Přestavba dodávky – Příprava na přestavbu a prvotní práce

Přestavba dodávky přípravy nadpis

Když se řeklo přestavba dodávky, tak jsem si původně myslela, že budeme stavět, přestavovat, budovat a zkrášlovat. Omyl. Nejdříve se totiž bude bourat, strhávat a ničit. Ale to nevadí, na týhle části přestavby totiž alespoň není co zkazit 🙂 

Naše dodávka (ksakru budeme ji muset nějak pojmenovat, protože jinak jsme málo in) měla podlahu z jakési gumy. Bylo ale na čase, podívat se na to, jak vypadá pod onou gumou a jak moc je zrezlá. (Krátká rekapitulace – v únoru jsme si koupili Toyotu HiAce z roku 2004 s cca 300.000 najetýma kilometrama. Nejdřív jsme ji museli dovézt cca 1000 km ze Stavangeru do Trondheimu a pak jsme ji vzali na menší trip do Čech. Tam jsme chtěli stihnout co nejvíc toho půjde. Jednak proto, že je v Čechách levnější materiál a druhak proto, že máme u mého táty super zázemí na práci, možnost půjčení si spousty různých nástrojů a v neposlední řadě tátovy cenné rady.)

Přestavba dodávky
Takhle to vypadalo, než jsme na ni vztáhli ruku. A flexu 🙂

Jako první bylo potřeba odstranit co se dá. V našem případě šla pryč podlaha,  obložení dveří a plastové polstrování stropu. Sololit na posuvných dveřích jsme se snažili pokud možno zachovat. Dveře jsme totiž později vycpali vatou a opět zadělali. Ještě nevíme, jak s nimi naložíme později, jestli se nám na ně vejdou palubky, nebo ne. 

Podlahu jsme se také snažili zachovat v jednom kuse, abychom pak podle ní mohli obkreslit OSB desky.

Podlaha šla ven jako další. Byl trochu problém ji odloupnout, protože byla na několika místech přilepená nechutným asfaltoidním lepidlem. Mít podlahu, kterou si člověk vyndá vám může usnadnit spoustu práce. Místo pracného rozměřování jsme ji prostě hodily na zem a obkreslily její tvar na OSB desky. (Ty jsme pak sice řízly trochu nešikovně a musely je dobrušovat, ale o tom pst). 

Vlastní podlahu dodávky pak bylo třeba pořádně vydrhnout a hlacně odstranit zbytky toho asfaltoidního lepidla. Velké vrstvy šly jakž takž seškrábnout špachtlí a zbytek se musel drhnout benzínem nebo rozpouštědlem.  Alespoň jsme ale zabili dvě mouchy jednou ranou a zároveň podlahu odmastili a připravili na natírání antikorozní barvou. 

Naše dodávka už je registrovaná jako „varebil“. To v praxi znamená, že má sedačky jen vepředu (sedačku řidiče a dvojsedačku spolujezdce). Nemuseli jsme tedy vyndávat zadní sedadla a podobně. I tak jsme ale chtěli odstranit držáky na bezpečnostní pásy vzadu, staré světlo a další podobné věci. Takže nastoupil taťka s bruskou.

Hodně jsme diskutovali o tom, jestli máme ponechat stěnu, která odděluje kabinu od zadního prostoru. Snažili jsme se zjistit, co na to norské zákony, ale co člověk, to jiný názor. Jeden z názorů byl, že ji můžeme odstranit, pokud bylo auto v Norsku registrované deset a více let. Zároveň bychom ale museli vyměnit zelenou spzku (pro „varebil“ – tj nákladní dodávku) za bílou pro dodávku s pasažéry a velmi pravděpodobně pak platit víc na daních. Tak jsme se rozhodli ji tam prozatím nechat. 

přestavba dodávky podlaha

Vcelku nás překvapilo, že na podlaze bylo naprosté minimum zrezlých míst. Ivar tomu dal s malou bruskou tak maximálně deset minut a bylo hotovo 🙂 V barvách a lakách jsme si koupili antikorozní barvu. Paní nás ubezpečila o tom, že to je v pohodě, že ředidlo netřeba. Tak jsme si koupili dvě plechovky, natřeli podlahu a o dvě hodiny se vraceli pro další. A pro ředidlo navrch. (Natírat to nezředěnou barvou bylo jako kdybychom to natírali medem…) Nevadí, chybama se člověk prý učí a než tu přestavbu dokončíme, tak jich určitě ještě bude. A mnohem horších! 🙂

Poslední věcí v etapě přípravy dodávky pak bylo zapěnění děr montážní pěnou a pro dnešek máme hotovo. 

Konečně může začít přestavba dodávky! Co nás čeká dál? 

  1. Výběr a koupě dodávky
  2. Příprava dodávky na přestavbu – odstranění staré podlahy apod., zbroušení rezavých míst, nátěr antikorozní barvou…
  3. Podlaha – položení polystyrenu, mirelonu a OSB desek
  4. Zateplení – rockwool, polystyren a mirelon
  5. Instalace střešního okna
  6. Instalace solárních panelů
  7. Zapojení elektřiny a světel
  8. Obložení interiéru palubkama
  9. Položení lina
  10. A pak už jen takové ty „maličkosti“ jako je kuchyňská linka, postel a úložné prostory 🙂
  11. Instalace záclonek a kytiček a žárovek, aby jsme taky mohli ovládnout instagram 😀
Rozjíždím counterculture hnutí ke všem obrázkům polonahých slečen v titěrných kraťáskách a bikinách makajících na autech. Nebo k videím, kde chlap udělá celou přestavbu dodávky a ženská pak ušije záclony, natáhne na postel růžové povlečení a přinese si do dodávky kytku. Takhle se „maká“ u nás 🙂

PS: Nemáme v plánu dělat videa nebo vlogy z přestavby dodávky. Oba jsme na videa trochu perfekcionisti a sestříhat jedno nám trvá i tři měsíce. Tak kdybyste se chtěli někdo inspirovat a preferujete vizuelní formu nad čtením článku, tak Eagles na cestách mají super videa, ve kterých dokumentují celou přestavbu jejich Vítka plus jejich život v něm a cestování po Evropě. 

PS2: O tom, jak jsme vybírali dodávku na přestavbu, jak nám byl prodán totální kus šrotu a my jsme museli rok šetřit na další pokus a bojovat o vrácení peněz si můžete přečíst v předchozím článku. 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..