Osprey Aura 50 – uživatelská recenze batohu

Recenze batohu Osprey Aura

Za svoji baťůžkářskou kariéru už jsem vyzkoušela několik různých batohů – od HUSKY (s batohy od nich ale nemám vůbec dobré zkušenosti), Aircontact od Deutera, který se mnou projel třeba Asii od Ruska až po Myanmar a nyní chodím na vícedenní treky s batohem Osprey Aura 50.

Deutera jsem měla moc ráda a dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám pořídit jiný batoh, ale nakonec jsem vzala v potaz, že mě z Aircontactu bolelo při delších tripech za krkem, zádový systém nebyl moc pohodlný a batoh sám o sobě byl docela těžký.

Už dlouho jsem měla zálusk na batoh od Ospreye, seriozně jsem o jeho koupi začala uvažovat poté co se mi dostal do ruky Osprey, který s sebou měla kamarádka na našem tripu po Vietnamu a Kambodže. Dalším důvodem, který mě přesvědčil ke koupi Osprey Aura bylo hodnocení na stránce outdoorgearlab.com, kterou ráda používám pro zorientování se v produktech a jejich vzájemné porovnávání. Osprey Aura tam vychází v hodnocení jako nejlepší batoh na trekking pro ženy.

Zádový systém Antigravity

První věc, kterou chci zmínit a která odlišuje Auru od všech ostatních batohů, které jsem kdy měla je zádový systém tzv. Antigravity. Tvoří jej napnutá síťka, která je prodloužená až do bederního pásu a ve vrchní části přechází v ramenní popruhy. Nemá tedy žádné švy, které by vás na zádech nebo ramenech mohli tlačit. Mezi síťkou a vašimi zády je tak prostor, díky kterému se méně potíte nebo spíš je pot ze zad efektivněji odvětráván. Nemůžu říct, že bych neměla záda vůbec zpocená, ale rozhodně o dost méně, než s jakýmkoliv jiným batohem.

Zádový systém je nastavitelný a je k dostání ve dvou velikostech S/M a L/XL. Můj první dojem ze zádového systému AntiGravity byl pocit, jako když vás batoh obejme. Prostě se tak nějak obalí kolem zad a boků a drží tvar – pocitově je tedy na zádech velmi pohodlný. Chce to ale trochu cviku v nandávání batohu, protože bederní pás drží relativně tvar a je potřeba ho trochu roztáhnout, aby se člověk do batohu nasoukal.

 

Nastavení zádového systému je naprosto jednoduché – žádné přezky nebo suché zipy – je možné posunout jak ramenní popruhy, tak bederní pas nahoru nebo dolů pouze jejich posunutím ve směru šipek. Skvělá je taky možnost protažení bederního pásu tzv fit on the fly. Prostým zatažením za bederní pás si onu širší vyztuženou část můžete lehce prodloužit. Povolování a utahování popruhů na bederním popruhu je pak na obou stranách bederního pásu.

Konstrukce a vzhled batohu Osprey Aura 50

Konstrukčně je batoh velmi jednoduchý. Má jednu hlavní komoru, od které se dá oddělit prostor na spacák v dolní části. Zatímco u Aircontactu je tenhle prostor oddělený zipem, tak Osprey Aura používá přesky, které mi přišly poněkud nešikovné na manipulaci, pokud je batoh naložený. V hlavní komoře je ještě zádová kapsa na camelbag. Ta je pro mě také trochu nešikovná – takhle musím sundat batoh ze zad, odebrat věci z vrchní části batohu a nacpat do něj camelbag. Mnohem víc by mi vyhovoval podobný systém jako měl Aircontact, kde se camelbag dával do boční kapsy.

 

Kapsy

Z vnějšku má batoh poměrně jednoduchý design. Ze předu je pouze jedna síťovaná kapsa, do které většinou strčím věci, které chci mít po ruce – extra vrstvu nebo sluneční brýle, buff či mapu. Po skoro roce intenzivního používání se mi ale síťka trochu trhá. Po stranách nejsou klasické velké boční kapsy, na které jsem byla zvyklá z Deutera, ale jen síťky na lahev s vodou. Ty mají přístup z vrchu i ze strany, údajně proto, aby se tam snadněji uložila láhev za chůze a vy jste si nemuseli sundávat batoh ze zad. V praxi to pro mě nefunguje a lahev tam bez toho, abych si vykloubila rameno prostě nedám. Ale třeba to je jen moje fyzická indispozice a ne chyba batohu. Dále jsou dvě menší kapsy na obou stranách bederního pásu a dvě kapsy na víku batohu.

Víko

Ve víku jsou dvě uzavíratelné kapsy – jedna malá s pláštěnkou a druhá větší, ale tak důmyslně schovaná, že jsem ji našla až po půl roce 🙂 (Z toho jsem batoh používala více než 2 měsíce denodenně 😀 ) Pokud si batoh chcete trochu odlehčit, pak je možné víko úplně odepnout a nechat jej doma. Aura má totiž druhé víko, které je v podstatě jenom nepromokavá látka bez kapes či pláštěnky. U tohoto modelu ale není možné mít víko samostatně jako ledvinku jako například u Osprey Atmos.

Mohlo by vás zajímat: Recenze spacák Sir Joseph Erratic 1000

Bederní pás

Jak už jsem zmínila bederní pás je konstrukčně spojený se zádovým systémem, což zvyšuje komfort při nošení batohu. Z vnitřní strany je potažen elastickou síťovinou stejně jako celý zádový systém. Bederní pás je relativně široký – tudíž pohodlný. Sedět bude dobře, ale pouze pokud vaše postava spadá do rozumné normy.  Pro příliš hubeného člověka může být bederní pás příliš velký – já ho po více jak dvoutýdenním treku mám zapnutý velmi natěsno. Naopak lidé se širší postavou můžou mít problém pevně tvarovaný bederní pás dostatečně rozevřít.

Materiál

Co vnímám jako výhodu je použití různých materiálů na různých částech batohu. Tam, kde je možné mít lehký materiál, tam je lehký materiál. Tam, kde se batohu hodně namáhá jako například zespodu batohu, kde je batoh nejvíc v kontaktu s terénem je velmi odolný materiál.

Nevýhody

 • Nemožnost přístupu do batohu ze strany
 • Absence popruhů na připevnění klasické pěnové karimatky (Aura 65 už je ale má)
 • Kapsa na vodu je umístěna v kapse na zádech batohu
 • Nepohodlné vyndávání lahve z postranních kapes
 • Nutnost rozevření bederního pásu při nandávání batohu

Výhody

 • Pohodlný, prodyšný a snadno nastavitelný zádový systém
 • Nastavitelný bederní pás
 • Vrchní kryt pro použití bez víka
 • Odolný a lehký materiál

Závěr

Ze začátku jsem se bála, jak se Aura popere s těžším nákladem – přece jenom jeho unikátní konstrukce posunuje těžiště batohu směrem od zad, ale ani s nákladem okolo 20kg jsem neměla vážnější problémy. Čím jsem starší, tím jsem doufám moudřejší a nosit na zádech více než dvacet kilo mi přijde jako šílenství. S težším nákladem taky musíte trochu více přemýšlet nad organizací věcí v batohu (těžší věci umístěny blíže k zádům, aby vás batoh nepřevažoval).

Osprey Aura 50 je skvělý batoh pro ženy jak pro jednodenní tak vícedenní treky. Mezi jeho přednosti patří pohodlný a dobře odvětrávaný zádový systém, nastavitelnost zádového systému, použití lehkých a zároveň odolných materiálů a relativně nízká hmotnost. Aura 50 váží krásných 1870g a větší Aura 65 2080g. Pro porovnání můj předchozí Aircontact 55 + 10 od Deutera vážil 2690g.

Batoh má určité nevýhody, které mi ale přijdou spíše jako kosmetické vady (absence popruhů k přidělání klasické pěnové karimatky, určité nepohodlí při nandávání batohu a rozevírání bederního pásu, zvláštní oddělení spodní komory batohu a například nemožnost přístupu do batohu ze strany). Můj celkový dojem je ale velmi pozitivní a batoh Osprey Aura 50 bych rozhodně doporučila. Nyní se prodává i druhá generace Osprey Aura AG II 50. Zatím jsem se moc nekoukla v čem se odlišuje od první verze (kromě váhy). Ale osobně se mi mnohem víc líbí její barva 😀 (Ženská, no jo…) 🙂


2 komentáře: “Osprey Aura 50 – uživatelská recenze batohu”

 1. Tak, ačkoliv jsem slibovala, že se ozvu v létě, tak píši až teď moje zkušenosti s Osprey Aura, ale 65L.
  Když jsem zašla do prodejny, kde pracoval můj známej, v sekci s krosnama právě vybíraly batoh matka s dcerou (asi 18let). Maminka se ptala, jestli batoh 50L stačí nebo si má připlatit za větší. A ten známej jen suše prohodil: „No, to záleží na tom, jak se umíte sbalit.“ A já vím, že potřebuju hodně věcí. Já se do padesátky sbalit nezvládnu. Jen má „samo“nafukovací karimatka od Husky se spacákem zaberou téměř půlku batohu. Vzhledem k tomu, že jsem posledních pár let měla stařičký polorozpadlý batoh Doldy Pumori 75L, jsem nad tím 50L ani nepřemýšlela.
  Známej mi říkal fakta a zajímavosti o různých značkách a v podstatě mi řekl, že pokud chci kvalitní batoh, mám si vybrat Osprey. Tak jsme vybírali z nich. Vhledově se mi zalíbila odlehčená verze, bohužel ty prý moc nevydrží, pokud nemáte i odlehčenou výbavu. A tu já opravdu nemám. Díky této recenzi tady od Rádi, jsem se tedy zaměřila na Auru. Ten jejich fígl – vyzkoušejte si batoh se závažím a prsknou dovnitř pytel 10 kg mě moc nepřesvědčil. Ale zádovej systém mě uchvátil hodně. Nebylo co řešit. Odnesla jsem si domů zelenou Auru o něco větší, jak jsou tu na obrázcích.
  Krosna plně odzkoušena na Slovenku, Fatra na jaře a v Arménii, Gruzii v létě.
  Vemu to od shora – odepínací vrchlík je boží. Dvojitá kapsa, vleze se do toho spousta věcí. Je fajn si dovnitř dát doklady a když cestujete, vrchlík odepnete a máte ho u sebe. Pod ním je přehoz na zapnutí místo vrchlíku, tudíž se nemusíte bát, že něco z batohu vypadne. Od výrobců je uvnitř pláštěnka, aby byla hned k ruce.
  Zepředu batohu je siťka na „právě odložené věci“ a kapsy na další věci, které nechcete aby se ztratili uvnitř. Čelovka, čepice, holčičí potřeby atd. Síťka je hodně pružná, zatím drží, ale už jsem se setkala s lidmi, kterým se snadno natrhla. Tyhle přední kapsy mě hrozně baví, když si zapamatuju, co ve které máte.
  Zespodu je odepínání do batohu, takže pokud chcete rychle vytáhnout spacák, nebo co máte na spodu, hodí se. Ale to už snad mají všechny batohy.
  Uvnitř batohu je u zad kapsa na vak na vodu. Z počátku jsem měla strach, že ho prásknu, že je to nešikovné umístění, ale není. Je fajn, že Vám voda zůstane chladná a v podstatě i snadno přístupná. Vývod na hadici. Ta pak nešikovně čouhá na popruhu, což pravděpodobně bude mojí nešikovností a né batohu. Co mi hodně vadí je, že popruhy nemají látková očka – poutka na palce, kam jsem zvyklá si zavěsit ruce, když jdu do kopce (nepoužívám hůlky). Doldy je měl řešeny jako popruhy na stažení za krkem dost dlouhé na to, aby byly vepředu. Daly se klidně chytit a zmáčnout ve dlani. Tento batoh to bohužel nemá. Jen nějaká plastová, to je dost nepohodlny. Nebo taková poutka, co jsou pevně přišity k popruhům a tam když narvu palce, tak si je odkrvím.
  Uvnitř batohu je oddělovací přepážka na věci vespod a nahoře. Ta mi přijde na tom batohu asi nejhůř řešená. Jsem zvyklá na odepínací přes celý prostor. Tato má na krajích díry, takže věci propadávají. Za mě úplná zbytečnost a kdyby tam nebyla, nic by se nestalo.
  Popruhy jsou řešeny strašně pohodlně! Výplň, obalení, pevnost. Všechno mi přišlo tak křehky, ale není. Tolikrát jsem zavadila a vrchní síťku nepoškodila. I po několika dnech vůbec nikde netlačí.
  Zádový systém je dělanej na úzky záda, holčičí, výbornej. Pohodlíčko. Stačí se správně sbalit, ať nic netrčí a je fakt komfortní. Lidi v Osprey ví, co dělají. Jako plus beru snadnost nastavení velikosti. Mám dlouhý tělo, takže to mám na max. Asi bych se nezlobila, kdyby to šlo posunout ještě víc, ale větší už nedělají, tak jsem smířená.
  Bederní pás má kapsičky na drobnosti. Mě se tam vleze taktak i telefon, což je fajn, když je těžkej a táhne mi k zemi kalhoty. Jako obrovskou výhodu beru to, že je též nastavitelnej. Takže pokud jste úzcí, jak moje kamarádka, dá se ještě zmenšit. A teď nemám na mysli pouze to tahání za popruhy, ale celkově ten systém se dá zmenšit fíglem, který najdete na youtube. Tak tomu člověk snadno porozumí a nemusí se trápit, že i se staženými popruhy na max má velký berední pás. Osobně mi nesedí tak, jak bych si přála. Batoh Doldy měl tenkrát za dávných časů berední pás vycpaný molitanem nebo čím a má bedra byla jako v peřince. Tento pás je poněkud tužší a mívám otlaky. Ale nic, na co by se nedalo zvyknout.
  Kolem batohu je dost různých popruhů na zavěšení věcí. Já si stojím za názorem, že každá maličkost, co se houpe na batohu, je blbost a po čase chození vás to začne štvát. Ale je jasný, že cepín dovnitř batohu nikdo rvát nechce.
  Další věc je, že holčina, co dělala recenzi na tento batoh na 4camping.cz píše, že bez karimatky batoh nestojí. Za mě, když ho správně sbalím, tak stojí, a to karimatku mívám uvnitř – tu zbytečně těžkou a ještě větší nafukovačku.

  No, kdyby se mi nerozpadl Doldy, tak o batohu nepřemýšlím. Byl to sice historický kus, jehož zádový system neznal odvětrávání a člověk se nadmíru potil, nějaký vaky na vodu neexistovaly a vlastně měl hodně takových nedostatků, ale v podstatě mi vyhovoval, a to hlavně tou délkou zad a bederním pásem. Bohužel nic nevydrží věčně, musela jsem jít dál a neudělala jsem chybu, že jsem si koupila moderní kousek Osprey Aura 65. Můžu vřele doporučit.

  Snad někomu recenze průměrné hikerky poslouží.
  Mějte se

  • Wow, super obsáhlá recenze! Jsem ráda, že batoh celkem obstál tvým požadavkům a že celkem slouží. Máš pravdu, že když nosím těžký náklad, tak taky mívám otlačené boky. Zkus to trochu odlehčit, jestli to pomůže! 🙂 Ať ještě dlouho slouží! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..