Dovolená v Ománu: 15 věcí, které musíte vědět před cestou

Dovolená Omán nadpis

Dovolená v Ománu byl dlouho náš sen. Zhruba od té doby, co Ivar někde na internetu narazil na fotku jeskyně Majlis al Jinn. Od té doby nemluvil o ničem jiném, než že chce do téhle přes 120 m hluboké jeskyně seslaňovat. Samozřejmě, že jsem mu řekla, že se zbláznil a ať se mnou rozhodně nepočítá. Ale že jestli chce jet do Ománu, tak já klidně budu sedět na okraji a hlídat mu lano.

Kvůli tomu, že Ivarovi nestihlo přijít jeho objednané skoro 200 m dlouhé (a 16 kg vážící!!!) lano, (a taky trochu kvůli tomu, že je údajně vstup do jeskyně ilegální) se tohohle nápadu nakonec vzdal. Ale i tak jsme letos na podzim (říjen 2018) do Ománu vyrazili.

 Samozřejmě jsme měli předem spousty otázek typu: Kde si půjčit auto? Potřebujeme auto s náhonem na všechny čtyři kola? Můžeme spolu spát ve stejném pokoji, i když nejsme svoji a podobně. Tady jsou odpovědi na některé z nich. Třeba vám usnadní plánování vaší vysněné dovolené v Ománu!

https://www.instagram.com/p/BaS8chVnVrr/?tagged=majlisaljinn 

Zajímá-li vás spíše co vidět v Ománu, tak se můžete kouknout na náš 15-ti denní itinerář, kdy jsme si pronajali auto a procestovali sever Ománu. 

Kdy je nejlepší doba na dovolenou v Ománu?

Omán je rozdělen na dvě klimatická pásma. Na severu a ve vnitrozemí najdeme středozemní podnebí a na jihu tropické. Díky jeho poloze a klimatickým podmínkám s extrémně horkými léty a teplými zimami je vhodné si dobře rozmyslet, na kdy dovolenou v Ománu naplánovat.

Letní měsíce (duben až září) jsou velmi teplé téměř na celém území Ománu a zejména od května do července není návštěva země doporučována, protože teploty nezřídka převyšují 40°C.

počasí v Ománu Muscat

Na jihu země, v provincii Dhofar je ale mezi červnem a zářím monzunové období tzv. Khareef, kdy jsou příjemné teploty a prší. Jinak vyprahlá poušť se zazelená a vzniknou tak surreální scenérie.

V zimě (říjen/listopad až únor/březen) je v Ománu příjemnější klima s téměř Středomořskými podmínkami a denními teplotami zřídka přesahujícími 30°C. Večery a noci mohou přinést příjemný vánek a také znatelnější ochlazení.

Ideální dobou pro návštěvu Ománu (a zároveň hlavní sezóna) je mezi listopadem a únorem, kdy jsou klimatické podmínky nejsnesitelnější.

Počasí v Ománu Salalah

Kdy se slaví ramadán?

Ramadán je devátým měsícem muslimského kalendáře. Islámský kalendář je lunární a je tvořen dvanácti měsíci po dvaceti devíti či třiceti dnech. Neodpovídá tedy našemu (gregoriánskému) kalendáři a v důsledku toho se Ramadán slaví každý rok v jinou dobu.

 • 2019: 6. května – 4. června
 • 2020: 24. dubna – 23. května
 • 2021: 13. dubna – 12. května
 • 2022: 3. dubna – 2. května
 • 2023: 23. března – 21. dubna
 • 2024: 11. března – 9. dubna
 • 2025: 1. března – 30. března

Během Ramadánu se v celém Islámském světě drží během dne půst. To znamená, že přes den bude většina restaurací přes den zavřená. Obecným pravidlem je, že se nepije, nejí a nekouří na veřejnosti od východu do západu slunce bez ohledu na to, že si myslíte, že Vás zrovna nikdo nevidí.

https://www.instagram.com/p/BkHKATanIUu/?taken-by=4koman

Víza do Ománu

Víza do Ománu lze získat buď na letišti (on arrival) nebo jsou od března 2018 vydávána on-line prostřednictvím Royal Oman Police. Jedná se o poměrně jednoduchý a rychlý proces. Po zaregistrování na stránce přejdete k žádosti o vlastní turistická víza. Do přihlášky vyplníte údaje z cestovního pasu (který musí mít platnost alespoň 6 měsíců po obdržení víz), nahrajete vaši fotografii a kopii pasu, zaplatíte a hotovo! Víza jsme obdrželi do 3 dní.

 •  10 denní víza stojí 5 OMR
 •  30 denní (single entry) stojí 20 OMR
 •  30 denní (multi entry) stojí 50 OMR

Víza musíte využít do jednoho měsíce od jejich obdržení. Měli byste mít zpáteční lístek z Ománu a zajištěné ubytování (tak to stojí na vízech), ale my jsme ani jedno neměli. Ubytování jsme řešili kempováním nebo přes couchsurfing a zpátky jsme z Ománu jeli autobusem do Dubaje a lístek jsme koupený neměli. Nikdo se nás na to ale na hranicích neptal. Všechny hraniční kontroly byly velice rychlé, pohodové a nikdo nám nedělal s ničím problémy.

https://www.instagram.com/p/BJFU2dvhvIE/?taken-by=farsihaitham

Letecky do Dubaje, autobusem do Muscatu

Přestože není problém letět přímo do Muscatu, často se vyplatí letět do Dubaje a odtamtud přejet do Ománu autobusem. Je to většinou levnější a ještě si můžete vyhradit den nebo dva na prohlídku Dubaje.

Mezi Dubají a Muscatem jezdí minimálně dvě autobusové společnosti: Mwasalat Buses a Al Khanjry. 

 • Autobusy společnosti Mwasalat odjíždějí z Dubaje v 7:30, 15:30 a 23:00
 • Při zpáteční cestě odjíždějí z Ruwi Bus Station v Muscatu v 6:00, 15:00 a 23:00
 • Lístky se nedají zamluvit online
 • Autobusy společnosti Al Khanjry odjíždějí z Dubaje v
 • Při zpáteční cestě odjíždějí z Ruwi Bus Station v Muscatu v 6:00 a 15:00
 • Lístky se dají zakoupit online na webových stránkách společnosti.

Cesta trvá přibližně 6 hodin. Za lístky zaplatíte 5,5 OMR nebo 55 AED. Více informací o cestě autobusem mezi Dubají a Muscatem najdete zde (v angličtině).

 

https://www.instagram.com/p/BOOpOg8Brfv/?taken-by=mu7sin33

Pronájem auta v Ománu

Před dovolenou v Ománu jsme dlouze koumali jestli se vyplatí půjčit si auto v Dubaji a připlatit si za extra pojištění do Ománu nebo jestli si máme půjčit auto až v Ománu. Problém je, že na internetu je na toto téma (podobně jako na téma vízové povinnosti) spousta zastaralých informacích.

Do roku 2016 nebyl problém si pronajmout auto v Dubaji a přejet s ním přes hranice. Nyní to tak ale nefunguje. Většina společností vám nedovolí s půjčeným autem přejet přes hranice a to málo, které to dovoluje (já jsem našla nabídky jenom od Dollar) chtějí nekřesťanské poplatky za připojištění do Ománu.

Auto jsme si tedy půjčili až v Muscatu přes rentalcars.com. Byl to sedan Nissan Sunny a půjčovné nás vyšlo na 6 dní na 4 600Kč. Benzín je v Ománu doslova za hubičku – cena se pohybuje okolo 15Kč na litr.

V Ománu se jezdí vpravo, hustota dopravy je spíše nízká, zácpy hrozí leda ve velkých městech, maximální rychlost na dálnici je 120 km/h a radarů hlídajících rychlost je tam jako hub po dešti!

https://www.instagram.com/p/BNl3AFrhBoV/?taken-by=mu7sin33

Je v Ománu nutností auto s náhonem na všechny čtyři kola

To samozřejmě záleží na tom, kam se chcete podívat. Ale řekla bych, že to nutností není. K naprosté většině turistických atrakcí se dostanete běžným autem. Samozřejmě do pouště Wahiba Sands je čtyřkolka nutností, ale můžete například přespat v některém z pouštních kempů, které mají v ceně ubytování odvoz.

https://www.instagram.com/p/BpcV0yHH4Zy/?tagged=wahibasands

Náš itinerář (viz obrázek) byl bez problémů zvladatelný v sedanu. V horách u Jebel Shams dostalo auto sice trochu zabrat, ale nic co by se nedalo zvládnout. Pro návštěvu jeskyně Majlis al Jinn jsme si zaplatili auto s řidičem a byla jsem za to dost ráda. Tou cestou bych nechtěla řídit, ani kdybychom měli jánevímjaké auto. (Více o našem itineráři a místech, které stojí za to navštívit v dalším článku)

Itinerář Omán

Poloostrov Musandam

Poloostrov Musandam je spolu s Madhou ománskou exklávou – tedy územím, které se nachází mimo území Ománu. Musandam vybíhá do Hormuzského průlivu a je od zbytku země oddělený Spojenými arabskými emiráty. Jeho umístění dává Ománu částečnou kontrolu nad strategickou úžinou.

Díky rozeklanému pobřeží a množství fjordů se Musandamu přezdívá arabské Norsko, a to jsme si přece nemohli nechat ujít. Přece jenom když cestujete víc jak 5000 km do jiné země, tak chcete vidět něco, co vypadá jako u vás doma. Logické! Kromě fjordů má ale Musandam ještě skvělé podmínky na potápěni a šnorchlování a možnost spatřit delfíny ve volné přírodě. Delfíny v Norsku máme taky, ale to nevadí 🙂

Dlouho jsme dumali nad dopravou do Khasabu z UAE a pak z Khasabu do Muscatu. Bohužel jsme si nebyli vědomí možnosti trajektové dopravy mezi Khasabem a Shinasem a tak jsme si trochu unáhleně koupili multi-entry víza v domnění, že budeme muset z Khasabu zase zpět do UAE.

Trajekty na trase Shinas-Khasab jezdí většinou dvakrát týdně a jedna cesta vyjde na RO 18. Lístky ale nešly zamluvit online ani po telefonu a museli jsme je vyřizovat osobně v jejich kanceláři v Khasabu. Booking musíte provést alespoň 24 hodin před cestou. Rozvrh trajektů najdete tady a jejich ceny tady.

Jízda trajektem je podobná cestě letadlem. Před naloděním probíhá pasová kontrola. Zavazadla musíte poslat skrze rentgen. Na palubu si s sebou můžete vzít jen příruční zavazadlo. V ceně lístku bylo malé občerstvení (sendvič, coca-cola a čaj nebo káva).

V ceně lístku je transport mezi Khasabem a Muscatem, ale v Shinasu se z trajektu vylodíte (po cca 3 hodinové plavbě) a do Muscatu pokračujete autobusem (další cca 3 hodiny). Autobus by měl hypoteticky končit na Ruwi Bus Station, ale nás vykopl na letišti a do centra jsme museli jet normálním linkovým autobusem. (Za půl rielu)

Na trajektu jsou zásuvky, ale žádná WiFi. (Pozor na zásuvky potřebujete konvertor!!!)

Na Muscat stačí den. Maximálně dva.

Když jsme se ještě v Musandamu bavili s místními o našich plánech a řekli jsme jim, že máme v Muscatu skoro tři dny, tak se nám smáli, že na Muscat stačí den. Maximálně dva. A musím říct, že měli naprostou pravdu. Zpětně jsme si říkali, že příště si v Muscatu tak maximálně půjčíme auto a extra dny strávíme radši někde na pláži nebo v horách.

Nechápejte mě špatně. Muscat není ošklivé město. Navdory ekonomickému růstu posledních let si město narozdíl od Dubaje zachovalo svoji autenticitu a nenajdete tu žádná velká nákupní centra nebo mrakodrapy. Muscat se skládá z několika části – Qurm, Ruwi, Mutrah a dalších, které se rozkládají v délce několika kilometrů podél pobřeží Ománskeho zálivu a nemá žádné definované centrum města. Památky a zajímavosti jsou tak trochu rozeseté všude po okolí. 

Navíc málokterá z nich je otevřená a veřejnosti přístupná. Do pevností se nesmí, ke kadidlu se nesmí, k paláci se nesmí. Dalším lákadlem Muscatu je souk (tržiště) ve čtvrti Mutrah. To by bylo možná hezké, kdybychom nebyli před půl rokem v Marakéši, kde se nám líbilo o poznání více.

https://www.instagram.com/p/Bo_GawXBVCm/?tagged=mutrah

Tady mě neustále dráždil nejen pach hořícího kadidla, ale hlavně trhovci, kteří se na nás slétli jak slepice na flus a i když jsme soukem jenom procházeli tak byli vážně dotěrní (trochu kontrast s jinak neuvěřitelně zdvořilími, milými a pohostinnými Ománci). Navíc okrajové části souku připomínali místy zbožím spíš vietnamskou tržnici.

https://www.instagram.com/p/BoWHeQ4Benk/?taken-by=omanmagazineofficial

V podstatě jediná věc, která nás v Muscatu nadchla byla Velká mešita sultána Kábúse, která byla dokončena roku 2001. (Pozor, vstup do mešity pro veřejnost je pouze mezi 8 a 11 hodinou dopolední.)

 

https://www.instagram.com/p/BoWy7YCFt5u/?taken-by=farsihaitham

Ubytování v Ománu

Najít ubytování v Ománu není nijak velký problém. Když bylo třeba, našli jsme si ubytování přes booking.com. Například v Muscatu nám nevyšel couchsurfing, který je jinak v Ománu ale celkem aktivní. Tak jsme se ubytovali v hotelu Mutrah a za třídenní pobyt pro dva se snídaní jsme zaplatili cca 4.000Kč. (Pozor, v Ománu se vám k ceně, kterou vám ukáže booking ještě při finálním placení připočítá nějaká městská daň). Ve větších městech v Ománu je také limitovaná nabídka ubytování přes airbnb.

https://www.instagram.com/p/Bl2T4zZh_u_/?taken-by=omanmagazineofficial

Wild camping v Ománu

Omán je skvělou zemí pro kempování. Na celém území Ománu se totiž smí kdekoliv volně kempovat, až na pár míst, kde je to z logických důvodů zakázané (například na plážích, kde kladou želvy vejce). Dejte si ale pozor, kde zakempujete – například ve vyschlých korytech řek bych to opravdu nedoporučovala. Když pak někde v horách nad vámi zaprší, tak byste toho mohli litovat.

https://www.instagram.com/p/BpbLogdn4Vu/?tagged=visitoman

My jsme taky trošku narazili. Jelikož jsme kempování v Ománu plánovali na půlku října, kdy je pořád ještě celkem velké teplo, tak jsme se rozhodli si nevzít stan, ale jen tarp. Také jsme se rozhodli, že nám stačí pro nás pro oba jen jeden spacák. A vzali jsme si náš nejmíň teplý – ultralehký Criterion, který má extrém na minus šesti stupních 😀 😀 😀 (nevýhoda života v Norsku 🙂

V noci ( a to i v horách u Jebel Shams) bylo nesnesitelné vedro. Pod spacákem se spát nedalo. Pršelo nám jen jednou (právě v Jebel Shams), takže tarp více méně nebyl potřeba. My jsme ho stavěli spíš jako ochranu před ranním sluncem. Co se ale opravdu nedalo vydžet byli ti ZKUR*ENÍ komáři!!!! Takže rozhodně všema deseti doporučuji na kempování stan nebo nějakou formu moskytiéry.

Co se týče vaření si, tak nebyl v obchodním centru problém sehnat planovou bombu. Bohužel jsme nesehnali žádnou se šroubovacím závitem (jako má náš vařič), a tak jsme si museli koupit narážecí bombu i s vařičem, který byl mimochodem pěkný zmetek. Přestal hořet, když byla kartuše ještě způlky plná a výměnu bomby vždy doprovázel gejzír ucházejícího plynu.

https://www.instagram.com/p/BPbz89Ehqit/?taken-by=mu7sin33

Jídlo v Ománu

Nemusíte se ale bát, že byste i bez kempingového vařiče v Ománu zhynuli hlady. V Ománu je výborné jídlo, ať už se jedná o arabskou, pakistánskou, indickou nebo třeba čínskou kuchyni. Právě indická a čínská jídla patří ty nejlevnější – jídlo bez přílohy stojí okolo 1 OR.

V restauracích jsou většinou speciální prostory pro „rodiny“.  Což je v podstatě oddělená místnost, kde se sedí na zemi a člověk tam má větší soukromí.

Vegetariáni nebudou mít v Ománu problém se najíst. Indická kuchyně nabízí mnoho bezmasých variant jídel. Delikatesní jsou také džusy a smoothie z čerstvého ovoce (většinou za 1 OR).

V restauracích není zvykem dávat diško. (To jsem se dočetla před chvilkou, my jsme ho dávali a nikdo se na nás za to škaredě nekoukal 🙂 )

https://www.instagram.com/p/BjERWugAMn1/?taken-by=sheratonoman

Dovolená v Ománu – jak moc je třeba se zahalovat?

Otázka zahalování se trápila pochopitelně spíše mě než Ivara. Ománci jsou velmi benevolentním národem, takže na vás na ulici nikdo nebude pokřikovat a vrhat na vás ošklivé pohledy za to, že ukazujete až moc nahé kůže. Na druhou si myslím, že bychom jako turisté měli respektovat místní kulturu. V podstatě to znamená zakrýt ramena a kolena jako naprosté minimum.

https://www.instagram.com/p/BP6skHeAZwu/?taken-by=farsihaitham

Já jsem si v Khasabu koupila abayu za OR 10 a většinu času jsem ji nosila. Trochu rozdíl je, že pro místní ženy je to svrchní oděv, pod kterým mají normální oblečení. Já pod ní nenosila nic 🙂 Nicméně jsem měla hodně pozitivních reakcí od místních. Především od žen, které byly nadšené, že nosím jejich tradiční oděv. Hlavu není třeba zahalovat, ale já jsem i tak většinu času nosila šátek, protoře mi vyhovuje, že mi alespoň trochu stíní obličej a nepraží mi na hlavu.

https://www.instagram.com/p/ktkgmUjTMP/?taken-by=mu7sin33

Před odjezdem jsem si také lámala hlavu, jak je to s plavkami. Náš hostitel v Khasabu mi nastínil, že by tam na veřejné pláži asi bikiny nedoporučoval. Ne kvůli tomu, že by to vyvolávalo bůhvíjaké pohoršení, ale říkal, že bych se asi necítila příjemně, protože by na mě všichni koukali. Já se ale stejně radši koupu daleko od lidí a nejraději v noci 🙂

V Bimmah Sinkhole a Wadi Shab byli v podstatě jenom turisté a nikdo tam zahalování se neřešil. Naopak třeba ve Wadi Bani Khalid jsou cedule upozorňující na to, že toto je konzervativní oblast a prosí turisty aby se při koupání zahalili.

Já jsem tedy plavala v legínách, které jsem měla těsně pod kolena a tričku. Ivar měl na sobě plavecké šortky a triko. Nicméně jsme potkali pár starších německých turistů, kteří měli klasické slipotrenky a nikdo jim nic neřekl. (Mě ale plavčík před vstupem do vody upozornil, že mám mít tričko).

https://www.instagram.com/p/Bmr_T7tAeIj/?taken-by=4koman

Víkend je v pátek a sobotu

Víkendy v muslimských zemí mohou být trochu matoucí. Zatímco některé země (například Kuwajt) mají víkend ve čtvrtek a v pátek, v Ománu a dalších zemích ( Egypt, Jordan, Irák, Katar, Libye, Syrie, UAE) je to pátek a sobota.

To je dobré mít na paměti například co se týče návštěvy Mešity sultána Kábuse, která je v pátek veřejnosti uzavřena. Nebo při plánování návštěv památek nebo turistických atrakcí, kam budou pravděpodobně mířit místní (například Wadi Bani Khalid).

https://www.instagram.com/p/BpY0J0znedk/?tagged=omanexperience

Mohu si s sebou na dovolenou v Ománu vzít drone?

Lítání a natáčení s dronem pro soukromé účely není v Ománu dovolené. Pro komerční létání potřebujete povolení. My jsme se  snažili povolení od PACA (Oman Public Authority for Civil Aviation) získat, ale nedostali jsme od nich žádnou odpověď.

V Ománu jsme ale narazili na český pár, který se povolení také marně snažil získat předem přes internet a neuspěl. Do Ománu i tak přijeli s dronem, na nejbližší policejní stanici se snažili zjistit co a jak a policie jim vydala jakési vlastní povolení. Nicméně za nedovolené létání s dronem hrozí v Ománu až tři roky vězení.

https://www.instagram.com/p/Bn5vXFEgz7y/?taken-by=4koman

Peníze, směnárny a bankomaty v Ománu

V Ománu se platí ománským riálem, který se dále dělí na 1000 baisa. Ománský riál je drahá a vzácná měna. Banky a směnárny v Čechách vám ji nenabídnou. Vezměte si proto s sebou dolary a ty si pak směňte. Eura mívají o něco méně výhodný kurz.

Ománské riály je možné také vybrat z bankomatu pomocí karet MasterCard či Visa. Bankomaty jsou dostupné v každém větším městě. Nicméně výběr z bankomatu je za poplatek.

Omani rial

Doufám, že vám tento článek zodpověděl základní otázky ohledně dovolené v Ománu. Pokud máte nějaké další dotazy nebo něco, co vám nedá spát, neváhejte nám napsat. Nejlépe sem do komentářů, ať z odpovědi můžou benefitovat další cestovatelé.

Radka & Ivar


7 komentářů: “Dovolená v Ománu: 15 věcí, které musíte vědět před cestou”

 1. Skvělý. Díky moc za článek. Omán mě docela láká, takže ty informace jsou fakt užitečný. Tak uvidíme, jestli se vyskytnou levný letenky. Dubaj mě naopak vůbec neláká a cestu busem bych s dětmi radši vynechala.
  Katka

  • Ahoj Katko,
   díky za komentář! Naprosto chápu, že s dětmi není šestihodinová jízda autobusem lákavá – to bych také rozhodně radši letěla přímo do Muscatu! Budu držet pěsti, ať se objeví rozumné letenky 🙂

 2. Ahoj, děkuju moc za článek a cenné rady! 🙂 Určitě něco z toho využijeme :). Letenky už máme na únor… Jen mě ještě zajímaly dvě věci: Je opravdu možné sehnat víza až na letišti? Našla jsem na některých místech, že už se právě musí pouze online (ale možná to vyjde líp i tak :)). A potom k tomu ubytování – kontroluje někdo, v jaké sestavě (pohlaví) budeme ubytovaní, jestli jsme rodina, nebo jsou tam muž a žena, kteří nejsou spříznění/sezdaní apod.? Díky moc předem! Lucka

  • Ahoj Lucko!
   Já jsem taky o možnostech víz na letišti nevěděla, upozornili mě na to v jedné cestovatelské skupině a při bližším prozkoumání by to neměl být problém. Nicméně můj názor je takový, že než čekat ve frontě na letišti, tak radši strávím 10 minut vyřizováním online víz a budu to mít z krku před cestou.

   Ohledně ubytování, taky jsme to před cestou řešili a v místech, kde jsme spali (což nemáme zas tak bohaté zkušenosti – jeden hotel a couchsurfing) to nikdo neřešil. Ptali jsme se i staršího páru (paní Skotka a pan z Kataru), kteří s námi jeli autobusem a ti nám také potvrdili, ať z tohohle nemáme obavy.

   Užijte si dovču!
   R.

 3. Dekuji moc za bezva clanek. Do Omanu letime za tyden s cestovkou jako bezni turiste, do hotelu, k mori, odpocivat.. Mohla bych poprosit o radu? Nikde jsem se nedocetla, kolik stoji suvenyry, ktere se daji v Omanu zakoupit – satky, kava.. proste neco pekneho a dobreho.. nemam tedy predstavu, kolik s sebou vezt penez. Nevite? 🙂 Dekuju moc.

  • Dobry den, to se moc omlouvam, ale bohuzel nemam vubec predstavu. My jsme si s sebou tentokrat nic neprivezli… Ale moc si uzijte dovolenou! 🙂

 4. Krasny vecer, moc diky za uzitecny clanek.. zrovna mam rozplanovany trip do Omanu s detmi, tak budu cerpat i z Vasich informaci.
  Chceme letet do Mascaru, tam den na mesto a asi 2 dny na pobrezi a pak se presunout na jih na zelvy a odtud do Wahabi a zpet.. mame cca 10 dni.
  Prvni velke dobrodruzstvi s detmi, trochu jsem nervozni, ale verim, ze bude skvele!
  Diky, Marcela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..