Průvodce Islandem: Co stojí za to navštívit na jihu Islandu?

Co vidět na jihu Islandu průvodce

Island je nádhernou zemí plnou kontrastů. Na jedné straně horké prameny, lávová pole a sopky a na straně druhé ledovce a burácející vodopády. Největší koncentrace turisticky atraktivních lokalit je na jižním pobřeží Islandu mezi Reykjavikem a ledovcovou lagunou Jökulsarlón na východě ostrova. Cestou mezi těmito dvěma destinacemi můžete strávit klidně týden a slibuji, že se nebudete nudit. 

 

V článku najdete informace o turistických atrakcích a zajímavých místech na jihu Islandu, tipy na ubytování a kempy nebo zajímavé restaurace a občerstvení a v neposlední řadě i rady, na co si dávat pozor při půjčení auta a cestování po Islandu. 

TERMÁLNÍ ŘÍČKA V ÚDOLÍ REYKJADÁLUR

Údolí Reykjadálur najdete kousek od městečka Hveragerdi, které je vzdálené zhruba hodinu  jízdy od Reykjaviku. Cesta do Reykjadálur trvá zhruba hodinu chůze, ale opravdu stojí za to. Údolím totiž protéká termální říčka, ve které je možné se koupat. Říčka není příliš hluboká, ale je v ní postavených několik hrází, které tvoří tůně a nabízejí určité soukromí. 

Čím dále půjdete proti proudu, tím je teplota vody vyšší. Budete-li říčku následovat dále za místa, která jsou vyhrazena pro koupání, tak dojdete k zajímavému kaňonu. Jsou zde tůně s bublajícím bahnem nebo tůňka v potoce, kde teplota vody dosahuje takřka bodu varu. 

Buďte ale opatrní a nechoďte mimo vyhrazené pěšinky. Země je v geotermálních oblastech nestabilní a můžete se snadno propadnout a opařit se. 

Pozor! Zkontrolujte si před cestou, že je údolí Reykjadalur přístupné. Islandská agentura na ochranu životního prostředí stezku nechala v několika posledních letech v jarních měsících vždy na několik týdnů uzavřít, aby se po zimě neničila citlivá vegetace. 

Tipy ohledně návštěvy Reykjadálur: 

  • V místě nejsou převlékárny, pouze zástěny.
  • Nenajdete tu toaletu ani odpadkové koše. Toaletu využijte před začátkem cesty na parkovišti a odpadky si s sebou prosím také odneste zpět k autu. 
  • U Reykjadalur je zakázané kempování na divoko. 
  • Horká říčka se v posledních letech stala oblíbeným turistickým cílem. Pokud se chcete vyhnout davům, tak se ubytujte v Hveragerdi a vyražte brzo ráno nebo naopak pozdě večer. 

Ubytování poblíž údolí Reykjadalur

Kempy: Campsite Hveragerdi

Levné ubytování (do 2.500 Kč za 2 osoby): Reykjadalur Guesthouse 

Dražší ubytování (do 5.000 Kč za 2 osoby): Frost and Fire Hotel (Luxusní hotel s výhledem na termální řeku. V ceně je snídaně a výřivky)

NÁRODNÍ PARK THINGVELLIR

V Þingvelliru byl v roce 930 založen první evropský parlament Alþing (Althing), který se zde jednou ročně scházel až do roku 1789. Pro Islanďany je to velmi důležité místo z historického a geologického hlediska!

Skrze národní park Þingvellir prochází trhlina mezi Severoamerickou a Eurasijskou tektonickou deskou. Ty se od sebe vzdalují rychlostí asi 2 cm ročně. 

V kaňonu mezi Evropou a Asií se dokonce můžete potápět nebo šnorchlovat. A to i přes zimu! Voda je tak průzračná, že můžete vidět až do hloubky 100 metrů! 

Celý park je protkán hustou sítí turistických stezek, ale nejvíce navštěvovaným místem je údolí Almannagjá s vodopádem Öxarárfoss. 

Přečtěte si: Šnorchlování v ledové vodě na Islandu. Troufli byste si? 

Tipy ohledně návštěvy národního parku Thingvellir: 

  • Do parku se neplatí vstupné, ale platí se parkovné 500 ISK na celý den. Jeden lístek platí na všechna parkoviště v parku. Zaplatit můžete kartou v automatech nebo online. 
  • V návštěvnickém centru si můžete prohlédnout interaktivní expozici „Heart of Iceland – Srdce Islandu“ o národním parku Thingvellir. Pro děti do 18 let je zdarma, dospělí zaplatí 1000 ISK. 
  • Od roku 2016 je v islandských národních parcích zakázané létání s drony. 

Ubytování poblíž národního parku Thingvellir

Kempy: Přímo v národním parku se nachází kemp Vatnskot nebo kemp Leirar, který je otevřený i během zimních měsíců. Kempy není třeba bookovat předem a noc vyjde na 1300 ISK na osobu plus 300 ISK za stan nebo auto. 

Levné ubytování: Ljósafossskóli Hostel

Luxusnější ubytování do 4000 Kč: Borealis Hotel – pěkný hotel s impozantním výhledem situovaný 10 minut jízdy od národního parku. V ceně je snídaně a výřivka. 

GEOTERMÁLNÍ POLE HAUKADALUR

Geysir se souhrně říká oblasti gejzírů a teplých pramenů v geotermálním poli Haukadalur. Podle gejzíru Geysir se jmenují všechny gejzíry na světě. Geysir je víceméně považován za neaktivní, i když naposledy vytryskl (trochu překvapivě) v roce 2016. Spatřit ale můžete menší gejzír Strokkur, který vytryskává každých 5 – 10 minut do výšky cca 20 metrů. Pro srovnání Geysir vytryskával až do 120 metrové výšky. 

Tipy ohledně návštěvy Geysiru a Strokkuru: 

  • Vstupné se neplatí. Parkování je zdarma. 
  • Létání s dronem je v okolí Geysiru a Strokkuru zakázané. 

VODOPÁD GULLFOSS

Poslední zastávkou na Golden Circle je vodopád Gullfoss. Leckdo říká, že je to jeden z nejhezčích vodopádů na Islandu, ale to podle mně neviděl žádné další islandské vodopády.

Gullfoss má dva stupně – jeden cca 11 metrový a druhý 22 metrový. Vodopád je možné si prohlédnout ze dvou různých vyhlídek, ale bohužel není možné jej vidět úplně celý, protože padá do kaňonu. 

Tipy ohledně návštěvy vodopádu Gullfoss: 

  • Vstupné se neplatí. Parkování je zdarma. 
  • Létání s dronem je v okolí vodopádu Gullfoss zakázané. 
  • Gullfoss je otevřený 24/7 po celý rok. Cesta na vyhlídku ale může být v zimě kvůli ledu uzavřená. 
  • Vodopád je oblíbeným turistickým cílem, pokud se chcete na Zlatém okruhu vyhnout davům, tak vyražte před 9 hodinou ranní, kdy vyjíždějí tour busy z Reykjaviku. 
  • Vodopád je možné si prohlédnout i z druhé strany, kde budete velmi pravděpodobně úplně sami. Popis cesty si můžete přečíst zde. 

VODOPÁD SELJALANDSFOSS

Šedesátipětimetrový vodopád Seljalandsfoss je jednou z hlavních islandskch turistických atrakcí. Jednak proto, že je vzdálený jenom 120 km od Reykjaviku, ale i kvůli tomu, že se můžete podívat za něj. Vodopád je orientovaný na západ, takže nejhezčí fotky pořídíte ve večerních hodinách, kdy je nádherně osvětlený. 

Tipy ohledně návštěvy vodopádu Seljalandsfoss: 

  • Vstupné se neplatí. Za parkovné zaplatíte 700 ISK. 
  • Létání s dronem je v okolí vodopádu Seljalandsfoss zakázané. 

BAZÉN SELJAVALLALAUG

Teplý přírodní bazén Seljavallalaug zasazený do nádherné krajiny najdete pár kilometrů před Skógarem. Jedná se o nejstarší islandský termální bazén, který byl vystavěn už v roce 1923! 

 

Tipy ohledně návštěvy bazénu Seljavallalaug 

  • Vstupné se neplatí. Bazén je otevřený 24/7
  • Příjezdová cesta k bazénu je tankodrom. Na parkoviště se dá dojet s 2WD ale dostane na frak. Bazén není od parkoviště vidět, pokračujte proti proudu řeky a neminete ho. 
  • U bazénu jsou převlékárny. Většinu času jsou ale dost nechutné. My si při každé návštěvě bereme pytel a odnášíme odtamtud odpadky. 
  • Voda v bazénu není nijak teplá, spíše vlažná. Nejteplejší místo je v jednom z rohů, kde vytéká horká voda z trubky. 

VODOPÁD SKOGAFOSS

Skogafoss je impozantní 62 metrový vodopád, ležící přímo u Ring road asi půl hodiny jízdy od Seljalandsfossu. Dá se jít nejen pod něj, ale i vystoupat po schodech na vyhlídku nad ním, odkud začíná nádherný 25 kilometrový trek Fimmvorduhals do Thorsmorku. Z Thorsmorku můžete dále pokračovat na světoznámý trek Laugavegur, který vede skrze Duhové hory do Landmannalaugar. 

Tipy ohledně návštěvy vodopádu Skogafoss: 

  • Vstupné ani parkovné se neplatí.
  • Létání s dronem je v okolí vodopádu Skogafoss zakázané. 
  • Poblíž Skogafossu můžete navštívit i méně známý vodopád Kvernufoss.

VRAK LETADLA NA PLÁŽI SÓLHEIMSANDUR 

Po vraku nákladního letadla Douglas DC-3, které v roce 1973 nouzově přistálo na pláži Sólheimasandur, kdysi neštěkl ani pes. Pak jej ale objevily turisté. 

A pak tam natočil video Justin Bieber. Dovedete si představit, co to udělalo s jeho popularitou (toho vraku, ne Justina!). 

Tipy ohledně návštěvy vraku letadla Douglas DC-3: 

  • V roce 2016 se majitelé pozemku, na kterém vrak letadla leží, rozhodli uzavřít příjezdovou cestu. 
  • Od parkoviště, které se nachází u hlavní silnice (Ring road) je vrak vzdálený 30-45 minut chůze jedním směrem. 
  • Můžete využít  shuttle busu, který vás k letadlu dopraví. Odjezdy autobusů jsou denně mezi 10:00 a 16:25. 

LEDOVEC SÓLHEIMAJÖKULL 

Sólheimajökull je ledovcový splaz ledovce Mýrdalsjökull, který překrývá kalderu sopky Katla. Ano, přesně té, kterou vědci straší, že až jednoho dne vybouchne, tak to bude peklo na zemi. Na ledovec se pořádají túry s průvodcem, kde si můžete vyzkoušet chůzi s cepínem a mačkami. Výhoda je, že tady vychází levněji než na turisticky známějším ledovci Skaftafell. 

ČERNÁ PLÁŽ REYNISFJARA 

U nejjižnějšího islandského městečka Vík (Vík i Myrdal) leží pláž Reynisfjara, která je často označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Pláž je známá pro svůj černý písek, ale mnohem zajímavější jsou bazaltové sloupy a další lávové formace, které pláž lemují.

Reynisfjara je téměř 6 kilometrů dlouhá a můžete se po ní projít od parkoviště na jednu stranu až téměř k útesům Dyrhólaey nebo na druhou stranu kolem jeskyně jeskyně Hálsanefshellir až k vulkanickým sloupům Reynisdrangar, které se vynořují z moře nedaleko pláže. 

Podle místní legendy jde o zkamenělé postavy horských skřetů, kteří byli proměněni v kámen paprsky vycházejícího slunce právě ve chvíli, kdy se snažili dostat loď se třemi stožáry z moře na břeh.

Tipy ohledně návštěvy pláže Reynisfjara: 

  • Parkovné ani vstupné se neplatí. 
  • Pláž Reynisfjara může být životu nebezpečná. Pořádně si prohlédněte cedule, které návštěvníky varují ohledně tzv. sneaker waves (nečekané vlny). Čas od času pláž zalije nečekaná velká vlna, která vás může stáhnout na otevřené moře. Nechoďte tedy příliš blízko k moři a nikdy se k němu neotáčejte zády!
  • Nevstupujte do přilehlé jeskyně. Má nestabilní strop, který už se v minulosti zřítil. 
  • V roce 2019 část pláže uzavřel masivní sesuv půdy, při kterém se naštěstí nikomu nic nestalo. Oblast je ale nestabilní, takže pokud se na pláži objeví zátarasy a upozornění o zákazu vstupu, tak ho respektujte. Jedná se o vaši bezpečnost. 
  • Zkontrolujte si časy přílivu a odlivu na pláži. Pokud přichází příliv, vyvarujte se chůze k jeskyni (a do jeskyně Hálsanefshellir). Může se vám stát, že vás příliv uvězní vevnitř. 
  • Na útesech okolo pláže hnízdí papuchalci. Nelezte proto prosím po bazaltových sloupech v jejím okolí. 
  • Létání s dronem je na pláži Reynisfjara zakázané. 

Ubytování poblíž Vík i Myrdal

Kempování: Vík campsite (1.750 ISK, otevřen pouze v sezoně, možnost ubytování v chatkách)

Levné ubytování (do 3500 Kč/2os): The Barn

Dražší ubytování (do 6500 Kč za apartmán pro 4 lidi): Black Beach Suites

NÁRODNÍ PARK SKAFTAFELL A VODOPÁD SVARTIFOSS 

Národní park Skaftafell patří k nejkrásnějším národním parkům na Islandu, který je protkán turistickými trasami. V dolní části parku u silnice je rozsáhlý kemp, parkoviště a informační středisko, kde se můžete rozhodnout, kterou cestu zvolit. Možností je mnoho, od menších okruhů až po celodenní výlety. 

Jedna z kratších tras vede k dvacetimetrovému vodopádu Svartifoss, který stéká po černých čedičových sloupech, které vypadají jako varhany. 

Tipy ohledně návštěvy národního parku Skaftafell a vodopádu Svartifoss: 

  • U Skaftafellu se platí parkovné. Pro osobní auto je to aktuálně 750 ISK. Zaplatit můžete online. 
  • Létání s dronem je v národním parku zakázáno. Můžete si ale zažádat o permit (alespoň 14 dní předem). 

KAŇON FJADRÁRGLJÚFUR

Temný, 100 metrů hluboký a 2 km dlouhý kaňon Fjádrárgljúfur vyhloubila do okolní krajiny řeka Fjardrá. Nachází se nedaleko vesnice Kirkjubæjarklaustur, v oblasti jihovýchodního Islandu.

Jeho výhodou je relativně dobrá dostupnost, leží pouze 3,5 km od Ring Road. Až k parkovišti přitom vede udržovaná silnice. Turistická cesta se vine po jižním okraji kaňonu a během chůze můžete obdivovat strmé svahy staré údajně až dva miliony let.

Tipy ohledně návštěvy kaňonu Fjadrárgljúfur

  •  Na jaře bývá kaňon Fjadrárgljúfur uzavřen z důvodu ochrany citlivé vegetace. Informace o případných uzávěrkách přírodních atrakcí najdete na safetravel.is 
  • Pokud se chystáte kaňon navštívit v zimních měsících (říjen až duben), pak velmi doporučuji 4X4 auto. Silnice nebývá moc udržovaná, je často namrzlá a navíc tam je pěkný kopec, se kterým by 2WD mohlo mít problémy. 

LEDOVCOVÁ LAGUNA JÖKULSÁRLÓN

Ledovcová zátoka Jökulsárlón s tyrkysově modrými kusy plovoucího ledu jistě nepotřebuje představování. Je to jedna z TOP atrakcí na Islandu a sen každého fotografa. 

Laguna, která se vytvořila pod ledovcem Breidamerkurjökull dosahuje hloubky až 250 metrů, což z ní činí jedno z nejhlubších jezer na Islandu. Řeka Jökulsá, která z laguny vytéká je se svojí délkou okolo 500 metrů naopak jednou z nejkratších islandských řek.

Jökulsárlón si můžete prohlédnout ze břehu nebo vyrazit na projížďku v zodiac člunu nebo na kajaku, kde se dostanete na dosah ruky  obřím ledovým krám. Mezi plovoucími kusy ledu můžete často pozorovat tuleně. V zimních měsících je pak laguna výchozím místem pro výlety do ledovcových jeskyní. 

 

Tipy ohledně návštěvy ledovcové laguny Jökulsárlón

  • U laguny je zákaz létání s dronem.
  • V laguně je zákaz koupání. 
  • Každoročně se u laguny koná v polovině srpna velký ohňostroj, při kterém jsou ledovcové kry nasvícené svíčkami. Je to spektakulární podívaná a výtežek ze vstupného jde na podporu lokálního Search and Rescue týmu. 
  • U laguny je malá budova, kde si můžete odskočit nebo si koupit pohledy či kafe. Jinak zde není žádná možnost schování se před nepříznivým počasím. 

DIAMANTOVÁ PLÁŽ

Diamantová pláž přiléhá ledovcové laguně Jökulsárlón. Kusy ledu, které jsou z laguny vyplavovány do moře příliv vyvrhuje na přilehlou pláž, která pak vypadá jako posetá diamanty. Islandské jméno Diamantové pláže je Breiðamerkursandur,což chápu, že bylo pro turisty nezapamatovatelné.  Pláž se rozkládá po obou stranách řeky Jökulsá. 

 

Tipy ohledně návštěvy Diamantové pláže

  •  Na pláži je zákaz létání s dronem.
  •  Lezení na ledovcové kry je nebezpečné. Přijde-li větší vlna, tak se kra může přetočit nebo se vzedmout a odplout na moře i s vámi. 

JIH ISLANDU: MAPA TURISTICKÝCH ATRAKCÍ A UBYTOVÁNÍ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..