Pět tipů na jednodenní výlety v okolí Longyearbyenu

Spicberky jednodenni vylety nadpis

Norské souostroví Špicberky je stále častějším cílem zámožnějších turistů. To ovšem neznamená, že pokud nemáte dostatek finančních prostředků na pronájem sněžného skútru nebo psího spřežení nebo naopak dostatek času na několikadenní pochod arktickou krajinou, tak vám Špicberky nemají co nabídnout.

Právě naopak, z Longyearbyenu je možné podniknout množství jednodenních výletů a výstupů na okolní hory, které většina turistů a zákazníků cestovních kanceláří opomíjí.

Je ale potřeba vzít na vědomí, že narazit na ledního medvěda můžete kdekoliv a kdykoliv, nehledě na to, jak blízko civilizaci jste. Čas od času se medvěd zatoulá i do Longyearbyenu, takže není moudré spoléhat na to, že jste blízko města a v nejhorším případě utečete. Neutečete 🙂

Ze Špicberk je to blízko snad jen do Grónska nebo na severní pól.
Ze Špicberk je to blízko snad jen do Grónska nebo na severní pól.

I pro tyto jednodenní výlety je doporučené mít s sebou pušku nebo alespoň světlici. Obojí se dá půjčit v Longyearbyenu. K zapůjčení zbraně je ale potřeba mít buď zbrojní průkaz nebo povolení od guvernéra, které je vystaveno na základě online žádosti a potvrzení o čistém trestním rejstříku.

Zároveň bych doporučila si střelbu z pušky nejprve někde vyzkoušet. Je možné se domluvit s místním loveckým klubem a zamluvit si čas na střelnici (skytebane). Více informací o tom, jak si půjčit zbraň na Špicberkácj naleznete v našem předchozím článku zde. 

Plánujete vyrazit na Špicberky? Přečtěte si článek: Vše co potřebujete vědět předtím než navštívíte Špicberky. Pro plánování výletů na Špicberkách tuhle skvělou online mapu od norského polárního institutu, je boží!

Špicberky: Známá značka "Bacha na lední medvědy". Dodatková tabule říká: "Platí po celém Svalbardu."
Špicberky: Známá značka „Bacha na lední medvědy“. Dodatková tabule říká: „Platí po celém Svalbardu.“

1) Sukkertoppen (371 m.n.m)

Sukkertoppen je jeden z nejdostupnějších a nejbližších kopců v okolí Longyearbyenu. Nejběžnější cesta na vrchol je od severu v podstatě z centra města po pravé straně údolí Gruvedalen. Eventuelně je možné Sukkertoppen dobýt i z východu z údolí Vannledningsdalen, tato varianta není tak strmá po celou dobu výstupu, ale v zimě je vrchní partie hodně zledovatělá a naopak v létě velmi kluzká.

Špicberky: Pohled na město z půlky nezdařilého výstupu na Sukkertoppen
Špicberky: Pohled na město z půlky nezdařilého výstupu na Sukkertoppen

Ze Sukkeroppenu je možné pokračovat přes náhorní plošinu ke Trollsteinen. Při stoupání na vrchol je možné najít pozůstatky důlních staveb a vybavení z dolu 2b. Mějte na paměti, že,  jako vše na Svalbardu starší než 60-ti let, se jedná o kulturní památky.

Špicberky: Barevné domky pod Sukkertoppenem, které byly v roce 2015 zasaženy ničivou lavinou
Špicberky: Barevné domky pod Sukkertoppenem, které byly v roce 2015 zasaženy ničivou lavinou

Pokud je dostatek sněhu, je Sukkertoppen oblíbeným místem pro lyžování. V prosinci 2015 se ze Sukkertoppenu uvolnila lavina, která zasypala deset domů a vzala dva životy.

2) Sarkofagen (490 m.n.m)

Výstup na Sarkofagen začíná z Nybyenu, což jsou studentské koleje na jižním konci Longyearbyenu. Za posledními domy v Nybyenu uhněte doleva a sledujte morénu až k začátku ledovce Larsbreen. Když se dostanete na úroveň ledovce, pokračujte po jeho pravé straně a sledujte hřeben Sarkofagenu. Z vršku je krásný výhled na Longyeardalen a na město. Je také možné přejít přes Larsbreen a vylézt na Trollsteinen.

Špicberky: Vrcholová mohyla na Sarkofagen
Špicberky: Vrcholová mohyla na Sarkofagen

Pokud navštívíte Špicberky v zimě či na jaře, je možné prohlídnout si ledovou jeskyni. Vstup do ní je na levé straně Larsbreenu, výškově zhruba v úrovni Sarkofagenu. Nejprve musíte slézt zhruba šest metrů po lanovém žebříku a pak už můžete začít objevovat ledové království.

Špicberky: Skrytý vstup do ledové jeskyně na Larsbreenu
Špicberky: Skrytý vstup do ledové jeskyně na Larsbreenu

Zajímavostí je, že hned pod koncem lanového žebříku je chodba, které byste si normálně pravděpodobně nevšimli, protože má velmi úzký vstup a dovnitř je potřeba se trochu plazit. Po pár metrech už je ale možné si  přidřepnout a leckdy i normálně vzpřímeně jít. Pro objevování jeskyní není třeba speciální vybavení, postačí čelovka, ale jakmile se tunel začne svažovat, nedoporučuji pokračovat bez maček a cepínu. Mohli byste zjistit, že nahoru to nejde tak snadno jako dolů.

Špicberky: Ledová jeskyně pod ledovcem Larsbreen
Špicberky: Ledová jeskyně pod ledovcem Larsbreen

3) Trollsteinen (827 m.n.m)

Na Trollsteinen se vychází opět z Nybyenu. V létě po levé straně řeky až k starému psinci a pak přes morénu stejně jako na Sarkofagen. Přejít Larsbreen se doporučuje až když vylezete kopec a jste v podstatě na plošině v úrovni vrcholku Sarkofagenu. Je ale třeba dát si pozor na kanály s tající vodou. Na úpatí Trollsteinenu se dejte přímo na východ směrem na vrchol. Podle mého názoru je jednodušší dobýt vrchol dokud je sníh. V létě výstup znepříjemňuje bahno a suť, která podjíždí pod nohami.

Špicberky: Zasněžený vrcholek Trollsteinen
Špicberky: Zasněžený vrcholek Trollsteinen

4) Nordenskiöldtoppen (1053 m.n.m)

Nordenskiöldtoppen je nejvyšší vrchol v okolí Longyearbyenu, pojmenovaný po švédském polárníkovi Nordenskjöldovi.  Trasa začíná opět v Nybyenu , po pravé straně Longyeardalen a prvním údolím vpravo nahoru (Tverrdalen).  Na vrcholku Tverrdalen se pokračuje na jihozápad přes morény a východním hřebenem k vrcholu a západním dolů. Samozřejmě je to možné i naopak.

Na vrchol Nordenskiöldtoppen je také možné vyjet na skútru, čehož hojně využívají místní, kteří většinou vyvezou kamarády či děti nahoru a ti si pak můžou užít 1000 výškových metrů sjezdu zpět do Longyearu. V zimě je ale třeba dát si zde pozor na laviny a  ledovcové pukliny. Na jaře 2014 odtamtud musela horská služba zachraňovat rakouského studenta, který při lyžování spadl do 25 metrů hluboké průrvy. Výlet je také možné prodloužit si přechodem Platåberget.

5) Platåberget (326 m.n.m)

Platåberget je kopec na západní straně údolí naproti Sukkertoppen. Nahoru je možné vyběhnout za půl hodinky a odměnou vám bude krásný výhled na město, Adventdalen i Isfjorden. Tedy v případě, že vám bude přát počasí 🙂

Špicberky: Výhled z Platåberget na Longyearbyen
Špicberky: Výhled z Platåberget na Longyearbyen

Plošinu je možné přejít dále k vyhlídce Sverdruphammaren a prohlédnout si mohylu v místě, kde v roce 1995 zabil lední medvěd mladou norskou turistku. Zpět do Longyearbyenu se dá vrátit přes údolí Tverrdalen.

Špicberky: Památník na Platåberget v místě, kde medvěd usmrtil mladou norskou turistku
Památník na Platåberget v místě, kde medvěd usmrtil mladou norskou turistku

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej dál, třeba pomůže dalším cestovatelům, kteří se chystají na Špicberky. Pokud máte další zkušenosti, poznámky nebo komentáře, napište je prosím zde do komentářů, ať si je můžou přečíst i ostatní! 🙂

 

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..