Práce v Norsku v rybím průmyslu: Život na ostrově Frøya

práce v Norsku v továrně na zpracování ryb

Zajímalo vás někdy jak vypadá práce v rybářském průmyslu v Norsku? Jak se zpracovávají lososi než se dostanou do obchodu anebo jak je taková práce placená? Můj kamarád Luboš strávil nějaký čas prací v továrně na zpracování ryb na ostrově Frøya a tohle jsou jeho dojmy a postřehy! 

Je štvrtok 13.septembra, vonku už týždeň prší vodorovne, asi 12stupňov, výplata v nedohľadne.. ale ja to mám výnimočne všetko v p…, lebo zajtra končím! Takže kým vypuknú bujaré oslavy, bude vhodné spísať Radke svoje dojmy z práce v Norsku v továrně na zpracování ryb. A tiež lebo som jej to sľúbil, a už som veľký, tak sľuby dodržujem 🙂

Moje zkušenosti s prací v Norsku v továrně na zpracování ryb SALMAR

Na úvod môj „disclaimer“ – pokúsim sa čo najobjektívnejšie popísať svoje skúsenosti s prácou v 1 konkrétnej fabrike (2 z 3 oddelení) na „výrobu“ lososov uprostred Nórska. Obdobie 11mesiacov. Skúsenosti v iných rokoch a fabrikách videno inými očami sa budú určite odlišovať, toto sú tie moje. Predovšetkým z postrigor-u a slakteri (čítaj ďalej a pochopíš).

Pre tých čo sa im nechce/nemôžu čítať celý článok, tu je zhrnutie: Práca v Salmare nie je ani extra super, ani strašná. Záleží čo od toho očakávaš. Ja by som tam podruhé už nešiel, ale doporučiť ju môžem.

SALMAR: Čtvrtý největší producent lososů na světě

A teraz od začiatku. Nórsko je asi 5x väčšie rozlohou ako Česko, má ale len 5 miliónov obyvateľov. Pre mnohých krásnu prírodu a nie tak zkurvene vysoké teploty v lete, ropu a ryby. Tak ako postupne ropa stráca na ekonomickom význame, krajina čoraz viac peňazí získava chovom rýb. Tak ako doma Babiš a iní pestujú kuřátka, tu lososy (a v min. množstve aj iné morské druhy). Nórske pobrežie je extrémne členité s množstvom ostrovov a minimom priemyslu a voda chladná, preto sa tu rybám tak darí.

Samotný Salmar (názov firmy kde ešte do zajtra robím) je celosvetovo 4.najväčší producent morských lososov na svete. Konkrétne v 2017 všetky prevádzky spracovali 135 tisíc ton lososov. Z toho viac než polovica práve v mojej fabrike. Tá je zo všetkých Salmarích najväčšia. Aj počtom zamestnancov (100-200).

Samotná fabrika je na ostrove Frøya, rybársky raj necelé 3h jazdy z Trondheimu. Skladá sa z 3 oddelení.

  • Slakteri – zabíjanie a kuchanie rýb
  • Prerigor – spracovanie čerstvých rýb
  • Postrigor – spracovanie všetkých nie čerstvých rýb (toto si kupuješ v Bille)

Jak vypadá chov mořských lososů? 

Samotný chov rýb funguje asi nasledovne: na mori je veľká sieť kde sa chovajú ryby (krmia, serú, trú, ako doma v akvárku, len tu im morská voda preteká ich obyvačkou). Odtiaľ ich pravidelne veľké lode vysávajú hadicami do seba (fakt, jak hovnocuc vašu žumpu, len vo väčšom). Potom ich prepravia do podobných sietí ešte stále na mori, ale už tesne pri brehu pri fabrike. Zase hovnocuc hadicou, len opačným smerom. Odtiaľ sú vsaté hovnocucom potretie dovnútra fabriky, do slakteri (vpodstate jatka).

Jak probíhá zpracování ryb v samotné továrně? 

Ve fabrike ryby samospádom vplávajú do „záhadnej elektromechanickej mašiny“ ktorá ich jebne po hlave a zomrú. Rýchlo, do pár sekúnd. Následne sú vykuchané, zbavené vnútorností, hlavy a hlavnej chrbtovej kosti. Posledný zásah slakteri je rozrezanie zvislo na 2 zrkadlovo rovnaké časti (ľavý a pravý bok, filety).

Tu idú čerstvé (do cca 2-3h po zabítí, kým mäso nestihlo ztuhnúť) do prerigor-u, tie ostatné do postrigor-u. (Komu chýba viac detailov, použi google). Post aj prerigor robia v zásade to isté, spracúvajú filety do konečnej podoby čo vidíme na pultoch v obchodoch. 

Najčastejšie postupne odrežú plutvy, tuk, chvosty a odkožia rybu, následne naporcujú na 100 – 500 g porcie, zabalia do fólie, zamrazia, naskladajú do krabíc a pripravia na palety a tie natrepú do kamiónov. Hotovo. Litovský kamión plný chutného ružového mäsa čo kľudne ešte pred 24h plávalo v mori smeruje kamkoľvek do sveta za zákazníkmi.

K čemu je potřeba lidská síla, když je vše automatizované? 

A čo tu vlastne robím ja? Aj keď každá nová fabrika sa dušuje že bude plne automatizovaná, vzhľadom na originál tvar každej ryby je (a podľa mňa určite aj bude) ľudí na všemožnú aj manuálnu prácu vždy treba.

V Salmare sú 4 skupiny pracovníkov. Vedenie, administratíva, obchod atď… no proste tí hore čo sedia v teple kancloch, o samotnej výrobe vedia chuj a berú najväčšie odmeny. A tí ostatní, rozdelení na lídrov, technikov a ostatných. Lídri ako všade sú medzi robotníkmi a vedením, koordinujú ľudí na pracovisku. Technici nastavujú a opravujú všetky mašiny. Najpočetnejšia skupina je tých čo fyzicky robia pred/na/pri/okolo strojov.

Každý stroj má 1 konkrétnu funkciu, napríklad orezať plutvy a tuk z okrajov filety. A poslať rybu ďalej do ďalšieho stroja a odrezky na B-produkciu (predaj na ďalšie spracovanie nechcem vedieť kam, psie krmivo, kozmetika atď..). Medzi jednotlivými strojmi sú ryby dopravované na pásoch.

A zase, každá ryba je originál, občas sa plutvou zavadí o pás, spadne kožou nahor, neni strojom dokonale orezaná, z predošlej mašiny ich ide málo.. tu všade treba ľudskú silu. Otočiť, vyrovnať, doorezať, vytiahnuť zaseknutú rybu z mašiny, umyť mašinu, vymeniť jej zásobník na odrezky. Alebo v ďalšom úseku 1 mašina vytrháva maličké bočné kosti, spraví 90% práce, ale dočisťovať to musia zase ľudia, lebo nie všetky kosti dokáže zachytiť. Hneď 3 osoby.

Nasleduje druhý v poradí orez tuku, chvosta a defektov ľuďmi. Potom ručné vkladanie 100-150g kúskov do strojom predpripravených fólií, vkladanie jednotlivých fólií do krabíc, registrácia a lepenie etikiet, kompletovanie krabíc na palety, nakladanie paliet vozíkmi do kamiónov. Všetko za účasti ľudí. (Pusti si Salmar – youtube, pochopíš ľahšie).

Systém práce v továrně na zpracování ryb

Tu sú asi najväčšie rozdiely medzi fabrikami. Kým niekde ľudia len kontrolujú stroje a chodia každú 1,5h na prestávku, v Salmare robia fyzicky prácu ľudia a striedajú sa každé 2h na 30min. pauzu. A pri návrate si nevyberáš svoju pozíciu, niekoho vždy striedaš/líder ťa niekam pošle. 

Chlapi majú výhodu, nám často stačí dvihať/prekladať/podávať prepravky s rybami, ženy sa musia jebať s nožami a klieštami na kosti. Na každú rybu majú pritom cca 3 sekundy. A toto celé 2h, keď máš „šťastie“ aj celý deň.

Jaká je pracovní doba?

Robí sa na smeny, ranná (cca 7-15:30), poobedná (15:30-24:00). Príchody, odchody aj pauzy si pípaš kartou ako za komančov. Teoreticky človek robí celý týždeň ranné a ten nasledujúci zas poobedné. V praxi kľudne každý deň v iný čas začínaš aj končíš, raz 4, inokedy 8h.

A smeny sa dozvieš často dnes okolo obeda na zajtra (1 deň vopred). Ak si náhodou „on call“ podľa nich musíš byť k dispozícií ak ťa zavolajú (ako napr. hasiči, ale niesi zato vôbec platený). Celkovo schopnosť plánovať si čas je tu dosť otrasná, ale to je celkom bežné pri spracovaní rýb.

Podmínky na pracovišti: hluk, nízká teplota…

Do práce sa komplet obliekaš, 100% antisexy XXL overal, sieťka na hlavu, rukavice, gumáky, sluchátka a občas ochranné okuliare. Celý post aj prerigor sú v 1 openspace hale, takže hukot zo strojov, klábosenie tých sliepok (pardón, niektorých kolegýň), padajúce palety… no proste aj so sluchátkami je tam hluk, príjem rádií pomáha len čiastočne. Ak počúvaš hudbu, nepočuješ lídra/kolegov keď treba. Jo a sú to ryby, takže (niekomu) smrdia, a ty smrdíš po práci tiež.

Ale zas je tam relatívne čisto, všetko je z hliníka, každý deň poctivo čistené, aj priebežne, vkuse tečúca voda.

Každú pauzu (z 30 min. máš reálne max 15 aj to len s nohami ako žirafa, kým sa prezlečieš a prejdeš z výroby do šatne) máš nárok na jedlo. Raňajky – chleby, mliečna ryža, obed – 1 až 2 teplé varené jedlá, svačina – ovocie. Štandard lepšia školská kantína. Za Fixný poplatok 800nok. Alebo si nosíš svoje. Platíš ale vždy.

Ostatné: Teplota na pracovisku – v zime, alebo pri mrazáku mimo okien 5-10°C, post a prerigor 10-15°C.

Okrem toho každý je raz za rok zdravotne kontrolovaný (sluch a pľúca – či nehluchceš a nedostávaš astma). Pri šatni je pre zamestnancov mini posilovňa. Každý týždeň si môžeme kúpiť nejakú rybu z produkcie (asi za 30% ceny v obchodoch). Salmar vybudoval indoor lezeckú stenu na ostrove. Kedysi a možno aj v budúcnosti budú organizovať kurzy nórštiny.

Pár slov o ostrově Frøya

No, logicky je väčšina fabrík tam kde sú ryby, čiže „na konci sveta kde nič iné nie je“. Takže viac vlhko, vietor, chladnejšie, málo prírody ako doma, tj. lesy a kopce. Najbližšie aspoň 20tis. Mesto je autom 2h. Ale obchody, bar, hotel, reštaurácia, škola, škôlka, kino, šport, doktor atď tu sú. 

A aj krajina je tu fest pekná, nikdy nekončiace jazerá a nespočet malých menších a najmeších ostrovov, výhľady do ďaleka, skaly a more. A tie západy slnka, hviezdna obloha, polárna žiara! 

Zaľudnenosť minimálna, cesty poloprázdne, možnosti mestského vyžitia veľmi chabé. Kto je rybár, má rád kľud a pokoj, je rád sám mimo ruchu mesta či možností kde minúť hneď celú výplatu, ten tu bude rád.

Kolik si člověk vydělá?  

Odmeňuje sa podľa odpracovaných hodín. Tak ako mnohí iní, aj Salmar platí minimálnu mzdu v rybárstve. Základ pre 2018 je 180,70nok, príplatky sú za večernú smenu 20%, nočnú smenu 100%, nadčasy a víkendy 50/100%. 

Celková mesačná výplata tak závisí najviac od hodín strávených v práci. Ďalej koľko máš príplatkov, tj. koľko chytíš nadčasov (kombinácia že dobre robíš, si obľúbený u vedúcej smien, máš štastie že ide okolo teba s papierom). A tiež sezóny (slabá vs. silná kľudne dvojnásobok). To je každý rok trochu iné, ale leto a Vianoce sú často busy, jar naopak málo. 

A tiež zdanenia. Za moje pôsobenie bola čistá mzda medzi 18-35 tisíc nok. Najčastejšie 20-24t. Je to málo/veľa? Minimálne dosť na to aby tam väčšina ľudí strávila roky bez toho že ich tá práca baví/naplňuje.

A môj názor na práci v továrně na zpracování ryb? 

Je to manuálna stereotypná robota v chlade a hluku po stojačky. (Nič z toho ale neni extrémne). Ťažko si naplánuješ aktivity po práci, navyše vyžitie biedne. Ale môžeš žiť kľudným životom na čerstvom vzduchu pri mori a chytať humre, tresky, makrely… A oproti odvetviám ako reštaurácie, predaj potravín, upratovacie služby, či čiastočne stavebníctvo budeš mať väčšiu mzdu, pri menej fyzicky namáhavej/nezdravej práci.

PLÁNUJETE DOVOLENOU DO NORSKA?

ZAČNĚTE TADY!

OTÁZKY OHLEDNĚ CESTOVÁNÍ DO NORSKA?

Zeptejte se v komentářích nebo se přidejte k FB skupině Cestujeme do Skandinávie.  


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..