Vyberte stránku

Na jihu Islandu je na relativně malé ploše koncentrováno to nejlepší co Island nabízí – pláže s černým pískem (Reynisfjara), nádherné vodopády (Skogafoss, Seljalandsfoss), ledovce a ledovcové laguny (Sólheimajökull,  Jökulsárlón) a další nádherné přírodní scenérie. 

Jih Islandu je velmi tektonicky aktivní. Co by kamenem dohodil od Reykjaviku se nachází Zlatý okruh (Golden Circle), který tvoří  vodopád Gullfoss, gejzír Strokkur a národní park Thingvellir. Tím dokonce prochází zlom mezi Euroasijskou a Americkou litosferickou deskou!

Pojďmě se podívat, jaká místa stojí za to navštívit na jihu Islandu!

Pokud jedete na Island poprvé a máte jen omezený čas, pak bych doporučila si projet právě jižní Island! 

Zhruba hodinku cesty od parkoviště na konci Hveragerdi člověk dojde do údolí teplé říčky, ve které se dá koupat. Říčka je přehrazená  do více bazénků  a podle vzdálenosti od studeného přítoku si můžete volit teplotu vody tak, aby vám vyhovovala.

Horké prameny na Islandu údolí Reykjadalur

Přečtěte si podrobný popis trasy k údolí Reykjadalur!

(Článek je v angličtině)

POZOR, ZKONTROLUJTE SI PŘED CESTOU, ŽE JE REYKJADALUR PŘÍSTUPNÝ!

Během zimy 2018 byla cesta vedoucí do údolí Reykjadalur na několik týdnů uzavřená. 

Islandská agentura na ochranu životního prostředí se tak rozhodla kvůli rozbahněnému stavu cesty a turistům, kteří v důsledku toho chodili mimo vyznačenou stezku a ničili tak citlivou islandskou vegetaci.

Co navštívit na Islandu jih Islandu - údolí Reykjadalur
Kolem údolí Reykjadalur vede síť turistických steze, které je škoda neprozkoumat!

Národní park Þingvellir

V Þingvelliru byl v roce 930 založen první evropský parlament Alþing (Althing), který se zde jednou ročně scházel až do roku 1789. Pro Islanďany je to velmi důležité místo z historického a geologického hlediska!

Skrze národní park Þingvellir prochází trhlina mezi Severoamerickou a Eurasijskou tektonickou deskou. Ty se od sebe vzdalují rychlostí asi 2 cm ročně. 

V kaňonu mezi Evropou a Asií se dokonce můžete potápět nebo šnorchlovat. A to i přes zimu! Voda je tak průzračná, že můžete vidět až do hloubky 100 metrů! 

Celý park je protkán hustou sítí turistických stezek, ale nejvíce navštěvovaným místem je údolí Almannagjá s  vodopádem Öxarárfoss. 

Gejzíry Geysir a Strokkur

Geysir se souhrně říká oblasti gejzírů a teplých pramenů v geotermálním poli Haukadalur. 

Podle gejzíru Geysir se jmenují všechny gejzíry na světě. Geysir je víceméně považován za neaktivní, i když naposledy vytryskl (trochu překvapivě) v roce 2016.

Spatřit ale můžete menší gejzír Strokkur, který vytryskává každých 5 – 10 minut do výšky cca 20 metrů. Pro srovnání Geysir vytryskával až do 120-ti metrové výšky. 

Co navštívit na jihu Islandu - gejzír Strokkur
Co navštívit na jihu Islandu - gejzír Strokkur

Vodopád Gullfoss

Poslední zastávkou na Golden Circle je vodopád Gullfoss. Leckdo říká, že je to jeden z nejhezčích vodopádů na Islandu, ale to podle mně neviděl žádné další islandské vodopády.

Gullfoss má dva stupně – jeden cca 11 metrový a druhý 22 metrový. Vodopád je možné si prohlédnout ze dvou různých vyhlídek, ale bohužel není možné jej vidět úplně celý, protože padá do kaňonu. 

Vodopád Gullfoss

Vodopád Bruarfoss

Bruarfoss leží na půli cesty mezi městečkem Laugarvatn a Geysirem. Je to malý vodopád, který je ale známý pro svoji tyrkysově modrou barvu. Díky tomu bývá  označován za nejmodřejší vodopád na Islandu. 

POZOR, ZKONTROLUJTE SI PŘED CESTOU, ŽE JE BRUARFOSS PŘÍSTUPNÝ!

Cesta k vodopádu Bruarfoss vede přes soukromé pozemky. V červenci 2018 se objevily zmínky o tom, že se majitelé tuto přístupovou cestu rozhodli pro veřejnost uzavřít. 

I tak by měl být Bruarfoss stále přístupný.

Je ale potřeba zvolit delší přístupovou cestu, která trvá cca 45 – 60 minut. 

Chovejte se zde prosím ohleduplně, nevstupujte na soukromé pozemky, neparkujte auta lidem před chatou a když někde po cestě narazíte na odpadky, tak je prosím seberte. Tohle vlastně platí po celém Islandu, nejen u Bruarfossu 🙂

 

Vodopád Seljalandsfoss 

Šedesátipětimetrový vodopád Seljalandsfoss je jednou z hlavních islandskch turistických atrakcí. Jednak proto, že je vzdálený jenom 120 km od Reykjaviku, ale i kvůli tomu, že se můžete podívat za něj. 

Průvodce co navštívit na jihu Islandu:Vodopád Seljalandsfoss
Pohled zpoza vodopádu Seljalandsfoss

Seljavallalaug Swimming Pool

Teplý přírodní bazén Seljavallalaug najdete pár kilometrů před Skógarem. Jedná se o nejstarší islandský termální bazén, který byl vystavěn už v roce 1923! 

Voda v něm není nijak horká, spíše vlažná. Teplotu vody a poněkud nechutné převlékárny ale vynahradí fascinující okolní krajina! 

Vodopád Skogafoss

Skogafoss je impozantní 62 metrový vodopád, ležící přímo u Ring road asi půl hodiny jízdy od Seljalandsfossu. 

Dá se jít nejen pod něj, ale i vystoupat po schodech na vyhlídku nad vodopádem odkud začíná nádherný 25 kilometrový trek Fimmvorduhals do Thorsmorku.

Odtamtud můžete dále pokračovat na světoznámý trek Laugavegur, který vede skrze Duhové hory do Landmannalaugar. 

Co navštívit na Islandu jih Islandu - vodopád Skogafoss
Upravený vodopád Skogafoss si zahrál v 8. sérii Hry o trůny 🙂

Vrak letadla na pláži Sólheimasandur

Po vraku nákladního letadla Douglas DC-3, které v roce 1973 nouzově přistálo na pláži Sólheimasandur, kdysi neštěkl ani pes. Pak jej ale objevily turisté. 

A pak tam natočil video Justin Bieber. Dovedete si představit, co to udělalo s jeho popularitou (toho vraku, ne Justina!). 

Kvůli návalu k přírodě bezohledných zvědavců uzavřel majitel příjezdovou cestu, takže autem se tam už není možné dostat. Čeká vás tak hodinka chůze, která za to podle mě nestojí. 

Vrak letadla na Islandu

Ledovec Sólheimajökull

Sólheimajökull je ledovcový splaz ledovce Mýrdalsjökull, který překrývá kalderu sopky Katla. Ano, přesně té, kterou vědci straší, že až jednoho dne vybouchne, tak to bude peklo na zemi. 

Na ledovec se pořádají túry s průvodcem, kde si můžete vyzkoušet chůzi s cepínem a mačkami. Výhoda je, že tady vychází levněji než na turisticky profláknutějším Skaftafellu. 

Pláže Dýrholaey a Reynisfjara

U nejjižnějšího islandského městečka Vík (Vík i Myrdal) leží pláž Reynisfjara, která je často označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě

Z černé oblázkové pláže vystupují čedičové sloupy s názvem Gardar, které se podobají Obrově chodníku v severním Irsku nebo třeba Panské skále v Lužických horách.

Nejfotografovanější atrakcí poblíž Víku jsou čedičové skály Reynisdrangar, které se vynořují z moře nedaleko pláže. 

Podle místní legendy jde o zkamenělé postavy horských skřetů, kteří byli proměněni v kámen paprsky vycházejícího slunce právě ve chvíli, kdy se snažili dostat loď se třemi stožáry z moře na břeh.

Na obouch plážích si prosím dejte pozor na tzv. sneaker waves (plíživé vlny). Čas od času pláž zalije velká nečekaná vlna, která pak stáhne turisty zpět do moře a na neštěstí je zaděláno! 

Stejně tak nevstupujte do přilehlé jeskyně. Má nestabilní strop, který už se v minulosti zřítil!

Národní park Skaftafell a vodopád Svartifoss

Národní park Skaftafell patří k nejkrásnějším národním parkům na Islandu. 

Zdejší turistické trasy jsou velmi populární mezi návštěvníky, především ale v letní sezóně. 

V dolní části parku u silnice je rozsáhlý kemp, parkoviště a informační středisko, kde se můžete rozhodnout, kterou turistickou trasu parkem zvolit – možností je mnoho, od menších okruhů až po celodenní výlety. 

Jedna z těch kratších tras pak vede k dvacetimetrovému vodopádu Svartifoss, který je charakteristický tím, že stéká po černých čedičových sloupech, které vypadají jako varhany. 

Kaňon Fjaðrárgljúfur

Nejkrásnější kaňon na světě. Už jenom proto, že vyslovit jeho jméno je pro mě náročnější než říct Eyjafjallajökull třikrát rychle za sebou. 

Fjadrárgljúfur byl po staletí vytvářen postupnou erozí ledovcovou řekou Fjaðrá, která zde protéká palagonitovými skalami.

Kaňon je 100 m hlouboký a cca 2 km dlouhý. K jeho smůle v něm ale opět natáčel video Justin Bieber, takže tam teď musí jet všichni 🙂 

POZOR, ZKONTROLUJTE SI PŘED CESTOU, ŽE JE FJADRÁRGLJÚFUR  PŘÍSTUPNÝ!

V době psaní tohoto článku (duben 2019) je kaňon Fjadrárgljúfur uzavřený. Opět je to kvůli rozbahněným cestám a neukázněným lidem, kteří kvůli fotkám chodí tam kam nemají a poškozují tak citlivou islandskou vegetaci. 

Ledovcová laguna Jökulsarlon 

Ledovcová zátoka Jökulsárlón s tyrkysově modrými kusy plovoucího ledu jistě nepotřebuje představování. 

Je to jedna z TOP atrakcí na Islandu a sen každého fotografa. Mezi plovoucími kusy ledu můžete často pozorovat tuleně. 

Od listopadu do března se odsud pořádají exkurze do modrých ledovcových jeskyní, které byly jedním z hlavních důvodů, proč jsme se na Island vypravili v zimě. 

 

Ledovcová laguna Jokulsarlon na Islandu
laguna Jokulsarlon na jihu Islandu

Diamantová pláž

Ledovcové kry z laguny Jökulsárlón jsou vyplavovány do moře, které je pak při přílivu zase vyvrhuje na pláž. 

Ta díky tomu získala název Diamantová pláž. Fotografování východu slunce na téhle pláži patří k  mým nejlepším cestovatelským zážitkům.

Co navštívit na Islandu - Jih Islandu - Diamantová pláž

Nově je na jihu Islandu zakázáno volné stanování. Stejně tak je nelegální přespávat v autě či campervanu mimo vyhrazené kempy. Přesná pravidla si můžete přečíst v článku o kempování. 

CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě). 

 

ISLAND V ZIMĚ

Plánujete zimní dovolenou na Islandu a zajímá vás jaké očekávat počasí, jestli potřebujete 4WD auto nebo jaké jsou zimní podmínky na islandských silnicích? Pak si přečtěte článek Island v zimě na vlastní pěst. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem! 

Pokud nechcete, aby vám unikly články, fotografie či zážitky z našich cest, pak nás můžete sledovat na facebooku. 

Pokud máte nějaké otázky ohledně toho co na Islndu navštívit, tak nám napište do komentářů!

Radka a Ivar 

Nejdelší zipline na světě
shares