50 tipů na dárky pro cestovatele aneb návod pro Ježíška!


Pořizovat dárky pro cestovatele není úplně snadné. Není totiž cestovatel jako cestovatel. Někdo vyráží do polárních oblastí na tři týdny se stokilovou výbavou a jiný do JV Asie s pětikilovým baťůžkem na půl roku. Někdo běhá po horách, druhý po památkách, třetí tahá tunu fotografického vybavení a čtvrtý křižuje Evropu v dodávce či karavanu. 

Co se hodí jednomu cestovateli může být pro druhého úplně zbytečné. Sami jsme si během posledních pár let vyzkoušeli různé druhy cestování a různé vybavení. Proto vám v tomhle seznamu dáme tipy na to, co sami dlouhodobě používáme a s čím jsme spokojení. Nebo naopak tipy na dárky, které bychom si naopak přáli nebo potřebovali. (Snad si to Ježíšek přečte!)

CESTOVATELSKÉ PRŮVODCE

Víte, kam se Váš cestovatel v budoucnu chystá nebo kam touží vyrazit? Pořiďte mu průvodce! Já jsem nikdy nepatřila v velkým fanouškům tištěných průvodců (informace většinou vyhledávám na internetu), ale ve fázi příprav na roční cestu po jižní Americe jsem si říkala, že bych si pořídila pár kousků průvodců od Lonely Planet, abych měla co číst při dlouhých večerech v dodávce bez proudu a internetu. 

Pro koho to je: Pro cestovatele, kteří rádi vyráží na cesty připraveni, užívají si proces plánování a v destinaci mají rádi, když vědí „vo co go“.

Na kolik to přijde: Průvodce od Lonely Planet se pohybují okolo 500 Kč za kus. 

Už to máme a používáme? Nedávno jsem do jedné cestovatelské skupiny naspala, jestli se někdo levně neprodá průvodce po jižní Americe a od jedné slečny jsem zdarma dostala Chile, Peru a Argentinu od Lonely Planet. To nám na prvních pár měsíců naší cesty postačí. 

(e)KNIHY O CESTOVÁNÍ

Kvalitních knížek není nikdy dost. Já nejenom, že ráda sama knihy o cestování čtu, ale ještě jimi ráda obdarovávám svoje rodiče, aby viděli, že nejsme jediní „šílenci“, kteří se vydávají do „nebezpečných“ destinací. Letos mi navíc přijde, že se v Čechách s knihami s cestovatelskou tematikou doslova roztrhl pytel. Tady je pár titulů, na které se těším nebo které jsem letos přelouskala.


Pro koho to je: Pro všechny, co rádi čtou. 

Na kolik to přijde: Ceny cestovatelských knih se pohybují v rozmezí od 250 Kč do 600 Kč. 

Už to máme? Letos jsem zatím zvládla přečíst akorát 151 dní Pacifickou hřebenovkou. Rozhovor s Luckou, který vám dá nahlédnout o čem její knížka je, si můžete přečíst zde. Slibuju, že se nasmějete a nic vám pak nepřijde nemožné. Doma mě pak čeká Dlouhej špacír od Zuzky Švoncové o pěším přechodu Skandinávie. Rozhovor se Zuzkou si můžete přečíst tady. 

Knížky o cestování: Ladislav Zibura

(CESTOVNÍ A CESTOVATELSKÉ) DESKOVÉ HRY

S Ivarem hrajeme rádi po večerech deskové hry. A to i na cestách – nejčastěji o to, kdo bude mýt nádobí po večeři nebo kdo bude připravovat snídaní na druhý den. Pokud vyrážíme jen pod stan, tak bereme Yatzi (norská kostková hra) nebo české Pexeso (to zase neznají Norové). 

Při cestování dodávkou se můžeme trochu rozšoupnout, a tak s sebou do Ameriky vezeme cestovní verzi Osadníků z Katanu, šachy a můj oblíbený Ticket to Ride. Skvělým dárkem pro cestovatele jsou také naučné společenské hry typu Evropa. 

 


 

Pro koho to je: Pro všechny, co si rádi hrají a mají dost místa v batohu. Nebo na doma, když zrovna necestují 🙂

Na kolik to přijde: Ceny společenských her se pohybují mezi 400 Kč a 1200 Kč. 

Už to máme? Vlastníme Cestovní osadníky z Katanu a Ticket to Ride Evropa. Rozhodně bychom se ale nebránili dalším hrám, které se dají hrát i jen ve dvou hráčích. Třeba Kamionem po Evropě nebo cestovní verzi Dostihy a Sázky. 

dárky pro cestovatele cestovní hry dostihy a sázky
dárky pro cestovatele cestovní hry osadníci z katanu

ONLINE JAZYKOVÉ KURZY

Online jazykový kurz mně osobně přijde jako nejužitečnější dárek pro cestovatele. Umět plynule anglicky je při nezávislém cestování v podstatě nezbytností. Plus mluvit místním jazykem je vždy obrovské plus. Já se třeba aktuálně snažím natlačit do hlavy španělštinu s pomocí Španělština do plavek, online jazyky a duolinga. 


 

Pro koho to je: Pro všechny, kdo se bojí angličtiny nebo se chtějí naučit či procvičit další cizí jazyky. 

Na kolik to přijde: Jedna úroveň kurzu od onlinejazyky přijde na 2.490 Kč. 

Už to máme? Máme. 

KURZY CESTOVATELSKÉ FOTOGRAFIE

Který cestovatel by nechtěl mít lepší fotky z cest? Napadá vás proto lepší dárek než fotografický kurz? Například fotograf Pavel Svoboda dělá párkrát do roka workshop cestovatelské fotografie, kam bych se hnedko přihlásila.

Pokud vašeho cestovatele berou především krajinky doporučila bych kurzy od Daniela Řeřichy. Spoustu fotokurzů najdete na stránkách Fotoškoda – nebo na stránkách Megapixelu

(POUKÁZKA NA) KURZY OD NAUČME SE

Třeba už má váš cestovatel nějaké know-how a ví, jak se orientovat ve světě letenek, levného ubytování a mílových programů. A třeba taky ne. V obou případech najdete na naučmese pestrou nabídku kurzů, které určitě potěší. 

Kromě kurzů přímo spojených s cestováním jako například: 

si myslím, že například kurz první pomoci nebo třeba základů sebeobrany by nebyl vůbec marný. Já jsem třeba osobně byla na kurzu podnikání s Adamem Marčanem (zakladatelem NAUČMESE) a rozhodně ho doporučuji. Kdybych bydlela v Čechách, tak kurzuju v jednom kuse 🙂

KORKOVÁ MAPA ČECH, EVROPY NEBO CELÉHO SVĚTA

Pokud milujete mapy a bydlíte ve vlastním, tak je tahle samolepící mapa Čech nebo Evropy ten pravý dárek pro vás. Mapa od ZAZA Decor je vyrobena z portugalského korku ve spolupráci s českou chráněnou dílnou. Jejich autorka Zuzka je dokonce sama kompletuje a přitom dbá na to, aby veškeré procesy a design produktů byly co nejekologičtější a nejlokálnější.


 

Pro koho to je: pro všechny milovníky map, kteří mají kousek volné stěny a neplánují se v nejbližší době stěhovat. Mapa se totiž lepí rovnou na stěnu a drží jak přibitá! 

Na kolik to přijde: Samolepící korkovou mapu Čech pořídíte od 750 Kč. Mapu Evropy pak od 2 250 Kč. 

Máme ji? Nemáme. A moc bychom ji chtěli. Ale momentálně taky nevlastníme žádnou stěnu, kam bychom si ji mohli nalepit. 

Dárky pro cestovatele Korková mapa Evropy

TREKOVÉ, VTIPNÉ ČI VODĚODOLNÉ PONOŽKY

Ponožky jsou nejhorším dárkem pro děti a nejlepším dárkem pro turisty! Vážně! Kvalitní ponožky aby člověk pohledal. Pár kvalitních ponožek totiž začíná na 300 Kč, takže si je člověk nenakupuje po baleních. 

Dárky pro cestovatele ponožky meme

Já osobně používám nejvíc merino fusky od  Devoldu, Icebreakeru nebo Bridgedale. Skvělým tipem na dárek jsou také voděodolné ponožky od Bridgedale. Za ty bych udělila Nobelovu cenu! Kromě klasických outdoorových ponožek mě ještě dost baví veselé ponožky od Dedoles. Ty jsem letos dostala od sestry k narozeninám a vždycky se těším na to, jaké si ráno vyberu 🙂

cestovatelské dárky ponožky bridgedale pod7kilo
cestovatelské dárky vtipné a veselé ponožky dedoles

Pro koho to je: Funkční ponožky jsou pro všechny cestovatele, kteří nechtějí mít zasmrádlé, zpocené a plesnivé nohy a nechystají se zrovna do jihovýchodní Asie, kde z nohou nesundají žabky. Vtipné ponožky jsou fakt pro každého. 

Na kolik to přijde: Vtipné ponožky přijdou na 169 Kč pár, voděodolné ponožky stojí 725 Kč a funkční ponožky se dají pořídit v rozmezí 300 Kč – 1.000 Kč. 

Máme je? Ponožek není nikdy dost!

TERMO OBLEČENÍ

Vybírat oblečení pro cestovatele není úplně snadné – za co se ovšem nikdy nebudeme zlobit jsou už zmíněné ponožky nebo termoprádlo. Ať už spodní prádlo nebo podvlíkačky či termotrička.

Já mám osobně skvělé zkušenosti s termoprádlem od norského Devoldu nebo slušivým dámským termoprádlem Kari Traa, od které mám většinu svého outdoroového šatníku.

Pro koho to je: Funkční termo prádlo je pro všechny, kdo cestují do chladnějších oblastí. 

Na kolik to přijde: 

Máme je? Máme. Ponožek a termooblečení ale není nikdy dost. (Minimálně pokud bydlíte v Norsku)

Vybavení na Island: První vrstva termoprádlo Kari Traa

CESTOVNÍ NÁDOBÍ

Letos jsme konečně dokončili přestavbu naší dodávky, se kterou chceme projet jižní a severní Ameriku. Cestování v dodávce je samozřejmě odlišné od kempování, kdy si dost věcí odřekneme nebo volíme nejmenší, nejlehčí a nejskladnější varianty. Při kempování nedáme dopustit na skládací nádobí od Sea to Summit. 

Chcete-li potěšit někoho, kdo se chystá na výlet obytkou, pak bychom doporučili skvělou oboustranou pánev Ridge Monkey a troubu Omnia, ve které si upečete bábovku i na plynovém sporáku. 

trouba omnia dárky pro bydlíkáře a karavanisty
  • Podrobnou recenzi i se spoustou fotek toho, co se dá ukuchtit s Ridge Monkey si můžete přečíst v článku od Eagles na cestách.
  • Naši recenzi skládacího hrnce Sea to Summit najdete zde. 

Pro koho to je: Pro turisty nebo karavanisty

Na kolik to přijde: Skládací hrnec přijde na 1.398 Kč, Ridge Monkey pánev a trouba Omnia na něco málo přes 1.000 Kč. 

Máme je? Máme jak skládací nádobí, tak pánev i troubu

MULTIFUNKČNÍ RYCHLESCHNOUCÍ ŠATY

Šaty od Kameleon Rose jsem dostala jako dárek od Ivara a od té doby je pravidelně balím na cesty do teplejších krajin. Dají se totiž nosit na asi dvacet různých způsobů – jako šaty bez ramínek, alibaba kalhoty,   sukně nebo třeba volný top s minisukní. 

Navíc jsou pohodlné, rychle schnou a mají praktickou kapsičku! (Jo nechápu, proč se holčičí oblečení dělá bez kapes nebo jen s kapsami na okrasu!)

Pro koho to je: Pro holky

Na kolik to přijde: 1.990 Kč

Máme je? Ano

TERMOSKA A TERMOHRNKY

Termoska a termohrnky mají skvělé využití, i když zrovna dotyčný necestuje. Já jsem se termosu naučila používat denně na Špicberkách, kde jsem si nosila horký čaj do školy. Často jsem ho měla teplý ještě večer na doma. Ivar naopak spíš než termosku podporuje termohnek. 

Pro koho to je: Pro turisty a horaly, kteří cestují do chladnějších krajin. Termoska nebo termohrnky se ale dají skvěle využít i přes zimu v Čechách.

Na kolik to přijde: Kvalitní termoska přijde na 1.299 Kč. Termohrnky okolo 600 Kč.  

Máme je? Nemáme. Chceme si je pořídit před cestou.

TREKOVÉ HOLE

Chůzi s trekovými holemi propadá stále více nadšenců do horské turistiky. Pro mě se z nich v horách při několikadenních pochodem s batohem a hlavně v náročném terénu stala nezbytnost.

Kdo nezkusil, tak se občas podivuje nad tím, proč si hrát na lyžaře v létě, ale rozdíl v kopci s hůlkami a bez hůlek je asi jako když máte v autě pohon na dvě nebo na všechny čtyři kola.

V určitém terénu vám to prostě hrozně usnadní život. Navíc, pokud se vám třeba podaří ztratit někde tyče od stanu jako se to podařilo nám v Rusku, tak vám hůlky můžou vytáhnout trn z paty. Ke stavbě některých stanů (tarpů) jsou i nezbytností.

trekové hůlky fizan vánoční dárky pro cestovatele a turisty

Pro koho to je: Pro aktivní (vysoko)horské turisty.

Na kolik to přijde: Čtyřdílné skládací trekové hole od Fizanu vyjdou na 1.500 Kč. 

Máme je? Měla jsem trojdílné, ale někde se nám při stěhování ztratily. Teď bych chtěla čtyřdílné, aby se snáze vešly i do příručního zavazadla. 

DRŽÁK FOTOAPARÁTU NA BATOH

Tenhle dárek spadá spíše do kategorie cestovatel/fotograf/baťůžkář. V případě, že jdete delší trek, tak se zrcadlovka houpající se na krku stává dost nepohodlnou. V momentě, kdy ji dáte do batohu už ji zase nevyndáte, protože jste znechucený neustálým shazováním a nandáváním batohu. S touhle geniální věcičkou ale připnete zrcadlovku na popruh batohu a máte vystaráno. 

Pro koho to je: Pro cestovatele-fotografy.

Na kolik to přijde: Držák od Peak Design vyjde na 1.790 Kč. 

Máme ho? Mám a je skvělý. Doporučuju!

VLOŽKA DO SPACÁKU

Rozhodně bych se nezlobila, kdyby mi chtěl někdo k Vánocům nadělit spacák. Ale myslím si, že výběr stanu, spacáku a batohu je trochu jako výběr oblečení – člověk prostě musí najít co mu osobně bude vyhovovat.

Čím ale rozhodně nic nezkazíte a cestovatele naopak potěšíte je vložka do spacáku. Buďto klasická bavlněná, která chrání spacák před ušpiněním nebo taková, která zvýší jeho tepelný rozsah. Při cestách do tropických krajin se pak hodí prodyšná, ochlazovací. 

Vložka do spacáku se pak dá používat i samostatně a spát jen v ní třeba na horských chatách nebo v levných hostelech, kdy nikdy nevíte, jestli a kdy byla naposledy vyměněná prostěradla.

Pro koho to je: Pro aktivní horaly ale i cestovatelé do teplých krajin. 

Na kolik to přijde: Vložky do spacáků se pohybují od 600 Kč do 2.000 Kč. 

Máme je? Máme jen jednu bavlněnou, která je povinná pro spaní na norských turistických chatách.  

NÁVLEKY

V Jihovýchodní Asii vám budou návleky dost k prdu, ale pokud jezdíte rádi na běžky nebo se chystáte na vysokohorskou turistiku v období, kdy je ještě dost sněhu (Norsko v červnu), tak se návleky fakt hodí!

Pro koho to je: Pro běžkaře a vysokohorské turisty. 

Na kolik to přijde: Návleky přijdou na cca 700 Kč. 

Máme je? Máme 🙂

ČELOVKA

Čelovka je super univerzálním dárkem takřka pro každého. Využijete ji nejenom při cestování ale při ledajaké domácí práci. (My jsme jí nedávno opravdu ocenili při instalaci nezávislého topení do auta). Donedávna jsme měli noname čelovky, ale poslední dva roky používáme svítilny od Fenix a nemůžeme si je vynachválit. Na recenzi můžete kouknout sem.

Pro koho to je: Čelovka se hodí úplně každému. Běžcům, turistům, karavanistům…

Na kolik to přijde: Kvalitní čelovky přijdou na cca 1.500 Kč. 

Máme je? Máme 🙂

MULTIFUNKČNÍ PONČO

Pončo neboli taková vymakanější pláštěnka se rozhodně hodí každému horalovi. My máme ponča od Sea to Summit, která se dají použít i jako tarp (takový něco jako stan). 

dárky pro cestovatele ponča a pláštěnky

Pro koho to je: Pro všechny, kdo jedou do Norska nebo jiných deštivých destinací. 

Na kolik to přijde: Kvalitní ponča a pláštěnky se pohybují v rozmezí 600 Kč až 2.500 Kč.  

Máme je? Máme 🙂

ZAVÍRACÍ NŮŽ

Já používám nůž od francouzské firmy Opinel. Je jednoduchý, praktický a vyrobený z přírodních materiálů (bukové dřevo). Líbí se mi, že se hnedko neztupí. Dávejte si ale pozor – musíte jej udržovat v suchu, jinak vám velmi rychle zkoroduje (ostatně jako jakýkoliv jiný nůž). 

Parádní vychytávka je taky nožík zamaskovaný za kreditku, který s sebou můžete hypoteticky vzít i do příručního zavazadla!

dárky pro cestovatele nůž ala kreditní karta

PLECHÁČKY S CESTOVATELSKÝMI MOTIVY

Vyrážíte na chalupu, pod stan nebo do přírody? Ať už jedete kamkoliv, tak by vám neměl na cestách chybět starý dobrý plecháček. Lehké smaltované hrnky s krásnými cestovatelskými motivy se v batůžku nerozbijí a vy tak můžete cestovat bez obav.

Tyhle kouzelné plecháčky navíc vyrábí naši kamarádi z Eagles na cestách, kteří ve své dodávce procestovali Evropu křížem krážem, takže to jsou hrnky od cestovatelů pro cestovatele!


 

Pro koho to je: Pro všechny trampy, horaly, karavanisty, dobyvatele instagramu a nostalgiky, kteří mají vzpomínky na výlety v dětství spojené s plechovými hrnky 🙂

Na kolik to přijde: Plecháčky s natisklými motivy vás vyjdou na 250 Kč. Pokud byste chtěli vlastní motiv na přání tak 300 Kč.

OSOBNÍ DÁRKY PRO CESTOVATELE

Občas je tím nejhezčím dárkem něco malého a osobního… Řetízek, obrázek, bláznivá pasovka do peněženky… Super nápadem jsou třeba jmenovky na zavazadla s osobním věnováním, kožený obal na pas nebo bláznivý popruh na foťák. 

Při dvoudenní cestě domů z Kuby mě ještě napadlo, že už mám zas více než rok stejný playlist a že dobré hudby není nikdy dost, tak třeba takový playlist na cesty vás nestojí ani korunu a třeba mě by neskutečně potěšil 🙂

Další užitečné dárky pro cestovatele do 600 Kč

Nenašli jste co jste hledali? Nic vás nenadchlo? Co teď?

  • Mrkněte na náš článek 10 tipů na netradiční vánoční dárky pro cestovatele
  • Spoustu skvělého vybavení koupíte v Hanibalu nebo v Pod7kilo
  • Pokud vás ani po návštěvě těchto odkazů nepolíbí múza, tak zkuste darovat dárek, který má smysl. Prostřednictvím Člověka v tísni můžete darovat třeba kadibudku, kozu nebo kuřata.
  • Nezapomeňte v tom všem shonu, že nejcennější dárek, který někomu můžete dát je váš čas a pozornost.

Máte nějaké další tipy na skvělé dárky pro cestovatele a outdoorové nadšence? Darujete raději předměty nebo zážitky? Nebo na Vánoce zvysoka kašlete a letíte raději někam do tepla? Napište nám své tipy do komentářů pod článkem!

Hezké Vánoce!

Radka žije už nějaký pátek spokojeně v Norsku. Nyní se ale s přítelem rozhodli objevit Ameriku a projet Panamerickou dálnici ve své konvertované dodávce.

Více o nás a našem blogu si můžete přečíst zde.

Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

3 komentáře: “50 tipů na dárky pro cestovatele aneb návod pro Ježíška!”

  1. Super tipy na dárky. S manželem jsme trochu outdoorovými nadšenci. Rádi jezdíme na túry a spíme ve stanu. Díky článku jsem si uvědomila, že nám chybí ve výbavě power banka. Našla jsem si tuto: https://armik.cz/power-banka-kocka-2600mah/ má zajímavý design. Určitě budeme mezi kamarády jediní, kdo takovou power banku má.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..