Vyberte stránku

Za svoji baťůžkářskou kariéru už jsem vyzkoušela několik různých batohů – od HUSKY (s batohy od nich ale nemám vůbec dobré zkušenosti), Aircontact od Deutera, který se mnou projel třeba Asii od Ruska až po Myanmar a nyní chodím na vícedenní treky s batohem Osprey Aura 50.

Deutera jsem měla moc ráda a dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám pořídit jiný batoh, ale nakonec jsem vzala v potaz, že mě z Aircontactu bolelo při delších tripech za krkem, zádový systém nebyl moc pohodlný a batoh sám o sobě byl docela těžký.

Už dlouho jsem měla zálusk na batoh od Ospreye, seriozně jsem o jeho koupi začala uvažovat poté co se mi dostal do ruky Osprey, který s sebou měla kamarádka na našem tripu po Vietnamu a Kambodže. Dalším důvodem, který mě přesvědčil ke koupi Osprey Aura bylo hodnocení na stránce outdoorgearlab.com, kterou ráda používám pro zorientování se v produktech a jejich vzájemné porovnávání. Osprey Aura tam vychází v hodnocení jako nejlepší batoh na trekking pro ženy.

Zádový systém Antigravity

První věc, kterou chci zmínit a která odlišuje Auru od všech ostatních batohů, které jsem kdy měla je zádový systém tzv. Antigravity. Tvoří jej napnutá síťka, která je prodloužená až do bederního pásu a ve vrchní části přechází v ramenní popruhy. Nemá tedy žádné švy, které by vás na zádech nebo ramenech mohli tlačit. Mezi síťkou a vašimi zády je tak prostor, díky kterému se méně potíte nebo spíš je pot ze zad efektivněji odvětráván. Nemůžu říct, že bych neměla záda vůbec zpocená, ale rozhodně o dost méně, než s jakýmkoliv jiným batohem.

Zádový systém je nastavitelný a je k dostání ve dvou velikostech S/M a L/XL. Můj první dojem ze zádového systému AntiGravity byl pocit, jako když vás batoh obejme. Prostě se tak nějak obalí kolem zad a boků a drží tvar – pocitově je tedy na zádech velmi pohodlný. Chce to ale trochu cviku v nandávání batohu, protože bederní pás drží relativně tvar a je potřeba ho trochu roztáhnout, aby se člověk do batohu nasoukal.

 

Nastavení zádového systému je naprosto jednoduché – žádné přezky nebo suché zipy – je možné posunout jak ramenní popruhy, tak bederní pas nahoru nebo dolů pouze jejich posunutím ve směru šipek. Skvělá je taky možnost protažení bederního pásu tzv fit on the fly. Prostým zatažením za bederní pás si onu širší vyztuženou část můžete lehce prodloužit. Povolování a utahování popruhů na bederním popruhu je pak na obou stranách bederního pásu.

Konstrukce a vzhled batohu Osprey Aura 50

Konstrukčně je batoh velmi jednoduchý. Má jednu hlavní komoru, od které se dá oddělit prostor na spacák v dolní části. Zatímco u Aircontactu je tenhle prostor oddělený zipem, tak Osprey Aura používá přesky, které mi přišly poněkud nešikovné na manipulaci, pokud je batoh naložený. V hlavní komoře je ještě zádová kapsa na camelbag. Ta je pro mě také trochu nešikovná – takhle musím sundat batoh ze zad, odebrat věci z vrchní části batohu a nacpat do něj camelbag. Mnohem víc by mi vyhovoval podobný systém jako měl Aircontact, kde se camelbag dával do boční kapsy.

 

Kapsy

Z vnějšku má batoh poměrně jednoduchý design. Ze předu je pouze jedna síťovaná kapsa, do které většinou strčím věci, které chci mít po ruce – extra vrstvu nebo sluneční brýle, buff či mapu. Po skoro roce intenzivního používání se mi ale síťka trochu trhá. Po stranách nejsou klasické velké boční kapsy, na které jsem byla zvyklá z Deutera, ale jen síťky na lahev s vodou. Ty mají přístup z vrchu i ze strany, údajně proto, aby se tam snadněji uložila láhev za chůze a vy jste si nemuseli sundávat batoh ze zad. V praxi to pro mě nefunguje a lahev tam bez toho, abych si vykloubila rameno prostě nedám. Ale třeba to je jen moje fyzická indispozice a ne chyba batohu. Dále jsou dvě menší kapsy na obou stranách bederního pásu a dvě kapsy na víku batohu.

Víko

Ve víku jsou dvě uzavíratelné kapsy – jedna malá s pláštěnkou a druhá větší, ale tak důmyslně schovaná, že jsem ji našla až po půl roce 🙂 (Z toho jsem batoh používala více než 2 měsíce denodenně 😀 ) Pokud si batoh chcete trochu odlehčit, pak je možné víko úplně odepnout a nechat jej doma. Aura má totiž druhé víko, které je v podstatě jenom nepromokavá látka bez kapes či pláštěnky. U tohoto modelu ale není možné mít víko samostatně jako ledvinku jako například u Osprey Atmos.

Mohlo by vás zajímat: Recenze spacák Sir Joseph Erratic 1000

Bederní pás

Jak už jsem zmínila bederní pás je konstrukčně spojený se zádovým systémem, což zvyšuje komfort při nošení batohu. Z vnitřní strany je potažen elastickou síťovinou stejně jako celý zádový systém. Bederní pás je relativně široký – tudíž pohodlný. Sedět bude dobře, ale pouze pokud vaše postava spadá do rozumné normy.  Pro příliš hubeného člověka může být bederní pás příliš velký – já ho po více jak dvoutýdenním treku mám zapnutý velmi natěsno. Naopak lidé se širší postavou můžou mít problém pevně tvarovaný bederní pás dostatečně rozevřít.

Materiál

Co vnímám jako výhodu je použití různých materiálů na různých částech batohu. Tam, kde je možné mít lehký materiál, tam je lehký materiál. Tam, kde se batohu hodně namáhá jako například zespodu batohu, kde je batoh nejvíc v kontaktu s terénem je velmi odolný materiál.

Nevýhody

  • Nemožnost přístupu do batohu ze strany
  • Absence popruhů na připevnění klasické pěnové karimatky (Aura 65 už je ale má)
  • Kapsa na vodu je umístěna v kapse na zádech batohu
  • Nepohodlné vyndávání lahve z postranních kapes
  • Nutnost rozevření bederního pásu při nandávání batohu

Výhody

  • Pohodlný, prodyšný a snadno nastavitelný zádový systém
  • Nastavitelný bederní pás
  • Vrchní kryt pro použití bez víka
  • Odolný a lehký materiál

Závěr

Ze začátku jsem se bála, jak se Aura popere s těžším nákladem – přece jenom jeho unikátní konstrukce posunuje těžiště batohu směrem od zad, ale ani s nákladem okolo 20kg jsem neměla vážnější problémy. Čím jsem starší, tím jsem doufám moudřejší a nosit na zádech více než dvacet kilo mi přijde jako šílenství. S težším nákladem taky musíte trochu více přemýšlet nad organizací věcí v batohu (těžší věci umístěny blíže k zádům, aby vás batoh nepřevažoval).

Osprey Aura 50 je skvělý batoh pro ženy jak pro jednodenní tak vícedenní treky. Mezi jeho přednosti patří pohodlný a dobře odvětrávaný zádový systém, nastavitelnost zádového systému, použití lehkých a zároveň odolných materiálů a relativně nízká hmotnost. Aura 50 váží krásných 1870g a větší Aura 65 2080g. Pro porovnání můj předchozí Aircontact 55 + 10 od Deutera vážil 2690g.

Batoh má určité nevýhody, které mi ale přijdou spíše jako kosmetické vady (absence popruhů k přidělání klasické pěnové karimatky, určité nepohodlí při nandávání batohu a rozevírání bederního pásu, zvláštní oddělení spodní komory batohu a například nemožnost přístupu do batohu ze strany). Můj celkový dojem je ale velmi pozitivní a batoh Osprey Aura 50 bych rozhodně doporučila. Nyní se prodává i druhá generace Osprey Aura AG II 50. Zatím jsem se moc nekoukla v čem se odlišuje od první verze (kromě váhy). Ale osobně se mi mnohem víc líbí její barva 😀 (Ženská, no jo…) 🙂