Recenze: Zimní péřový spacák Sir Joseph Erratic 1000

Sir Joseph Erratic 1000 recenze

Než jsem si koupila péřový zimní spacák Sir Joseph Erratic 1000, tak jsem vyzkoušela několik různých spacáků. Začínala jsem s levným dutým vláknem od Salewy, ve kterém jsem se klepala zimou i v parném létě. Poté jsem několik let jezdila na tripy s péřovým spacákem, který patřil mému tátovi. V něm už mi sice většinou zima nebyla, ale kromě spacáku už se mi nic moc jiného do batohu nevešlo. A vzhledem k tomu, že byl šit někdy v sedmdesátém roce, tak už měl ta nejlepší léta za sebou a já se ráno budila vypadajíc jak oškubaná husa.

Před odjezdem do Norska jsem si na doporučení kamaráda koupila spacák HUSKY Azzure z dutého vlákna. Zlákala mě pěkná barva a jeho údajné využití v nízkých teplotách. Spacák byl ale obří, neskladný, a většinu nocí jsem v něm tak akorát klepala kosu. Jeho jedinou výhodou bylo to, že byl tak velký a široký, že jste k sobě mohli v noci přibrat smečku psů husky, kteří by vás, narozdíl od spacáku, udržovali v teple.

Proč jsem si koupila Sira Josepha?

Spacák Sir Joseph Erratic 1000 jsem měla možnost několikrát vyzkoušet ještě před tím, než jsem si ho pořídila. Vlastnil ho totiž můj bývalý přítel a občas se nade mnou během chladných nocí slitoval a vyměnil si se mnou spacák. Když jsem tedy měla plné zuby toho, že se v noci klepu zimou a nevyspím se, rozhodla jsem se pořídit si právě již odzkoušený Erratic.

Předem se přiznám, že jako pro normálního rekreačního uživatele mi jeho cena přišla vysoká, ale jelikož jsem postupně trávila na cestách a ve spacáku čím dál více času, přišlo mi rozumné z dlouhodobého hlediska investovat do kvalitního a komfortního spacáku. Po pěti sedmi letech používání můžu říct, že lituji jenom toho, že jsem si Erratic nepořídila mnohem dříve.

Toto je tedy recenze založená na sedmi letech velmi intenzivního používání – Erratic byl se mnou po celém Norsku, Švédsku, Islandu, při pětiměsíční cestě po Asii, dvouměsíčním stopování Patagonií i při trekování na Špicberkách. Troufám si tedy říci, že zažil všelijaké možné i nemožné povětrnostní podmínky a rozmary počasí.

Než se ale pustím do popisu vlastností Sir Joseph Erratic 1000, tak bych nejdřív vyvrátila tři nejčastější domněnky, kterými lidi argumentují proti koupi péřových spacáků.

Peří nesmí nikdy zvlhnout jinak nehřeje!

Každý, kdo se chystá pořídit si nový spacák bude tuhle otázku řešit. Samozřejmě záleží, co od takového spacáku chcete. Pokud chcete spát ve vyhřáté horské chatě nebo mít jenom spacák na letní cyklistické putování, tak je jasné, že potřebujete jiný spacák než když míříte do hor, kde hodláte spát při minusových teplotách. Jelikož bydlím ve středním Norsku a relativně často spím venku v teplotách pod nulou, byl pro mě péřový spacák jasnou volbou. Peří je teplejší, skladnější a taky má delší životnost.

Co mě od koupě peří trochu odrazovalo byla jednak cena (ale to už jsem si obhájila dlouhodobou investicí a nechutí mrznout) a jeho izolační schopnosti, když navlhne. Nebo to alespoň všude tvrdí.


Tenhle odstavec jsem třeba našla na stránkách prima-spacaky.cz, kde uživatelům radí, jaký spacák si vybrat.

Ještě před několika lety byl synonymem jediného teplého spacáku „péřák“. V poslední době logicky vítězí u naprosté většiny kupujících syntetika nad peřím. Peří se stalo téměř výlučným materiálem pro špičkové spacáky do suchých mrazů ve vysokohorských oblastech, kde už neprší a je tam relativně nízká vlhkost vzduchu. Pozor! Nikoli tedy v běžných vysokohorských podmínkách, natož pak v oblastech arktických a antarktických! Tam je pro vysokou vzdušnou vlhkost péřový spacák, byť se sebelepšími povrchovými tkaninami, vstupenkou do pekla! Peří totiž velmi snadno absorbuje vlhkost. A to nejen vodu při spaní v louži nebo dešti, ale i vzdušnou. A jak už víme,vlhkost výrazně snižuje tepelně izolační vlastnosti. A kdo neviděl provlhlý, nebo dokonce promočený péřový spacák, neuvěří, že peří v něm prakticky zmizí a místo spacáku máte jen mokrý hadr. Případně ve velkých mrazech pak v komorách volně přesýpáte menší množství ledových krup, které byly dříve peřím. Promočený péřový spacák pak sušíte v suchém prostředí jeden až dva týdny, pokud vám dříve nezplesniví.


Moje zkušenosti s vlhkým peřím

Sir Joseph Erratic 1000 mi při spaní pod širákem nespočetněkrát zmoknul nebo namrznul a nebylo to nic, co by se nedalo přežít. Jednak má Erratic speciální svrchní membránu Exel Dry Light, díky které není spacák tak náchylný k navhnutí a trochu vlhkosti bez problému vydrží. A druhak, pokud se vám promočí duté vlákno, tak je to úplně stejný opruz. Mokrý spacák je prostě mokrý spacák a je jedno z jakého je materiálu.

Sir Joseph Erratic 1000 mi třeba promokl v Dánsku, kde jsem při čekání na trajekt spala pod širákem a během 4 hodinové cesty trajektem jsem ho vcelku v pohodě vysušila. Stejně tak k té „vstupence do pekla v arktických a antarktických oblastech“ – zatímco kamarádi na Špicberkách klepali kosu ve spacáku navlečení do péřovky a nepromokavé bundy, já si vcelku v pohodě spala ve svém Erraticu navlečená jen do merrino podvlíkaček.

O peří se musím starat!

Ano, o péřový spacák byste se samozřejmě měli starat. Ale není to nic tak náročného. Sama za sebe musím říct, že mám v tomhle ohledu určité rezervy. Když spacák nepoužívám, mám jej uložený ve skříni ve větším síťovém ochranném obalu, který Sir Joseph dodává spolu s kompresním obalem.

Když spacák ale používám, tak ho rozhodně nešetřím. Často jsem v něm spala v mokrém a špinavém oblečení, někdy i  s botami. Taky spím občaspoblíž ohně, tak mám spacák na pár místech propálený. Nicméně izolační vlastnosti má i po pěti letech celkem dobré, i když už nevoní po fialkách.

Nicméně pokud si chcete zachovat izolační vlastnosti svého spacáku, tak byste ho měli nechat vyčistit zhruba po 30 – 50 nocích (podle toho jak moc se v noci potíte). Pokud si netroufáte na praní a čištění spacáku sami, Sir Joseph poskytuje v tomhle prima servis. Já to mám o to jednodušší, protože jsem z Turnova, kde se nachází sídlo firmy.

Spacák jsem si nechala vyčistit letos v létě (2019). Trochu jsem se za sebe styděla, protože už jsem to měla udělat dávno, ale pro mě je trochu problém nechat spacák na 3 týdny v Čechách, protože to znamená, že ho pak dalšího půl roku nebudu moct v Norsku použít. Maličko jsem se tedy červenala, když jsem paní v servisu dala svůj spacák s několika na prasáka zalepenými dírami (nelepte spacák sadou na lepení karimatek!), jednou obří zašitou dírou (to když jsem si ho nesla v batohu bez obalu a v noci při vyndávání se mi zadrhl do zipu batohu). 

Upřímně jsem od opravy a čištění moc neočekávala. Paní v servisu mi totiž řekla, že si není jistá, jestli to vůbec půjde opravit. Když jsem spacák dostala zpět, tak jsem nevěřila vlastním očím. Myslela jsem si, že mi dali nový! Byl totiž úplně nadýchaný a voňavý a po obří díře nebyla ani památka (museli přešít celou komoru). Až menší prasácky zalepené dírky mě utvrdily v tom, že to je opravdu můj „starý“ spacák. 

Mám alergii na peří

Mýtus o alergii na peří je sice už několik let vyvrácený, ale mezi lidmi tenhle názor pořád přetrvává. Peří totiž není alergen. Alergičtí můžete být tak maximálně na roztoče (respektive jejich exkrementy). A roztoči se živí kožními šupinkami, a ne peřím. 

Sir Joseph Erratic 1000 – Teplotní určení

Teploty, pro jaké je spacák určen jsou hlavním parametrem, podle kterého si lidé vybírají spacák. Sir Joseph udává u Erratic 1000 tyto teploty:

Komfortní teplota         -7.3

Limitní teplota              -14.3

Extrémní teplota          -34.3

Jsou to starší údaje, nyní už by se měly dle norem uvádět teploty čtyři: horní extrémní teplota, horní hranice teplotního komfortu, dolní hranice teplotního komfortu a dolní extrémní teplota.

Čím je teplotní určení ovlivněno?

Všechny tyhle teploty jsou ale měřené za laboratorních podmínek a jen pro standardní mužský nebo ženský subjekt, takže existuje spousta dalších kritérií, které zcela definitivně sníží váš tepelný komfort.

To jestli vám ve spacáku bude teplo nebo zima bude záležet na vašem bazálním metabolismu, kondici, únavě, pozici v jaké spíte, karimatce jakou používáte a pak taky působení externích jevů jako je vlhkost vzduchu nebo windchill.

Takže pokud nejste standardní žena (25 let, 60 kg, 160 cm) nebo muž (25 let, 70 kg, 173 cm), tak považujte udávané teploty pouze za orientační. V zásadě platí, že ty starší, štíhlejší a menší budou muset pár stupňů k teplotnímu určení přičíst (tedy spacák určený do 0 ºC bude pro ně například do 5 ºC) a mladší, vyšší a hmotnější zase mohou něco odečíst (tedy spacák určený do 0 ºC bude pro ně třeba do – 5 ºC).

Já jsem třeba hmotnostně a výškově skoro standardní muž, a přestože je komfortní teplota Sir Joseph Erratic 1000 udávána okolo minus sedmi stupňů, tak já se cítím komfortně okolo nuly. Kolem minus deseti už mi je docela chladno a nevyspím se úplně pohodlně. Já ale znám svůj bazální metabolismus a vím, že si ke každému teplotnímu rozmezí spacáku musím tak 10 stupňů přičíst. Obzvláště když jsem vymrzlá, hladová a unavená při delších trecích.

Recenze péřového spacáku Sir Joseph Erratic 1000

Sir Joseph Erratic 1000 – Plnivost

Plnivost se udává v jednotkách cuin. V praxi to znamená, že má-li Erratic plnivost 650 cuinů, tak jedna unce (28,4 g) peří zabírá v plastovém laboratorním válci, při zatížení závažím o standardní váze, objem 650 kubických palců neboli cuinů (1 cuin=16,387 cm3).

Sir Joseph plní své spacáky podle evropských norem, které jsou o něco přísnější než americké, protože americké normy používají menší průměr testovacího válce a menší hmotnost závaží. Pro laické účely stačí bohatě vědět, že čím vyšší je hodnota cuin, tím je peří nadýchanější a lépe izoluje.

Jakmile už se rozhodnete pro koupi péřového spacáku, zjistíte, že to není poslední rozhodnutí, které musíte udělat. Některé firmy používají k plnění kachní peří (já jsem například zkoušela Viking od Warmpeace), Sir Joseph naopak používá výhradně husí peří. Husí peří má údajně lepší plnivost, a tudíž lepší tepelně-izolační vlastnosti a delší životnost.

Já jsem mezi spacáky Viking 1200 (plnivost 600cuinů, kachní peří 90/10) a Sir Joseph Erratic 1000 (plnivost 650cuinů, husí peří 90/10) nepozorovala až tak veliký rozdíl v tepelném komfortu. V čem ale rozdíl rozhodně byl, byl zápach kachního peří, obzvláště když spacák navlhl.

Dalším faktorem, který se používá k popisu péřové náplně je poměr prachového peří a malých pírek (90/10, 80/20 apod.). Čím vyšší je podíl prachového peří, tím lepší jsou izolační vlastnosti při stejné hmotnosti. Označení 90/10 použité u Sir Joseph Erratic 1000 tedy znamená, že 100 gramů výplně obsahuje 90 gramů prachového peří a 10 gramů malých pírek. Samotné prachové peří by bylo z hlediska izolace nejlepší, ale po čase by se rychle slehávalo (ztrácelo loft), tudíž si myslím, že 90/10 je optimální hodnota.

Jak už jsem zmínila, tak Erratica používám celkem intenzivně posledních sedm let. Odhadem jsem v něm spala přes 500 nocí, a i když je na něm určitá ztráta loftu znát, tak si pořád zachovává obstojné izolační vlastnosti. (Moje váha taky za posledních 5 let fluktuovala o plus minus deset kilo, tak je v tomhle místě těžké dělat závěry o izolačních vlastnostech peří :)))

Zatím ale spacák používám dvakrát déle a desetkrát intenzivněji než jakýkoliv předchozí spacák a odhaduji, že mi ještě pár let vydrží. (A potom co jsem ho nechala letos vyčistit je zase jako nový! Slibuju, že teď na něj budu hodnější a nehám ho čistit častěji. Čištění vyjde na necelých 500 Kč. (Pozor, Sir Joseph nepřijímá nic na opravy ani čištění během října, listopadu, prosince a od půlky dubna do půlky května. Důvodem je nedostatečná kapacita v obdobích sezónní expedic zboží maloobchodům.) 

Sir Joseph Erratic 1000 – Materiál

Erratic používá jako vnitřní materiál Softex® 40D DWR a jako vnější materiál Exel Dry® Light. Osobně bych právě vyzdvihla Exel Dry® Light, který je lehký, relativně voděodpudivý a zároveň prodyšný. Zároveň je i mechanicky odolný proti roztržení a otěru.

Například při kempování v národním parku Torres del Paine v Chile se mi podařilo ve stanu rozlít vodu z camel bagu a nevšimnout si toho. Zatímco holky nadávaly, proč mají ksakru mokrý spacák (obě měly Vikingy od Warmpeace), tak já jsem sklepala kapky vody z Erratica a žádnou vlhkost jsem uvnitř nezaznamenala.

Co se týče mechanického poškození, tak si na Erratic také nemohu stěžovat. Je na pár místech propálený, ale to je mojí vlastní blbostí. Nyní mám třeba na letní tripy v horách lehčí spacák Criterion QUANTUM 350, který používá jako vrchní materiál japonský Pertex Ripstop Quantum s vodoodpudivou úpravou DWR+, který je neskutečně tenký a už v něm mám po cca 30 nocích malou dírku.

Sir Joseph Erratic 1000 – Další parametry

Velikost

Správná velikost spacáku vzhledem k postavě uživatele je jeden z dalších důležitých parametrů. Můj předchozí spacák HUSKY měl 215 centimetrů. Kamaráda, který mi ho tenkrát doporučil, že je super, že si v něm můžu s přehledem sušit oblečení, bych ještě dneska za tuhle radu nakopala. Jednak nosíte zbytečnou zátěž a druhak spacák nehřeje, ale izoluje. Hřát musíte vy a 170 cm postava ve velikém a širokém spacáku je recept na promrzlou noc. Erratic se dá zakoupit ve velikosti 170 cm, 190 cm a 200 cm. Já měřím 173 cm a 170 cm verze mi plně vyhovuje.

Zip

U většiny spacáků už to bývá samozřejmostí, ale oceňuji možnost spojení dvou spacáků dohromady. Třeba v zimě takhle spíme s mým Erraticem vespod a s přítelovým masivním péřovým spacákem Bjørnøya od Isbjørn navrchu. Kempovali jsme takhle třeba v Rondane při minus 26 stupních.

Zip se dá také rozepnout odspodu, takže občas pobíhám zakuklená ve spacáku, ze kterého mi koukají jenom nohy v pohorkách a odmítám se z něj vysoukat ven 🙂 Možnost rozepnutí spacáku odspodu také oceníte, když je vám teplo jen na nohy a nechcete kvůli tomu rozepínat celý spacák.

Tvar a konstrukce komor

U péřových spacáků mají komory funkci zabezpečení rovnoměrného rozdělení peří tak, aby se nesesypávalo a nekumulovalo v jednom místě. Ideálně se z hlediska tvaru a konstrukce komor chcete vyhnout tzv. studeným švům. Ty vznikají jednoduchým prošitím tkanin i náplně skrznaskrz. V praxi se využívají komory typu  V, H nebo Z, které svojí konstrukcí zabraňují vzniku studených švů. 

Sir Joseph využívá konstukci typu H, která má rovnoběžné boční stěny. Komorový systém typu V, který používá například WARMPEACE EXPLORER 1200, má při stejném rozměru spacáku a šířce komor dvakrát větší počet komor než H. Tudíž je dvakrát menší šance, že se peří někam sesune. Nevýhoda systému V je ale jeho hmotnost (a také cena).

 

Výhody a nevýhody spacáku Sir Joseph Erratic 1000

Výhody

  • Výborný tepelný komfort
  • Dlouhá životnost
  • Excelentní servis ze strany SirJoseph
  • Oboustranný zip umožňující rozepínání spacáku shora i zdola
  • Levý a pravý zip s možností sepnutí dvou spacáků dohromady
  • Vnější voděodpudivý a odolný materiál

Nevýhody

  • Vysoká počáteční investice (které ale nebudete litovat pokud spacák používáte)
  • Dodávaný kompresní obal (trhá se mi už od začátku)
  • Relativně velká hmotnost

Závěrem bych ráda řekla, že svůj Sir Joseph Erratic 1000 naprosto zbožňuju a nemůžu si na něj ani v nejmenším stěžovat. Časem jsem si k němu ale přikoupila lehčí a méně teplý Criterion QUANTUM 350, který mi na letní kempování v Norsku stačí. Sira Josepha si pak beru na jaře a na podzim nebo do vyšších nadmořských výšek. Při kempování v zimě (teploty kolem minus 20) mi už je v Sir Joseph Erratic zima a půjčuju si zimní spacák od přítele. 

Recenze péřový spacák Sir Joseph Erratic 1000_ (1 of 4)

Pokud si nejste vůbec jistí, jaký spacák zvolit, pak doporučuji článek od Hanibalu: Jak vybrat spacák a karimatku, kde vám podrobně vysvětlí rozdíly mezi letními a zimními spacáky, mezi peřím a syntetikou atd.


Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

Radka žije už nějaký pátek spokojeně v Norsku. Nyní se ale s přítelem rozhodli objevit Ameriku a projet Panamerickou dálnici ve své konvertované dodávce.

Více o nás a našem blogu si můžete přečíst zde.


2 komentáře: “Recenze: Zimní péřový spacák Sir Joseph Erratic 1000”

    • Haha, ahooooj! Jdeš do něj? Já jsem si ho letos nechala po asi 8mi letech vyčistit a opravit. Výměna zipu, přešití jedné celé komory, spravení pár propálených děr a vyčištění mě přišlo asi na 1500 Kč, ale spacák je opět jako nový. Skoro jsem ho nepoznala, když mi ho vrátili. Takže za mě i po těch 8mi letech palec nahoru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..