Proč mi nevadí sbírání odpadků po ostatních lidech


Proč mi nevadí sbírání odpadků? A proč bych vůbec měla sbírat bordel po jiných lidech? Není to jen boj s větrnými mlýny? Opravdu mám šanci tím něco změnit? Těch důvodů, proč běhám po horách s igelitkou plnou odpadků po cizích lidech je spousta a dnes jsem se rozhodla se o nich trochu rozepsat.

 

Kdo ví, třeba tíhle článkem přesvědčím někoho dalšího k tomu, aby také ohnul hřbet. Rozhodně totiž nejsem jediná, komu nepořádek v přírodě vadí. Společně s kamarády Markétou a Michalem z Eagles na cestách a další kopou prima lidí jsme proto spojili síly a rozhodli se odměnit ty, kteří nám pošlou foto, na kterém je zachyceno téma sbírání odpadků. Více se dočtete na konci článku!

Jsou odpadky problémem jenom rozvojových zemí?

Odpadky v přírodě netíží zdaleka jen rozvojové země, které nemají vyřešené nakládání s odpadem. Zaregistrovali jste třeba  kampaň Krkonošského národní parku upozorňující na problém s odhazováním odpadků v přírodě? Internetem se šířil dopis od Krakonoše, který sliboval, že kvůli neukázněným turistům uzavře hory pro všechny. Kolik odpadů se asi musí v horách povalovat, aby došlo na výhružky o uzavření hor? 

Začátkem letošního května pracovníci Správy KRNAP spolu s dobrovolníky posbírali skoro tři tuny odpadu. TŘI TUNY! To je tuna odpadků na milion návštěvníků. 

Na konci července se pak internetem šířila ona hrozba o uzavření hor. Po následné schůzce Krakonoše a ministra životního prostředí Richarda Brabce pak byl veřejnosti představen podpisový arch, kde se tisíce lidí zavázalo, že co si do hor přinesou, to si i odnesou. I přesto ale na tři sta dobrovolníků a pracovníků Správy parku na začátku října odklidilo z Krkonoš další 2,5 tuny odpadku.


 

 

Tak se ptám, nedá se toho udělat víc, než jen osvětové akce s podpisovými archy a doprovodným programem? 

Další národní parky a chráněné krajinné oblasti za Krkonošemi v množství odpadků nijak nezaostávají. V Šumavském národním parku s návštěvností zhruba dvou milionů návštěvníků ročně pracovníci a dobrovolníci sesbírají za rok kolem tuny odpadků, v Národním parku České Švýcarsko pak tři a půl tuny, z čehož část tvoří odpad z řek. Podyjí pak hlásí dvě tuny. 


A to se bavíme jen o odpadcích v NÁRODNÍCH PARCÍCH – těch nejkrásnějších místech, která v Čechách máme, a která podléhají nejpřísnější ochraně.


 

Odpadky v národním parku České Švýcarsko. Foto: Václav Sojka

Proč bych se měl namáhat? Můj bordel to není.

Chápu, že ne každý kdo chodí do přírody či do hor by si dovolil tam zahodit nějaký odpad. A že existuje celá řada lidí, kterým to není jednou a odpadky seberou i po cizích lidech.

Ale proč si těch dalších deset, dvacet nebo sto lidí jenom potichu zanadává: “Jaký hovado tu vyhodí pet flašku?”, nevěřícně zakroutí hlavou, a pak ji překročí a pokračuje dál. To je vážně tak těžké se ohnout? Když zůstaneme u tématu národních parků, tak kolik má asi Správa KRNAPu pracovníků, kteří mohou uklízet nepořádek po třech milionech lidí?

„Proč bych se měl namáhat sbírat bordel po někom jiném, však ať si to uklidí sám nebo ať to udělá někdo, kdo je za to placený!“

Tuhle větu poslouchám jako nejčastější odůvodnění. A věřte mi, já vás chápu. V ideálním světě by to tak mělo fungovat. Lidi by neměli odhazovat bordel nikam kam nepatří. V přírodě nebo ve městě. 

V naprosto ideálním světě by ten bordel ani neměl existovat a všechno by mělo být přírodní nebo rozložitelné. Jenže my nežijeme v ideálním světě. Jsou mezi námi takoví, kteřím to je jedno a kde jim co upadne, tam to nechají. A kolik lidí se u toho podaří přistihnout a donutit je, aby si svůj nepořádek uklidili, jako třeba tyhle Španěly, kteří shodili starou ledničku ze srázu

Podle článku na iDnes navíc ani Správa KRNAP žádné restrikce a pokuty za odhazování odpadků neplánuje. Proč ne? Osvěta je jedna věc, ale očividně nedopadá na úrodnou půdu a podle mě si mnohem víc zasluhují plácnout přes prsty lidé, kteří (nejen) v přírodě zahodí odpadky než trempové, kteří si dovolí spát v CHKO ve stanu. Ale to odbočuji. 

Jaké jsou moje důvody ke sbírání odpadků po cizích lidech?

Miluji procházky v přírodě. Šumění lesa nebo divoké řeky mě uklidňuje. Ráda pozoruju nízko se povalující mlhu za chladných rán nebo západy slunce nad horami. Často si v porovnání s přírodou přijdu malá a bezvýznamná. 

Jenže když přijdu na místo, které je nádherné a okolo mě se povalují odpadky, tak mě to prostě SERE a onen pocit klidu, kvůli kterému do přírody chodím se nedostavuje. Postupem času se ze mě tedy stal „sběrač“. Sbírám tedy doma v Norsku, doma v Čechách a sbírám i na cestách. 

K sepsání článku mě vlastně přivedl zážitek z Ománu, kdy jsme se cestou po Balcony walk v horách Jabal Shams nemohli s Ivarem koukat na všude se povalující PET lahve. Našli jsme si tedy pár igelitek a začali je sbírat. S plnýma rukama odpadků jsme se vraceli zpět tou samou cestou, odkud jsme přišli a cestou jsme potkávali další turisty. Několik z nich se s námi dalo do řeči a zajímalo se, proč to děláme. Někteří poděkovali a šli dál, ale pár dalších nám přislíbilo, že nám pomůžou. A o to přesně mi jde. Vzbudit zájem ve vás, které doposud nenapadlo, že byste mohli přiložit ruku k dílu, ale v zásadě vám to není proti srsti. 

Sbírání odpadků v Číně
Podobná zákoutí mi hodně zkazila zážitek z Tiger Leaping Gorge treku v Číně.
Sbírání odpadků při potápění v Ománu
Pár metrů od hotelového rezortu v Ománu jsme během chvíle vytahali ze dna moře na sto skleněných láhví.

Jsme jen kapka v moři?

Nebudu vás nudit historkami ze sbírání odpadků po světě. Prasata se najdou jak v Evropě, tak v Asii, tak v Americe. Stejně tak jako lidi, kterým to není jedno. Chtěla bych tu ale vyzdvihnout jednu zkušenost z iráckého Kurdistánu, kam jsem cestovala za kamarádkou v roce 2016. 

S místním průvodcem jsme tenkrát vyrazili na výlet do města Sulajmáníja na severovýchodě země. Autem jsme vyjeli do hor nad městem, které jsou oblíbeným místem pro piknikování. Taky to tam podle toho vypadalo. Lahve a odpadky byly doslova všude.

Kvůli fotkám jsem si chtěla počkat na západ slunce, a tak jsem si rozhodla čekání zkrátit tím, že vysbírám bordel v mém nejbližším okolí. Po chvíli se ke mně přidaly obě kamarádky. Rekan, náš průvodce, se na nás nechápavě díval a chtěl vědět proč to děláme. Po krátké výměně názorů se k nám ale přidal taky. Nasbírali jsme tehdy slušnou hromadu bordelu. Nezachránili jsme tím svět, dokonce si ani nejsem jistá, jestli třeba odpadky později někdo odvezl, protože na to jsme rozhodně neměli kapacity. Prostě jsme jen uklidili prostranství o několika desítkách čtverečních metrů. 

Sbírání odpadků v Iráku
Bordel, který jsme sesbírali za pár minut…

Co mě ale potěšilo, bylo to, když jsem o několik měsíců později na facebooku viděla, že Rekan zorganizoval s místními a dalšími expaty úklidovou akci. A další rok znovu a znovu. V tu chvíli si říkám, že to má smysl zdvihnout i ten jeden blbej obal od tatranky. 

Sbírání odpadků v Iráku
Organizovaný sběr odpadků v iráckém Kurdistánu

Je mi jedno, jestli to je Norsko, Čechy nebo třeba Omán nebo Čína. Je mi dokonce jedno, že nesesbírám všechno a nespasím celý svět. O co mi jde je ovlivnění mentality lidí okolo mě. Ukázat jim, že nejenom že není normální odhazovat odpadky do přírody, ale že pokud se mi to nelíbí, tak stěžováním si a brbláním nic nedokážu. Že není nic špatného na tom, ohnout hřbet a sebrat odpadky po jiných lidech. 

Nebylo by krásné chodit v přírodě, kde se nepovalují žádné vlhčené ubrousky, pet lahve, plechovky od piva nebo obaly od tatranek? A dosáhneme toho rychleji, když se budeme snažit neustále opakovat, že tohle se dělat nemá nebo když se k tomu i aktivně zapojíme a uklidíme to? 

Ukaž, že ti bordel v přírodě není jedno a ohnihřbet!

Zdaleka nejsme s Ivarem jediní, komu odpadky v přírodě vadí a kdo s tím chce něco dělat. Existuje spousta skvělých iniciativ jako jsou akce Ukliďme Česko, Plogging Česko, Trash Hero a spousta dalších organizovaných cleanupů (úklidů). 

Párkrát jsme si s kamarády Markétou a Michalem z Eagles na cestách posteskli, jak je nahlíženo na komunitu lidí, kteží milují freecamping (spaní ve volné přírodě mimo kempy) právě kvůli tomu, že po sobě někteří z nás často zanechají nepořádek. 

Markéta a Michal z Eagles na cestách uklízejí kempovací místa i po jiných…

Slovo dalo slovo a my se rozhodli, že bychom mohli pomocí našich článků a sociálních medií zvětšit komunitu lidí, kterým jsou odpadky v přírodě nejenom trnem v oku, ale zároveň se nebojí ohnout hřbet a posbírat je a třeba tím i inspirovat pár dalších lidí ve svém okolí. Rozhodli jsme se tedy oslovit pár dalších podobně smýšlejících lidí a uspořádat dlouhodobou akci v odklízení nepořádku z přírody. Takže tady to je!

„Soutěž“ ve sbírání odpadků

Tuto odpadkovou akci můžete klidně považovat za jistý druh soutěže chceteli. Protože všichni, kteří se do ní zapojí, mají možnost dostat „výhru“ aneb odměnu od jednoho z partnerů této akce.

Jak se můžeš zapojit? Podrobná pravidla nalezneš
zde. Ale ve stručnosti:

  • Vyraž do přírody a vezmi si s sebou igelitku.
  • Naplň ji bordelem, který v přírodě nemá co dělat.
  • Je nám jedno, jestli sebereš jednu flašku nebo naplníš káru od auta.
  • Pořiď fotku (nemusíš na ní být nutně vyfocen jak přímo sbíráš odpadky), napiš k ní komentář, dej ji na FB nebo Instagram a přidej k ní hashtag #ohnihřbet
  • Každý týden pak máš šanci na odměnu od jednoho z našich partnerů. 

Co a kdy můžeš „vyhrát“ 

Výherce si vybírá vždy daný partner. 

6.11.2019 – 1x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)
13.11.2019 – 1x plecháček od EAGLES-SHOP
20.11.2019 – 1x lahev HH Nalgene od HANNAH
27.11.2019 – 1x miska od WOWO DESIGN
4.12.2019 – 1x balíček mýdel od ALMARA SOAP
11.12.2019 – 1x knížka od HOLKY S BUCKET LISTEM
18.12.2019 – 1x poukázka na 333Kč od POD 7 KILO
25.12.2019 – 1x dřevěný výrobek od VYŘEŽU TO
1.1.2020 – 1x Poukaz pro jednu osobu na dvě noci do Yetti backpackeru (Vejprty) od KRUŠNOHOLKY
8.1.2020 – 1x balíček od SEVENTHGENERATION (prací gel pomeranč +  sprej na koupelnu + přípravek na nádobí levandule)
15.1.2020 – 1x balíček od BLUEBERRYHILL (zero waste odlič.tampony, tuhý šampon, mýdlo, balzam na rty, přenosná dózička a dřevěná mýdelnička)

22.1.2020 – 1x vodítko z použitých lan od VYŘEŽU TO

29.1.2020 – 1x plakát od VERUNITYART

5.2.2020 – 1x balíček mýdel od ALMARA SOAP
12.2.2020 – 1x krabička KPZ od HANNAH
19.2.2020 – 1x poukázka na 333Kč od POD 7 KILO

26.2.2020 – 1x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)

4.3.2020 –  1x plecháček od EAGLES-SHOP

11.3.2020 –  1x Poukaz pro jednu osobu na dvě noci do Yetti backpackeru (Vejprty) od KRUŠNOHOLKY

18.3.2020 – 1x balíček od SEVENTHGENERATION (prací gel pomeranč +  sprej na koupelnu + přípravek na nádobí levandule)

25.3.2020 – 1x balíček mýdel od ALMARA SOAP
1.4.2020 – 1x vodítko z použitých lan od VYŘEŽU TO
8.4.2020 –  1x rychleschnoucí ručník HANNAH
15.4.2020 – 1x poukázka na 333Kč od POD 7 KILO
22.4.2020 – 1x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)

 

5 balíčků, které budeme rozdávat náhodně (random) během průběhu celé akce:
2x balíček mýdel od ALMARA SOAP
2x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)
1x balíček od SEVENTHGENERATION (prací gel pomeranč +  sprej na koupelnu + přípravek na nádobí levandule)

Partneři akce #ohnihřbet

Všechny tyto partnery jsme oslovili a odprezentovali jim náš nápad. Byli jsme velice rádi, že většina z nich se do akce aktivně chtěla zapojit, protože je to téma, které je jim blízké.

Tímto chci poděkovat všem našim partnerům za to, že vám to není jedno!
Díky!


Závěrem článku vám chceme poděkovat za přečtení a za případné svílení. Protože i tím můžete ovlivnit někoho z vašich přátel k tomu, aby se nad tímto problémem zamyslel či ještě lépe, příště ten odpadek v přírodě sebral.

Předem vám chci poděkovat i za vaše budoucí foto příspěvky. A velké díky těm z vás, kteří už odpadky sbíráte a uvědomujete si, jak vážná celá situace je.

Je mi jasné, že nevyčistíme celý svět.
Ale svým přičiněním se o to pokusíme.


Minimálně si můžeme vyčistit naši krásnou českou přírodu, do které tak rádi chodíme!

Sbírání odpadků plakát
Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

Radka žije se svým přítelem už přes 7 let v Norsku. Její srdeční záležitostí je Norsko a Island, ale miluje jakékoliv chladné a hornaté země. Momentálně s přítelem přestavují dodávku na obytný vůz a brzy vyráží na roční cestu z Chile na Aljašku.


Jeden komentář: “Proč mi nevadí sbírání odpadků po ostatních lidech”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..