Islandu: Vyjížďka pro začátečníky i pokročilé

Tohle nebylo naše úplně první rodeo. Když jsem se loni dozvěděla, že Ivar ještě nikdy v životě neseděl na koni, tak jsem mu dala k narozeninám projížďku po Českém ráji. Byla to dost zajímavá zkušenost, protože majitel koně neuměl anglicky a dával tedy Ivarovi rady a povely v češtině. Nevím, pro kterého z nich to bylo víc frustrující. Jestli pro majitele koně, Ivara nebo koně samotného. Vzhledem k jazykové bariéře byly tedy Ivarovy zkušenosti s jízdou na koni naprosto minimální. 

V Hestasportu se nás ochotně ujaly hned dvě průvodkyně – Janine z Německa a Floriane z Francie. I když jsme se na projížďku moc těšili, tak jsme měli trochu obavu o velikost skupiny. Obecně nemáme moc rádi organizované výlety s velkým počtem lidí a na fotkách různých projížďek na islandských koních nám přišlo, že často má kůň nos v zadku toho před sebou a jde se jen ve špalíru dvaceti lidí. Vzhledem k tomu, že jsme v ten čas šli na projížďku jen my tři – Ivar, já a Sigi, tak o nás bylo luxusně postaráno. 

Jízda na islandských koních s Hestasport ve Varmahlidu

Usměvavá Janine nám představila naše koně: Bokkiho, Duiho a Thengilla. Dostali jsme přilby, pár dobrých rad ohledně jízdy na koni a hned jsme vyrazili krokem do údolí. Předchozí zkušenosti nejsou potřeba. Islandští koně jsou nejen po čertech roztomilí, ale i přátelští a klidní. 

Zatímco při vyjížďkách na koni kdekoliv jinde na světě se vám klidně může stát, že se koně navzájem pokopou pokud se k sobě moc přiblíží, tak na Islandu tohle nehrozí. Koně tu jsou zvyklí na život ve stádu. Venku tráví dokonce i drsnou islandskou zimu, před kterou je chrání dlouhá huňatá srst. V nehostinném počasí jsou zvyklí se k sobě tulit a v létě se často drbou jeden o druhého. 

 

Koně na Islandu_projížďka ve Varmahlidu na severu Islandu
Koně na Islandu

Legendární pátý krok islandských koní

Jakmile se Janine a Floriane ujistili, že z koní hned nespadneme, tak se nás k naší radosti zeptali, jestli máme chuť vyzkoušet rychlejší jízdu. Člověk se v sedle trochu zakloní, zkrátí opratě, zapře se do třmenů a pobídne koně stiskem nohou. Ti pak na nic nečekají a dají se do klusu. 

Zvláštní je, že vždycky když vidím nějaké video lidí jedoucích na koni, tak mi to přijde jako nádherný elegantní pohyb. V mém případě si naopak připadám jako pytel brambor, který to pořádně natřásá a hrozí mu, že každou chvíli spadne. Hlavou mi probleskl loňský pád z velblouda v Maroku a vyražený dech.

Věděli jste, že….?

Někteří islandští koně umí pět různých chodů? Kromě kroku, klusu, cvalu nebo trysku umí i dva typy mimochodu, takzvaný tölt a flying pace. Při nich kůň pohybuje současně oběma pravýma a poté oběma levýma nohama. Schopnost přejít do pátého kroku je podmíněna geneticky. Koně, kteří ji zdědí jen od jednoho z rodičů mají tedy jen 4 chody, zatímco ti kteří zdědí geny od obou z rodičů jsou schopni přejít do flying pace. 

(Různé islandské zdroje uvádějí cval a trysk dohromady jako jeden typ kroku)

 

Jistou útěchou mi je, že by člověk nepadal z nijak velké výšky. S jejich vzrůstem zhruba 135 cm by leckdo islandské koně nazval spíše poníky, ale to většina islandských chovatelů považuje za urážku. Koně zvládnou nést dospělého člověka a ani Ivar se svými skoro 2 metry si kupodivu neškrtal nohama o zem. 

Naštěstí k žádnému pádu tentokrát nedošlo a po chvilce nepohodlí jsem si ten houpavý pohyb, který mi slušně naklepával půlky, začala i užívat. Můj zadek byl ale celkem rád, když jsme se přiblížili k brodění řeky a naši koně opět zpomalili do chůze. 

Koně na Islandu_Icelandic horses_Hestasport_Varmahlid

Věděli jste, že….?

Jestliže při svých cestách na Islandu narazíte v blízkosti řek nebo jezer na nádherného šedého koně, tak byste se měli co nejrychleji otočit a utíkat? Může to totiž být Nykur – bájný islandský vodní démon. 

Nykur ve své koňské podobě vábí poutníky k projížďce. Jakmile mu ale vlezete na hřbet, tak se s vámi rozeběhne rychlostí větru do vody, kde vás utopí. Jediná možnost záchrany je vyslovit nahlas démonovo jméno:  „Nykur, Nykur, Nykur…“

Ideální dopravní prostředek pro cestu z hospody

 O islandských koních se říká, že mají skvělé orientační schopnosti a instinkt pro výběr cesty v obtížném terénu. Většinu času jsem tedy měla pocit, že koně nijak neovládám, ale že přesně ví, kam jít, kde zpomalit a kde zastavit. Ke konci vyjížďky jsme si vyzkoušeli i cválání, což bylo paradoxně o dost pohodlnější než klus. 

 

„Když kráčí přes močál, ví islandský kůň přesně, kam může bezpečně položit svou nohu, a kudy si nemůže dovolit projít. Pokud pochybuje, vyzkouší půdu kopytem, dříve než na nohu položí váhu celého těla. Když si myslí, že pokračování vpřed by bylo nebezpečné, nepřesvědčí ho ani přemlouvání, ani rána bičíkem, aby se pohnul o jediný krok vpřed. Když je ponechán svému osudu, najde si sám cestu a donese náklad na svých zádech do bezpečí.“

Islandští koně se tedy zdají býti ideálním dopravním prostředkem pro cestu do a především z putyky. Bezpečně najdou cestu domů sami a jejich pátý mimochodný krok je pro podroušeného jezdce vcelku pohodlný 🙂

Přestože Ivar je co se jezdectví týče úplný začátečník, Sigi mírně pokročilá a já jsem na stupnici někde mezi nimi, tak jsme si všichni projíždku moc užili a pokud pojedete přes Varmahlíd, tak Hestasport moc doporučujeme! 

Koně na Islandu_Icelandic horses_Hestasport_Varmahlid_river

Palačinkové orgie v horkých pramenech

 

Firma Hestasport organizuje nejenom projížďky na koních, ale zároveň pronajímá i luxusní chatky nedaleko Varmahlídu. Nás po pár dnech kempování všechny pobolívalo v krku, tak jsme se rozhodli, že si dopřejeme trochu luxusu. Cena chatek nebyla nijak vysoká a na bookingu mají hodnocení 9.5!

Musím říct, že takhle vysoké hodnocení mají po právu. Naše chatka byla čistá, útulná a skvěle vybavená. Co víc, jen pár kroků od ní bylo malé termální jezírko, které jsme měli večer i ráno sami pro sebe. 

Hestasport cottages ubytování ve Varmahlíd Island

Sigi pro nás navíc ráno přichystala naprosto delikatesní palačinky se zmrzlinou, které jsme si snědli sedíc v horké vodě. Idylka! Jedna z nejlepších snídaní během našeho 12-denního roadtripu. (Předčí jí snad jen naprosto luxusní domácí snídaně na farmě Sel Guesthouse.)

Koně na Islandu: Otevřený dopis majitelky koní turistům 

Vážení návštěvníci Islandu,

Jmenuji se Brynja a žiju na Islandu, kde chovám koně. Já a další vlastníci koní bychom vás rádi poprosili abyste si přečetli následující řádky o tom, jak se chovat okolo našich koní. 

  • Prosím nikdy nekrmte koně bez svolení jejich majitele. Koně mají velmi citlivý zažívací systém a nevhodné potraviny jim mohou způsobit seriózni zdravotní problémy, v nejhorším případě je i zabít. 
  • Někdy se může stát že spolu začnou koně bojovat a přetahovat se o jídlo a pak se mohou zranit nazvájem. Návštěva veterináře je pro nás velmi drahá. 
  • Nezastavujte u silnic a nehlaďte koně na pastvinách, mohou vás pokousat nebo kopnout. Také tím koně učíte loudit a podrýváte pak náš trénink, který je náročný jak časově, tak finančně. 
  • Neotevírejte brány na pastvinách. Může se stát, že je špatně zavřete a koně je pak snadno sami otevřou a mohou utéct na silnici a způsobit dopravní nehodu.
  • Neparkujte vaše auto na silnici, protože si chcete pohladit naše koně. Mnoho turistů už takhle způsobilo dopravní nehody! Co víc, koně jsou velmi zvědaví a mohou se pak pokusit přelézt plot. To nezřídkakdy skončí tak, že se jim v plotě zasekne noha a v některých případech pak musíme koně nechat utratit. 

Pamatujte, že ve městě byste taky nikomu nevlezli na zahradu a nefotili si jejich domácí mazlíčky. Prokažte tedy ten samý respekt i nám na venkově. 

Samozřejmě rozumíme a ceníme si toho, že milujete naše nádherné koně a na Islandu jsou místa, kde si je můžete užít zblízka. 

Kromě organizovaných projížděk  můžete například zastavit mezi Gejzírem a vodopádem Gullfos na farmě s názvem Brú (zadejte do googlu Horsepetting at Margeiri, Bru’s Farm). Tam se s koňmi můžete pomazlit. Na farmě prodávají speciální pamlsky, které můžete koním skrmit. Prosím nekrmte je ničím jiným. 

Pro bezpečnost našich koní a ke spokojenosti nás farmářů, z nichž mnozí jsme frustrovaní a naštvaní, když kvůli chování vás turistů přijdeme o koně, prosím dodržujte tato pravidla. 

Děkujeme 👌

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.comtak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd. 

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku.

Pokud máte nějaké otázky ohledně Islandu navštívit, tak nám napište do komentářů nebo do skupiny Cestujeme do Skandinávie!

Šnorchlování a potápění na Islandu: Silfra národní park Thingvellir

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..